Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universal degreaser yağ temizleyici, giderici
Bu ürünü sanalda  dolanırken gördüm. Kontak spreydi, yağlıydı, yağsızdı derken bu yağ gidericiyi gördüm, okudum inceledim. 

[Resim: ya-s-z.jpg]
Açıklamasında

YAĞ GİDERCİ SPREY
KİRLİ VE PASLANMIŞ CİSİMLERİ ELEKTRİK BAĞLANTILARINI, ANAHTARLARINI, BİSİKLET ZİNCİRLERİ, REGULATÖRLERİ, RÖLELERİ, TELEFON EKİPMANLARINI VE UZAKTAN KUMANDA CİHAZLARINI TEMİZLEMEK İÇİN KULLANILIR.SPREY BUHARLAŞANA KADAR ELEKTRİK EKİPMANLARINI FİŞTEN ÇEKİNİZ. SPREYİ 10 CM UZAKTAN SIKINIZ.SPREYİN SOĞUTU ÖZELLİĞİ OLDUĞU İÇİN PLASTİK ÜZERİNDE KULLANIRKEN DİKKATLİ OLUN.
KAP BASINÇLIDIR, DİREK GÜNEŞ IŞIĞINDAN UZAK TUTUNUZ.ATEŞ VEYA SICAK YÜZEYLERE SIKMAYINIZ, 
KULLANIRKEN SİGARA İÇMEYİNİZ, SPREYİ SOLUMAYINIZ. %30 VE DAHA FAZLA ALTİFATİK HİDROKARBON

Büyük harf olduğu için özür dilerim. Kopyala yapıştır yaptım.

Bu markanın ürünleri piyasada beğenilen kullanışlı ürünler olarak biliyorum. Lakin bu yetmez. Merakım şu. Diyelim ki
1) Kullanmadığım bir tabancamı saklamak için pasa korozyona  karşı korumak maksatlı bolca yağladım hatta biraz abartmışım diyelim. Üzerinden aylar geçmiş tekrar temizlemek istemişim. Bu ürün temizlikte yağdan arındırmak için fayda sağlar mı? Ardından yeniden yağlayıp kaldırsam. Fayda sağlıyor sanırken tabancanın boyası ve metaline uzun ya da kısa sürede zarar verir mi?
2) Sakladığım tabancayı dolaptan aldım vakit yok atışa gitmek istedim bu ürünle tabancayı yıkadım ve ardından kızaklara birer damla yağ sürüp atışa gittim. Döndükten sonra sürgü ve gövde içerisindeki atıştan kalan pislikleri temizleme ve yıkama aşamasında faydalı olur mu? Tabi ki ardından koruyucu yağlarla yağlamak şartıyla. 
3) Atıştasınız 200 mermi atmışsınız sürgüyü söküp spreyle  kiri akıtıp atışa devam etsek. Fayda mı zarar mı getirir. 
Neden bu ürün derseniz hesaplı ucuz olduğu için. Silahlar için bu maksatla yapılmış ürünler 80-100 lira gibi rakamlardan başlıyor. Mutlak adı üzerinde silahlar için yapılmış kalitesi tartışılmaz. Kendim daha önce bu maksatla Gunslick gun-flush adlı ürünü kullanıyordum bitti. Araştırırken olur mu olmaz mı ya takıldım. Tüm silah severler için en büyük bilgi bankasına danışmakta fayda gördüm. Saygılar.

Alıntı

İçindeki tek bir aktif maddeyi bilerek bir karara varmak çok zor. Tüm içeriğin bir uzman (örneğin kimyager) tarafından incelenmesi gerekir ki, bu kimyagerin silahlarda kullanılan malzemeler ve kaplamalar konusunda da çok iyi bilgisi olması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen yine de silah üzerinde test edilmesi gerekir, ki o silah benim silahım olamaz.  Wink

İyi silah temizlik ve bakım malzemelerinin artık tamamına yakını organik, doğada çözünebilir nitelikte, hatta bir kısmı yutulsa bile insana zarar vermiyor. Hal böyle iken ben olsam riskleri bilerek ve göze alarak kullanırdım. Para önemli tabii ki, ama çarşıya pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Yasin06, alpago, waltherslv, Carbon12, tekoglu, husrev, Murata, 1905sss
Degreaser, yağ giderici anlamında kullanılan bir kelime.
Ürünün açıklamasında olduğu gibi kirli,paslı yüzeylerde biriken yağları çözmek ve temizlemek için kullanılabilir.
Ancak bu tip yağ gidericiler metal üzerindeki yağı giderdikten sonra, metal oksitlenmeye açık hale geliyor.
Gözle görülmese de silahların üzerinde ince bir katman halinde yağ tabakası bulunur.
Bu tabaka silahı paslanmaya karşı korur. Bu yağı tamamen kaldırdığınızda, özellikle kaplaması açılmış ve çıplak metalin hava ile temas ettiği yüzeylerde paslanma ihtimali epey artacaktır.
Yağı tamamen alınmış çıplak metalin dakikalar içerisinde paslanmaya uğradığına bizzat şahit oldum.
Benim görüşüm silah temizliğinde bu tip ürünlere çok bulaşmamak gerekir, kullanmak durumunda kalınırsa da işlemin ardından bu kimyasalın tamamen temizlenmesi ve silahın detaylı şekilde yağlanması gerekir.

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
mimaslan, alpago, waltherslv, tirendaz, husrev
Ucuz etin yahnisi yavan olur misali sanırım. Benimki acabaları olan bir soruydu. Cevap benim için yeterli. Teşekkürler. En azından silahlar için yapıldığını bildiğimiz bir üründen şaşmamalı. Ucuzu bile olsun diyorsak mutlak amacına uygun olmalı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
Sayın waltherslv, resimdeki ürünü yıllardır kullanırım ama silah üzerinde hiç kullanmadım. İnanılmaz güzel yapışkan artığı temizler. Lehim yapılan yerlerdeki pasta artıklarını temizler ve adı üzerinde yağı giderir. Ancak bazı plastik türleri üzerinde dokusunu bozucu etkisi vardır. Özellikle parlak plastiği matlaştırabilir. Bir de herhangi bir yüzeydeki serigrafiyi sökmede de çok etkilidir. Gravür veya lazer kazıma dışındaki herhangi bir yüzeydeki yazıyı sökebilir. Sayın Harun ve Karagöz' ün yazdıkları ile birleştirince, silahlarda kullanım alanı olmayan bir ürün ortaya çıkıyor ama siz yine de elinizin altında bulundurun derim. Başka alanlarda çok işe yaradığına şahit olmuşumdur.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
yyildiz, waltherslv
Sn. husrev hele bu dediklerinizden sonra mümkün değil eve koymam şeytanın işi yok uyar da denerim gerek yok. Sonra yoğurdu üflemeyelim. Ucuzluk sırasına göre bakarsak silahlarımıza Ballistol, G96, Hoppes, Gunslick, Otis gibi rüştünü ispat etmiş ürünlerden vazgeçmemeliyiz. En azından yerli ya da yabancı ne ürün olursa olsun silahlar için üretilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi