Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Psikiyatrik ilaç kullanımının ruhsat alımına etkisi
Merhaba Üstatlar.,
Canım çok sıkkın, beni de anca siz silahseverler anlarsınız. Kariyerimde yöneticilik seviyesine yükseldim, haliyle de ciddi ücretler hesaplama konusunda çok daha dikkatli olmam gerekiyor. Her zaman dikkati dağınık ve biraz da hiperaktif davranışlar sergileyen (hızlı konuşma, aynı anda 5 farklı işi planlama, karşısındakini rahatça dinleyememe vb.) bir insan olmuşumdur. Hal böyle olunca da acaba bir rahatsızlığım mı var diyerek psikiyatriye gideyim dedim hayatımda ilk defa. İşime katkısı olsun diye. Gitmez olaydım. Hayatımdaki en büyük zevk olan silah merakımı poligon ve havalı silahlardan bir tık öteye taşıyıp, gerekli dayılara dahi ulaşıp, tam mesleğimi kullanarak taşıma ruhsatı alabilecek noktaya geldiğim şu anda psikiyatri bana  "Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite" teşhisi koyarak kırmızı reçeteli ciddi bir ilaç ile tedavime başladı. Evet çok da faydasını gördüm, inanılmaz derecede yaşam kalitem arttı ama, doktora giderken dahi aklımdan geçen hep silah kullanmama engel olur mu sorusuydu. 

Haliyle 2 aydır kimselere de bahsedemediğim rahatsızlığım hakkında canımı en çok sıkan mesele ruhsat meselesi. Kırmızı reçeteli bir ilaç kullanan DEHB teşhisli bir bireyin bulundurma veyahut taşıma ruhsatı edinme ihtimali var mıdır? Şizofreni veya bipolar bozukluk gibi bir şey değil bu, yalnızca odaklanma bozukluğumu tedavi edip daha dingin bir hayat yaşamamı sağlamaya çalışıyor doktor. Ciddi anlamda hayallerim yıkılmış durumda.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Shepherd
DEHB'ye ek olarak "itiraf sendromu"nuz yoksa sorun olmaz.  Wink
Muayenede psikiatri hekimine bu rahatsızlığınızdan ve ilaç kullandığınızdan bahsetmeyin.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
HCN, 1905sss, Xlll, _X0X_
(26-06-2019, 11:07 PM)harun demiş ki: DEHB'ye ek olarak "itiraf sendromu"nuz yoksa sorun olmaz.  Wink
Muayenede psikiatri hekimine bu rahatsızlığınızdan ve ilaç kullandığınızdan bahsetmeyin.

Sn. Harun
Sistemden görünmez mi peki kullandığım ilaç veya teşhis?

Alıntı

Askerde silah ruhsat şube de amelelik yaparken komutanımın tavsiyesiyle bende kullanmıştım. Devlet hastahanesinde tanıdık psikiyatri doktoruna gidip sormustum. Bana konulan teşhis ve kullandığım ilaçların bir hastalık olmadığını söylemişti. Zaten yetime bile silah zimmetlenmeyen bizim alay da silah zimmetim vardı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
HCN
(26-06-2019, 11:10 PM)HCN demiş ki:
(26-06-2019, 11:07 PM)harun demiş ki: DEHB'ye ek olarak "itiraf sendromu"nuz yoksa sorun olmaz.  Wink

Sn. Harun
Sistemden görünmez mi peki kullandığım ilaç veya teşhis?

SGK kaydı ile aldıysanız görebilir. Ama bakarsa görür.
Nerede muayeneye girdiğinizi bilemiyorum. İstanbul'da ben daha bakanı görmedim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
HCN, 1905sss
Yorumlarınız için teşekkürler, umut verdiniz. Sorun olmamasını umalım o zaman.

Alıntı

Bence doktordan geçip geçmeme konusunu 3. derece dert edinin. Kendinizi yivli yada yivsiz bir silah sahibi olmak ve sorumluğunda hareket edecek kadar sağlıklı hissediyormusunuz bence önemli konu odur.

Doktoru yada raporu belki bir şekilde aşarsınız. Bence bu konuyu kendinize ve doktorunuza iyice bir sorun.

Silah hepimizin tutkusu. Eskilerin dediği gibi . Kullanmayı öğrenmek belki 10 dakikadır. Ama taşımayı öğrenmek yıllar alır.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
HCN
Ben Maltepe devlet hastanesinden aldım raporu. Doktor sistemden baktı ve ilaç geçmişiniz görünmüyor dedi. Bir kere de bana sordu; ilaç kullanıyor musunuz? diye. Hayır cevabını alınca test yapmadan direk onayladı.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
HCN
Yaşı 40+ olanlar çocukluklarında, gençliklerinde DEHB gibi bir rahatsızlık duymuşlar mıydı bilemiyorum ama şimdiki çocukların üç veya dörtte birinde bu durumun olduğunu söylüyor doktorlar. Yani çok yaygın, misal benim oğlum. 

Ruhsat mevzusunda ise, normalde doktor ilaç geçmişinize bakıyor, ilacı raporla veya raporsuz SGK dan aldıysanız, görür. 
Bu durumda psikiyatri doktoruna göre şu ihtimaller olabilir:

a) İlacı görür raporu onaylar (zayıf ihtimal),
b) İlacı görür raporu onaylamaz (zayıf ihtimal),
c) İlacı görür ilave testler, Minesota testi vs için psikolojiye gönderir, oradan gelecek kanaate göre raporu onaylar veya onaylamaz (kuvvetle muhtemel).

Her durumda düşeceğiniz doktorun size, insanlara, silahlara, silah ruhsatı isteyenlere bakışına göre değişir. Hatta bir gece önce eşiyle kavga etmiş mi, çocuğun okul taksidi ödendi mi, kongreye uçak bileti alındı mı gibi değişkenler dahi önemli olabilir.

Ya da kırmızı reçeteli ilacınızı SGK kanalıyla ücretsiz veya %20 ücretli değil, ücretini ödeyerek alacaksınız.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
HCN, harun, blueokkes
(27-06-2019, 09:48 AM)blacksea demiş ki: Ya da kırmızı reçeteli ilacınızı SGK kanalıyla ücretsiz veya %20 ücretli değil, ücretini ödeyerek alacaksınız.

Bir kez SGK üzerinden alındıysa artık kayda girmiştir. Ben, belki 20 yıl önce geçim zorluğu çeken bir teyze için kendi üzerime ilaç yazdırıp almıştım (geri zekalı kafam). İlaç benzer sınıftanmış. 7-8 yıl sonra muayenede psikiyatrist "bu ilaç ne iş?" diye sormuştu. Önce hatırlayamadım bile. Durumu anlatana kadar akla karayı seçmiştim. Yani 2000 yılından beri dijital kayıtları tutuluyor. Bir kez SGK'dan aldıysanız, o ilaç artık sizinle... Boşuna para ödemeyin, SGK'dan almaya devam.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
blacksea, musti267, blueokkes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi