Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata 338 lapua magnum
Sn Harun

Ata konusunda aynı fikirdeyiz, kesinlikle bencede piyasadaki en derli toplu av tüfeği, ve fiyat performans olarak ta ülkemiz şartlarında eline su dökebilecek başka bir model henuz yok.
İlk generasyonu dahil su andaki versiyonu hepsi eldeki birçok muhimmatla devamlı subMOA tüfekler. daha iyi modeller cıkartmaları kesinlikle herkesin yararına olacak.

Montlar guzel de, şoyle bir ipucu vereyim:
Gerek ruslarda gerek king of 2 mile da atıcıların ezici çoğunluğunda aynı optik var.
İyi seçim yapmışsınız Smile

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
byfortius, Sabri, harun
(04-04-2020, 05:10 PM)ErhanG demiş ki: Bana kalırsa 14-15 atış yapılıp, sadece 3'ü gösterilmiş. Yerdeki boş kovanlar öyle söylüyor çünkü.  Wink

Zaten atıcı, videoda farklı menzillerde atış yapıp 2.000 metreye geldiğini söylüyor. Ancak benim gördüğüm asıl sıkıntılar, ilk atışta "vurdu" diyorlar, toz 5-6 metre soldan çıkıyor (sağdan rüzgara göre normal hata); ikinci atışta yine vuruş diyorlar, toz net olarak hedefin önünden kalkıyor, üçüncü atışta da aynı şekilde toz hedefin açığından kalkıyor. Hedef boyutları gösterilmiyor (belki önceki videolarda vardır), hedefteki vuruşlar gösterilmiyor, hedefin net uzaklığı gösterilmiyor belki de 800 metrede, bunu videodan anlama imkanımız yok. Gerçekte kaç atış yaptıklarını, kaçını gösterdiklerini zaten bilme olacağımız yok. 

Tüm bunları geçtim. Eğer daha makul mantıklı bir sonuç görsem zaten sorgulamam bile...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ErhanG, Zemre10
(04-04-2020, 06:06 PM)ardenne demiş ki: Gerek ruslarda gerek king of 2 mile da atıcıların ezici çoğunluğunda aynı optik var.

Nightforce yüksek adetli seri üretim yapan dürbün markaları içinde en iyilerden biri kabul edilmelidir. Aksesuarlarını Badger'a (XTRM serisi), flip-up kapakları Teneabrex gibi en üst sınıf üreticilere yaptırtıyor. Bu anlamda da işlerini ciddiye alıyor. Yeni 100 MOA bastırma veren aynaları ile 2 mil üzeri atış delilerine de hizmet ediyor. Smile

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, ErhanG, Zemre10, ardenne, kut4
Aynen. Atacr kullanıcısı olarak katılıyorum.
Aslında 2000 m cok ciddi bir uzaklık, 1000'e attım 2000'e de 2x hata payı ile aynısını atarım denirse cok yanlış olur.
Farzedelim ki 2000 m de en yuksek BC ye sahip 300 Gr Berger Hybrid ile 810 m/sn de atış yapıyor. 1600m de transsonik alanı baslayıp 2000 m ye subsonik gececek.
Hadi bütün cekirdekler tüm atışlarda ses hızı bolgesinde pitch&yaw yapmadı, hiper stabil kaldı diyelim, hersey hatasız kabul edilen ideal sartlarda, yani atıcı ve silah hatasız, namlu çıkış hızı standart deviasyonu 3 m/sn altında olsun: Sadece anlık ruzgarı 1 m/sn yanlış hesaplasa 2m'ye yakın yatay sapma olur o mesafede 338 LM ile. hadi rüzgara ok diyelim: namlu hızındaki 10 m/sn artış veya azalma o mesafede 150 cm e yakın ust alt vurusa neden olur.
Silah isterse gercek 0.25 MOA olsun, yani tek delik...

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, konskript, harun, splendes, kut4, ERDAL, al-me

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi