Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalashnikov'dan Yeni Ürünler
Arkadaşlar aşşağıdaki video'da Kalasnikov'un yeni ürün yelpazesi tanıtılmakta, Ak-200(namı değer Ak-12) ve compact seride AM-17 mevcut.
Ak-200 yeni optik dostu gövdesi ve kilitlenebilir gövde kapağı sayesinde artık optik sıfırlanmasını koruyamama sorunlarından tamami ile arındılırmış.Ak-100 serisi ise gene aynı niteliklede ama daha compact bir ebatta gelmekte.
7.62x39,5.56x45 ve 5.45x39 olarak her tip kalibrede üretilmekte. 5 yıllık süren çetin testler sonrasında ise Ak-200 Rus ordusunun resmi servis tüfeği olarak kabul edilmiş.
Ak-308 ise ismindende anlaşıldığı gibi variantın 20 kapasite ile 308 çapta üretilen versiyonu.
AM-17 ise polymer gövde üzerine inşa edilmiş CQB amaçlı tasarlanmış bir tüfek, üst kapağa yekpare Picatinny aksesuar rayı vasıtasıyla optik sıfırlamasını muhafaza etme problemi bulunmayan tüfek Toz-Tula üretimi Dragunov MA'nın yenilenmiş bir versiyonu. Vakti zamanında konsepte ihtiyaç duyulmamasından ötürü fazla popüler olmadan 1993 yılında rafa kaldırılan proje günümüz ihtiyaçlarının talebi arz etmesi üzerine modernize edilerek Kalashnikov tarafından yenilenmiş bir konseptte tekrar üretilmeye başlanmış.
5.45x39 çapın yanı sıra Rus'ların meşhur subsonic kalibresi olan 9x39mm'de integral olarak susturuculu versiyonada sahip.
Özet ile ebat ve ağırlık olarak MP-5'den çok farkı olmayan, ama 5.45x39mm ve 9x39mm kalibrede atım gücüne sahip,optik sıfırlamasını sağlam bir şekilde tutabilen ve Ak-47 mekanizması sayesinde güvenilir besleme boşaltma yapabilen kompakt sınıfta tüfek olmuş.Rus üretimi silahlar ile alakalı brokratik problemler aşılabilir ise tüm seri Abd Pazarına ithal için hazır beklemekte.
Bazı terminolojilerin tam Türkçe karşılığa sahip olmamasından ötürü olduğu gibi bıraktım umarım yanlış anlaşılmaz.

Saygılar.

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
1905sss, hunter 12, Noob, Cem1964, ilksurfer, harun, Shepherd, Hakan_, karabasan, aseyhan, alpago, Carbon12, absc42, Mechul, tirendaz, XXAHMETXX, jfmrk, ertdr, Zemre10, iso, MEHMETEMİN73
AM-17 çok yakışıklı olmuş. Ak platformundan, görünüş olarak epey uzaklaşmış. Çok sevilesi tüfekler, bu rus gavuru işini iyi biliyor Smile

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Triggernazi, iso
Rusya Federal Teknik İşbirliği Örgütü Başkanı Dmitriy Şugayev, Hindistan'ın Kalaşnikov marka taarruz tüfeği üretmeye başladığını duyurdu...
Habere göre Hindistan'a kurulacak fabrikada üretim yapılacak...Ayrıca Geçtiğimiz hafta Hindistan Savunma Bakanlığı'nın Sig Sauer firmasından 73 bin taarruz tüfeği sipariş ettiği bilgisi de verilmiş...Pakistan ile yaşanan gerilimden olsa gerek...

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/hind...i-3765754/
https://www.gazetem.ru/kalasnikof-fabrik...endirecek/

Kapı komşumuz Rusya ile bu tip ortak üretim yapılabilse, tesis kurulabilse hem istihdam yaratılır hem de silah pazarında ülke olarak söz sahibi olmaya başlarız ufaktan da olsa...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
jfmrk, Triggernazi, Zemre10
Halihazırda Bixi makineli tüfeğinin yerli üretimine yönelik çalışma yapıldığını biliyorum. Lisans hakkı veya kiminle üretileceği konusunda bilgim yok ancak ben de Doğu Bloku'na ait silah sistemlerinin ülkemizde geliştirilip kullanılmasından yanayım.

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ertdr, iso, harun, Cem1964, mimaslan

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
harun, MEHMETEMİN73, Cem1964, iso
(04-03-2019, 02:01 PM)Karagoz demiş ki: Halihazırda Bixi makineli tüfeğinin yerli üretimine yönelik çalışma yapıldığını biliyorum. Lisans hakkı veya kiminle üretileceği konusunda bilgim yok ancak ben de  Doğu Bloku'na ait silah sistemlerinin ülkemizde geliştirilip kullanılmasından yanayım.

Ben de ülkemizde üretilmesinden yanayım ama "geliştirmeye" gerek yok. Olduğu gibi kalsın, geliştirmesinler...

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Triggernazi, JoTuN, m16a2, Karagoz, Cem1964, Yasin06, zafery, Zemre10, Sabri, ombra, Murphy, Xlll, iso, mimaslan
(04-03-2019, 06:33 PM)harun demiş ki:
(04-03-2019, 02:01 PM)Karagoz demiş ki: Halihazırda Bixi makineli tüfeğinin yerli üretimine yönelik çalışma yapıldığını biliyorum. Lisans hakkı veya kiminle üretileceği konusunda bilgim yok ancak ben de  Doğu Bloku'na ait silah sistemlerinin ülkemizde geliştirilip kullanılmasından yanayım.

Ben de ülkemizde üretilmesinden yanayım ama "geliştirmeye" gerek yok. Olduğu gibi kalsın, geliştirmesinler...

Yanlış hatırlamıyorsam eğer bir dönemler Kaleşnikof bize PKP Peçenek modelinini önermişti.Herkesin malumu PKP , PKM (Biksi) makineli tüfeğinin modern versiyonu.O dönemlerde hatta Türkiye'de sempati oluşturmak maksatlı mı bu ismi seçmişler diye düşünmüştük.Sanırım 7.62X51 varyantını üretmeyi de teklif etmişlerdi.Lojistik anlamda makul bir değişiklik olsa da genel anlamda hem kinetik enerji hem menzil olarak 7.62X54 Nato mühimmatından çok ileride.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iso
Ak 103 klonu olarak Sar 308 var. Tüfeğin malzeme dayanımı sorunlarını giderip envantere katılırsa güvenlik güçlerinin elinde yerli üretim üçüncü taarruz tüfeği platformu olacak. Mfy 71 ve modern makinalı tüfek projesi yada projeleri var. Mkenin paylaştığı fotoğraflara göre 7.62x51 NATO mühimmatı kullanan M240 benzeri bir mt ve muhtemelen 7.62x54 mühimmatı kullanan pkm/pkp benzeri bir mt olacak.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iso
7.62x54R fişek tablalıdır. Bu mühimmatı kullanan tüfeklerin fişek besleme sistemleri 7.62x51 tablasız fişeklere göre biraz  farklıdır. Şarjörler de aynı şekilde, ki aslında bu fişek mayonlu besleme sistemlerine daha uygundur. Doğal olarak tablasız fişeklerin şarjörden besleme ve yüklemesi daha rahattır. 7.62x54R daha güçlü bir fişek olmasına karşın, avantajları dezavantajları ile birlikte değerlendirilmelidir. Yukarıdaki mesajımda "bizimkiler üreteceklerse de hiç bir şeyi değiştirmesinler" şeklinde yazmamın nedenlerinden biri de budur.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
iso, karabasan, madenci08, Shepherd

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi