Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Husan M71 bir gerilim hikayesi
Yerli üretim silahlarda aynı banttan çıkan ürünlerin arasında bile kalite farkları olduğu forumda pek çok kez yazıldı. Husan M71?i alırken bunları bilerek, olası problemleri kabul ederek ve AR15 platformu sevdası nedeniyle satın aldım. İstediğim renk nedeniyle tüfek elime 1 ay kadar geç ulaştı ve ektra istediğim şarjörleri de alamadım (hala da alamadım) çünki firma yurt dışından sipariş almış ve bunları yapamıyormuş.
Ana girişten sonra yaptıklarım ve karşılaştığım sorunları anlatmaya çalışacağım;

Tüfeği ilk satın aldığımda el kundağı hafif oynuyordu, değişeceğim için çokta sıkıntı yapmadım aşağıda ki resimde el kundağını tam sıktığınız da merkezden ne kadar kaçık olduğunu görebilirsiniz. Geçici olarak ince bir konserve kutusundan şim kestim ve işimi gördü.

[Resim: IMG-2321.jpg]

[Resim: IMG-2324.jpg]

Bu noktadan sonra parça değişimlerine başlamak için siparişlere başladım ama dipçik tüpünü sipariş etmeden önce boşuna masraf yapmamak amacı ile Husan Fabrikayı aradım, müşteri hizmetleri diye bir kısım yok telefonu bir güvenlik görevlisi açıyor ve size bazı kişilerin telefon numarasını veriyor. Bana da İsa isminde bir yetkilinin numarasını verdi kendisine çok zor ulaştım, en son ulaştığımda sorumu ilettim kendisi de öğrenip bana döneceğini söyledi ama o dönüş hiç olmadı. Bundan sonra fabrikayı pek çok kez aradım güvenlik görevlisi başka kişilerin telefon numaralarını verdi lakin onlarda konu hakkında bilgi sahibi değildi.  Sonuç itibari ile hiçbir bilgi alamadım. Daha fazla da sinirlerimi yıpratmamak için Comercial Spec dipçik tüpü, orijinal magpul dipçik, 15 inç Keymod el kundağı ve çeşitli AR15 parçaları sipariş ettim.

Alttaki resimde görebileceğiniz gibi el kundağı gayet güzel bir şekilde uydu, tek sıkıntı susturucu görünümlü namlu giydirmesinin kundağın uç kısımlarına el tutamağı ve fener bağlama aparatlarını vidalamak için alan bırakmaması. Buda çok önemli değil giydirmeyi söküp kullanılabilir Resimdeki alttan vidalı el kundağını tercih etmemin sebebi, gövde üzerinde dişlerin mesafesinin diğer vidalama tipleri için doğru ölçüde olup olmadığından emin olamadığımdan dolayı.

[Resim: IMG-2436.jpg]

[Resim: IMG-2437.jpg]

[Resim: IMG-2442-Edited.jpg]

Selektörün yüzey çıkıntısının az olması ve rahat bir şekilde kontrol edemediğim için değişmek istedim siparişlerim arasında o da vardı. Aşağıdaki resimde Husan?nın ve orijinal Ar15 selektörünün arasında ki farkları görebilirsiniz. AR15 selektörü gayet güzel uydu ve çalışıyor.

[Resim: IMG-2461.jpg]

[Resim: IMG-2462.jpg]
Sıra geldi dipçik tüpüne;

Husan dipçik tüpünün dış ebatı Comercial Spec fakat kademe sayısı 3 bende 6?lı versiyonla değişmek istedi. Husan dipçik tüpünün diş ebatı 16 G 3/8 gelen dipçik tüpünün de diş ebatı bu lakin Husan?nın diş üstü çapı 0,5mm daha düşük bundan dolayı da Ar15 tüpü olmuyor. Bir tornacıda çap düşürüp yeniden diş açılınca oldu. Tüp içindeki yayı ve buffer?ı orijinal AR15?le değiştim ama atışlarda problem olunca orjinalleri geri taktım.

[Resim: IMG-2464.jpg]

[Resim: IMG-2465.jpg]

[Resim: IMG-2466.jpg]

[Resim: IMG-2483.jpg]

Ardından test atışları için yakınımda olan Poligonist isminde ki atış poligonuna gittim. Atışlarda bolt tam geride kalmıyordu bunun aldığım Sterling fişeklerden olduğunu düşünerek Yaf aldım lakin aynı problem onda da devam etti. Bu sefer İsa bey?e tekrar ulaşmaya çalıştım ve whatapp?tan kendisine durumu mesaj olarak yolladım lakin mesaj okunduğu halde hiçbir geri dönüş olmadı.

Firmadan cevap gelmeyince taktığım parçalarda problem olabilir diyerek orijinal parçaları geri taktım lakin problem devam etti hatta atış sayısı arttıkça bol resimdeki yarım halinden hiç geride kalmamaya başladı tabii aralarda fişek tahliyesinde problemler ve sıkıştırmalarda oldu. En son olarak resimde gözüken kırım yaşandı. Toplamda attığım fişek sayısı 60-70?i geçmemiştir.

Şuana kadar olanları olabildiğince anlatmaya çalıştım. Neresi daha kötü bilemedim, tüfeğin çalışmaması ve kırım yaşaması mı yoksa firmanın müşteri hizmetleri diye bir kavrama sahip olmaması mı?

Yaşadığım kırım resimleri

[Resim: IMG-2491.jpg]

[Resim: IMG-2492.jpg]

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
kut4, 1905sss, Carbon12, al-me, Alphawolf, Kıraç Ata, sparus, ERDAL, mimaslan, Murata, Cem1964, alpago, lenduha, defender45acp, milanarve, tirendaz, Militia_747, Sabri
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Söylemeden geçemeyeceğim; Forumda defalarca anlatılmasına, yazılıp çizilmesi ne rağmen, halen bu tarz tüfekleri almak ve kullanmak konusunda ısrarcı olunmasına kesinlikle bir anlam veremiyorum. Hobi yada zevk derseniz, bizlerin de silah hobisi var, elimden 30'un üzerinde yerli tüfek, 10 küsur tanede ithal yivsiz geçti. Heveslenip hiçbirisini şarjörlü almadım. Hobi denen şey insana keyif vermeli, maddi manevi sıkıntıya sokacak, zaman,para kaybı ve sinir harbi yaşatacak araçtan hobi olmaz.

Neyse, umarım sorununuz kısa zamanda çözülür.
Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ERDAL, coolermaster, Sabri
(21-07-2019, 11:03 PM)Kara45 demiş ki: Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Söylemeden geçemeyeceğim; Forumda defalarca anlatılmasına, yazılıp çizilmesi ne rağmen, halen bu tarz tüfekleri almak ve kullanmak konusunda ısrarcı olunmasına kesinlikle bir anlam veremiyorum. Hobi yada zevk derseniz, bizlerin de silah hobisi var, elimden 30'un üzerinde yerli tüfek, 10 küsur tanede ithal yivsiz geçti. Heveslenip hiçbirisini şarjörlü almadım. Hobi denen şey insana keyif vermeli, maddi manevi sıkıntıya sokacak, zaman,para kaybı ve sinir harbi yaşatacak araçtan hobi olmaz.

Neyse, umarım sorununuz kısa zamanda çözülür.
Saygılarımla.

Sn. Kara

Hırsızın hiç mi suçu yok?  Big Grin

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
xf7er, Serkan Yılmaz, sparus, ERDAL, Zemre10, Sabri
Sn. Kara45

Sanırım yazının başını okumamışsınız. Ek olarak herkes aynı zevklere sahip olacak ve hobilerini aynı şekilde yapacak diye bir kural yok. Ben tercihimi bu şekilde kullandım sonuçlarını da yukarıda yazdım. Bir tüfeğin mazleme kalitesinin ve malzeme kalitesinden daha beter müşteri hizmetleri kalitesinin tüfeğin şarjörlü olmasıyla veya olmamasıyla çokta alakası yok.

Saygılarımla,

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Alphawolf, sparus, Rangeman, Zemre10
Sn xf7er, 

Bir yıl önce yayınlanmış bu video, aynı yerden kırım yaşanmış. Videonun altındaki yorumlara bir göz atın

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Alphawolf, xf7er, sparus, defender45acp
Geçmiş olsun. Firma videonun altında açıklama yapmış. Kırıma uğrayan parça fabrika dışında işlem görüyormuş!!! Yani  tam olarak onların kabahati değil diye ince bir mesaj var sanki Smile

Neyse biz iyi pencereden bakalım. Garantiden hepsini değiştiriyorlarmış.

Açıklama;

HUSAN ARMS
İyi günler konuyla ilgili bir bilgilendirme yapmamız lazım. Kırıma uğrayan parça fabrika dışında işlem gören bir parça olup bu sıkıntı sadece bir parti üründe ortaya çıkmıştır. Sorunun farkına varılır varilmaz tüm sevkiyat durdurulup tüm ürünler yeniden incelemeye alınmıştır. Bu sıkıntıyı yaşayan tüm tufeklerimiz Garanti kapsamında değişimleri yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için 0545 247 7390 numarasından Erol Uğur'u arayabilirsiniz....

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
xf7er, Sabri, lenduha
Ben de tam sayın Red'in paylaştığı kırımı paylaşacaktım, aynı yerden kırılmış olması tesadüfi bir kırım ihtimalini ortadan kaldırıp firmanın malzeme veya ısıl işlem konusundaki yetersizliğine delalet ediyor.

Sizdeki de, videodaki de firmanın CNC'de işlediği kasalar. Firmanın bir de AR-15'in standart tasarımına sadık döküm kasası var. Ben sırf orijinal AR-15 ile bire bir aynı tasarımda olduğu için o kasadan almayı düşünmüştüm ancak yakından incelediğimde yüzeydeki döküm kusurlarından dolayı vazgeçmiştim.

Dipçik tüplerini Türkiye'de bir firma üretiyor, onlar da ne hikmetse dış çapta com. spec. üretse de dişleri dediğiniz gibi standardın dışında. Ben de Ersüs'teki 5 pozisyonlu tüpü 6 pozisyonlu orijinal tüple değiştirmek istemiştim (ayrıca orijinal tüpte buffer retainer pin'i tutan ve tüpün oynamasını engelleyen bir dudak da mevcut ki tüpü güzelce sabitliyor) ancak hayal kırıklığı yaşamıştım. Tüpe diş açtıracak bir usta da bulamamıştım.

El kundağını sabitleyen sistemi ilk defa kendileri bulmuş gibi Prohunt'ta bayağı övmüşlerdi ve patent aldıklarını söylemişlerdi (tek noktadan set screw ile sabitleme), sistem o zaman bana güzel gözükmüştü; sadece böbürlenmelerine anlam verememiştim.

Şarjörlere gelince, şarjörler yurtdışında üretilmiyor ancak üretim sıkıntıları olduğu için sorun yaşıyorlar ve haricen satmamaya çalışıyorlar. Firma, üç beş adet şarjör gönderdiği av bayisine "şarjör alacak olanların ruhsatına bak, Ersüs'se satma" diyecek kadar "katı" bu konuda. Şarjörleri kesinlikle Safir şarjörlerine göre iyi, gerdel açısı sabit ve besleme sorunu yaşatmıyor.

İşin şarjörlü tüfek veya AR-15 platformuna indirgenmesine de karşıyım, hakkıyla üretildiği takdirde platformun veya tüfeğin kutu şarjörlü/kutu şarjörsüz olmasının bir kıymeti yok. Burada mesele zihniyet. Deneysel diyebileceğimiz bu platformda sorun da çıkabilir, kırım da olabilir ama bunu sağlam bir müşteri hizmetleri ile kolaylıkla telafi edebilirsiniz, firmaların anlamadığı şey bu. Bu konunun gidişatı "kırım yaşadım ama firma hemen ilgilendi ve kargo ile bana üst gövdeyi hemen gönderdi" şeklinde de gidebilirdi, o zaman da derdik ki "yahu sorun olsa da ilgileniyorlar yarı yolda bırakmıyorlar", ama maalesef.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
xf7er, coolermaster, sparus, tirendaz
Sn red ve Sn. 1905sss,

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. O videoyu seyretmiştim lakin bu kadar zaman sonra bu hatanın düzeltilmiş olduğunu ve böyle bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünmüştüm. Hata etmişim. Erol beyi aradım kendisi epey ilgilendi tüfeği yarın kargolayacağım. Gelişmeleri burada paylaşırım.

Sn. AsilCan,

Döküm kasaya bende güvenemediğim için tercih etmemiştim lakin gözümüzü çöpten sakınırken budağa çarptık Smile Yukarıda ufak bir hata yapmışım, yazı doğru ama resim üzerine yanlış yazmışım. Husan dipçik tüpünün dış yapı 0,5mm daha küçük, bu yüzden orjinal tüpü 0,5mm traşlayıp diş açılması lazım.

Tüp'e diş açtırmak için herhangi bir tornacıya gitseniz halleder yalnız çoğu uğraşmak istemiyor. İşlem çok basit torna
üzerinde tablodan 16 diş ilerleme için ayarları seçip işlemi yapacaklar.

Şarjör konusunda Ersüs'ün 15'li polimer şarjörlerini merak ediyorum doğrusu, olmazsa bir tane satın alıp deneyeceğim.

Müşteri hizmetleri kısmı maalesef en büyük sıkıntımız. Yurt dışı firmalardan çok daha iyi destek alıyorum, bir sorun olduğu zaman ilgileniyorlar. Yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Saygılarımla,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ilksurfer, sparus, Sabri
Sayın xf7er;
Evet uğraşacak torna ustası bulmak zor, bulunca da işi yaptırmak zor. Ben sadece bir muzzle brake yaptırabildim 3 haftada, onda da metrik 16 diş açılacaktı, yaptırana kadar göbeğim çatladı.
Yeni plastik şarjörlerden (PMAG gibi olanlar) bende 10'lu olanlardan var, denemek için isterseniz ödünç verebilirim. Hüsan şarjörler Ersüs'te tadilat yapılarak çalıştığı için direk uyar mı bilemiyorum. a.can.bozoglu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz bana. Eğer eski tiptekileri diyorsanız pek tavsiye etmiyorum çünkü kırılganlar, gerdel içinde takılabiliyor ve şarjörü yuvasına takıp çıkarması da zor oluyor.

Alıntı

Sn. AsilCan,

Teklifiniz için teşekkür ederim ama şuan tüfek tamire gideceği ve ne zaman geri geleceğini bilmediğim için birşey diyemiyorum. Ersüs ile Husan'ın besleme ve bolt kısmı aynı diye biliyorum tabii denemek lazım.

Bahsettiğim şarjör linki;
https://www. Bozkurt av/ersus-ers-2017-15-fisek-kapasiteli-36-kalibre-polimer-yedek-sarjor-pmu14388

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi