Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ahşap Dipçik Restorasyonu ( Tüm Aşamaları, Malzemeleri ve Açıklamarı İle )
Sn Zeda3000;

Linkini attığınız keten yağını incelendim. İlk mesajınızda uyardığınız türden olan soğuk sıkım olarak açıklamada belirtilmiş. Ayrıca bleached ( ağartılmış )olarak ifade edilmiş.Terebentin olarak Çam terebentin belirtmişsiniz. biraz inceledim. Çam terebentin yağı, çam terebentin esansı ve saf terebentin piyasada mevcut. Youtube videolarında genellikle pure ( saf ) terebentin kullanılmış. Yerli videolarda bezir yağı + terebentin ve balmumu+zeytinyağı karışımları denenmiş. Konuya pek hakim olmadığımdan kafa biraz karıştı. Siz tam olarak ne kullandınız? Şu an sadece bal mumunu tedarik edebildim.

Alıntı

5000 Zımpara ile ahşabın son hali;

[Resim: 20190306-155653.jpg]

Ahşabın parlaklığı üzerindeki yansımadan ( demir korkulukların ) net anlaşılabilir.

[Resim: 20190306-155954.jpg]

Süreç devam ediyor Smile

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, Koca
Dipçiğin omuza dayanan plastik kapağının üzerinde bulunan çizikleri gidermek için zımpara ile temizlik çalışması;

Sırasıyla 180-280-500-800-1000-1200-1500-2000 ve 5000 zımpara ile plastik yüzeyi temiz bir hale getirmeye çalıştım. Ve çakmak ile diğer yüzeylere hafifçe ve sallayarak ateş tuttum.
( Bu çalışmada önce kuru yüzeye zımpara sürdüğümde, yüzey hep mat ve çizik halde kaldı. Tüm süreci yeniden aldım ve her seferinde zımparadan önce yüzeye bir damla wd40 yağ damlattım)

Öncesi ;

[Resim: 20190305-144326.jpg]

Sonrası ;

[Resim: 20190306-160208.jpg]

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
harun, red, jfmrk, kut4, mertk, yyildiz, Murata, XXAHMETXX, Xlll, Sabri, tirendaz, Ahmet Özalp, lenduha, Murphy
Sayin Mimaslan

Size verdigim linkteki urunler dogru urunler. O firmanin cogu urunu zaten ahsap icin dir.

Ben Keten yagini Ingiltereden aldim. Orda insanlar ahsap olan her seye suruyorlar. Her hangi bir hirdavatcida bulabileceginiz vasat bir yag aslinda. "Neden ise TR gelince peh havali bir sey oluyor birden.

Agartilmis olan buhar ile yagin alinmasi . Aslinda bu sekilde cok daha fazla yag elde edersiniz , lakin yagin mineral ozellikleri o isi da gider. Ama biz tufek icin aldigimizdan yagin minerali ile ilgilenmiyoruz. Dusuk dizyemli olmasi onemli

Cam terebentinin markasinin hic bir onemi yok. Cunku amac hem Keten yagini inceltmek hemde terentinin uctuktan sonra geriye birakmis oldugu parliktan faydalanmak. Aktardan basit bir yag alin. Bende vasat bir marka alip kullandim. Kaliteli bir seye gerek yok.

Hic bir sartta tufeginize zeytinyagi surmeyin. Hatta kundak kismina hic bir baska yag surmeyin. Diger yaglar asindiri ve asidik yapisi yuzunden ahsapta leke birakacaktir.

Acikcasi Ben kaynak olarak yerli kaynaklari kullanmiyorum. Genelde ahsap bakimi konusunda Ingilere kaynaklarini tercih ediyorum. Cunku benim tufegimdeki Ceviz 100 yasindan fazla ve 1. sinif bir ceviz. Benim cevizi sectigim yer Ingiltereye tedarik ediyor , o yuzden Ingiliz tufekleri gibi guzel bir goruntu almak icin ayni metodta bakim yapiyorum.

Turkish Walnut diye Ingilizlerin ovunerek anlatmis oldugu Kundak cevizleri ozelikle bizim Mus , Bingol Bolgelerinde kayalik alandaki ceviz agaci kokleridir. Bu agaclar kaylikta kok vermek icin kendini cok sikistirir, ve senelerce suren bir eforun karsiliginda kokleri bu guzel sekli almaktadir.

Terlans firmasinin urunleri internette aratin, bolca bulunmaktadir.

Son cila zimparasi icin Talk Pudrasini tavsiye ederim. Bir pamugu islatin ve pudrayi dokup ovusturun. 5000 Grain zimpara efekti alacaksiniz.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
mimaslan, madenci08, Cem1964, wubıh, Koca, Sabri, alpago, Ahmet Özalp
Bilgiler için çok teşekkürler Sn. Zeda3000.

Saygılarımla

Alıntı

Sayın Forumdaşlar;

Bir heves başladığım, hatıra tüfeğin ahşap dipçik ve kundak restorasyonunu sonunda tamamladım.

Bir işi  insanın kendisi yapması kadar güzeli yok.Bir de bu iş, hatıra olan bir eşyanın, dahası silahın bakımı ise çok daha kıymetli oluyor.Aslında başlangıçta tam olarak elde etmek istediğim sonuca ulaşamasamda sonuç şimdilik beni tatmin etti.

Daha önce paylaştığım aşamaların ardından yaklaşık 10 kat Schaftol kat yağ uygulaması ve son olarak balmumu,terebentin ve keten yağı karışımını ahşaplara sürerek işlemi bitirdim. ( Çalışmanın devamı esnasında farklı malzemeler alarak daha hoş sonuçlar alabileceğimi öğrendim. Lakin Piyasada bu  tür çalışmalar için satılan yağ, renkli vernik, boya sökücü, tutkal vs malzemeler marangoz işi boyutlarda olduğu için farklı farklı şeyler alıp deneme fırsatım olmadı. Bazı alet edevatın mevcut olmadığından almam gerekti. Sonuç olarak kendim yapmak için, keyif almak için yaptım, amacımada ulaştım.)

Bu tür bir işe girişecek arkadaşlara tavsiyem; acele etmeden, görmek istediği sonucu tam olarak kararlaştırıp, geniş bir müsait zaman aralığında, kullanılan ürünleri öncesinde başka ahşaplar üzerinde deneyerek çalışmaları olabilir. İsteyen tüm forumdaşların çalışma ile ilgili merak ettikleri olursa sormasını rica ederim. Bildiğim, öğrenebildiğim kadarıyla ifade etmeye çalışırım.

Son olarak fotografları  paylaşayım.

[Resim: 1.jpg]
[Resim: 2.jpg]
[Resim: 3.jpg][Resim: 4.jpg]
[Resim: 6.jpg]

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Sabri, Rangeman, kuzeybuzulu, emre76, yyildiz, sovalye05, lenduha, alone61, Murata, Carbon12, kayhan, al-me, harun, tirendaz, LAMRETOEJ

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi