Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZ LEE 7/8 ONS TEK KURŞUNLARIN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRMA ÇALIŞMALARIM
Değerli Forumdaşlarım,

Yivsiz tek kurşunlar gerek menzil, gerek isabet ve gurupman olarak yivlli tek kurşunlara göre başarısız mühimmatlardır:
1. Namlu çıkış hızları düşüktür
2. Balistik katsayıları kötüdür, sürüklenme katsayıları yüksektir
3. Çok çabuk transsonik bölgeye grip denge kaybederler
4. Dengeleri, yivli slug namlu veya yivli şok ile atılmadıklarında sadece sürüklenme (Drag) tabanlıdır 

Kendi dökümümüzü yaptığımız Lee tek kurşunlar 16 gauge çapta, 12 gauge tapa içinde atılan bir çeşit sabot kurşunlardır. Yivli şok veya namlu ile atılmadıklarında dönme dengesine (Spin stability) sahip olmadıklarından yetersiz sürüklenme dengeleri (Drag Stability), gerek tapadan ayrılırken denge kaybetmeleri, hafif oluşları (7/8 ons = 124.5 gram) belirli mesafe üzerinde isabet ve gurupman sorunu yaratmaktadır.

Genelde yivsiz balistiği üzerine yazdıklarıma "yivsizin balistiği mi olur?" diye istihza edenler olmakla beraber, bu konuyla uğraşırken kazandığım bilgilerle Lee tek kurşunların yukarıda yazdığım sorunlarını azaltmak için Bernoulli prensibinden yararlanarak etkinliğini arttırma üzerine çalışmaya başladım. Öncelikle drag stabilitesini arttıracak önlemler konusunda kafa yordum.

Uçaklarda ve yarış arabalarında kullanılan spoiler ilgimi çekti. Özellikle arabaların kuyruk kısmına konulan spoiler (kanatçık) hem arabaların arkasında oluşan girdap akımlarını değiştirerek sürüklenmeyi azaltıyor, hız kazanmasına katkı yapıyor, hem de virajlarda arka tekerleri bastırarak tutunmayı sağlıyor, savrulmayı engelliyor. Bunu ele alarak Lee tek kurşunların arkasına 360 derece spoiler ekleme düşüncesi oluştu. 

Bazı hesaplamalar sonrası CNC tezgahında teflondan yapılan yaklaşık 4 gram ağırlığında, belirli bir spoiler açısı olan bir kuyruk tasarımı yaparak bunu kendi döktüğüm Lee 7/8 ons (24,5 gram) tek kurşunların arkasına yapıştırarak ekledim. 

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-04-10-33-32.png]

Yaklaşık 28 gram ağırlığında 30-31 mm uzunluğunda, 12 gauge saçma tapası içine yerleştirilebilen tek kurşunlar elde etmiş oldum. Yaptığım CFD (Bilgisayarlı Akışkan Dinamikleri) analizlerinde:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-04-10-40-03.png]

Şekide A da görülen spoiler lı kuyruk eklenen tek kurşunların 410 m/s hızında analizlerde, şekilde B de görülen Lee 7/8 ons a göre basınç bulgularının ciddi şekilde değiştiğini gördüm. Okla işaretlediğim Wake (liman dalgası) külmekte ve basınç düşmekte (turuncu ok) olduğunu izledim. Şekide C ve D de göreceğiniz gibi wake şeklinin de değiştiği Venturi presibine göre hızlanan hava akımların düşük basınç yaratması nedeniyle sürüklenmenin azaldığını gözledim.
Yine CFD analizleri spoiler çevresinde basıncın arttığını, bunun da kurşunun kuyruk dümeni gibi etki göstererek sabit kalacağı ve takla atmayacağı izlenimi edindim.

Yaptığım hem hesap (Kolbe Drag Calculator) hem de 50 metrede ölçtüğüm hız ölçümleriyle yaptığım hesaplamalarda 3/8 ons Lee kurşunların 0.05 olan balistik katsayısınında, spoilerlı kuyruk eklenelerde 0.07-0.08 e çıktığını gördüm.

Yaptığım 1300 fps  36.5 m (40 yarda) atışlarında kuyruklu olanların, kuyruksuz Lee tek kurşunlara göre daha iyi gurup yaptığını izledim:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-04-10-44-23.png]

Bu sıralarda sol bacağımı mefluç eden bel fıtığı çalışmalarımı durdurdu. Forum üyelerimizden Sayın Splendes'e testlere devam etmesini rica ettim. Sağolsun kırmadı, 1600 fps V 1.5 çıkış hızında gönderdiğim Lee Spoiler tek kurşunlarla Isparta'da testler yaptı:

36.5 metreden yaptığı testlerde (aşağıda yavaş çekim videosunda izleyeceğiniz) benim elde ettiğim sonuçlara benzer sonuçlar elde etti:

Bir flyer dikkate alınmazsa yaklaşık 3 cm cıvarında bir gurup bence bu mesafede çok iyi bir sonuç:
[Resim: Whats-App-Image-2019-02-05-at-18-27-25.jpg]

Aynı testi 51 metre de tekrarladığında bu mesafe için yine güzel sonuç aldığı görülüyor:

Sayın Splendes'in olumsuz hava koşullarında fedakarlıkla 100 metreye atış yaptığında (Kaya üzerinde sarı hedefe doğru) kuyruklu Lee tek kurşunun bu mesafede takla atmadan, düşme yapmadan başarılı bir şekilde seyir gösterdiğini izliyoruz:

Sayın Splendes, tapa'nın bu tür sabot kurşunlarda sonuçları çok etkilediği, iyi bir tapa ile şu anda elde edilen sonuçlardan daha güzelinin sağlanabileceğini yazışmalarımızda belirtti.

Şimdi Çalışmayı bir aşama daha ileri götürüp bu kurşuna spin stabilite katma çalışmalarımız var:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-03-20-42-05.png]

Bunu daha sonraki yazımda aktaracağım.

Saygılarımla

Alıntı
34 üye teşekkür etti:
jfmrk, Oberon, yyildiz, Rangeman, mimaslan, harun, AsilCan, al-me, Xlll, LAMRETOEJ, obiwan, splendes, Zemre10, tirendaz, acillues2, Murata, ismicey, kut4, ilbay, alpago, kuti, Kara45, ilksurfer, karabasan, ertdr, kara615, DKMNHMT, alone61, zeda3000, red, MEHMETEMİN73, SSSalih, lenduha, Simurg
Sayın Sabri;
Yivsizlerde balistik olmaz. Hayvan zaten hareketli, saniyeler içinde tüfeği kaldırıp atıyorsunuz. Tüfekte keskin bir nişangah yok, tek arpacık. Hayvanı arpacığa sokup anında atış yapılıyor. Derdimiz grupman değil bizim. Attığımız mesafelerde de ithal fişek, yerli fişek, öldürücülük hariç, isabette çok da farketmiyor.
Saygılarımla.

Alıntı

Bu arada geçen mesajımda yazmayı unutmuşum. Elinize emeğinize sağlık yaptığınız çalışmalar için. Grupman yapan hedef atıcısı arkadaşlar için çok faydalı bir konu.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Saygıdeğer Hocam çalışmalarınız için sizi kutluyor ve teşekkür ediyorum.
Çok fazla bir şey yaptığımız söylenemez ihtiyaç olursa gönül rahatlığı ile yardımcı olabilirim.
Bir domuz avcısı ve tek kurşun atıcısı olarak yivsiz balistiği benim için önemli mesala attığım kuşun hangi mesafede transonik bölgeye giriyor,en son hangi mesafeye kadar yetişkin bir domuzu durdurabilecek enerjiyi taşıyor, en son hangi mesafede ve hızda kurşun mantarlaşıyor ,uzak atışlardaki atış eğrisi ve düşme oranları nedir gibi konular benim ilgimi çekiyor ve bunları bilerek doldurduğum kurşunlarla daha istikrarlı sonuçlar elde edebiliyorum o yüzden siz üretin Hocam çalışmalarınızdan fazlasıyla faydalanıyoruz.
Saygılarımla...

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, al-me, Murata, Ahmet Özalp, karabasan
Sabri Bey,

Kesin görmüşsünüzdür ama yurt dışında şöyle bir tapa çalışması yapılmış.

http://castboolits.gunloads.com/showthre...rive-Slugs

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(04-03-2019, 01:59 PM)Kara45 demiş ki: Yivsizlerde balistik olmaz. Hayvan zaten hareketli, saniyeler içinde tüfeği kaldırıp atıyorsunuz. Tüfekte keskin bir nişangah yok, tek arpacık. Hayvanı arpacığa sokup anında atış yapılıyor. Derdimiz grupman değil bizim. Attığımız mesafelerde de ithal fişek, yerli fişek, öldürücülük hariç, isabette çok da farketmiyor.

Sayın Kara45,

Yivsizlerde balistik olur da, sizin atarken bilmenize gerek yok. Bilmeniz gereken şudur:

1. Attığınız fişek, baktığınız yeri vuruyor mu? (isabetlilik)
2. Attığınız fişek hep ayni yeri vuruyor mu? (Tutarlılık-Kararlılık) 

[Resim: Consistency.png]

Attığınız fişek soldaki gibi tutarlı olmalı, yoksa sağdaki gibi biri hanyaya, biri konyaya gidiyorsa balistik bilseniz ne olur, bilmeseniz ne olur (Ama imal edenin bilmesi gerekir).

Çalışmalarımızda yapmak istediğimiz uzun mesafede bile tutarlı (Consistent) bir fişek elde etmek. Resimde soldakiler kendi dolumlarımız, sağdaki ise piyasanın meşhur markalarından birinin Foster tek kurşunu. İkisi de ayni mesafeden atılmıştır. Fişeğin türü, şekli-biçimi dışında dolumda hassasiyet de çok önemli. 5 mg barut farkı bile bunu yaratıyor.

Misket kurşunların isabet sorunları Foster ve Brenneke kurşunların yapılmasıyla kısmen çözüldü. Onların da belli mesafeler sonrası sıkıntı var. O nedenle Federal TruBall, Winchester Rackmaster, Brenneke-KO gibi isabetlilik ve tutarlılık arttıran çözümler aranıyor.

Bizimki de Truball, Rackmaster ve KO gibi bir çözüm arayışıdır. Piyasadaki yerli fişekler içinde yukarıda videolarını koyduğum mesafelerde aynı isabet ve tutarlılığı gösteren bir fişek bulun ben de kendimi o kadar eziyete sokmayayım bari  Wink

Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
al-me, splendes, karabasan, ertdr, tirendaz, lenduha
(04-03-2019, 02:54 PM)gaul demiş ki: Sabri Bey,

Kesin görmüşsünüzdür ama yurt dışında şöyle bir tapa çalışması yapılmış.

http://castboolits.gunloads.com/showthre...rive-Slugs

Sayın Gaul,

Evvelki yıl Sn.Ahmet Özalp de bunu yapmayı denemişti. Fin (kanatçık) stabilizasyonu Sluglarda maalesef işe yaramıyor. Bu konuda çok tasarım var. Drag stabilizasyonu bozduğunuzda takla atmaya neden oluyor.

Zaten bağlantısını verdiğiniz forumda "birazcık daha iyi gurupman yapıyor" denmiş. Atışlarla ilgili bir görsel de koynmamışlar.

Drag stabilizasyon slug tarzı tek kurşunlarda esastır. Üzerine spin stabilizasyon ekleyebilirsek daha da iyi olur. Bu konudaki çalışmaları bu akşam vakit bulursam yazacağım.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
gaul, karabasan
(04-03-2019, 01:59 PM)Kara45 demiş ki: Yivsizlerde balistik olmaz. 

Sayın Kara45i

Havaya atılan her nesnenin balistiği olur. Elinizle ileriye fırlattığınız çakıl taşının bile balistiği var. 

Yivsizlerde balistik olmaz dendiğinde benim aklıma şu video geliyor...Buradaki arkadaşımız da kendi iddiasında oldukça kararlı.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes
Değerli Forumdaşlarım,

İlgilenen, yorum yapan forumdaşlarıma teşekkür ediyorum. Konuya kaldığım yerden devam ediyorum.

Yakın zamana kadar yivsiz tek kurşunların badmington topu gibi, sürüklenme dengesi (Drag stability) ile hareket ettikleri, yivliler gibi kendi ekseni etrafında dönmedikleri gibi düşünülür, rifled slug denilen üzerinde kanatçıklar olan Foster ve Brenneke türü tek kurşunların etrafındaki kanatçıkların, namludan geçerken sürtünmeyi azalttığı, döne stabilitesine sahip olmadıkları düşünülürdü.

Teknoloji ilerleyice yüksek hız ve yüksek çözünürlüklü video kameralar kullanılıp kurşunların hareketleri görülür hale gelince (vesilesiyle başarılı yavaş çekimleri dolayısı ile Sn. Splendes'i kutlamadan geçemeyeceğim) Foster kurşunların seyir esnasında döndükleri gösterildi. Bunu dair  2016 yılında forumda yazmıştım:

YİVLİ TEK KURŞUNLAR YİVSİZ NAMLUDAN ATILINCA ETRAFINDA DÖNER Mİ?

Taofledermaus yavaş çekim videosunda bunu gösterdi. İddiası namlu içindeki oblik kanatçıkların namlu içinde bir dönme hareketi yarattığı şeklinde idi. Kendisiyle yazışmalarımda (CFD analizlerimi de göndererek) havadaki seyir esnasındada kanatçıklara binen direnç nedeniyle dönmenin arttığı konusunu dile getirdim ama uzlaşamadık.

Her ne olursa osun kanatçıklı tek kurşunlar havada bir dönme hareketi yapıyor. Elbette yivli tek kurşunlar gibi 200-300 bin devir yapmıyor ama 10-40 bin devire kadar ulaşabiliyorlar (Bilgi olarak: Jiroskopik stabilite için 1500 devir ve üstü gerekli)

Yavaş çekim videoları ile ünlü Werner Mehl Foster kurşunun dönmesini çok daha iyi gösterebilmiş. Üstelik Taofledermaus'un hesabından daha hızlı bir dönüş olduğu görülüyor:

üstelik de arkada bıraktığı türbülans hava içindeki seyri esnasında da dönmenin etkilendiğini gösteriyor.

Bunlarla ilgilenirken geçen sene ARX mermiler piyasaya çıktı. Polimer-bakır dökümü olan bu mermiler Bernoulli prensibi ile hava direnci ile dönme esasına dayanıyor. (Buradaki terslik yivli namluda atılan sağ dönüşlü mermiye, sol dönüş yapan olukların açılmış olması, o da ayrı bir tartışma konusu). Bu mermi Ağızdan dolma .50 kalibre av tüfeklerine de uyarlandı.

Umarex in hem havalı hem de ağızdan dolma tüfekler için .50 kalibre olarak imal ettiği fişekler 50 metre içinde 1 inç den küçük gurupman yapıyor, mevcut oluklar ile doku içinde yaptığı hasar da müthiş. Henüz 12 gauge ve diğer yivsiz çapları için üretilmişliği yok. 

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-04-17-57-48.png]

Ben de bunu örnek alarak Lee 7/8 tasarımı üzerine Bernoulli esaslı kanallar ile  bilgisayar tasarımı yapıp 3D printerdan bastım:
[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-03-20-37-51.png]

CFD analizlerimiz bunun hava direnci ile döneceğini gösteriyor.

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-03-20-42-05.png]

Bunu hava akımına karşı test ettiğmde, gerçekten hava direnci ile rüzgar gülü gibi dönme yarattığını gördüm:

Kalıp yaptırmak istediğimde karşıma anormal bir maliyet çıktı. Ev sahibinin akılsızı kiracıyı mülk sahibi yaparmış. Ben de Yasin06 gibi imalat işine giriyorum. Kendi kalıbımı kendim yapacağım.  Yöntemi belirledim, daha sonra aşamaları paylaşırım.

Henüz atış yapma aşamasına gelemediğim için kağıt üzerindeki başarısının, uygulamada nasıl sonuç vereceğini bilmiyorum. Önümüzde Umarex Speedbelt örneği var. Biz de atıp, deneyip göreceğiz.

Gelişmeleri paylaşmak üzere

Saygılarımla

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
red, splendes, harun, Murata, kut4, ilbay, Zemre10, XXAHMETXX, hunter 12, kuti, yyildiz, Ahmet Özalp, obiwan, karabasan, ertdr, al-me, DKMNHMT, tirendaz, alone61, gaul, SSSalih, lenduha
Sayın Sabri;
Kontrollü ve ölçümlenip kayıt altına aldığınız çalışmalarınızı hayranlık ve takdir ile izlediğimi belirtmeliyim. İzmir'de ikamet eden biri olarak günün birinde sizinle tanışmayı umuyorum. Bu arada sağlık sorununuz ile ilgili ihtiyacınız olursa yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. Sağlıcakla kalın.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi