Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Docter Mini Reflex Red Dot Vs Cin`li Kopya Karsilastirmasi
Yakin zamanda almayi planladigim Canik Tabanca icin iyi bir red dot arayisim vardi. Belcika seyahetimde daimi olarak ziyaret ettigim kaliteli bir Silah Magzasi var. Icerisi bizler icin bir cennet parcasi tabiki. 

Bu arada resimlerde gorduklerinizin cogu yivli. Ozelikle Yivli superpozeler hayli guzel.

[Resim: IMG-0392.jpg]

[Resim: IMG-0393.jpg]

infiniti q50s 0 60

Burada Docter Mini Red dot gordum. Cok evelden Cinli taklidini alip kenara atmistim. Orjinalini bulur bulmaz hemen satin aldim. 

Oncelikle tanimayanlar icin Docter Red Dot Tabanca icin ust segment Alman Muhendisligi ile uretilen bir Red Dot. Lensleri Carl Zeiss ve yaptiklari tum red dotlar 22 kalibreden 50 Kalibreye kadar tum Geri tepmelere dayanacak sekilde tasarlaniyor. TR markette gordugumuz Red dot lar ile pek kiyaslamak yanlis olur. Bazi silah uzmanlarina gore Dunyadaki en iyi Mini Red dot olarak yorumlaniyor. Ben bu kadar oz guvenli bir yorum yapamam. Goreceli .

En buyuk ozellikleri On off dugmesi yok. Ustundeki koruma kepini cikardiginizda direk calismaya basliyor. Kepi geri taktiktan 3 sn sonra kendi kendini kapatiyor.

Diger en buyuk ozelligi ustunde mini bir sensor mevcut, ve ortam isigini algilayarak Red dot un kirmizi nokta isiginin gucunu otomatik ayarliyor. (Insan gozunun karanlik ve isiga duyarlilik suresi ile ayni zamanda ayarliyor) 

Benim aldigim Versiyon 2 , su anda Versiyon 3 te mevcut. 

Agirligi 25 gr

Iki farkli Moa versiyonu var. 3.5 ve 7  moa . 3.5 Moa Uzun Namlular icin , 7 Moa Tabancalar icin.

Tahmini fiyati 350 USD Amerika satis fiyatlarinda. 

Tabiki Cinli kopyada bunlarin hic biri yok Smile

Soldaki Cinli benim aldigim zamanda Docter logosunu kullanmiyorlardi , artik kullaniyorlar. Genelde 20 mm
Picatinny rail gore geliyor yada Glock baglanti ekipmani ile.  Sagdaki kep uzerinde Docter Orjinal olan yazisini goruyoruz. Soldakinde bu logo yok. 

[Resim: IMG-0410.jpg]

Cinli versiyonda kep ile otomatik calisma ozelligi ve isik otomatik ayari olmadigindan basit bir On Off dugmesi arka kisima yerlestirilmis. Orjinalinde bunlarin hic biri yok. Dugme 3 kademe. Off On Level 1 (Normal Isik) On Level 2 (Guclu isik) 

Arkada gorulen iki vida Ayar vidalarinin Kilit vidalari. Bu vidalar acilmadan ayar yapilamiyor. 

[Resim: IMG-0411.jpg]

Cinli versiyonda lens hem icten hem distan Yesil bir reflektor kaplamasi var iken. Orjinalinde dista hafif sariya kacan bir reflektor mevcut. Lensin ic tarafinda kaplama yok. 

[Resim: IMG-0415.jpg]

Ustten bakinca pek bir fark yok. 

[Resim: IMG-0416.jpg]

Alt tarafina bakinca tum iscilik farki bariz fark ediliyor. solda gorunen Cinli sagdaki Orjinal. 

[Resim: IMG-0417.jpg]

[Resim: IMG-0418.jpg]

Orjinalinde Pil Miknatisi var. Pili takarken dusmuyor. Orjinal Docter ara aparat ile gelmiyor. Genelde Standart Mil Spec ler ile uyumlu. Cok nadiren sorun oluyor. Kendi sitelerinde bile Silah ustanizdan yardim alin diye yazmislar. 

Kapali Ortamda Orjinal Docter orantili isik veriyor. Lens cok berrak ve gozu yormuyor. 

[Resim: IMG-0419.jpg]

Cinli Versiyonda ev icinde Normal isik bile biraz fazla. En kuvvetliye panik halinde acar iseniz direk lenste yansima oluyor. Lensin yesil kismi gorusu zorluyor. 
[Resim: IMG-0420.jpg]

roll a coin

Cinli en yuksek isik modunda (Reflex teki yansima cok net belli oluyor)
[Resim: IMG-0421.jpg]

Saga dogru Reflex yansima Kontrolu Docter de

[Resim: IMG-0422.jpg]

Saga dogru Reflex Yansima Kontrolu Cinli de. (Reflex hareketlerinde buyuk fark yok) 

[Resim: IMG-0423.jpg]

Ilk bakista lens rengi direk kendini fark ettiriyor. UV reflektoru boyali lens direk dikkat cekiyor. 

[Resim: IMG-0424.jpg]

Disarida gorusun netligi ve Red dotun durumu. Cep telefonlari lazer isiklarini algilamada sikintili oldugundan goz ile bu sekilde gorulmedigini belirtiyim. 

[Resim: IMG-0426.jpg]

statewide dealership

Cinli versiyonda bariz yesil lens yaniltici ve zorlayici oluyor. Red dot performansinda ki en buyuk fark aslinda lensinde. Laser isiginin gucu, capi hemen hemen ayni. Ama Orjinal Docter de goze direk geliyor ve rahasiz etmez iken , Cinli de nisan almak icin aldiginizda goz Yesil lens icinden hedefi zor seciyor. 

[Resim: IMG-0427.jpg]

Son olarak Cin malina kesinlikle karsi degilim. Ama kullanici bilincli olur ise neyi nerden almasi gerektigini bilir. Dogru kiyaslar. Birde biri size soldaki Cin malini Orjinal diye satmaya kalkar ise en azindan farki artik biliyorsunuzSmile

Alıntı
24 üye teşekkür etti:
ilbay, red, V-Ozdemir, harun, 1905sss, Red Kit, Cem1964, Speed, ilksurfer, ylmaz94, Carbon12, karabasan, sem, XXAHMETXX, Xlll, alpago, Ahmet Efe, JoTuN, ertdr, tirendaz, sparus, acillues2, madenci08, kepenek50
Orijinal Docter için Belçika seyahatini beklemeye gerek yoktu...  Smile

https://tac87.com/marka/noblex-docter

Bu arada silahçı muhteşem güzelmiş. Allah bizlere de ülkemizde böyle silahçılar görmeyi nasip etsin.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
ilksurfer, karabasan, sem, XXAHMETXX, alpago, JoTuN, tirendaz, sparus
Sayin Harun , ben sitede yazilan fiyattan 1000 TL daha ucuza aldim Smile O dukkandan her gidisimde alisveris yaparim. Hatiri sayilir bir iskontom vardir. Acikcasi bir de insanin boyle seyleri eline alip incelemesi gerekiyor. Gormeden internet ortaminda karar vermek cok zor.

Bu arada dukkanin tumunu cekemedim. Resimler sadece yarisi. Arkada yivli tufek bakim atolyesi ve depo da var. Ithacanin orjinal 22 kalibre pompalisindan iki tane yatiyor orda. Insanin ici gidiyor Smile

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
harun, karabasan, sparus
Bizim yedek kapak fiyatları idare eder ama...  Wink
Ne yazık ki Avrupa mallarıyla Avrupa'da fiyat yarıştıramıyoruz. Amerikan mallarında, eğer ilave ithalat vergisi yoksa Avrupa'dan uygun fiyat verebiliyoruz.

Konuya dönersek:

Yazdığınız görsel farklar bir yana, sizin bu yazınızda inceleyip yazamadığınız teknik nedenlerden dolayı, hiç kimseye alibaba'dan taklit ürün almasını tavsiye etmiyorum. Taklit ürün her kuruşu çöpe gidecek paradır. Çin yapımı her ürün kötüdür anlamında yazmıyorum. Bir çok tanınmış firma, Uzak Doğu'da orta kalite ürünleri kendi markasıyla ürettiriyor. Holosan gibi bazı Çin markaları kendi isimleriyle pazar savaşı veriyor. Bunlar, tamamen fayda/fiyat, fiyat/kalite değerlenmesiyle alınabilecek ürünlerdir. Ama bir firma "taklit" ürün yapıyorsa, o mal garanti çöptür.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
alpercuhaci, ilksurfer, ylmaz94, karabasan, XXAHMETXX, Xlll, zeda3000, Ahmet Efe, SSSalih, tirendaz, sparus
Gerçekten Cennet gibi bir yer. Köpekler de çok tatlı Smile Elinize sağlık güzel paylaşımınız için.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Shepherd
Harun bey

Sizin sitenizdeki baglanti aparatlarini gordum , kapagi gorunce direk aliyim dedim. Cunku kaybolur ise yenisini bulmak sorun olur. Hazir getirmisiniz almak en iyisi. Yedeklemeyi severim. Smile

Sitenizde baglanti connectorlerine baktim. Canik konusunda hic tecrubeniz oldumu sormak istiyorum. Uygun bir zamanda Notr olanin resmini ozelden gonderir iseniz gormek istiyorum. Eger Canik icinden cikan ara apartlar Docter uymaz ise sizden Notr alip ona gore ayarlama yapacagim. (Bunu yapabilecek imkanim ve ekipmanim fazlasi ile var)

Bu kismi biraz uzun yazacagim kusura bakmayin ,
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cin mali kotudur deme fasli geceli yaklasik 5-7 sene oluyor. Bir cok urunde oldugu gibi Aticilik sporunda da reverse engineering kurallarina gore uretim yapiliyor. Su anda Cinde kaliteli Red dot lar var. Urunun taklit olmasina ragmen esit performans alinmis modeller bile mevcut. Bu konuda youtube Amerikali aticilarin bizzat deneyerek yorumladigi bir cok video var. Bu urunler genelde 150 USd civarlarinda satiliyor.

Her urun cokmu iyi , Hayir degil. Dediginiz gibi urunlerin %95 gercekten cop. Bugune kadar Cin den 20 ye yakin Redot sirf denemek icin aldim 19 tanesi Husran. Diyeceksiniz ki neden aldiniz. Denemek icin Smile Ben ucuzu da deniyorum , pahaliyida, acikcasi Amerikadaki urunlerin de hepsi cok super degil.

Vector Optics Otomatik isik sensorlu modelini yapti , ama Lensi malesef bir Alman Lensi olmadigindan ayni performansi alamiyoruz.

Unutmamak gereken bir husus ta var. Batili firmalarda is gucu pahali , Fuarlar, Magazine ve TV reklamlari , Standart ve sertifikalar der iken urunun uzerine bir hayli fiyat biniyor. Cin de bunlarin hici biri yok.

su anda Cinli firmalar, CNC isciligini , boyayi ve lazer optik isini cozduler. Tek sorun Lens. Son iki senedir Cin de kendi markalari ile Fotograf makinasi lensleri cikmaya basladi. Bu lens uretim tecrubesi cok yakinda Durbun ve Red Dotlara yansiyacaktir. Cep telefonlarinda oldugu gibi , yakin bir zamanda Cinli mallarinin taklit degil ozgun tasarimlar ile piyasaya girecegini soylemek yanlis olmaz.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
harun, sparus, sem
Birinci konu:

Nötr bağlantının, üst tarafı Docter'e uygun olarak işlenmiş. Alt tarafı ise düz, yani hiçbir silaha göre açılmamış. Silahçı marifetiyle silahınıza uygun şekilde işlenmesi gerekiyor.

Çin konusu ise:

Her müşteriye göre mal yapılıyor. Çöp de var, iPhone da Çin yapımı... Ancak hala bu memleketin üretimde kalite tutturmuş olduğunu söyleyemeyiz. Bir çok ürün için deneme yanılma durumu var.

Dünya'nın en büyük lens fabrikası Çin'de. En üst sınıf üretimleri Schott değil tabii ki ama oldukça yüksek kalitede HD lensleri oldukça hesaplı fiyata üretiyor. 

Çin'in avantajını sadece ucuz iş gücü olarak görmek doğru değil. Artık çok güçlü sermaye yapıları var. Bunun üzerine son yıllarda teknolojik olarak da ilerlediler. Ciddi teknolojik gelişmeleri uyguluyorlar. Bu konu belki henüz bizim ilgilendiğiniz optik, silah ve aksesuar alanlarında değil ama sıra ona da gelecektir.

Alıntı

Sayin Harun

Docter icin eger Canik denemesi olan bir uyeniz yada musteriniz olur ise rica etsem bilgi paylasirmisiniz. Canik icinde gelen hazir kite baktigimda sanirim 01 numarali uyacak gibi diye hatirliyorum. Numaralari kartistirmis olabilirim. Docter icinden zaten birde baglanti aparatina yapisan bir ped cikti. Darbeyi sonumlemek icin oldugunu dusunuyorum. Dedigim gibi eger Notr olmadan takilmiyor ise ben sizden satin alir , isleyerek takarim. Elimin altinda CNC, Talasli imalat , Laser Scanner her sey var Smile

Cin pazarina sempati duydugum acikcasi dogrudur. Arge yapmak ve sonuca ulasmak cok kolay ve hizli. Yoksa son 5 senedir uretimimizin %50 sini oraya tasimazdik Smile

Alıntı

Bizden Canik için Docter alan olmadı. Ancak sanırım Leupold DeltaPoint Pro alan oldu.

Bildiğim kadarıyla Canik içinden çıkan aparatlar 4-5 marka-modele uyumlu ancak Docter'e uyumlu olan yok. Eğer elinizde  bu olanaklar varsa işiniz kolay, Canik kutusundan çıkan adaptörlerden birinin alt tarafını Docter nötr adaptöre kopyalarsınız.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
zeda3000
(27-02-2019, 12:18 AM)harun demiş ki: Bizim yedek kapak fiyatları idare eder ama...  Wink
Ne yazık ki Avrupa mallarıyla Avrupa'da fiyat yarıştıramıyoruz. Amerikan mallarında, eğer ilave ithalat vergisi yoksa Avrupa'dan uygun fiyat verebiliyoruz.

Konuya dönersek:

Yazdığınız görsel farklar bir yana, sizin bu yazınızda inceleyip yazamadığınız teknik nedenlerden dolayı, hiç kimseye alibaba'dan taklit ürün almasını tavsiye etmiyorum. Taklit ürün her kuruşu çöpe gidecek paradır. Çin yapımı her ürün kötüdür anlamında yazmıyorum. Bir çok tanınmış firma, Uzak Doğu'da orta kalite ürünleri kendi markasıyla ürettiriyor. Holosan gibi bazı Çin markaları kendi isimleriyle pazar savaşı veriyor. Bunlar, tamamen fayda/fiyat, fiyat/kalite değerlenmesiyle alınabilecek ürünlerdir. Ama bir firma "taklit" ürün yapıyorsa, o mal garanti çöptür.

+10000
İlave yapmak bana düşmez  ama sayın Harun'un dediklerini başka sektörlerde görmüş biri olarak, oldukça doğru buluyorum. Bizdeki bazı iteleme usulü vergilendirilmiş sektörleri saymazsak Avrupa pek çok sektörde Türkiye'den ve Amerika'dan daha pahalı ürünler satıyor. Sanırım bunun sebebi de nüfusun az olması ve ülkelerindeki çalışanların oldukça yüksek ücretlere çalışması.

Çin üretim maliyetleri ve teknolojide gerçekten çok ileride. Herkes ucuz iş gücünden dolayı Çin'in tercih edildiğini zannediyor ama değil. Ürettirmek istediğiniz bir ürünü üretebilecek teknoloji ve çeşitlilik Amerika da ve Avrupa da bile bulunmuyor. Çin de bulabiliyorsunuz ürettirdiğiniz ürün, parçanın yapıldığı fabrika da ise çok az kişi çalışıyor. Ben 20 kişilik fabrika da milyon adetlik ürün siparişi alındığını biliyorum. Maaliyet kısmına da gelirsek aynı ürün için Avrupa ve Türkiye'de yapılan fiyat araştırmaları aşağı yukarı aynı ama teknoloji, süreklilik, hızlılık yok bunlar Çin de var.

Sayın Harun'un diğer mesajına da katılaraktan Çin de gerçekten paranıza göre kaliteli ürün alabiliyorsunuz. İstediğiniz ürünün atıyorum 10.000 adetlik serisinin bir tanesi 5 dolara geliyorsa onun kalitesiyle 10.000 adetlik serinin tanesi 10 dolar olanla kalitesi arasında çok fark alıyor.

Konu biraz Çin malı, orijinal mal arasında farka gelince kendimi tutamadım bu yorumu yaptım. Bu yorumum konu sınırlarını aşıp gevezilik olduysa silinsin saygılarımı sunarım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
zeda3000

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi