Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAR-PARA (SARSILMAZ 9x19 PARABELLUM) DEĞERLENDİRME
Değerli Forumdaşlarım,

Bu hafta sonu bazı testler için yine atış alanındaydık. Arkadaşlarımdan bazıları bu yılki istihkaklarından  9x19 mühimmatların bir kısmını yeni çıkan SAR-PARA (Sarsılmaz Parabellum) olarak almıştı. Bunu fırsat bilip, piyasaya yeni çıktığı söylenen bu mühimmatı değerlendirmek istedik. 

[Resim: sars-lmaz-9-19.jpg]
Sidoma Av Mayıs 2019 da YouTube'a koyduğu videoda bunun yeni bir 9x19 mühimmat olduğunu belirtmiş:

Kişisel kanım Sarsılmaz Yavaşçaları satın aldıktan sonra, YAF'ın Yavex adıyla ürttiği mühimmatı yeni isimle piyasaya sürmüş gibi. Bilgi sahibi olanlar hatam var ise düzeltsinler.

Çalımamızda fişek anatomisini değil hızlarını ve tutarlığını değerlendirmeye çalıştık.  Canik C-100 (100 mm namlu boyu) ile Beretta FS92 (125 mm namlu boyu) ile elimizde mevcut MKE, Sterling Luger nermilerle SAR-PARA 9x19 u 5 er mermi atarak karşılatırdık. Atışlar 1.5 metrede konumladığımız Prochrono Digital ile V1.5 hızları ölçülüp daha sonra istatistik değerlendirmeye tutuldu.

Toplu sonuçları aşağıdaki tabloda izleyebilirsiniz:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-06-30-13-47-35.png]

Normal olarak namlu boyu Canik C-100 e göre 25 mm daha uzun olan Beretta FS92 de namlu çıkış hızları  yaklaşık 40 fps daha fazlaydı. Sterling Luger ler 1116 fps altında yani subsonik mermiler. İstatistik karşılaştırma yaptığımızda her iki namlu boyunda da Range (En yüksek ile en düşük arasındaki fark), Ortalama Mutlak sapma, Değişkenlik, Standart sapma değerleri üç fişek arasında en iyi SAR-PARA 9x19 da bulundu. Tutarlılık açısından en iyisi. Gurupman çalışması yapmadık. Yapsaydık en iyi gurupmanın da SAR-PARA 9x19 da elde edileceğini düşünüyorum.

Araştırmamız bittikten sonra Metal hedefler üzerinde biraz çalıştık. Aşağıda videosunu izleyebilirsiniz, iyi seyirler:

Saygılarımla

Alıntı
42 üye teşekkür etti:
kuti, Militia_747, Oberon, XXAHMETXX, Alphawolf, Murata, blacksea, Karagoz, red, Campaıoli Lazoli, harun, efe1753, Theguardian, Ulas79, Xlll, taarruz, lenduha, Red Kit, drmehmet, ilksurfer, xf7er, Kara45, wildeagle, DKMNHMT, nsyuksel, al-me, husrev, karabasan, hunter 12, waltherslv, mimaslan, ERDAL, Carbon12, Fruktoz23, alpago, splendes, Gazanfer, m16a2, 1905sss, serdar_mutlu, browning 61, Koca
Sayın Sabri;
Tüfeğe bayıldım vallahi.Ne idi markası modeli.İlk defa heveslendim.Hadi bakalım hayırlısı.Arastiracam
Şimdiden teşekkürler

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(30-06-2019, 07:50 PM)recete74 demiş ki:    Tüfeğe bayıldım vallahi.Ne idi markası modeli.İlk defa heveslendim.

Sayın recete74,

Bayıldığınız tüfek bu forumda en fazla incelenmiş  Beretta 1301 Tactical dir.  Sevmeyenleri olsa da elimdeki, yaklaşık 6000 atımı hatasız tamamlamış isabetli, güvenilir bir tüfektir.

Bu arada, vesilesi ile SAR-PARA 9x19 çalışmasını beraber yaptığımız Sn. Kanuni, Sn. Oberon, Sn. Demirkağan'a teşekkür etmek istiyorum.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
browning 61
Sn Sabri, harika bir çalışma olmuş, tebrikler.

Benzer bir testte atış için biz de MKE, Sterling Parabellum ve Luger ile ZSR'nin 9mm'leri arasından aynı ağırlıkta olanları gruplayıp ayırmıştık. O tartımlar sırasında MKE ve STR fişeklerinin benzer ağırlıkta olduklarını, ancak düzensiz ağırlık dağılımı içerisinde olduklarını gördük.

MKE ve STR'de çoğu fişek (pakette 7-8 adet) 12,35 g ağırlıkta iken 12,43 ve 12,21 g aralığında dağılıyorlardı. Ancak, ZSR'de fişeklerin yarıdan fazlası 12,60 g idi ve geri kalanlar 12,55 g'ın üzerinde veya 12,70 g'ın altında dağılmışlardı.

ZSR (Sarsılmaz) fişeklerinin malzeme kalitesi diğer markalardan ilk bakışta bile ayrılıyor. İkincisi daha ağırlar: Bu farkı oluşturan nedeni, mermiyi söküp inceleyeceğiz.

Saygılarımla.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Kara45, Xlll, Militia_747, Sabri, wubıh, karabasan, waltherslv, Mirgun, mimaslan, ERDAL, alpago
(01-07-2019, 07:00 AM)Sabri demiş ki:
(30-06-2019, 07:50 PM)recete74 demiş ki:    Tüfeğe bayıldım vallahi.Ne idi markası modeli.İlk defa heveslendim.

Sayın recete74,

Bayıldığınız tüfek bu forumda en fazla incelenmiş  Beretta 1301 Tactical dir.  Sevmeyenleri olsa da elimdeki, yaklaşık 6000 atımı hatasız tamamlamış isabetli, güvenilir bir tüfektir.

Bu arada, vesilesi ile SAR-PARA 9x19 çalışmasını beraber yaptığımız Sn. Kanuni, Sn. Oberon, Sn. Demirkağan'a teşekkür etmek istiyorum.

Saygılar

Sayın sabri;
      Cevap verme zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.Tüfekler ile hiç ilgilenmedim.Ama bu atışı sesi görüntüyü gördükten sonra tüfekleri araştırmaya başlıyacağım garanti.
     Sizin artık benim gibi bir sorununuz var acemiye tüfek anlatmak gibiii Rolleyes Shy Shy Shy Shy Shy Shy
        Selamlar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Değerli Forumdaşlarım,

Yukarıdaki yazımda şunu ifade etmiştim:

(30-06-2019, 06:30 PM)Sabri demiş ki: Kişisel kanım Sarsılmaz Yavaşçaları satın aldıktan sonra, YAF'ın Yavex adıyla ürttiği mühimmatı yeni isimle piyasaya sürmüş gibi. Bilgi sahibi olanlar hatam var ise düzeltsinler.

Bu konuda biraz internet araştırması yaptım. Balıkesirdeki "Yavaşçalar" fabrikası TMSF bünyesine geçtikten sonra 2017 yılında satışa çıkınca, Sarsılmaz tarafından satın alınmış. ( http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/sarsilmaz-tmsf-bunyesindeki-yavascalari-aldi-40515619 ) Yavaşçalar döneminde Yavex olarak üretilen 9x19 o dönemde ABD ye de Century Arms tarafından ithal edilmiş. 115 ve 124 grain iki çeşidi orada beğeni ile kullanılmış. Özellikle kapsül ve boyun kısmının seal edilmesi de övülmüş. Aşağıdaki videoda hız testlerinde oldukça tutarlı sonuçlar var:

Biz de Sn. Kanuni ile Yavex ve Sterling Parabellum karşılaştırmasını yapmış ve forumda paylaşmıştık, o testimizde de olumlu sonuçlar elde etmiştik.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=85&pid=345273#pid345273

Sarsılmaz Yavaşçaların yivsiz fişeklerinin yine YAF markası ile üretimini sürdürürken, Sn. Lenduha'nın da daha önce yazdığı gibi Sarsılmaz CSR adı altında önce Yavex olarak üretimine devam ettiği 9x19 FMJ mermiyi yeni isimle piyasaya sürdüğünü anlıyorum:
https://www.sarsilmazpatlayici.com/yavex-defence

İsim değişikliği farketmez. Sonuçta tutarlı bir mermi, imalatın ayni kalitede sürdürülmesi memnuniyet verici. 

Sn. Lenduha ve Sn. RedKit mermiyi söküp anatomisini incelemeyi düşünüyorlardı. Acaba kullandığımız 124 grain mi? Bilgilendirirlerse sevinirim.

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
xf7er, lenduha, ERDAL, XXAHMETXX, red, alpago
(30-06-2019, 07:50 PM)recete74 demiş ki: Sayın Sabri;
   Tüfeğe bayıldım vallahi.Ne idi markası modeli.İlk defa heveslendim.Hadi bakalım hayırlısı.Arastiracam
     Şimdiden teşekkürler

Sayın forum üyeleri;
     Big Grin Big Grin Big Grin  Gülerek başlıyorum çünkü;dün hemen av bayisi mermi  aldığım arkadaşımın dükkanına gittim,dedim tüfek bakacağım.Hay demez olaydım öyle mi böyle mi şöyle mi şunu mu bunu mu demeye başladı.
      Durdum dedim ki  vazgeçtim.Ama aklımda ava çıkmayacağım. Görselliğe sesine hasta oldum tüfeklerin.Gerisi ilk tabanca alma hikayem gibi olacağa benziyor.
      Hadi bana kolay gelsin şimdiden sizlere de sabırlar diliyorum Smile Smile Smile Smile Smile

Alıntı

Tam da istihkak belgemi aldığım gün açılan bu başlık, üzerinde Sarsılmaz yazan hiçbir şey almam sözümü yutturdu bana, ömrüm "büyük konuşma" dersi almakla geçti zaten Smile bu da yenisi...

[Resim: IMG-20190702-161405.jpg]

[Resim: IMG-20190702-161422.jpg]

[Resim: IMG-20190702-161649.jpg]

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Sabri, Kara45, Militia_747, harun, mimaslan, lenduha, alpago, Cankaya, Gazanfer, wubıh
Sayın red;
      Fiyat olarak MKE 2,20 ,ZSR 2,30 gözüküyor MKEK te.Hiç atış yaptınız mı.Yorumlarınız ve bu farka değer bişey ne var merak ettim.Benimde yeni istihkakım yenı tabanca ile olacağı için aydınlatırmısın

Tesekkurler

Alıntı

Ellerinize saglik Sn. Sabri, yivsiz fisekleri icin de emekleriniz sayesinde bayagi bilgi sahibi olmustuk.  Yanlis hatirliyor olabilirim ama siz dahil olmak uzere tteste istirak edenler Izmirli diye aklimda kalmis Smile Dogru mudur?
Yivsiz tufek icin atis yapacak yer bulmakta cok gucluk cekiyorum Izmirde, sifirlama icin oturarak veya yatarak atis yapabilecegim bildigim her yer mangalci istilasinda Smile Eger Izmir?deyseniz tanismak isterim, hem sizlerden bir seyler ogrenmek hem de atis aktivitelerine katilmak adina.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi