Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sightmark Ultra Shot M-Spec Reflex Nişangah İncelemesi
#1
Merhabalar;
Geçenlerde "en son ne aldınız" konusunda paylaştığım yeni red dot'umla ilgili görüş ve tecrübelerimi, biraz da markaya yönelik yorumlarımla pekiştirerek paylaşmak istiyorum müsaadenizle.


[Resim: SM26010-IMG-alt3-1000.jpg]"Tacticool" sever çoğu yivsiz sahibinin kutu şarjörlü bir yivsiz edinince geçtiği bir yol vardır: replika ve ucuz Çin malı aksesuarlar ile göze hitap eden ancak işlevsellik olarak acınası bir konfigürasyon yapmak. 

Parayı gözden çıkarsam da ITAR sınırlamaları sebebiyle Amerika'dan, ithalatla ilgili sıkıntılar sebebiyle de Avrupa'dan elektro-optik aksesuarları getirmek çok zor ve hatta imkansıza yakın. Polimer kabza, dipçik gibi parçaların dahi "özel kimyasal karışım olması sebebiyle" zat-i olarak ihracına izin vermeyen ABD'den kendi başınıza parça getirtmek çok zor. Dolayısıyla paranız olsa dahi erişebileceğiniz orijinal ekipman kısıtlı. Erişimi kolay ve fiyatı ucuz Çin pazarına yöneldiğinizde, airsoft replikaları haricinde satın alınabilecek eli yüzü nispeten düzgün Vector Optics, Laserspeed gibi markalar da bir elin parmakları kadar. 

Nihayetinde maddi imkan yoksa imkansızlıktan, maddi imkan varsa da erişemiyorum diyerek; altı üstü ".410 tüfekte çalışacak" veya "ucuz ama kaliteli mal mümkün!" diye rasyonalize etmeye çalışarak onlarca replika ve düşük fiyatlı alternatif denedikten sonra ne kabza gibi plastik bir parçada ne de nişangah gibi kritik bir parçada asla replika kullanmamaya karar verdim. Henüz 450 USD'ye dürbün bağlama ayağı alacak denli müreffeh olmasam da kritik parçaları bir bir değiştiriyorum. Bu vesileyle araştırma yaptığımda makul performans/fiyat oranına sahip iki optik nişangah markası ön plana çıktı: Sightmark ve Holosun.

Ben özellikle açık pencereli bir nişangah tercih ettiğim ve biri iki adet spesifik özellik aradığım için Sightmark'a yöneldim. Sightmark'ın kalbur üstü modelleri bir Eotech parası olduğu için uzaktan bakarken "2.000 liraya da giriş seviyesi reflex sight/red dot mu alalım yani" algısı oluştursa da, ancak kullanınca işin öyle olmadığını anlıyorsunuz.


[Resim: IMG-1946.jpg]Ucuz red dotlarla ilgili en büyük sorun, ışığın yansımasını sağlamak adına yapılan ucuz cam kaplamasının, hedef görüntüsünü ciddi biçimde karartması ve nişan almayı zorlaştırması. Sıfır tutma ve dayanıklılık gibi konulara hiç girmiyorum bile. Sightmark'ın Ultra Shot M-Spec'inde ciddi anlamda transparan bir cam var. Karşıdan bakıldığında kırmızı tonlarında kaplama bariz olsa da, hedef görüntüsünde renk bozulması ve ışık azalması fiyatına göre kesinlikle beklenmeyecek denli az. 


[Resim: IMG-1948.jpg]Ultra Shot serisinin nispeten uygun fiyatlı modellerinde gördüğüm, diyot penceresinin içindeki metal aksamın camdan yansıma yapması (anlatması çok zor ama yaşayanlar anlayacaktır) ve özellikle yüksek parlaklık seviyelerinde artıkıl etrafında harelenmenin de ötesinde parlamalar ve "bleeding" bu modelde başıma gelmedi. Benim için çok önemli bir konuydu bu. 

Artıkıl, Eotech ekolünden gelen 65 MOA çentikli dış halka içinde 2 MOA nokta. Artıkıl tercihi tamamen subjektif bir konu olduğundan tartışmaya açık ama ben gayet memnun kaldım. Artıkıl görüntüsü eğer parlaklığı düzgün ayarlarsanız keskin ve net. Paralaksın sorun olacağı yakın mesafede zaten 65 MOA halka hedefin içinde kalıyor demektir, bunun için endişe etmeye gerek yok. Uzak mesafede ise paralaks düzeltmesi etkileyici. 2 MOA iç nokta hedefi kapatmıyor ve keskin nişan almayı sağlıyor. 65 MOA malum, hızlı atışta kolay nişan almayı sağlıyor.

M-Spec'in diğer modellerden ayrılan en önemli iki özelliği gece görüş cihazına uygun artıkıl parlaklığı ayarı ile otomatik on/off özelliği. Gece görüş konusunda bir sivil olarak yorum yapamayacağım, benim için çok elzem bir özellik değil ancak otomatik on/off özellikle benim gibi unutkan kişiler için önemli. Tüfeğiniz tamamen hareketsiz kaldığında bir süre sonra otomatik kapanan red dot, en ufak hareketle tekrar aktif hale geliyor. 

Burada kilit sözcük "en ufak hareketle". Buradan biraz puan kıracağım zira bu sistem benim beklediğim gibi çalışmıyor. Sensör o kadar hassas ki tüfeğiniz araç bagajındaysa red dot sarsıntı sebebiyle sürekli açık kalacak demektir. Bu özellik, jiroskobik kontrol ile tüfeğin nişan hattına alındığını anlayarak diyotun aktif hale gelmesi şeklinde olmalıydı ya da en azından hassasiyet ayarlanabilir olmalıydı. 

Gece görüş cihazlarına uygun minimal parlaklıktan gerçekten güneş altında ışık yansıtan hedefin üzerinde dahi görülebilecek denli yüksek parlaklığa ayarlanabilen diyot için bu ayarı, silikon kaplamalı "çıt" (tact switch olarak geçen metal plakalı mekanizmaya sahip) düğmeler ile yapıyorsunuz. Düğmeler sert ve bence hızlı şekilde parlaklık ayarlamaya müsaade etmiyor. Sightmark'ın önceki red dot modellerinde olduğu gibi taret benzeri bir ayarlama çok daha pratik olurdu. Ya da karbon yastıklı yüksek düğmeler daha pratik olabilirdi. Otomatik parlaklık ayarını bu fiyat segmentinde beklemesem de markanın açık reflex sight segmentinde amiral gemisi olması sebebiyle yer alabilirdi.

Magnezyum alaşımlı gövde hafif ve dayanıklı gözüküyor, camlar için dayanıklılığı test etme imkanım inşallah olmaz ama sıfır mesafesinden BB atışları ile test edildiği Youtube videoları en azından biraz güven telkin ediyor. Yine de arazide, kampa giderken, uzun yürüyüş ve engebeli arazi içeren maceralarda kullanmak için camı koruyacak bir siper (petekli kill flash benzeri) uydurmaya çalışacağım.

Cihaz, raya standart AR nişangahları ile co-witness olarak oturuyor. Sanırım biraz yükselterek 1/3 co-witness yapmak mümkün olur ama bana ilk başta çok zor gelse de co-witness olarak kullanmaya kendimi zorlayacağım. 


[Resim: IMG-1947.jpg]Pil olarak CR123 yerine CR2 seçimi de beni biraz düşündürse de yaptığım ölçümlere ve firmanın deklare ettiği pil ömrüne bakarak bu konuda çok endişelenmeye gerek olmadığına kanaat getirdim. Ucuz red dot'ların en kötü özelliklerinden biri olan enerji açlığı bu cihazda mevzu bahis değil. Tabii sürekli yüksek parlaklık modlarında kullanılırsa pil ömrü dramatik şekilde 90 saate düşüyor ancak benim kullanımıma göre sanırım senede 2 pil yeterli olacaktır. 

Son olarak IP68 su ve toz dayanımı, .50 kalibre şok dayanımı ve -30 ila 70 derece Celcius sıcaklık aralığı iddialı rakamlar ama bunları denemek şansım olmayacaktır muhtemelen. 

Çok fazla fotoğraf ile desteklememiş de olsam, dilim döndüğünce nacizane tecrübemi aktarmaya çalıştım. M-Spec, 2.000 TL seviyesinde, fiyatının hakkını veren, güvenilir bir nişangah kesinlikle. 2. el olarak 2.500 TL seviyelerinde Eotech edinilebildiği için doğrudan kıyaslanması düşünülebilir ama maalesef benim hiç holografik nişangah tecrübem yok. 

Atım adedi arttıkça ve bir süre kullanınca gerek cihazla ilgili yorumlarımla gerekse de grupman olarak ayrıca ekleme yapacağım konuya.
Sevgiler.
 
Alıntı
17 üye teşekkür etti:
XXAHMETXX, Xlll, Rangeman, marlinspike, jfmrk, Cem1964, JoTuN, harun, alone61, muyasar, Surmene, sem, alperzab26, karabasan, Sabri, Zemre10, T.T.BOY
#2
Güle güle kullanın. Güzel bir ön inceleme olmuş.Aynı marka ve model red dotu halihazırda benelli m4 de kullanıyorum. Ben de şimdilik memnunum ancak henüz çok ciddi atımlara ulaşamadım. Tekrar güle güle kullanın.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AsilCan
#3
Merhaba Sightmark reflexsight modelini kullanıyormuşsunuz mümkünse kullanımda oluşan olumsuzluklarınız varsa paylaşabilirmisiniz. Bende almak istiyorum ve merak ediyorum olumlu olumsuz yanlarını. Ben 12çap yivsiz av tüfeğinde kullanacağım.
 
Alıntı

#4
Sn forum üyeleri , ben de 12 çap yivsiz tüfeklerim için holosight düşünüyordum . Ama alışveriş yaptığım siteden arkadaş yivsizlerde holosight ın zedeleneceği veya kırılma yaşayacağı yönünde yorumda bulundu. Şuan red dot takılı ama yakın mesafede görüşü kapatıyor gibime geliyor . Yivsizinde holosight kırılması yaşayan oldu mu aramızda ? Sağlıkla kalın.
 
Alıntı

#5
(22-06-2020, 01:35 PM)Miklagard demiş ki:  Yivsizinde holosight kırılması yaşayan oldu mu aramızda ? 

Sn. Miklagard,

Yivsiz gibi geri tepmesi yüksek bir ateşli silaha, Airsoft için üretilmiş optik takarsanız, kırılabilir. MilSpec (Askeri standart)ta üretilmiş optiklerde böyle bir sorun yaşamazsınız.

Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Miklagard
#6
Bende tüfeğime Sightmark ın buna benzer başka bir modelini almıştım, bendekinin artıkılı atış sırasında gelip gitmeye başlamıştı. Baya uğraşarak başka bi modelle değişimini sağladım onuda kullanmadan forumda sattım hemen.

Aimpoint, Trijicon, Eotech harici firmaların ürünlerinin 12 gaugede sorunsuz çalışması birazda şans işi.

Arızalanan model buydu

https://sightmark.com/product.php?item=237
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi