Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nordic Barrel Clamp Nasıl Yapılır ?
Saygıdeğer Dostlarım, 

Hatırlayan ve ilgi duyan forumdaşlarım anımsayacaktır; +5 şarjör uzatma borumu kendim yapmış, boru özel ölçülerde olduğu için hazır namlu kelepçesi bulamamıştım.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=14893

Kendi namlu kelepçemi kendim yapmam gerekti. Benim çok hoşuma gittiği için de ayrı bir konu başlığında, hem forumumuza, hem de ihtiyacı olan dostlarıma belki bir faydası olur ümidi ile beğeninize sunuyorum. 

İşe öncelikle, namlu ve uzatma borusu merkezlerinin biribirine olan uzaklığını hesaplamakla başlıyoruz; en önemli konu burası. Bu uzaklık hatalı olursa bütün emeğiniz boşa gider (tecrübe ile sabit). Bu ölçüyü namlu ve boru yarıçap toplamı, artı iki boru arası uzaklığı toplayarak bulabilirsiniz.

Sıradaki işlem, yapacağımız kelepçenin uzatma borumuza ve istediğimiz kalınlığa uygun ölçülerde kelepçenin taslağını çizmek... Üst deliği namlu çapında, alt deliği boru çapında delmeniz gerekiyor. Bunun için uygun ölçülerde matkap uçlarına ihtiyacınız olacak. 

[Resim: Ads-zkkk.jpg]

Sonra, çizilen bu taslaktan 1/1 ölçülerde çıktı alıp ham alüminyum kütüğün üzerine hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz; işlemesi kolay olsun diye. Burada dikkat etmeniz gereken imalat bitene kadar yapıştırdığınız kağıdı ıslatmamak ve yağ bulaşmasını engellemek. Kağıt esner uzarsa emek çöp olur.

[Resim: 20190302-131918.jpg]

Önce namlunun ve borunun deliklerini deliyoruz uygun ölçülerde. Benim namlu dış çapı 21.87, boru dış çapı 26 mm. geliyordu. Üst deliği 22 mm. , alt deliği 26 mm. matkap ucuyla deldim.

[Resim: 20190302-132838.jpg]

Birden 26 mm.' lik matkap ile dalmıyoruz tabi malzemeye. Önce ince uçlarla başlıyoruz. Yoksa delik iç yüzeyleri pürüzsüz çıkmaz. Yavaş yavaş delikleri büyütüyoruz. Ve kütüğün düz bir düzlem üzerinde delmeye özen göstermek lazım. 170°' lik hafif eğimli bir satıhta delseniz bile 90°' lik bir delme yapmadığınız için delikleriniz boruyu tam olarak öpmez. (Tecrübe edildi.)

[Resim: 20190302-173416.jpg]

[Resim: 20190302-171807.jpg]

Sıra sıkılama vidalarının dişlerini açmaya geldi. Bunu kütüğün her yeri 90° iken yapıyoruz ki kılavuz çekeceğimiz kanallarda hata ve sapma olmasın. Bu işlemi parçaları ayırdıktan sonra yaparsanız iki kanalın biribirini karşılama ihtimali çok düşer. 4 mm. matkap uç ile kanal açıp, 5mm. metrik vida kullanacağım için 5 mm. kılavuz ile diş açıyoruz.

[Resim: 20190302-185604.jpg]

[Resim: 20190302-184811.jpg]

[Resim: 20190302-183652.jpg]

Artık sırada kağıdın üzerindeki çizgilere göre elimizden geldiğince ister frezede ister şerit zımparada kelepçenin dış profilini oluşturmaya başlıyoruz. 

[Resim: 20190303-161549.jpg]

[Resim: 20190303-154954.jpg]

[Resim: 20190302-190908.jpg]

[Resim: 20190302-190323.jpg]

[Resim: 20190303-145602.jpg]

[Resim: IMG-20190303-WA0016.jpg]

Vida başlarını çıkıntı yapmaması ve parçaya gömmek için 1 mm. daha geniş çapta ve vidabaşı boyu olan 3 mm. derinliğinde kanal açıyoruz.

[Resim: IMG-20190303-WA0021.jpg]

Parçanın düz yüzeylerin freze ile, eğik yerlerini şerit zımpara ile dikkatlice temizliyoruz ve artık ayrılık vakti. Parçayı ortadan ikiye şerit testere ile dikkatlice kesiyoruz. İlla milimetrik olarak ikiye kesmenize gerek yok çünkü parçayı frezede kesilen bölgeden zaten bir miktar incelteceğiz o yüzden hatalar kaybolacak. Ancak iki parçayı aynı oranda inceltmeye özen göstermek lazım.

[Resim: IMG-20190303-WA0019.jpg]

Ve sonuç,

[Resim: IMG-20190303-WA0009.jpg]

[Resim: IMG-20190303-WA0008.jpg]

[Resim: IMG-20190303-WA0012.jpg]

Tek içime sinmeyen, parça biraz kalın ve kaba oldu gibi (4 mm. et kalınlığı). Parça örneği elimde olmadığı için resimlerden tahminde bulunarak aslına uygun ölçülerde yapamadım. 2.5 mm. kalınlığında tekrar deneyeceğim. 

Kendi yapmış olduğunuz bir aksesuarın tüfeğinize cuk diye oturmasının verdiği his bambaşka. Ama bu işlere birdaha girer miyim, girmem. Yurdum ustalarına derdinizi anlatamamanız, anlatsanız bile herkesin kendi bildiğini okuması, ufak bir hatadan ötürü işlem tekrarı, önayak olduğum arkadaşlarım, gel gitler derken başlamış bulunduk birkere. Başlarda Amerika' dan parça ithalatı sıkıntılı ve riskli olduğu için bu işe giriştik fakat borusudur somunudur kelepçesidir derken, bize Amerika fiyatının mübalağasız 3 misline mal oldu sonuca ulaşmak.

İnce bir el zımparası ile keskin kenarları pahlayıp, kumlama ve kaplama işlemine müteakip atışa hazır hale gelecek inşallah.

Saygılarımla.

Alıntı
47 üye teşekkür etti:
Xlll, Sabri, splendes, jfmrk, iso, AsilCan, al-me, selcuk_01, V-Ozdemir, ugurucar57, mimaslan, harun, serdaraktas, 1905sss, tirendaz, Triggernazi, karabasan, m16a2, Karagoz, ceruh, waltherslv, kut4, ismicey, Cem1964, alpago, efe1753, XXAHMETXX, demasoni, ilbay, Zemre10, hunter 12, marlinspike, Ahmet Özalp, Ahmet Efe, drmehmet, maho07, sparus, ilksurfer, alone61, Surmene, ducak, shelby, yyildiz, Mr.Wayne, kara615, Murata, Carbon12
Yasin Bey sizin şu azminizi ve emeğinizi görünce iç çektiğim oluyor keşke ilgi alanı yivsiz kurşun olsaydı diye,harcadığınız para ve zamana bakarak söylüyorum bizi bir sürü masraftan kurtarabilirdiniz sponsor bir hobidaşa sahip olmak güzel olurdu?
Kolay gelsin efendim.Eğer namlu harmonikleri istenen seviyede gerçekleşirse yapılan atışların keyfine doyum olmaz.

Alıntı

Maddiyat bir kenara Sn. Yasin06 emek ve işçiliğiniz takdire layık. Başarılarınızın devamını temenni ederim.

Alıntı

(04-03-2019, 06:37 PM)splendes demiş ki: Yasin Bey sizin şu azminizi ve emeğinizi görünce iç çektiğim oluyor keşke ilgi alanı yivsiz kurşun  olsaydı diye,harcadığınız para ve zamana bakarak söylüyorum bizi bir sürü masraftan kurtarabilirdiniz sponsor bir hobidaşa sahip olmak güzel olurdu?
Kolay gelsin efendim.Eğer namlu harmonikleri istenen seviyede gerçekleşirse yapılan atışların keyfine doyum olmaz.

Saygıdeğer Tevfik Ağabeyim,

Geçen günlerde iş için Manisa taraflarında idim. İşim erken biterse Isparta' ya geçip bir acı kahvenizi içme planları yaptım ama evdeki hesap çarşıya uymadı. 

Yazdığınız gibi bu işlemin namlu harmonikleri konusunda da bize yarar sağlayacağını düşünüyorum. Öyle ki, normalde orta kısımdan bağlanan kelepçeleri bu yüzden ben en uç kısımdan bağladım ve uzatma borusunun diş toleranslarını normale göre daha sıkı yaptım. Tabi bu iyileştirmeleri farkedebilmek için sizin elinizden çıkan, tapası sabit, barut hakkı ve formülü siz tarafından hazırlanmış fişeklere ve siz gibi bir atıcıya ihtiyaç var. Wink 

Aslına bakarsanız fırsat buldukça ben de sadece tek kurşun ve taktik atışları yapıyorum. Kurda kuşa ateş etme gibi bir huyum yok. Kurşun dökme ve fişek dolumu malumunuz üzere derya deniz. Bu işleri çok sevmeme rağmen girmek istemiyorum çünkü bende hobi vasfından çıkıp keyfekeder vermeye başlıyor.

Ama kaplama işleri de bitince ilk işim 100 metre tek kurşun atışlarını yapmak olacak.

Sağlıcakla kalınız.

(04-03-2019, 07:55 PM)waltherslv demiş ki: Maddiyat bir kenara Sn. Yasin06 emek ve işçiliğiniz takdire layık. Başarılarınızın devamını temenni ederim.

Satın waltherslv,

İyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Daha güzelleri sizlerin olsun.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
Yetenekli ve başarılı insanlara imrendiğim kadar, hiç bir şeye meylim yoktur. Maşa'Allah süpersiniz. Bu forumu çok seviyorum. Çok güzel, örnek çalışmalar ve insanlar barındırıyor. İmkansıza yakın bir dilek olduğunu biliyorum, ama; keşke bir imkan olsa da, TT forum atölyesi kurulsa. Forumda bilgili, çok becerikli ve yetenekli insan kaynağımız var.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Yasin06, Sabri, sparus
Saygıdeğer Yasin Bey,güzel sözleriniz için teşekkür ederim başka illerde görevde olmadığım sürece sizin gibi değerli arkadaşları her daim misafir etmek isterim.
Saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
Harika olmuş Yasin Bey. Ben kalın halini de sevdim. Daha bir sağlam duruyor, pahlamadan sonra belki sizinde gözünüze daha kibar gelir. Bu arada aynı üretim tekniklerini kullanmadıklarını biliyorum ama sizin verdiğiniz emeği görünce Nordic' in 32 $ lık fiyatı gözüme batmaz oldu. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
(08-03-2019, 11:50 AM)husrev demiş ki: Harika olmuş Yasin Bey. Ben kalın halini de sevdim. Daha bir sağlam duruyor, pahlamadan sonra belki sizinde gözünüze daha kibar gelir. Bu arada aynı üretim tekniklerini kullanmadıklarını biliyorum ama sizin verdiğiniz emeği görünce Nordic' in 32 $ lık fiyatı gözüme batmaz oldu. Saygılar.

Ayhan kardeşim çok teşekkür ederim. Sizin gönderdiğiniz somun sayesinde girişebildik bu işlere. Fabrikasyon üretimini CNC de yapıyorlardır tabi ama sadece malzeme fiyatı, 4 kelepçe için 2 kg sert alüminyum kütük almamız gerekti; kilosu 35 lira. Bunu işlemesi, kaplaması, kilavuzu, vidaları derken gerçekten pahalı değil. Bugün Ostim' de CNC üretimi kelepçenin nasıl olacağını merak ettiğimden yanıma, çizdiğim taslağı da alarak bir dik işleme merkezine gittim. Rica minnet koordinatları girip 1 tane kelepçe CNC de yaptırdım. Vallahi bir fark yok. Sadece CNC de işlenen parçanın delikleri daha pürüzsüz çıktı. Ben delikleri el yordamı ile matkapla delmiştim çünkü. İnce zımpara ve kaplama sonrası bir fark kalmaz.

[Resim: 20190308-215643.jpg]

(Sağdaki CNC yapımı)

Kaplama işlemlerine müteakip size bir tane bu kelepçeden hediye etmek istiyorum Sn. Husrev. Namlu çapları bütün tüfekler aynı sayılır. Boru çapını ise 26 mm. tuttuğumuz bu parça universal olarak çoğu boruya uyum sağlayacaktır. Sağlamazsa boru kalın geldiği için uyum sağlamayacaktır. Bu durumda da kullanacağınız boruda kelepçenin oturacağı bölümü tornada 26 mm.' ye paso vererek kullanabilirsiniz. Böyle bir işleme ihtiyacınız olursa boruyu bana göndermeniz yeterli olacaktır. Ha Stoeger kullanacak olursanız şayet haber edin, borusu, somunu ve kelepçesi 1 takım uzatma seti benden size hediyedir. 

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, husrev, wubıh, tirendaz
Rica ederim sayın Yasin06. Hem clamp hem de uzatma tüpü konunuzu takip etmek, yavaş yavaş ortaya güzel bir ürün çıkışını görmek benim için de çok keyifliydi. Elinize emeğinize sağlık. Hep böyle sanayiye yakın biryerde (ya da içinde) çalışıp aklıma gelen her parçayı yaptırabilmek isterdim ama hiç mümkün olmadı. Her ne kadar zor olduğunu bilsemde ne mutlu size.
Hediyeye hayır demek olmaz ancak şu an ki tüfeğim Mossberg 500. Yukarıda verdiğiniz resimden namlu merkezi ile tüp merkezi arasındaki mesafeyi 33,28mm olarak hesapladım. Sanırım uyum konusunda en önemli kriter bu mesafe. Elimdeki tüfekte bu mesafeyi ölçüp size bildiririm. Uymayacaksa hiç sizi zahmete sokup canım parçayıda mundar etmeyeyim. Nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Husrev, 

İki merkez arası mesafeyi resimdeki gibi oyun hamuru yöntemi ile ölçüm yanlış çıkıyor. En sağlıklısı kumpasla şöyle çıkar,

(Namlu iç çap / 2) + (Boru iç çap / 2) + (İki boru arası mesafe) = İki Boru Arası Merkez Uzaklık 

İki boru arası mesafeyi ölçerken, boru tüfeğe takılı vaziyette, kumpasın çenelerini namlunun ve borunun iç yüzeyine yapıştırarak ölçün. Dıştan dışa ara mesafe ölçümü değil. Namlunun ve borunun çaplarını da yine içten içe ölçüp ikiye bölüp yukarıdaki formüle göre hepsini toplayarak net ölçüyü bana bir bildirin bakalım neler yapabiliriz. Namlunun be borunun da dış çap ölçülerini ölçerseniz iyi olur.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, karabasan, husrev

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi