Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TAKTİK TUFEK VARMIDIR?
#1
Değerli Forumdaşlarım,

Başlığa bakınca bazılarınızın "Ne biçim soru bu?" dediğini işitir gibiyim.  Ancak "Taktik" deyimi bir eylemin adı olup bir "donanım" adı değildir. Sözlüğe bakacak olursak:

taktik
ASKERLİK TERİMİ
belli bir sonuç almak, savaşı kazanmak ereğiyle, savaş araçlarını ve güçleri etkin bir biçimde birleştirerek ve kullanarak, kara, deniz ya da hava savaşını yönetme sanatı.

Stratejinin babası Prusyalı General Carl von Clausewitz şöyle demiş:  "taktik: askerleri kullanarak muhabere kazanma sanatı, strateji: ise muharebeleri kullanarak savaşı kazanma sanatıdır... "

Quara.com da Hannibal Irrizary  "Taktik tüfek kullanımının esas amacı nedir?" sorusuna verdiği yanıttan alıntılar yapacak olursak şöyle demiş:

" Silah yapımcılarının pazarlama çabaları sonucu bu terminoloji Askeri ve güvenlik güçlerince kullanılıyor olsa da, taktik tüfek diye bir şey yoktıur.. Silah endüstrisi avdan ziyade, savaş için daha iyi ayarlanmış tüfeği taktik tüfek diye pazarlamaktadır. Uzatılmış şarjör tüpü, katlanabilir dipçik, namlu freni, tabanca kabze, monte edilmiş ışık ve lazer gibi av tüfeğinde olmayan ilavelerle taktik tüfek diye bir şey yaratmaya çalışmışlardır.

Bu eklentileri olmayan bir tüfek savaşlarda kullanıldığında bunlar taktik silahlar değilmidir?  Bu düşünceye bakarsak lever action tüfekler, yivsiz av tüfekleri, M1 Garand, M1A1 Ruger 10/22 taktik kulanıma uygun değildir. İyi de savaşlarda ölen binlerce insanın mezarı bu silahların gerçekte taktikal olduğunu söylemiyor mu? Tüm bunlar göstermektedir ki taktik tüfek diye bir şey yoktur ama her tüfek taktik amaçlı kullanılabilir"

Taktik yivsiz tüfek (tactical shotgun) video oyunlarında ve Hollywood filmlerinde üzerine en çok hikaye yazılmış silahtır. 

"Shotgun" bizdeki ismiyle av tüfeği, teknik ismiyle yivsiz tüfektir. Bütün yivsiz tüfekler av tüfeğidir. Yani av tüfeğinden devşirilmiş taktik tüfek diye bir şey yoktur. Bu eski üyelerimizden Sn. Türkmenoğlu'nun TTC literatürüne kattığı bir deyimdir. Domuz avında M4 kullanıyorsanız, hatta karatavuk avlıyorsanız sonuçta o da bir av tüfeğidir. Sonuçta yivsiz tüfek menzili kısa, çeşitli mühimmat kullanılabilen, av için olduğu kadar yakın muharebede de kullanılabilen bir silahtır. Yine bir Amerikan hikayesi olan "ev savunma tüfeği" yeri geldiğinde bir çifte bile olabilmektedir. 

Taktik yivsiz tüfek olarak tanımlanan tüfekte olması istenen özellikler
  • Güvenilirlik
  • Hızlı nişan almayı sağlayan bir nişangah
  • 47-51 cm arası kolay manevra yeteneği sağlayan kısa bir namlu
  • Yüksek şarjör kapasitesi

Bunlar dışında tabanca kabze, şok, monte edilmiş ışık vs... bir yivsiz tüfeği taktik tüfek yapmaz.

Amerikan polisinin tüm arabalarında demirbaşı Remington 870 

[Resim: Our-Remington-870-768x382.jpg]
V gezli veya tek bir pirinç arpacıklı, pompalı tüfektir.

Pirinç arpacıklı Mossberg 590 yine taktik, pompalı bir tüfektir
[Resim: Mossberg-590-A1-1-768x196.jpg]
Mossberg 930 SPX yarıotomatik hayalet gez ve arpacıklı bir tüfektir.
[Resim: Mossberg-930-SPX-e1507569156247-1024x407.png]
Saldırı amaçlı kullanılan yüksek ateş gücü olan yivsiz tüfekler savaş tüfeği (Combat shotgun), isyan ve toplum hareketlerini bastırmak için kullnıln riot gun, coachgun yine taktik tüfek kavramı içinde yorumlanırlar

Sonuçta Taktik yivsiz tüfek silah üreticilerinin pazarlama  ve Film yapımcılarının cilalama aracı olduğu ortaya çıkıyor. Bu konuda epeyce itiraz geleceğini biliyorum. Ziya paşa'nın dediği gibi "Müsademe-i efkardan, barika-i hakikat doğar"

Saygılar
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
red, yyildiz, 1905sss, harun, Kimble, ThePulchra, blacksea, Pwt, karabasan, emrerd, LAMRETOEJ, Ercan 45, Ahmet Efe, nsyuksel, lenduha, marlinspike
#2
AR , 5.56 en taktik tufek
 
Alıntı

#3
Taktik maktik yok bam bam bamSmile))
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe
#4
Bıçaklı yaralama ve cinayet olaylarında en çok kullanılan bıçak türü sustalı, kelebek, kasatura vs. DEĞİL, ekmek bıçağı diye tabir edilen, herkesin elinin altında bulunan mutfak bıçaklarıdır.
Aynı şekilde, terör olayları ve savaşları dışarıda bırakırsak, ateşli silahlarla işlenen suçlarda en çok kullanılan silah da tabanca veya piyade tüfekleri değil, av tüfekleridir.
Bu durum mutfak bıçaklarını ya da av tüfeklerini cinayet veya savunma silahları yapmaz. Durum böyle diye av tüfeğinin veya mutfak bıçaklarının isimlerini değiştirmek kimsenin aklından bile geçmemiştir.
Çünkü mutfak bıçağı üretilirken mutfakta kullanmak için av tüfeği de avda kullanmak için tasarlanmıştır.
Bazı aletleri taşımak dahi suçtur. Ancak taşıması serbest olan aletler de suçta kullanılabilir ve o olay içinde suç aleti muamelesi görür. Fakat bu durum bu aleti taşınması suç olan alet sınıfına sokmaz. Çünkü üretim amacı başkadır.
Konuyu bu minvalde değerlendirirsek; üreticiler belirli amaçlara yönelik üretim yaparlar ve buna göre de isimler verirler.
Aslında konu bundan ibarettir.
Aynı şaseyi, motoru, şanzımanı, çekiş sistemini ve elektronik aksamı kullanan ama birisi otomobil diğeri SUV olarak sınıflandırılan otomobiller gibi. Bir aracı temelde aynı tutup, tavanını yükseltip karoserinin şeklini değiştirmekle farklı bir sınıfta farklı bir model olarak sunabiliyorlar. İster ihtiyaca yönelik çeşitlendirme deyin, ister pazarlama stratejisi, bu durum hayatın içindeki her alanda karşımıza çıkıyor.
Olaya tüfekler açısından bakarsak; temelde piyade tüfekleri ve av tüfekleri diye iki sınıfa ayırabiliriz. Bunlarda kendi içlerinde çalışma prensipleri, kullanım yerleri ve amaçlarına göre pek çok sınıfa ayrılabilir.
Ayrıca, üreticiler talep ve ihtiyaçlara göre çeşitlendirmeler yaparlar.Öyle ki çulluk özel gibi tüfekler dahi üretilmekte.
Bunda yadırganacak bir şey yoktur. "Öyle şey mi olur, çulluktan başka avda kullanamam mı yani ben bunu" demez kimse.
Üreticinin bu ismi koymasının tek amacı, bu tüfeğin çulluk avında daha iyi performans sağlamak için eklenti veya ayarlamalara sahip olduğunu belirtmektir.
Taktik tüfek terimini kim bulmuş bilmem ama, bence bu terimin amacı çulluk özel isminin konulmasından farklı değil.
Sizin de belirttiğiniz gibi, av tüfekleri av dışında ve hatta askeri amaçlarla kolluk güçlerince de kullanılmakta.
Bazı modellerin, zaman içinde ihtiyaç ve taleplere göre, taktik kullanımlarda işi kolaylaştıracak ya da sorun çıkarma ihtimalini en aza indirecek geliştirmelerle ayrı bir sınıf haline geldiği ve taktik amaçlarla kullanım için de bu modellerin daha çok tercih edildiği bir gerçek.
Yani sonuç olarak; temelde av tüfeği olan bu tüfekler, ihtiyaca yönelik irili ufaklı eklentilerle av tüfeği altında ayrı bir sınıf oldular. Yapısal farklarından ötürü piyade tüfeği de değiller ve olamazlar. Üretimindeki amaç taktik kullanım olduğu için ve taktik kullanıma daha elverişli olduğu için, taktik tüfek denmesi yanlış değil bana göre.
Bu değildir ki taktik tüfek başka amaçla kullanılamaz, ya başka bir tüfek taktik amaçla kullanılamaz.
Ama taktik tüfek de olsa bir av tüfeği, en azından günümüzde, ana muharebe silahı olamaz. Kısıtlı durumlarda kullanılabilen bir silah olabilir sadece. Bunun da bilincinde olmak gerekir.
Domuz avına taktik tüfek tabir edilen bir tüfek ile gidiyorum. çok da memnunum. Ama ilk domuzumu da bu tüfekle değil, namlu ucundaki küçük arpacıktan başka nişangahı bulunmayan, şoklu bir tüfekle yapmıştım, belirtmeden edemeyeceğim. Smile
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
recete74, madenci08, sparus, Kara45, Xlll, Ahmet Efe, yyildiz, ducak
#5
(05-07-2019, 03:46 PM)Zamane Akıncısı demiş ki: Bu değildir ki taktik tüfek başka amaçla kullanılamaz, ya başka bir tüfek taktik amaçla kullanılamaz.
Ama taktik tüfek de olsa bir av tüfeği, en azından günümüzde, ana muharebe silahı olamaz. Kısıtlı durumlarda kullanılabilen bir silah olabilir sadece. Bunun da bilincinde olmak gerekir.

Sayın Zamane Akıncısı,

Av tüfeği yakın mesafede durduruculuğu en yüksek silahtır. Aşağıdaki tabloyu incelerseniz, göğüse veya kafaya tek atışta durduruculuğu, yivli tüfekten bile iyi görünüyor, bu demektir ki yeri geldiğinde bir çifte bile durduruculuk için yeterlidir.

[Resim: Ellifritz-Incapacitation.png]

Yivsiz tüfek taktik olmaz ama taktik amaçla kullanılabilir. 1960 ve 1974 Kıbrıs olaylarında Kıbrıslı mücahitler Türkiye'den takviye gelinceye kadar kendilerini rumlara karşı yivsiz tüfeklerle savundular. Ayni yıllarda Vietnamda Amerikan askerlerinin yakın mesafe muharebelerinde yoğun bir şekilde yivsiz tüfek kullandıkları bilinir. Halen de hücre baskını, kapı kırma gibi işlerde özel kuvvet timlerinde bir adet yivsiz tüfek bulunur. Amerikan polisinin aracında bir adet yivsiz tüfek demirbaştır, yeri geldiğinde kullanır.

Yugoslavya iç savaşı sırasında önce halkın elindeki silahları topladılar, sonra katliam yaptılar. Halkın elinde en azından yivsiz tüfekleri kalsaydı, kolayca katliam yapamayacakları aşikar.

Saygılarımla
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Kimble, FRD, harun, yyildiz, ERDAL, al-me
#6
Picatinny ray takilmis her silahin taktik olarak adlandirilmasi sadece bizim ulkemizde yaygin, zira ne silah cesitliligine ne de ekipman cesitliligine sahibiz ancak taktik tufek hatta taktik tabanca yoktur demek ne derece dogru tartisilir.

Franchi SPAS, otomatik sistemi ile standart oldurucu muhimmat kullanimina, pompali mekanizmasiyla da less-lethal muhimmat kullanimina musaade ederek kullanicisina taktik bir derinlik saglamis olmuyor mu? UTS-15 iki ayri besleme tupu ile yine ayni faydayi farkli bir yaklasimla sunarak farkli taktiklere adapte olmuyor mu? Namlusuna breacher takilamayan bir yivsizle takilabilen arasindaki farki nasil tanimlayabiliriz?

Tabancalara gelirsek 1911 varyasyonu bir tabanca ile soz gelimi Mk23 ayni kefede degerlendirilebilir mi? Lazer isaretleyici veya IR aydinlaticinin taktik getirisi yok mudur? Subsonic muhimmat ile de guvenilir sekilde mekanizmasi calisabilecek sekilde tasarlanmis, yay agirliklari ve namlu kilit acilari icin yuzlerce saat kafa patlatilmis, tetik korkulugu eldivenli kullanima gore buyutulmus, hem kurulu kilitli tasinabilen hem de horoz dusurucu bulunduran bir tabanca ile standart bir ticari tabancayi ayiracak sifat ne olmali?

Dolayisiyla taktik kavrami sadece aksesuar, nisangah, gorunum gibi ayri kategorilerde degerlendirilemez fakat bunlarin bir butunu olarak aksesuar uyumlulugu, goreve gore adapte olabilme, kullanicisina farkli senaryolar icin fayda sunabilme gibi kriterlerle degerlendirilmelidir. Bu bakis acisiyla taktik yivsiz de vardir, taktik tabanca da taktik tufek de vardir. Kavramlarin altinin oyulmasi ve ticari kaygilarla icinin bosaltilmasi, gercek karsiligini yok etmemeli.
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
kiraztepe, sparus, harun, Kara45, marlinspike, FRD, Xlll, yyildiz, alpago, ducak
#7
Vardır,

"On May 4, 1998, the United States Army's Armaments Research, Development and Engineering Center (ARDEC) at Picatinny Arsenal, New Jersey issued Solicitation #DAAE30-98-R-0401, requesting submissions for a new 12 gauge, semi-automatic combat shotgun for the U.S. military. In response to the request, Benelli Armi SpA of Urbino, Italy designed and built the Benelli M4 Super 90 Combat Shotgun. On August 4, 1998, five samples of the M4 were delivered to Aberdeen Proving Ground, Maryland, and after intense testing, the M4 had beaten the competition. In early 1999, ARDEC awarded the M1014 Joint Service Combat Shotgun contract to Heckler & Koch, American subsidiary for importation of the Benelli M4 Combat Shotgun. The first units (count of 20,000) were delivered to the United States Marine Corps in 1999. During testing, the prototype was named XM1014, but after adoption, the 'X' was dropped, and the weapon was officially designated the M1014."

Yukarıda bir kısmını alıntıladığım wikipedia makalesinde belirtildiği gibi amerikan ordusunun  12 çap, yarı otomatik savaş tüfeği (combat shotgun) talebi üzerine 1998 yılında Benelli firması bu talebe M4 ile yanıt verir. M4 üzerine üstadlar tarafından forumda çokça yazıldı, en küçük parçasına kadar sökülüp incelendi, atış testleri yapıldı ve  benim bunların üzerine ekleyeceğim ek bilgi yok. Ama ister taktik yivsiz tüfek deyin isterseniz de savaş tüfeği (combat shotgun) kanaatimce varılacak adres bellidir; Benelli M4.

Benelli reklamı yapma amacım yok, yabancı milletlere ve yabancı ürünlere bir hayranlığım da yoktur. Gönül bizim ordumuzun talebi üzerine ülkemizin bir firmasından çıkmış olmasını isterdi.

Bu yıl yeniden bir yivsiz almaya karar verdiğimde (kötü gün tüfeği diye de okuyabilirsiniz) Beretta 1301 Tactical ya da Mossberg 930 SPX almak niyetindeydim ancak araştırdım, forumda yazılanları okudum, tüfekleri elime aldım sonra Benelli M4 aldım.


[Resim: 20190302-152600.jpg]

Beretta 1301 ile Sayın Sabri'nin müspet deneyimleri ortada ve Mossberg 930 da bir kısım kalitesiz muhimmattan uzak durmak kaydı ile harika bir tüfek. Ancak aradığınız savaş tufeği(combat shotgun), taktik yivsiz tüfek ya da forumda çok  doğru bir şekilde ifade edildiği gibi kötü gün tüfeğiyse  Benelli M4 öne çıkıyor. Fiyatın yüksekliği konusuna girmeyeceğim, herkes kadar benim de canımı acıttı.


Saygılarımla
 
Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Kara45, Xlll, Kimble, harun, yyildiz, 1905sss, alpago, sparus, mimaslan, SSSalih, lenduha, Murata
#8


Forum dostlarım,

Taktik tüfek deyince akla safkan Benelli M4 geliyor. peki nasıl çalışıyor? Elin adamı otutup, anime ediyor olayı, herkes görsün anlasın diye.. Ben hazırlayamasam da en azından arşivlenebilmesini sağlamak geliyor elimden... Wink

Saygılarımla,
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mimaslan, SSSalih, ilksurfer
#9
(05-07-2019, 03:46 PM)Zamane Akıncısı demiş ki: Üretimindeki amaç taktik kullanım olduğu için ve taktik kullanıma daha elverişli olduğu için, taktik tüfek denmesi yanlış değil bana göre.
sn. Zamane Akıncısı,

Bence yanlış

"Anlattıklarınız, karşınızdakinin anladığı kadardır" diyor bir düşünür. Bu konu başlığının ilk mesasında yazdım "Taktik" bir eylemdir bir "donanım" adı değildir. Gavurcadan tercüme ederken "Tactic" farklı, "Tactical" farklı şeyler. 

İngilizce "Tactical Shotgun" lafını bizde kim çevirdi bilmem ama, doğru çeviri "Taktik amaçlı Yivsiz tüfek"  olması gerekir. Amaç taktik ve strateji ise her silah bu amaçla kullanılabilir, onu anlatmaya çalıştım ilk mesajda.

Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
#10
Sayın Sabri,

Ben de "Tactical Shotgun" teriminden çok hoşlanmıyorum, teknik şartnamelerde de geçen "Combat Shotgun" teriminin daha uygun olduğu kanaatindeyim. Benelli M4 ve Fabarm SAT8 gibi tasarım amacı "combat" olan tüfekleri tanımlayacak bu terimin Türkçe'ye doğru çevirisi için "muharebe amaçlı yivsiz tüfek" uygun mudur? Daha önce "savaş tüfeği" olarak çevirmiştim, hata yaptığımı düşünüyorum.

Benelli M4 ile av yapan arkadaşlarımız var ama bu tüfeği av tüfeği olarak sınıflandırmak doğru değil. Örneğin Paul Harrell bir videosunda 25 ACP (6.35) muhimmat kullanan bir tabanca ile yanlış hatırlamıyorsam geyik avladığından bahsediyordu, bunun da mevzubahis tabancayı av silahı yapmayacağı kanaatindeyim.

Her silah tasarım ve imalat sınırları dahilinde belli bir kapasiteye kadar saldırı, savunma ve av amacıyla kullanılabilir, bu konuda mutabığız.

"Tactic" ve "Tactical" etiketleri çoğunlukla anlamsızca salt pazarlama amacıyla kullanılıyor, bakınız; "özel kuvvetler" "taktik amaçlı kürek"
[Resim: 0e84e92540f3060a3235c1f95859c4fc.jpg]
Saygılarımla
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Xlll, lenduha
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi