Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deniz / Nehir Suyuna Giren Silah Nasil Temizlenir
#1
Ben avlanan biri degilim (Hayvan severim) Ama Avlanan veya Arazide atisa giden arkadaslarin basina gelebilecek bir durum. Tufegimiz veya Silahimiz deniz suyuna veya Nehir suyuna dusebilir. Bundan anormal bir durum yok. Sonucta SAT komandolari hergun tufekleri ile su altina giriyorlar. O kadar tuzlu su yiyien bir tufek nasil oluyor da paslanmiyor. 

Bu metodu direk konunun uzmani Asker kokenli birinden ogrenmistir. 

Sahadasiniz veya evinizden ve bakim kitinizde uzaktasiniz. Silahiniz denize veya nehire dustu yada asiri yagmur altinda kaldi. Paslanmasini istemiyorsunuz.....

Oncelikle tufeginiz ile birlikte her zaman yaninizda Harbi takimini ve tufek yagini tasiyin, olmaz ise olmazdir. 

Suya , heleki deniz suyuna girmesi durumunda 24 saat icinde ilk paslanma etkileri gorulmeye baslanacaktir. 

Silahiniz suya dustukten sonraki adimlar soyledir. 

Silahinizi kaynar su (Cesme suyu)  ile yikayin: Buradaki amac , sicak su tufege yapisan tum pislikleri ve tuzu eriterek alir. Ayni zamanda kaynar su, soguk sudan daha cabuk buharlastigindan tufek uzerinden hemen ucacaktir. 

Tufeginizi biz bez ile kurulayin: Kaynar suyu iyice suztukten sonra bez ile suyun fazlasini alin. Guzelce kurulayin

Tufegi bolca yaglayin : Tufek spreyiniz ile yada WD40 ile gecici olarak tufegin icini , disini namlusunu her yerini bolca yaglayin. Tufegi bu sekilde tasimak zor olacagindan . Gazeteye yada beze sarin. 24 saat boyunca yada geri donene kadar tufegi yagli tutun. Tufegi tercihen kullanmayin. 

Eger hayati bir durum soz konusu ile , tufegi komple yagladiktan sonra silin ve kullanin. Ama acil durum sona erdikten sonra tufegin tumu ile yaglanarak 24 saat bekletilmesi ve sonra guzelce temizlik yapilmasi onemlidir. Tufeginizi yag icinde iken asla kullanmayin veya ates etmeyin. 

Ben sahsen denize dusen AR15 in, bandirma usulu ile yag kazanina tumu ile batirilip , 24 saat bekletildigini gormustum.  Buradaki amac, ilk korozyon olusumunu elemine etmek icin risk almama adina her yeri yaglamak. 

Deniz suyunun metal uzerindeki etkisi ve tufek yaglarinin koruyucu ozelligi bu videoda acikca gorulmektedir. 

 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Speed, Hakan_, wubıh, iso, harun, 1905sss, Zemre10, ismicey, Cem1964, envr, sparus, husrev, Furkan51, BuROcK
#2
Burada WD40 konusunu irdelemek gerekir. WD (Water Displacement) anlamındadır. Yani sıkıldığı bölgedeki suyu dışarı atar. Bu duruma çok uygun bir kimyasal olarak görünüyor. İçinde bir miktar yağ vardır ama yağlayıcı olarak kullanılmamalıdır. Eğer silah üzerinde uzun süre kalırsa, sakızlaşır. Sayın zeda3000'in yazdığı gibi sadece "geçici" olarak kullanılabilir. Takiben çok iyi bir temizlik ile silahın WD40'den arındırılması gerekir. Bence WD40'yi hiç silaha sürmemek daha akılcıdır.

Kaynar su güzel bir ilk temizliktir. Takiben tam kurulama yeterli olur. Eğer basınçlı havanız varsa, kurutma işlemi çok daha derinlerde yapılabilir. Takiben koruyucu silah yağı yeterli olacaktır. 

Eğer yağmurda kalacağınız yüksek olasılık ise, Gunslick GunDri veya benzeri bir solventi araziye çıkmadan önce kullanabilirsiniz.  Gun Dri, silahın 48 saat boyunca su ve nem tutmamasını sağlar, su ve tuzlu etkilerini daha en baştan azaltır.
 
Alıntı
20 üye teşekkür etti:
al-me, zeda3000, Sabri, 1905sss, tirendaz, stgrz, JoTuN, Zemre10, ismicey, Cem1964, alpago, Yasin06, kararsız, envr, hunter 12, karabasan, sparus, husrev, Furkan51, BuROcK
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi