Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spyderco Tri-Angle Sharpmaker - Spyderco Bıçak Bileme Seti
Merhabalar,

Bir çok kişisel-profesyonel bıçak bileme sistemlerini araştırdım ancak bir çoğunda içime sinmeyen bir taraf oldu. Lansky, Ruixin... Basit bileme aparatlarını ve taşları saymıyorum. Özellikle bıçağın sabit tutturulup bileme aparatına açı verilen sistemlerde prensibi çok başarılı bulmama rağmen, referans çubuğunun malzemesinin kolayca eğilip bükülebilmesinin bütün sihri bozduğu aşikar.

Bileme denilen şey, aslında bıçak malzemesinden daha sert bir malzemeyi bıçağa doğru açı ile sürterek bıçağın kesme kenarına keskinlik kazandırmak şeklinde tanımlanabilir. 

Açı demişken... İşte bileme aşamasına gelindiğinde işin bütün püf noktası bu; Doğru Açı.

Bıçak bileyleme malzemesi olarak bıçağınızdan sert ve yüzeyi prürüzsüz hemen her şeyi kullanabilirsiniz. Bu yüzden sahip olduğunuz bıçakların hangi tür çelikten imal edildiğini bilmeniz önemli. Seramik kaynak torch'u basit ve iyi bir bileyleme malzemesidir, çoğu bıçağımı torch ile bilemişimdir. 

[Resim: 20190514-134416.jpg]

Yukarıdaki kişisel-profesyonel tanımı bana ait, şu an bu yazıyı yazarken tanımladım. Elbette gelişmiş teknolojiler ve ekipmanlarla bıçak bileme üst düzey bir şekilde yapılabilir. Ama bu kişisel kullanım için sürdürülebilir olmuyor. İşte bu çerçevede hem kişisel, hem profesyonel, hem gerektiğinde taşınabilir ve en önemlisi basit bir bileme sistemi ararken Spyderco Tri-Angle Sharpmaker'a rastladım. İnanılmaz beğendim. Taşa su verme, yağ verme derdi de yok, müthiş kolay temizlenebilen, son derece basit bir sistem. Sadece bıçak değil, baltadan, makastan, patates dilimleyiciden tırnak makasına ve hatta diş hekimlerinin kullandığı o çengel şeysi var ya ona kadar her şeyi bileyleyebiliyor. Bu sistemde bıçak bileme %90 bu ekipmanla gerçekleştirilirken, belki %10 kadar da işi el becerinize bırakıyor. Ben bunu çok beğendim, inanılmaz zevk veriyor. Çok kolay öğreniyor ve uyguluyorsunuz, sonuç anında elinizde.

[Resim: s1.jpg]

Çok sert bir seramik, doğru bir arge ile çok başarılı bir son kullanıcı ürünü ortaya çıkarmış Spyderco. İçerisinde eğitim CD ile birlikte geliyor, aynı video youtube da da varmış aşağıya bırakıyorum. Bıçaklara ilgisi olan herkesin izlemesi zorunlu olan bir video olduğunu, ilgisi olmayanların dahi izlerken zevk alacağını düşünüyorum.

Türkiye'de bulamamıştım, Bahrain'den aldım. İlk fırsatta fotoğraflarını çekip ekleyeceğim.

Ben daha fazla uzatmadan sözü Spyderco ARGE Müdürü Sal Glesser'a bırakıyorum. O bize bilemenin tarihinden girip bu sihirli aletle neler yapılabileceğini belgesel tadında uygulamalı olarak anlatacak. Vaktim olsaydı çeviri yapacaktım ama maalesef olmadı. Gerçi Sal amca o kadar güzel anlatıyor ki; bir motivasyon konuşmacısı gibi... İngilizce bilmeyenler sadece izlese dahi konuyla ilgili hemen her şeyi kavrayacaktır.

Saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Zemre10, aseyhan, karabasan, Xlll, Mr.Wayne, lenduha, tanerzorlu01, XXAHMETXX, 1905sss, Cem1964

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi