Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özkursan Mühimmat
Bir halk deyişimiz vardır "Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu". Pek sonraya kalmadı galiba. Bu gün yapılan bir Facebook paylaşımı:

[Resim: 7c571815-8e4d-41f9-8cb0-e721a0056220.jpg]

[Resim: c7e769fb-72b4-4f3a-8587-f9fa4bc9e060.jpg]

Kovan yarılması genelde Alüminyum kovanlarda görülen bir sorundur. Özkursan Codex ve Luger de görülen bu, neyin nesi? Birinin kaplaması sıyrılmış, yoksa çelik diye alüminyum kovan mı satıyorlar?

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
marlinspike, sem, waltherslv, Heat
(11-05-2020, 09:32 PM)Sabri demiş ki: Kovan yarılması genelde Alüminyum kovanlarda görülen bir sorundur. Özkursan Codex ve Luger de görülen bu, neyin nesi? Birinin kaplaması sıyrılmış, yoksa çelik diye alüminyum kovan mı satıyorlar?

Sanırım ısıl işlemde hata yapılmış veya uzatma işleminde bazı sıkıntılar var. 
Kovanlar önce "cup" denilen kısa ve etli bir düğme şeklindedir. Sonra kademe kademe uzatılarak istenilen boya getirilir. Bundan sonra ısıl işlem yapılarak kovan hazır hale gelir. Çelik, pirinç kadar esnek olmadığından bu uzatma işlemi ve sonundaki ısıl işlem daha az hata kaldırır.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, Militia_747, erydn, Red Kit, LAMRETOEJ, serdar_mutlu
(11-05-2020, 11:22 PM)harun demiş ki:  Çelik, pirinç kadar esnek olmadığından bu uzatma işlemi ve sonundaki ısıl işlem daha az hata kaldırır.

Sayın harun, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. 

İzninizle bir ekleme yapmak istiyorum. Kovan yarılması yapıldığı maddeden bağımsız her kovanda oluşabilmektedir. Burada sözünü ettiğiniz gibi çeliğin esnek olmaması, atım yatağı çapı ile uyumsuzluk olduğunda, barut miktarı fazlaya kaçtığında özellikle çelik ve alüminyum kovanlarda yırtılmaya neden olmaktadır. 

Silah ve Mühimmat YouTube kanalında yayınlanan 9 mm. mermilerin namlu çıkış hızlarına baktığımızda Özkursan'da bulunan diğerlerine göre yüksek namlu çıkış hızı, atım yatağı basıncının da yüksek olacağını ifade etmektedir.

İster ısıl işlem, ister atım yatağı uyumsuzluğu, ister fazla barut, neresinden bakarsanız bakın imalat kalitesizliğini sorgulatacacak noktalardır.

Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
LAMRETOEJ, byfortius, waltherslv, harun, Heat, serdar_mutlu
[Resim: 9-AD28246-60-FE-4588-B680-0-D9161-E8984-E.jpg]

Özkursan yeni lagand isimli modelini piyasaya çıkaracağını duyurmuş. Teknik veriler diğer bir modelle aynı. Firmanın mantığı sanırım tabiri caiz ise yurdum insanının bir milyoncu mantığı ile aynı. Sağının solunun rengini değiştir. Yeni model diye sat. Araştırma geliştirmenin ve kaliteli üretimin esas olduğuna şahsım adına inanmıyorum. Yakında beşiktaşlılar için siyah-beyaz, fenerbahçeliler için sarı-lacivert ve galatasaraylılar içinde sarı-kırmızı fişek kombinasyonları gelebilir. Ben beklemedeyim. Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
waltherslv, serdar_mutlu, sem, yyildiz, blacksea, harun, Militia_747, marlinspike
Zannediyorum ki mp 5 gibi otomatik tabancalarda ortaya çıkan besleme ve tahliye sorunlarına karşı üretilen bir model lagant basıncı yüksek gözüküyor.
Ben daha çok basıncı azaltılmış poligon modelini bekliyorum eğer az basınçtan dolayı namluda sıkışma problemi olmazsa mk3 olmayan bhp lerde ve polimerlerde keyifle kullanırız.

Alıntı

(10-07-2020, 01:41 PM)Hero17 demiş ki: Ben daha çok basıncı azaltılmış poligon modelini bekliyorum eğer az basınçtan dolayı  namluda sıkışma problemi olmazsa ...

Böyle bir durumla karşılaşmanız için kovana hiç veya neredeyse hiç barut konmamış olmaması, sadece kapsül patlaması gerekir. Düşük basınçlı fişekler sadece düşük namlu çıkış hızı verirler, düşük basınç nedeniyle namluda çekirdek kalması mümkün bir durum değil.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Militia_747, waltherslv
(10-07-2020, 01:01 AM)Bariss demiş ki: Yakında beşiktaşlılar için siyah-beyaz ....

Siyah-beyaz çıkarsa ben hayır diyemem  Shy

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Red Kit
(10-07-2020, 01:01 AM)Bariss demiş ki:  Özkursan yeni lagand isimli modelini piyasaya çıkaracağını duyurmuş. Teknik veriler diğer bir modelle  aynı. Firmanın mantığı sanırım tabiri caiz ise yurdum insanının bir milyoncu mantığı ile aynı. Sağının solunun rengini değiştir. Yeni model diye sat. Araştırma geliştirmenin ve kaliteli üretimin esas  olduğuna şahsım adına inanmıyorum.

Smile  Yok ondan değil. Arkadaşlar kovan üretmiyor, kovan veya kapsüllü kovanı, hatta zaman zaman çekirdeği dışarıdan temin ediyor. Farklı kovan bulduklarında da faklı isim altında piyasaya veriyor. Bir partide sarı renkli çelik kovan vardı 7.65 Gold oldu 9x19 Luger oldu, beyaz kaplamalı çelik kovan ile adı Silver oldu, şimdi (mesela) Tula'dan polimer kaplı çelik kovan bulmuştur adı Lagant oldu.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Red Kit, Bariss, marlinspike
Sn.Harun konuya katılmakla birlikte başımıza ne geleceğini merak etmiyor değilimSmile))

Alıntı

(10-07-2020, 02:30 PM)harun demiş ki:
(10-07-2020, 01:01 AM)Bariss demiş ki:  Özkursan yeni lagand isimli modelini piyasaya çıkaracağını duyurmuş. Teknik veriler diğer bir modelle  aynı. Firmanın mantığı sanırım tabiri caiz ise yurdum insanının bir milyoncu mantığı ile aynı. Sağının solunun rengini değiştir. Yeni model diye sat. Araştırma geliştirmenin ve kaliteli üretimin esas  olduğuna şahsım adına inanmıyorum.

Smile  Yok ondan değil. Arkadaşlar kovan üretmiyor, kovan veya kapsüllü kovanı, hatta zaman zaman çekirdeği dışarıdan temin ediyor. Farklı kovan bulduklarında da faklı isim altında piyasaya veriyor. Bir partide sarı renkli çelik kovan vardı 7.65 Gold oldu 9x19 Luger oldu, beyaz kaplamalı çelik kovan ile adı Silver oldu, şimdi (mesela) Tula'dan polimer kaplı çelik kovan bulmuştur adı Lagant oldu.

Sayın harun,
Bu arkadaşlar yılların birikimi falan diyorlardı. Keşke kovanlarınıda kendileri üretseler de sıkıntı yaşamasalar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 10 Ziyaretçi