Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silikon katkılı ürünler faydalı mıdır zararlı mı ?
#1
Piyasada çeşitli markaların silahlar için ürettiği silikon temizleme bezlerinden tutun silikon katkılı temizleme, bakım yağları mevcut. Hatta silikon katkılı gres ve sıvı gresler mevcut. Bu ürünlerin fayda ve zararları hakkında bilgi sahibi olan forum üyelerinin aydınlatıcı bilgilerine ihtiyaç hasıl olmuştur. Saygılar
 
Alıntı

#2
Silikon, temelde Karbon yerine bileşiminde Silisyum ve Oksijen bulunan bir polimerdir. Yarı organiktir. Isıya ve suya dayanıklıdır. Genelde metal ve kaplamalara zarar vermeyen, yağlama ve kaydırma özelliği yüksek malzemeler üretilebilir. Birçok uygulamada güvenle kullanılabilir. 

Gres benzeri uygulamalarda, iyi kaydırıcılık özelliği nedeniyle yüksek performans alırsınız. Tam organik bazlı gresler gibi zamanla bozulmaz, sudan etkilenmez. 

Koruyucu uygulamalarda ise, kaplamalara zarar vermediği, sudan ve nemden etkilenmediği için iyi performan gösterir.

Ancak silikonun temizleme özelliği yoktur.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
XXAHMETXX, lenduha, Sabri, tirendaz, Carbon12, BuROcK
#3
Sn. harun n11 de G96 marka silikon temizleme bezi adı altında bir ürün satılıyor. Lakin içeriğine bakmamıştım. Temizliği bitmiş silahlarımıza parlaklık vermek için tasarlanmış bir ürünmüş. Malum kızaklarda kullanılmak üzere tavsiye edilen Tetra gun gres ya da Bircwood Casey sno gres gibi ürünler piyasada bulunamıyor. Acaba piyasadaki silikonlu gresler ( Silikon sprey gres, kutu ve tüp gresler ) bu maksatla kullanılabilir mi? Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
BuROcK
#4
(02-06-2019, 11:50 PM)waltherslv demiş ki: Sn. harun n11 de G96 marka silikon temizleme bezi adı altında bir ürün satılıyor. Lakin içeriğine bakmamıştım. Temizliği bitmiş silahlarımıza parlaklık vermek için tasarlanmış bir ürünmüş. Malum kızaklarda kullanılmak üzere tavsiye edilen Tetra gun gres ya da Bircwood Casey sno gres gibi ürünler piyasada bulunamıyor. Acaba piyasadaki silikonlu gresler ( Silikon sprey gres, kutu ve tüp gresler ) bu maksatla kullanılabilir mi?  Saygılar.

İlk mesajımda açıkladığım gibi, silikon genel anlamda bir polimer sınıfına verilen isim. Çok türevi var ve hepsi birbirinden çok farklı. Küvetin su izolasyonunda da silikon kullanılıyor, gıda sektöründe de... Kimyager düzeyinde bilgim yok. Silahınıza zararlı olmayabilir ama beklediğiniz faydayı da sağlamayabilir.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Carbon12, BuROcK
#5
Sn. waltherslv,

Kişisel bir deneyimim yok ama, Preserval blog da "silah bakımında 5 faydalı bilgi" başlıklı makaleden bir alıntı yaparak sorunuza cevaplar bulmaya çalıştım:


[Resim: Ekran-Resmi-2019-06-04-12-21-44.png]
Resimde de göreceğiniz gibi, tıpkı WD 40 gibi silah bakımında Silikon için "Kullanmayın" ikazı yapılmış.

Makalede şunlara vurgu yapılmış:

"Silikon çok iyi bir kaydırıcı olduğu kadar bazı sorunlara neden olabilir. Silikon bazlı kaydırıcıların yüzeyden temizlenmesi son derece zordur. Uzun kalıcılığı genellikle kaydırıcı etkisi ile olumlu netice verirken, bazı durumlarda olumsuzluklara neden olur.

Silikon bazlı kaydırıcılar silahınızın yüzeyindeki bazı sıvılara yapışarak meneviş ve boyasında sorun yaratırlar.

Silikon silahınızın üzerinde yıllarca kalacaktır. Sudan korunması bir avantaj görünsede eğer yeni bir kaplama yaptırmanız gerekirse silikonu tamamen kaldıramadığınızda bu başarısız olacaktır..

Silikon bazlı kaydırıcıların diğer sorunu inceliğidir. Normal kullanımda uzun süre kalıcıdır. Bazı sahalarda silikonda yırtık ve çatlaklar oluşabilir. Buradan sızan sıvılar ise çok ciddi korozyona yol açabilmektedir."

Özetlersek: Sayın Harun'un da belirttiği gibi faydalı gibi görünse de, zararları olabilir.

Saygılarımla
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
waltherslv, harun, XXAHMETXX, Carbon12, alpago, BuROcK, Murat Y
#6
Merhabalar,

"Silicon" kelimesi hem periyodik cetveldeki "Silisyum" (formülü "Si"dir) elementi için, hem de Silisyum içeren polimerler için kullanılabilmekte. Oysa her ikisi birbirinde çok farklı kimyasal formlar. Ve konu derya deniz... "Silicon" konusuna %100 hakim olsanız kimya nobeli falan alırsınız.

Elementel Silikon yani Silisyum hem metal hem ametal özellik gösteren bir metaloittir. Oksijeni saymazsak dünyada en çok bulunan elementtir.

[Resim: 3.png]

Silikon'un kullanım alanı o kadar fazla ki saymakla bitiremeyiz. Çip üretiminden temizlik sektörüne, kozmetikten inşaat sektörüne, tıpdan gıda sektörüne kadar uçsuz bucaksız bir dünya. Bazı silikon formlarını aşağıda görebilirsiniz. Hatta elektronikte o kadar çok kullanılıyor ki; meşhur "Silikon Vadisi" adını bölgedeki çip üreticilerinin fazla olmasından dolayı alıyor. Evimizdeki camlar, seramikler, quartz takılar... Hepsi Silicon.

[Resim: 20190605-110243.jpg]

Ancak öyle zannediyorum ki; bizim konumuzla alakalı olan "Silicon Oil" yani "Silikon Yağı"

Alıntı: 5.3 The use of silicones in lubrication
Silicone fluids, or oils as they are sometimes known, have been used for many decades as excellent lubricants for polymers and rubbers because, by nature, they have very low coeffi cients of friction. The viscosity of silicones is much less dependent on temperature compared to petroleum oils. In addition, silicones are more stable to heat oxidation and chemical attack, and are capable of providing anti- corrosion protection for metal surfaces. They can be used in their pure form or alternatively they can be processed to make grease, or combined with water to make oil in water silicone emulsions. These lubricants can be used at the interface between most rubbers and polymers, and when metals are in contact with rubber or plastic. Furthermore, silicones were successfully introduced as an internal lubricant in polymeric materials.

Wear of polymers and composites, Abdelbary Ahmed, 2014

Silikon sıvılar veya bazen de bilindiği gibi yağlar, polimerler ve kauçuklar için mükemmel yağlayıcı maddeler olarak yıllardır kullanılmaktadır, çünkü doğası gereği çok düşük sürtünme katsayısına sahiptirler. Silikonların viskozitesi, petrol yağlarıyla karşılaştırıldığında sıcaklığa çok daha az bağlıdır. Ek olarak, silikonlar ısı oksidasyonu ve kimyasal saldırılara karşı daha kararlıdır ve metal yüzeyler için korozyon önleyici koruma sağlayabilir. Saf formlarında kullanılabilirler veya alternatif olarak gres yapmak için işlenebilirler veya su silikon emülsiyonlarında yağ yapmak için suyla birleştirilebilirler. Bu yağlayıcılar çoğu kauçuk ve polimer arasındaki arayüzde ve metaller kauçuk veya plastikle temas ettiğinde kullanılabilir. Ayrıca, silikonlar polimerik malzemelerde bir iç yağlayıcı olarak başarılı bir şekilde uygulanmıştır.

Adından da anlaşılacağı üzere bu kaynak esasında polimerlerin ve kompozitlerin uygulandıkları yüzeylerde aşınmalarını konu edinmiş bir kitap. Kaynakta internal ve external olarak kullanılan silikon yağlarının yüzeyde kalıcılığı konusunda da testler var. Detayları kitabın neredeyse yarısı.

Silikon yağlarının çeşitleri var mıdır dediğinizde de; yoğunluğuna göre birbirinden ayrışan onlarca çeşidinin yanında bir de kimyasal olarak farklı içeriğe sahip olan silikon yağları mevcut. Örneğin polydimethly (PDMS) oils, phenylmethly oils, water based oils gibi...

[Resim: 1.png]
https://www.teokimya.com/silikon-yagi.html

Bütün kaynaklarımı bir kenara bıraktığımda eğer Petrucci, silikon tabanlı ürünler için "useful" demişse vardır bir bildiği deyip, silah temizlik ve bakımında "Silikon"a karşı ön yargı beslemem. Ancak yine de aşağıdaki prensibimi korurum.

[Resim: 2.png]
Kaynak:
General Chemistry - Ralph_H._Petrucci,_F._Geoffrey_Herring,_Jeffry_D. Chapter 21 Chemistry of the Main-Group Elements I: Groups 1, 2, 13, and 14

Konunun özüne tekrar dönerek şu linke ve aşağıdaki fotoğrafa bakarsak; uğur böcekli online alışveriş mağazası eline geçirdiği her ürüne "silah temizleme/bakım" ürünü diyebilme potansiyeline sahip. Bilmeyenlerin dikkatli olması lazım.

[Resim: 1.png]

Biz WD-40 için bile ne tartışmalar yapmışken; silikon bazlı ürünler birden bakkalda-manavda satılır olmaya başladı. Hiç bir yeni teknolojiye ön yargılı değilimdir. Ancak; bunun için ilgili ürünün sıkı bir AR-GE'den geçmiş ve bunu uluslararası boyutta tescillemiş olmasını beklerim. Endüstriyel yağlamada çok başarılı olan bir ürün belimizdeki silah için aynı performansı sağlamayabilir. Dolayısı ile yeni bir ürün yukarıdakilere ek olarak sahadan olumlu geri dönüşler almış olmalıdır.

Eğer elimizde tuzlukla her yeni ürüne saldırırsak; biz ar-ge'nin bir parçası oluruz. Yani üreticiler ar-ge'lerini bedavaya getirdikleri gibi bir de sizin üzerinizden para kazanmış, reklam yapmış olurlar. Eğer sonuçlar olumsuz olursa ürün yenilemeye kadar gidebilecek bütün onarım masraflarınız da silah sektörüne naçizane katkınız olur.

Şunu sorabilirsiniz; sen denemezsen, ben denemezsem sahadan nasıl geri bildirim gelecek? Doğru ama, sen denemezsen ben denemezsem üretici daha kaliteli ar-ge yapmak zorunda kalacak. Peki bu ar-ge masrafları ne olacak? Yine bize yansıyacak. İşte piyasadaki nispeten daha pahalı ürünlerin pahalı olmasının temel nedeni budur diyebiliriz. Ancak bu ürünleri kullandığınızda gönlünüz rahat eder. 

Bu arada tuzluk konusu yanlış anlaşılmasın! Sn. Üstad piyasaya yeni çıkan ve saha geri bildirimi henüz gelmemiş silahlarla ilgili kullanırdı. Bende temizlik/bakım malzemeleri noktasında konuyu pekiştirmek adına kullandım...

(14-08-2017, 11:41 PM)lupus demiş ki: Duayen bir üreticiden çıkmış olsa bile, piyasaya yeni çıkan silah modellerine elinizde tuzlukla saldırmayınız!

Ben kaynaklarımdan buraya aktaramadıklarıma da baktığımda silikon bazlı ürünler için mesafeli kalmayı, rüştlerini ispatlamalarını beklemek taraftarıyım. Genel olarak bu ürünler emergency durumlarda kullanılabilir gibi görünüyor. Ancak böyle bir durumda mıyız? Cevap "hayır" ise; macera aramaya gerek yok. Öte yandan bahsedilen G96 markasının "Silicone Spray"nin detaylarına firmanın kendi sitesinden baktığımızda WD-40'ın silicon içeren bir alternatifi gibi duruyor. 

Sn. Lenduha'nın eski bir mesajına cevap gibi bir içerik oluşturmuşlar bu üründe.
(16-12-2018, 11:14 PM)lenduha demiş ki: WD-40'ın içeriği bir ticari sır olsa da üretici silikon, kerosen, su, wax, koro-foloro-karbon vs. içermediğini söylüyor. 
Ana görevi maddeye nüfuz etmek ve "suyu uzaklaştırmak" (Water Displacement). Diğer taraftan içeriğinde resin olduğunu ve ince tabaka oluşturduğunu söyleyenler var, ben bilmiyorum. Her durumda ateşli silahlarda kullanım amaçlı bir bileşen değil.

[Resim: s.png]
http://www.g96.com/products/retail-products/silicone-spray/#

***

Silah temizlik/bakım konularından güzel alıntılar yakaladım, şöyle sıralamış olayım.
(10-07-2018, 09:48 PM)Alphawolf demiş ki: "keçinin karnı hiç ağrımazmış, çünkü bilmediği otu yemezmiş". Ben tabancam ve tüfeğim için bilindik, denenmiş Ballistol ve Gunslick dışında bir ürün kullanmıyorum. Uzun yıllar silah temizliğinde WD-40 kullanıldı, sonra ciddi sorunlar yaşattığı anlaşıldı.

Forumun giriş kapısına asılması gereken bir tabela gibi...
(11-07-2018, 09:26 PM)topraxxx demiş ki: bu forumda WD-40 ile silah yağlaması yada temizliği önerilmemektedir. Aşındırıcı etkisi olduğu bilinmekte. Sıkılı durması gereken parçaları, somunları gevşetebilmekte. Boyayı zamanla bozuyor. Silah için üretilmiş ürünleri kullanın kullandırın.


Üstad çok güzel özetlemiş aslında... Koruyucu katmanın sürekliliği... İşte bunun için yeni bir ürün piyasaya süren üreticiler AR-GE sonuçlarını bizimle paylaşmalılar. Ve tabi ki şartlar...
(24-06-2015, 08:54 AM)lupus demiş ki: Üçü bir arada... Temizleyici, yağlayıcı, koruyucu...  " Ne iş olsa yaparım Abi.. " kıvamındaki kimyasalların tamamında solvent vardır, çünkü çözücü ve temizleyici özellikler gösterebilmesi için solvent içermek zorundadır.

Amacına özel üretilmiş yağlayıcıların bir kısmında da akışkanlığı sağlamak, kir ve tortuların neden olabileceği sürtünmeleri azaltmak için bir miktar solvent olur.

Tamamen koruma amaçlı kimyasallarda ise tam adezyonla koruyucu katmanın devamlılığı için kesinlikle solvent olmaz.

Bu nedenle önce şartlar ve amaç iyi tanımlanacak, kullanılacak kimyasal buna göre seçilecek. İş başa düştü mü gaz yağı ve motor yağı da her işinizi görür...

Saygılar.
 
Alıntı
13 üye teşekkür etti:
XXAHMETXX, harun, waltherslv, alpago, serdar75, alone61, Pistov, al-me, husrev, tsuba, BuROcK, alpercuhaci, Murat Y
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi