Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mkek Yivli Av Tüfeği Şah 51
[Resim: 6-E69-DA79-2326-46-A5-9-E34-7937-CB4-BEF31.jpg]

[Resim: 0-BEEF1-CA-6465-4373-BD7-B-A3627-B27-EC92.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
OCEANBORN, madenci08, sovalye05, Kıraç Ata, Fruktoz23, Triggernazi, splendes, Bren, DrgFly, sem, drmehmet, jfmrk, husrev
Büyük ihtimalle 10 yıl önce dikkatimizi çeken tüfeğin aynısı...

http://yivli-tufekler.blogspot.com/2009/...ufegi.html

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
mimaslan, loclu, Shepherd, DrgFly, sparus, jfmrk
Bazı kaynaklarda Türkiye'nin ürettiği ilk bolt action yivli tüfeği diye geçiyordu. Sayın Marksman'ın dediği gibi İdef 19 da sergilenen MKE yivli av tufeğinin aynısı.

Alıntı

Faydası olması dileğiyle..

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
DrgFly, Shepherd, Bren
Yivli konusuna cok uzagim bu yuzden sorum sacma ise cehaletime verin lutfen ama yerli yivlilerde neden ahsap kundak tercih ediliyor hep? Polimer kundakli modeller kataloglarda gosteriliyor ama satista gormedim henuz.

Alıntı

Aslında en son CZ 557'nin siyah sentetik kundaklı seçenekleri gelmişti.

Diğer taraftan ülkemizdeki mevzuat yivli tüfeklerin sadece "av amaçlı" olmasını öngörüyor (hatta şart koşuyor). Bu nedenle yivli tüfeğe sahip olabilmeniz için önce avcı sertifikasına da sahip olmanız gerekir. Dolayısı ile 5 yıllık silah ruhsat harcı ödemekle kalmaz, her yıl Çevre ve Orman Bakanlığına "Avcılık Belgesi Harcı" ödersiniz. (2019 yılı için 249 TL). Ödemediğiniz takdirde bu vergi borcunuz olarak cezalandırılır (av yapacaksanız ayrıca ödemeniz gereken bandrol ücreti vardır).

Tüm bu nedenlerle ilgili mevzuatı çıkaran erk, silahların görünüm olarak da "Av Tüfeği"ne benzemesini ister. Askeri görünümü haiz olan tüfeklerin satış ruhsatını alması da sanıyorum sıkıntılı (Bunu forumdaki geçmiş bilgilere dayanarak söylüyorum). Diğer taraftan uzun mesafe nişancı şasisine (sniper chassis) sahip bir tüfeğin ise satış şansı pek yok.

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, sparus, Carbon12, AsilCan, Bren, husrev
Sayin lenduha,
Her zaman gecerli olmasa da genelde sentetik kundaklarin agactan daha hafif olmasi sebebiyle uzun mesafeler yuruyus gerektirecek avlar icin daha uygun oldugunu dusundugumden belirdi bu soru aslinda kafamda. Bol pikatinili ve oyuncakli sasiler onay alamiyor bunu sayin Harun da belirtmisti ama duz sentetik kundak icin de bu kadar kati davranilacagini dusunmuyorum.
Ahsap kundagin agirlik gibi handikaplari yoksa bile korumasi, bakimi mesakkatli. Dagda bayirda cizildi mi, vernik atti mi, kundak islandi mi diye endise etmek benim gibi nispeten islev odakli silahseverler icin zor.
Dedigim gibi, yivli basli basina ayri bir konu ve yavas yavas ilgilenmeye baslamis olsam da daha alacak cok yolum var. Ozellikle Mossberg MVP?lerin gundeme gelmis olmasiyla istahim kabarmis (uygun fiyatlarindan oturu), yerli ureticilerin atilimlariyla da iyice heyecanlanmistim ancak yerli macerasi su an icin sanki biraz zor, en azindan benim icin.

Alıntı

Üzerinde durduğunuz noktalarda, özellikle bakım konusundaki güçlüklere katılmamak mümkün değil. Ben de CZ'yi satın alırken sentetik kundaklı olanını tercih edecektim. Ancak onun da metal nişangahlı olanını getirmemişlerdi. Bir üstadın "kundak kolay değişir ama gez-arpacık kolay takılmaz" sözünü dinleyerek ahşap kundaklı olan modeli seçmek durumunda kaldım.

İthalatçı firma, benzer kaygılarla eski köye yeni adet getirip göze batmamak için ağırlıklı olarak ahşap kundaklı modelleri getirtmiş olabilir.

Mosbberg'in sentetikleri, MVP ve Patrol kasabanın en güzel iki kızı gibi... Taliplileri çok.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, AsilCan
(01-04-2019, 12:03 AM)AsilCan demiş ki: Yivli konusuna cok uzagim bu yuzden sorum sacma ise cehaletime verin lutfen ama yerli yivlilerde neden ahsap kundak tercih ediliyor hep? Polimer kundakli modeller kataloglarda gosteriliyor ama satista gormedim henuz.

Polimer kundak kalıplı imalat gerektirir, ilk yatırım maliyeti çoktur. Buna karşın, ahşap kundak kopya tezgahında bir adet bile aynı birim maliyetle üretilebilir. Kalıpsız polimer kundaklar (McMillan fiberglass dipçikler gibi) ise üretimleri zor ve pahallıdır. Ancak yüksek numaralı ceviz gibi pahallı ağaçlardan yapılan ahşap kundaklar en pahallısıdır. İyi ahşap kundak içine de işlem yapılması gerekir. Bu konuyla ilgili bir yazım vardı:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=11828

Bir de işin müşteri eğilimleri var. MKE Silah Satış Şubesi'nin iddiasına göre yivli av tüfeklerinde müşteri tercihi ahşap kundaktan yana imiş. Dediklerine göre ahşap kundaklılar satılıyor, polimer kundaklı olanlar geç satılıyormuş. Bu nedenle polimer kundaklı tüfek getirtmek istemiyorlar. 

Genel olarak, bence klasik tüfeklerde yüksek grade parlak ceviz kundak çok güzel duruyor. Ancak, (yapmıyor olsam da) av için sırtımda dolaştıracağım tüfeğin hafif polimer olmasını, çizilme endişem olmamasını tercih ederim. Uzun menzil atış yapacağım tüfeğin de en üstün özellikleri sunan fiberglass gövdeli olması tercihimdir.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
Sabri, Karagoz, red, tirendaz, Kara45, Yasin06, jfmrk, lenduha, Xlll, AsilCan, karabasan, LAMRETOEJ, sem, ardenne, Triggernazi, husrev, sauerist, Ercan 45

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi