Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
308 Winchester Terminal Performansına Genel Bakış
#1
308 Winchester[Resim: 308-win-karekteristik-zellikler.jpg]308 Winchester çok farklı dolum şekillerine ve çok değişik aralıklarda çekirdek ağırlıklarına sahip orta seviye avlar için oldukça etkili bir performansa sahiptir. Bir çok mermi üreticisi, geleneksel yumuşak uçlu çekirdekleriyle 2600 fps ve  altı hızlarda hidrostatik şok etkisi yapabilen mermi üretemediklerinden 308 ?in 50 yard ve üstü mesafedeki av maksatlı kullanımlarda hayvanın yaralı kaçtıktan bir süre sonra yere yığılması sıkça rastalanan bir durumdur. Aslına bakılırsa, bazı üreticilerin ürettiği ürünler sanki bir sihirli düğme varmışcasına tam 2600 fps de bu etkisini kaybeder. Ancak bir kaç mermi üreticisi, hedefin karşı koyma gücü ( av hayvanının ebatları olarak düşünün) ve çevresel etkenlere de bağlı olarak 2400 gibi çok düşük hızlarda hidrostatik şok üretebilen de ürünleri bulunmaktadır.

Ne olursa olsun, avcılar bu kalibrede mühimmatlarını kendileri doldurarak  av hayvanını öldürme hızını değiştirme olanığına sahiptir. Geniş bir kalıcı yara boşluğu bırakarak av hayvanını elde etmeye imkan veren başaralı seçenekler de yok değildir. Geleneksel yumuşak uçlu çekirdeklerde 2600 fps mihengi ve bunun altındaki hızlarda hidrostatik şoktaki kademeli azalma çok yaygındır. Bu yaygınlık ufak kalibrelerden tutunda 338 kalibrelere kadar devam eder.
 
308 de (aslında 7 mm ve üstü tüm çekirdeklerde) geyik avlarında en iyi sonucu elde etmek için (yeterli penetrasyon ve geniş bir kalıcı boşluk) 150 grainlik geniş bir çekirdek yahut daha ağır ve kırılgan bir çekirdek kullanılmalıdır. Bu çok basitleştirilmiş bir kural gibi gözükse de gayet güzel sonuçlar ortaya çıkartacaktır. Tabi ki daha zorlu avlar, farklı yaklaşımlar gerektirmektedir.

[Resim: 308-ekirdekler.jpg]


(.308 inç çapında farklı ağırlık ve uzunluklara sahip çekirdekler)
 


308 Winchester 110 grain den 130 graine kadar nisbeten daha ufak boyutlu avlar için kullanılabilmektedir. Ağır olan çekirdekler ise namlu çıkış hızları hafif çekirdeklere nazaran daha düşük olsa da daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu bağlamda hafif çekirdekler genel itibariyle yeni başlayan avcılar için antreman mühimmatı olabilir.
 
150 grain çekirdekli 308 Winchester ise oldukçe geniş bir av hayvanı yelpazesi içerisinde kullanılan etkili bir çekirdek tipidir. Avcılar derin penetrasyon özelliğine sahip, sağlam ve hızlı bir şekilde açılan çekirdekleri seçmeye özen göstermelidir. Bu ağırlıktaki bir mühimmat 600 yardı aşın mesafelerde  orta seviyeli (medium game) avları rahatça elde edebilecek kapasiteye sahiptir.
 
Genelleme yapmak gerekirse, 165-168 grain arasındaki 308 Winchester, hafif avlardan ziyade 90kg ve üzeri avlarda kullanılmalıdır. Bu mermilerin performansı, çekirdekleri değiştirilmek suretiyle de farklılaştırılabilir. Yumuşak ve kırılgan çekirdek dizaynları geniş yelpazedeki av hayvanlarında çok iyi sonuçlar çıkarabilirken, geniş ağırlık aralıklarında üretilen yarıya sağlamlaştırılmış çekirdekler daha sert hayvanlar üzerinde daha iyi sonuçlar elde ettirebilir.
 
180 grain ağırlığındaki 308 Winchester, 90 ile 320 kg aralığındaki büyük ve ağır gövdeli av hayvanları üzerinde etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. 308 ? in çok yönlülüğünün bir örneği olarak da kırılgan tasarıma sahip olan çekirdeklerin av hayvanını daha hızlı bir şekilde öldürme olanağı sağlamasıdır.
 
Öte yandan 200 grain ağırlığında ki çekirdek versiyonları, yakın ve orta uzaklıkta ki mesafelerde oldukça etkilidir ve limitlerini 450 kg lık av hayvanlarına kadar zorlayabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, hayvanda meydana gelen kalıcı boşluk, hedefte oluşan penetrasyon kadar tatmin edici değildir. Ek olarak, 600 kg civarlarında ki hedeflerde kullanılacak ise özellikle baş ve boyun bölgesine yapılan atışlarda daha iyi performans sergilemektedir.


(308 Win 175 gr DRT ile yakın mesafelerde gerçekleştirilen avlar. Çekirdeğin organlar üzerinde ki etkisini birebir görebileceğiniz içeriğe sahiptir. Hassasiyeti olanların izlememesi tavsiye olunur.)
Taktiksel uygulamalar bağlamında düşünecek olur isek, 308 kendi klasmanında ki diğer kalibrelere oranla daha düşük bir profil sergilediği aşikardır. Örnek olarak 7 mm Remington Magnum 308 i her yönden daha sağlam bir profil oluşturması dolayısıyla geçebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, 308 taktiksel kullanımlarda ki tamamlayıcı unsurlar ile birlikte standart olarak yaşamaya devam ederken araştırma, optik ve dış balistik eğitimlerinde odak olmayı sürdürmektedir.

 
308 in mükemmel bir mühedislik örneği olmasının altında yatan sebeplerde biri de geliştirilen kovan boyutlarıdır. Bu mühimmatın, atış hassasiyetinde ciddi kayıplar yaşanmadan oldukça yüksek hızlarda dolumu yapılabilir. Başlarda kısa namlu uzunluklarında performansı optimize etmek için Win748 küresel barutu kullanılmıştı. Spor maksatlı kullanımlarda kısa bir süre olsa da bu kullanılmaya devam edildi. Günümüzde, mermi üreticileri 20 inç ile 22 inç arasındaki namlu boylarında kullanılmak üzere daha yavaş yanan barutları da kullanmaktadır. Kendi dolumunu yapanlar için ise (dikkatli bir şekilde) W748 olsun veya olmasın mükemmel sonuçlar alabilmektedir.

 
308 ile 30-06 nın özellikle karşılaştırılma sebebi ise 308 in daha büyük kalibreler ise performanslarının yakın olmasından kaynaklanıyordu. Ancak teknolojinin ve bu doğrultuda endüstrinin gelişmesiyle birlikte modern barutla doldurulan 30-06 lar 308 den 150 fps daha hızlı namlu çıkış hızı da elde edebilmektedir.

 
Taktiksel maksatla üretilen mühimmatlar spor faaliyetleri için kullanılmasına karşılık olarak aksi durumda ki kullanımlar tavsiye edilmemektedir. 7.62 NATO 50.000 psi için üretilir ve 67.00 psi maksimum basınçta test edilirler. Sahada ki taktiksel kullanımlarda besleme problemlerinin yaşanmaması için boyun kısmı (neck size) genişletilmiş (0,3302 mm veya 0.013 inç) (forumda ki ilgili konu ; http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=4241 ) ve kovan yapımında 308 e nazaran daha ince kovan kalınlığına sahip olan pirinç malzemenin kullanılmasından dolayı, kontrollü patlama sonucunda oluşan basıncın fişek yatağında kovan kesmesinin önüne geçilmiştir.  308 ve 7.62 NATO hemen hemen aynı boyutlarda olmasına rağmen, kovan kalınlığına bağlı olarak iç genişliklerinde ki farklılık basınçlarda ki değişikliğin temel sebeplerindendir.(Son bir not olarak 7.62 çapında üretilen mühimmatlara kısa bir bakış)Saygılarımla
 
Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Noob, Sabri, kuti, harun, splendes, ardenne, Hero17, m16a2, , Tellioglu, alpago
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi