Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özkursan Mühimmat
#11
Bence kafalarına göre fişek çıkartmışlar. Bu yanlışı daha önce Sterling yaptı, subsonik 9x19 larına Luger dedi. 2 yanlış bir doğru etmiyor.

(04-02-2009, 03:08 PM)lupus demiş ki: 9x19 mm mühimmat ilk defa Georg Luger ve ekibi tarafından geliştirildiğinden bu isimle anılmaktadır. Daha ziyade askeri kullanım amaçlı bir mühimmat olarak geliştirildiğinden de, bu mühimmata Latince '' Si Vis Pacem, Para Bellum '' cümlesinin özeti olan '' Parabellum '' ibaresi de bir lakap gibi eklenmiştir. Özetle 9x19 mm Parabellum ve 9x19 mm Luger tamamen aynı mühimmatı tanımlamaktadır.

Bakınız, Sellier-Bellot ne yazmış kutularının üstüne  9mm LUGER, 9 mmPARA (bellum), 9x19  ayni şey çünkü. Ayırıcı özellik olarak çekirdek ağırlığını ve çekirdek tipini yazmışlar (kutunun bir yerinde namlu çıkış hızını da yazabilir):


[Resim: Ekran-Resmi-2019-07-12-20-41-35.png]

Yabancı mermi üreticilerinin sitelerinde veya satış bilgilerinde, içindeki barut, namlu çıkış hızı dahil her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Bizimkiler sanki devlet sırrı.

[Resim: Ekran-Resmi-2019-07-12-20-34-26.png]

Kutunun üzerine mermi çekirdeğinin tipini, ağırlığını yazmak zor bir iş mi? 

Bir çok üreticinin MKEK tekelinden bizi kurtarması elbette memnuniyet verici. Ancak madem bir iş yapıyorlar, adam gibi yapsınlar, doğru iş yapsınlar.

Saygılar
 
Alıntı
13 üye teşekkür etti:
lenduha, mimaslan, marlinspike, m16a2, harun, yyildiz, Carbon12, Kimble, recete74, al-me, emre76, Xlll, shelby
#12
Mermi sıkıntısının temelinde 1000 adetlik istihkaklar sebepmiş. Yasa çıktı ama MKEK kendini ona göre önceden ayarlayamamış.

Bu iş hımbıl MKE'ye kalırsa biraz bu sıkıntı devam edecektir.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
recete74, 1905sss
#13
Bu firmalara mermi satış izni verileceği için istihkak 1000'e çıkartılmıştır. Yoksa vatandaş için çıkmamıştır 1000. İstihkak 1000'e çıkmamış olsa Sterling, Sarsılmaz, Özkursan vs ihtiyaç var mıydı.
 
Alıntı

#14
(15-07-2019, 10:21 AM)blacksea demiş ki: Bu firmalara mermi satış izni verileceği için istihkak 1000'e çıkartılmıştır. Yoksa vatandaş için çıkmamıştır 1000. İstihkak 1000'e çıkmamış olsa Sterling, Sarsılmaz, Özkursan vs ihtiyaç var mıydı.

Sivil istihkakların artırılması için zamanın Emniyet Genel Müdürü ve sonrasında Ankara Valisi, aynı zamanda bilinçli ve ileri görüşlü bir silahsever olan sayın Mehmet Kılıçlar çok çaba sarf etmiştir. İstihkakların artması onun ve bazı bürokratların sayesinde olmuştur. Bu çalışma yaklaşık 12 yıl önce başladı, geçen yıla kısmet oldu. Sonrasında askeri istihkaklar da 50'den 200'e çıkmıştır. 

Bunun arkasında özel şirketlerin satışını artırma kaygısı olmamıştır. Özel şirketlerden biri bile Türk sivil pazarındaki 1.000 istihkaklı sivil fişek satışı için bunca milyonluk yatırımı yapmaz, maliyet/etkin değil. 9x19 fişek üretim hattı 6-8 milyon Euro yatırım gerektirir ve kar marjı sanıldığı kadar yüksek değil. Bu maliyete dağın başında kurulması gereken patlayıcı madde depolu üretim binası vs dahil değil.
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
marlinspike, recete74, Campaıoli Lazoli, lenduha, Sabri, madenci08, Ahmet Efe, m16a2, Xlll, blacksea, Kıraç Ata, Koca, shelby, xf7er, byfortius
#15
Naçizane görüşüm milli savunma sanayi firmalarının artırılması şeklindedir... Hem alım maliyeti azalırken hem de kalite ölçüsü artacaktır... Aynı zamanda acil ihtiyaçlar için MKE tekel olarak kalmamış hem de savaş durumunda tedarik seçeneği artmış olacaktır...
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe, harun
#16
Konudışı olacak ama, 1000 istihkak yapılan en güzel gelişmelerden biridir; sadece silahseverler için değil herkes için. Muhtemelen milyonlarca TL'lik vergi gelir kaçağının engellenmesi bunlardan sadece biridir.

Senelik 200 garabetinin olduğu dönemlerde bir kez vergisi ödenen istihkak, "yasadışı" el değiştiriyor ve bu en insaflı hali ile x2 fiyatla yapılıyordu. Senelik 1000 istihkak hakkı ile artık herkes ihtiyacı kadar olanı yasal yollardan, vergisini ödeyerek alabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde sürekli uğradığım av bayii, 1000'lik istihkakının sadece 100 adedini satın alan bir müşterisinden bahsediyordu... "Belki sonra fikirleri değişir" diyerek ilk iki sene yığdıkları mermileri hayrcayamayıp, bu sene istihkaklarını hiç almayan tanıdıklarım var.

O dönem çıkan haberleri anımsıyorum; sanki kıyamet kopacak, önüne gelen bu mermileri çarşı-pazarda sıkacaktı. İnanın yarın "dileyen nüfus cüzdanı ile dilediği kadar tabanca alacak" deseler bundan farklı bir durum yaşanmaz. Zararı sadece kaptırmatörlere ve ağababalarına dokunur.

Bu işin gizli kahramanını teyit etmiş olduk Sn Harun sayesinde. İnşallah bir yerlerde bir "vatansever" daha silah satın alabilmenin önündeki engeller ile mücadele ediyordur.

Saygılarımla.
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Sabri, emre76, Campaıoli Lazoli, madenci08, Ahmet Efe, marlinspike, Yasin06, Xlll, yyildiz, blacksea, Koca, xeorx, byfortius, Mechul, harun
#17
(10-07-2019, 12:16 AM)Militia_747 demiş ki: Harika haber.

Lakin orada Non Lethal 9x19 mühimmatlar'da görüyorum. Bildiğim kadarıyla onların (Non Lethal 9x19) sivile satışı yok. Acaba bir şekilde Non Lethal 9x19 ların sivile satışının önü mü açılacak ? Yoksa yurtdışı pazarı için mi ?

Neyse yine'de Memlekette mermi üreten firmaların artması çok iyi. Hayırlı olsun.

Az önce fark ettim, SİLSAD Başkanı Bekir SİPAHİ bey Facebook hesabında Özkursan'ın tabanca mühimmatları üreteceğini paylaşmış. Bu paylaşıma yorum yapan birisi ;

''Başkanım C ler 7×65 ? Bu arada Non Lethal eğitim mermileri istikhaka dahil mi olacak ? Sivil kullanıcılar alabilecek mi ? '' 


Diye sormuş. SİLSAD Başkanı Bekir SİPAHİ bey'de bu yorumu beğenmiş.

Benim bu olaydan çıkardığım yorum Non lethal 9x19 mühimmatlar'da sivillere verilecek.  Smile
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi