Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZ LEE 7/8 ONS TEK KURŞUNLARIN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRMA ÇALIŞMALARIM
Sayın Sabri,
Tapanın ayrılmaması için eski Brenneke ler gibi vida ile tuttursanız yapılanlara göre daha sağlam olmaz mı?
Saygılar

Alıntı

Değerli formdaşlarım,

Elbette yivsiz tek kurşunlardan yivli gibi bir performans ve isabet beklemiyoruz. Ancak etkili menzili olabilecek 100-150 metre içerisinde mevcutlardan daha iyi bir isabet oranı yakalayabilecek bir tasarım için kişisel merak olarak araştırmaya devam ediyorum.

Ulaştığım 1991 de yayınlanmış bir FBI belgesinden alıntıladıklarım şöyle:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-23-09-01-27.png]
Özetle; yivsiz tek kurşunların stabil uçmasını, ağırlık merkezinin önde olmasıyla badminton topu gibi bir stabilite sağlandığını, her ne kadar kendi etraflarında dönmenin Winchester-Western tarafından yapılan testlerde gösterildiğini ancak ne Brenneke ne Foster gibi kanatçık içeren yivsiz tek kurşunların stabilite sağlayacak kadar bir dönme sağlamadıklarını ama yine de kanatçıklı tek kurşunların, kanatçıksızlara göre daha küçük ve tutarlı guruplar yaptığını yazıyor.

Daha önce yazmıştım, Taofledermaus 2017 yılında saniyede 14.000 kare çeken Kickstarter projesi olan kamerasıyla Foster kurşunların kendi etrafında döndüğünü göstermişti. (Proje başladığında 500 USD olan bu kamerayı almadığıma pişmanım).  http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=13522&pid=335606#pid335606

Yivsiz tek kurşunların jiroskobik (spin) stabiliteye sahip olup olmadıkları hala tartışma konusu. Elbette yivliler gibi 270-280 bin rpm e ulaşmaları söz konusu değil. Amerikan patent dairesinde bir çok proje var, çoğunu okudum. Önemli bulduklarımdan çıkarımlarım şöyle:
  • Kanatçıklı yivsiz tek kurşunlar 11.000 rpm kadar bir dönme hızına ulaşabiliyor
  • Yivli yivsiz namlu veya yivli şok ile atılanlar 46-48 bin rpm bir dönme hızına ulaşabiliyor
  • Genellikle bu dönme yivsiz tek kurşunların 50-60 metre içinde stabil kalmasını sağlıyor
  • Ancak bazı özel tasarım yivli şok ile atılan sabot kurşunlar 150 metre içinde keskin isabet sağlayabiliyor

Geçenlerde yabancı bir forumda ciddi bir tartışma yaşadım. Birisi 40 yıllık tecrübesiyle yivsizlerde dönme stabiltesinin öneminden dem vurdu. Ben de namlu çıkış hızının daha önemli olduğunu savundum. Her ne kadar yivsizlerde dönme stabilitesi üzerine araştırma yapsam da, namlu çıkış hızı önemli. Zira dinamik stabilite olmadığı takdirde, dönme stabilitesi zaten korunamıyor.

Bu arada yivsiz tek kurşunların neden döndüğü konusunda da bir tartışma var. Jeff Taofledermaus ile tartıştım. Benim CFD analizlerim, kanatçıklı yivsiz tek kurşunların sevir esnasında hava direnci ile rüzgar gülü gibi döndüklerini söylüyor:

[Resim: 68551414-10157242837967435-6126355563061182464-n.jpg]

Jeff ve bazı diğer araştırmacılar kanatçıkların namlu içinde sürtünmesi ile bu dönmenin ortaya çıktığını iddia ediyorlar.
Namlu içindeki kanatçık sürtünme izleri, hedefte buldukları çekirdeklerin kanatçıklarının silinmesi iddialarını destekleyen savlar.
[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-24-14-05-48.png]
Ancak üstteki yazılarımda göreceğiniz Werner Mehl ve Taofledermaus'un yavaş çekim videolarında kanatçıklar sağlam görünüyor.

Biraz daldan dala atlamış gibi oluyorum ama Jiroskop ve stabilite konusunda da epey okuma yaptım. Şimdi bulamıyorum ama "physics.stackexchange.com " sitesinde her ne kadar dönen cismin çapı ve kitlesi jiroskobik stabilitede etkili olsa da saniyede 50-100 dönüşün (3000-6000 rpm) stabilite sağlamak için yeterli olduğunu okudum. Uzun mesafede bu hız korunursa yeterli olacağını düşünüyorum.

Jeff Taofledermaus ile yazışmalarımda bana Foster çekimlerinde 700 rpm civarı bir dönüş  yaptığını yazdı. Bu yeterli bir dönme hızı değil. Ancak benim tasarladığım ARX türü, Bernouilli kanatçıklarına sahip tek kurşunun hava akımı ile dönme videosunu yolladım ve yavaş çekim yapıp yapamayacağını sordum. Gelen yanıt şu:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-23-08-16-56.png]

Bunlar harika! Evet, biz kendi etrafında dönüp dönmediklerini gösterebiliriz. Arkasındaki beyaz kuyruğa siyah işaret koyarsak daha iyi görünebilir.

Çalışmaya devam ediyorum. Benim imalatlar California yolcusu. Bakalım, netice ne olacak

Saygılar

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
splendes, shooter25, marlinspike, red, 1905sss, LAMRETOEJ, tirendaz, ThePulchra, Alphawolf, harun, husrev, al-me, gaul, ErhanG
Sayın Hocam, tasarladığınız tapayı denemiş birisi olarak çok başarılı bir tasarım olduğunu biliyorum kurşun bağlantı kısmı tapanın kurşuna geçen versiyonu değilde kurşunun tapaya geçtiği bir tasarımın(eski canyoran breneke tip te olduğu gibi) daha başarılı olacağını düşünmekteyim ki tapayı kurşuna yapıştırmak daha kolay olurdu,12 ga tapa içine konan kurşunlardan pek haz etmediğimden(tapadan kaynaklı istikrarlı isabet sayıları değişiyor) 12 ga tapa içine konmayan versiyonuda güzel olurdu, çalışmalarınızın her daim takipçisi olarak başarılar dilerim.
Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, al-me
(25-08-2019, 03:43 PM)splendes demiş ki: Sayın Hocam, tasarladığınız tapayı denemiş birisi olarak çok başarılı bir tasarım olduğunu biliyorum

12 ga tapa içine konan kurşunlardan pek haz etmediğimden(tapadan kaynaklı istikrarlı isabet sayıları değişiyor) 12 ga tapa içine konmayan versiyonuda güzel olurdu, 
Sayın splendes,

övgüleriniz için, desteğiniz için teşekkür ederim.

Kurşunun arkasına eklediğim kısmı tapa olarak değil, kuyruk veya dengeleyici (stabilizatör) olarak değerlendirmek daha doğru olur.  Eklenen bu kuyruk hem sürüklenme dengesinin artmasına hizmet ediyor hem de çekirdek boyu uzadığı için balistik katsayısını arttırıyor.

Tapa içine konan (sabot) tek kurşunların sorunlarını, tapaya göre farklı sonuçlar verdiklerini, şoksuz düz namludan atıldıklarında seyirlerinin değişebileceklerini biliyoruz. Ancak tam namlu çapında (etrafında sürtünme ile eriyip, çapa uyum sağlayan kanatçıkları olmayan) tek kurşunların namlu yarılması veya skip load açısından çok riskli olacağını belirtmeliyim.

Her ne kadar çok yumuşak kurşundan döksem de svarogl'ar gibi etrafına namlu çapı uyumu sağlayacak bir bant (drive-band) eklemeden 12 Ga olarak üretmek pek doğru olmayacak. O bant da benim tasarımımda balistiği nasıl etkiler şu anda bilemiyorum
[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-25-17-47-57.png]

Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
ThePulchra, splendes, tirendaz, Militia_747, Alphawolf, al-me, lenduha, TrCiviltary
Değerli Forumdaşlarım,

Pandeminin maalesef kontroldan çıkması, hepimizin eve kapanması, forumu coşturdu. Yazılanları keyifle okuyorum. Bulunduğum yörede sert rüzgarlı ve Nisan yağmurlu havalar nedeniyle epeydir atışa gidememişti. Güneş açınca sokağa çıkma yasaklarının henüz başlamadığı günün sabahı atış alanına giderek bazı testler yaptım, sizlerle paylaşmak istedim.

Kendi fişeklerimi doldurmaya başladığımda, "fişek dolduruyorsam, kendi kurşunumu da dökmem lazım" diyerek, o sırada en popüler görünen kurşun kalıplarından Lee Key Drive Slug kalıbını edinmiştim. Kullanması keyifli bir kalıptır.

[Resim: Ekran-Resmi-2021-04-30-12-33-43.png]
Bu kalıbın 7/8 ons ve 1 ons olan iki türü var. 24 gramlık olan hedef atıcılığı, 28 gramlığı da av için tavsiye ediliyor. Yivli yivsiz namlu veya yivli şok ile atıldıklarında 75 metre içinde iyi isabeti olduğu söyleniyor. Ancak kaval namlu ile atılan diğer tek kurşunlar gibi isabeti pek de iyi değil. Ancak bu konuda da farklı görüşler var. İyi tapa ile iyi sonuç aldıklarını iddia edenler de var. Benim kendi testlerimde subsonik atıldıklarında isabeti iyi bulmuştum. Lee dolumları için genelde yavaş yanışlı barutlar tavsiye ediliyor. Yüksek basınç ve yüksek hızlarda eteklerinin tapaya gömülmesi, tapadan ayrılırken denge kaybetmeleri en büyük sorun:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-04-30-12-18-43.png]
Yukarıdaki resimde tapaya gömülüp izinin çıktığı, buraya yapışan kurşununda rahat ayrılmayacağı zaten anlaşılıyor. Bunu engellemek için Lee Key Drive tek kurşun tapa ile arasına sert bir shot card konması gerekiyor.

Tasarıma göre Lee key drive, Foster sluglar gibi ağırlık merkezi de basınç merkezi de  önde:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-04-30-12-50-40.png]
Ancak 7/8 ons olanda ağırlık merkezi daha önde. Bu nedenle badmington topu gibi bir shuttlecock stabilitesi sağlandığı söyleniyor.

Geçen haftalarda bir boş zamanımda bir miktar Lee Key Drive dökmüş, hatta bunların bir kısmını fırın toz boya ile boyamıştım. Hazır yapmışken bunları bir test edeyim dedim. Pover tapa üstüne maket kartonundan kestiğim 2 mm lik kartları koyup üzerine Lee tek kurşunları yerleştirip, aşağıdaki videoda detaylarını verdiğim şekilde doldurdum. Videoyu izledikten sonra açıklamalarımı yapacağım:

Videoda izleyeceğiniz gibi 1.65 gram S4n, tapaların gaz kaçağı nedeniyle 47 cm namlulu tüfekte  iyi tepmesine karşılık, iyi bir namlu çıkış hızı sağlamadı.

Ultra yavaş çekim videolarında izlediğiniz üzere Lee 7/8 ons tek kurşunda, sanırım yine tapadan ayrılma sorunlarına bağlı denge kaybı, dönme ve yalpalama olduğu, grupmanın ise 36,5 metrede neyse de , 73 metrede hiç olmadığını izlediniz. Yani tasarım için söylenen shuttlecock stabilitesini sağlayamıyor.  Videoda tapaların yarı yolda ayrıldığı görünüyor. Bu arada konfeti gibi saçılan beyaz tanecikler de parçalanan maket kartonundan tabanlık.

Ultra yavaş çekim videolarım Lee Key Drive tekkurşunların kaval namluda ciddi denge sorunları yaşayabileceğini gösterdi. Yivli şokum olmadığı için nasıl bir tavır gösterdiğini test etme imkanım yok.

Aynı gün yaptığım çalışmada daha farklı tapa tasarımları ve farklı barutlarla  nisbeten daha isabetli atışlar sağladığımı söyleyebilirim. Lee Key Drive tek kurşunların denge sorunlarını aşmak için bazı yöntemler var. Onları daha sonra yazacağım.

Sokağa çıkma yasakları nedeniyle daha on beş gün atış faaliyetimiz olamayacak. Sağlıklı ve yasaksız günler dileklerimle. 
Kendinize iyi bakın. Koronadan uzak kalın. 

Saygılar

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
mk39, bilalkabao, Alphawolf, Red Kit, harun, Kıraç Ata, kotucenk, marlinspike, Bariss, al-me, LAMRETOEJ, ErhanG
Bir malzeme alınca paralanıncaya kadar kullanma gibi bir huyum var. Vaktiyle aldığım, bir önceki paylaşımımda yavaş çekim videolarında takla attığını, bu nedenle isabet sorunu yaşadığını gösterdiğim Lee Key Drive slugkarın isabetini arttırmak için kendimce bazı ekler yapmaya çalışıyorum.

Daha önce CNC de yaptırdığım teflon spoilerli kuyruk ile gayet iyi sonuçlar da almıştım:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid356191

Daha başka tasarımlar için geçenlerde Creality Ender 6 SE üç boyutlu yazıcı almıştım. Geçen süre içerisinde değişik filamentler ile baskı deneyimlerimi arttırdım. Dilini öğrenene kadar bir on günüm geçti ama kafamdaki iki projeyi uygulamayı başardım.

Ülkemizde bulunmayan ancak daha önce kullanan Sn.Splendes'in övdüğü, Taofledermaus'un videolarında en isabetli yivsiz tek kurşunlar arasında saydığı Balistic Product'ın AQ-Slug tasarımını Ön tarafına Lee Key Drive ekleyerek yapmayı düşünüyordum. 3D yazıcıdan  PLA, PETG, PA12 filamentleri ile 3D CAD çizimlerini sayın Red Kit'in yaptığı AQ slug benzeri kuyrukları yaptım:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-09-11-18-24-23.png]
Beyaz kuyruk PLA, kırmızı PETG filament ile basılmıştır. Lee KeyDrive 7/8 ons (24 gram) kuyrukla beraber yaklaşık 27 gram oldu.Ayrıca baskısı teknik olarak çok zor PA12 (Nylon) baskıyı da başardım. 

Bildiğiniz gibi Sabot tek kurşunlar yivli yivsiz namlular için tasarlanmış olup, kaval namluda başarısız kurşunlar. Ancak sn. harun'un bana önerdiği tank sabot mermileri gibi kuyruk kanatçıkları ile stabilize olan PPSH den esinlenme bir tasarımı 3D printerden yapabileceğimizi Sn.Red Kit ile sohbet ederken düşünmüştük. Ben kuyruk tasarımını yaptım, Sn.Red Kit de sabot tasarımını yapıp (patenti ona ait) 3D CAD çizimlerini bana gönderdi. Ben de 3D yazıcıdan çıktıları aldım:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-09-11-18-24-51.png]
BSSP adını verdiğimiz (İsimlerimizin ilk harfleri BS - Sabot Projectile) 12 Ga bir sabot ortaya çıktı.

Elbette teori ile pratik her zaman paralellik göstermiyor. Atış testlerini yapmadan başarılı olup olmayacaklarını bilemeyiz. Müsait olduğum ilk zamanda atış testlerini ve yavaş çekim videolarını sizlerle paylaşacağım.

Saygılar

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Alphawolf, Red Kit, Kıraç Ata, mk39, Xlll, Bb9800, marlinspike, splendes, alone61, Rangeman, alpago, Köstenceli1977, harun, ErhanG, blacksea, al-me, wubıh, LAMRETOEJ, Bariss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi