Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata 338 lapua magnum
Herkese iyi günler. Ata firmasının üretmiş olduğu turgua modelini kullandık atışlarını yaptık. Gerçekten kaliteli mühimmatla çok güzel sonuçlar aldık. Ata firmasının şimdide 338 lapua tüfek yapma girişimleri var hatta son fuarda izlediğimiz kadarıyla tüfekler de mevcut. Bu tüfekler in sivile satışı olacakmı bilgisi olan varmı. Firmayı aradım ama sizi yetkiliye aktarıyoruz dediler kimse çıkmadı sürekli müzik dinledim durdum. Kısaca 308 300 ve 338 in taktik modellerini shot show larda sergilediler. Acaba bunlar sivile satılacakmı? Bilgisi olan varmı teşekkürler.

Alıntı

Ata firması öncelikle yivsiz tüfek yapmayı öğrensin.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Shepherd, OCEANBORN, m16a2, kut4, drmehmet
Öyle demeyin onlardan iyi bileni yok, Kimse burunlarından kıl alamaz...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kut4
Bu tüfek ihracat odaklı olacak. Tabii ki talep doğrultusunda iç piyasaya verilecek ama asıl hedef yurtdışı. Protetipi üretilmiş ve dış piyasa lansmanı da yapılmış. Kim ne düşünür bilmem ama laf aramızda bayağı beğeni toplamış. Hadi hayırlısı diyelim.
Saygılar

Alıntı

[Resim: P3073440.jpg]

[Resim: vcmrjzux.png]

[Resim: 72b2raqj.jpg]

Yabancı bir forumda Ata Arms ASR'ye denk gelmiştim.Burada yeri gelmişken görsel paylaşayım dedim. Kalashnikov.ru adlı sitede de biraz değinmişler. Merak edip translate üzerinden inceledim. Rusçayı, İngilizceye göre nispeten biraz daha anlaşılır çeviriyor.

Zaten fotoğrafta teknik özellikleri yazıyor. Tek anlamadığım nokta; gövdede 3 pozisyonlu emniyet var. Benim tahminim Mauser gibi bazı yivlilerde bolt üzerinden hem mekanizmayı hem tetiği kitleyen, sadece tetiği kitleyen ve ateş  olarak 3 kademeli emniyeti bolt üzerinden göveye taşımışlar.
[Resim: P3073428.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, Ercan 45, Bren Lazoli, mimaslan
Umarım ki, mevcut tüfekteki zaafiyetleri dile getiren Selçuk Bey'e teşekkür etmek yerine dava açan firma yine de ders alıp gerekli güçlendirmeleri yapmış olsun. Yoksa böyle güçlü çapta yaşanacak sıkıntıları düşünmek bile istemiyorum.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
mimaslan, Ercan 45, Shepherd, _X0X_
[Resim: ATAs.jpg]

Firmanın fuarda silahının altına koyduğu etiketten takip edebildiğimiz kadarıyla:

.300WM namlu uzunluğu 61 cm, .338LM 68 cm; bu normal. Ancak aynı platformu kullandığı iddia edilen sistemde her iki tüfek aynı toplam uzunlukta olamaz. Bu değerler doğruysa .338LM için farklı kundak/dipçik kullanılmış olmalı o zaman.

.338LM ağırlığı ise .300WM'dan daha az! Mümkün mü? Evet. Ama yine aynı platformu ve benzer özellikleri kullanan silahlarda mümkün değil. Demek ki, mesela .338 için çelik yerine Aluminyum receiver veya karbon fiber namlu kullandılar.  Tongue

Ya da daha basitçe, fuardaki silah özelliklerini gösteren etiketini şirketten bir Allah'ın kulu kontrol etmeden yapıştırdı.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Zemre10, Shepherd, _X0X_, lenduha
(12-04-2019, 10:23 AM)harun demiş ki:  veya karbon fiber namlu kullandılar.  Tongue 

Hatta, bi bakmışız namlular Christensen alınmış sonra birden saat çalıyor sabah olmuş.  Big Grin Big Grin
Çok güldüm Sn. Harun.

Alıntı

Özellikle 338 Lapua için 1/2 MOA dağılım epey bir iddialı. Dodgy

Alıntı

Firmaya başarılar dilerim. Görüntü olarak çok etkileyici. Çok avrupai .

1-) Türkiye de av tüfeği yapan firmalara yivli üretmek için özel bir izin mi gerekiyor ? Neden bu kadar az yivli üretiliyor ? Halbuki işin ciddi boyutlarda askeri ve polis kısmıda var.

Avrupa'nın açık ara en büyük özel kuvvet ve kara ordusu yapılanmasına sahibiz. MKE denen hımbılın marifetleri ortada. İnternetten gördüğüm kadarıyla bütün keskin nişancı silahlarında ithal modeller ağırlıklı.

2-) 338 çapta silah üretmek için Lapua frimasından izin almak gerekiyor mu ? Yada başka çaplarda mesela 300 için Whinchester'den izin mi almak gerek ?

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi