Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabancalarda Namlu Aksı / Atış Aksı Nedir?
#1
Merhabalar,

Takip ettiğim yabancı forumlardaki içerikleri zaman zaman forumumuza aktarmak istiyorum ancak her zaman vakit olmuyor. Yine US forumlarında dikkatimi çeken, forumumuzda da sıkça bahsi geçen "Atış Aksı" ile ilgili bir makaleyi forumumuza taşımak istedim. Elbette onların anlatmak istediklerini onların kültürlerini ve kurallarını anlayarak, tabiri caizse raconu bilerek aktarmak gerekiyor. Önce bire bir çevirdim, baktım hiç bir şey anlaşılmıyor, işten vakit bulduğum zamanlarda üzerine biraz daha çalışarak aşağıdaki son halini sizlerle paylaşmaya hazır hale getirdim.

Yine de olası çeviri hataları için şimdiden özür dilerim, düzeltirseniz sevinirim.Tabancalarda Namlu Aksı/Atış Aksı Karşılaştırması Hakkında

Modern tabanca pazarındaki birçok tabancaya ait namlu/atış aksı/yüksekliği verilerini ve hizalama endekslerini sizin için bir tablo haline getirdik. Ortaya çıkan sonuç sadece sayılardan ibaret değil, daha fazlası oldu. Bu yüzden tablonun altındaki makaleyi de incelemenizi öneririz. Hizalama Endeksinin ne olduğunu ve bunu neden umursamanız gerektiğini ve tabiki Atış Aksı ile ilgili olarak nedir, artıları eksileri nelerdir (evet, bazı eksileri var) ve neden sizin için düşük atış akslı bir tabancanın uygun olduğunu açıklamaya çalışacağız.


Ölçümler, namlu merkezi ile kabze merkez eğrisinden kumpas vasıtasıyla alınmıştır. Tabancalardaki yüksek kabze iyi gibi görünse de aşağıdaki resimde gösterilen bu nokta atış anında elinize karşı en fazla kuvvetin uygulandığı ve tabanca şahlanırken tabancanın etrafında döndüğü bir dayanak noktası haline gelecektir.
 
[Resim: 1.jpg]

İlk önce büyük kazananları açıklayalım:

Tam Boy, İğne Ateşlemeli, Düşük Atış Akslı: Steyr M9
Subcompact, Horoz Ateşlemeli, Düşük Atış Akslı: Remington R51
 
Ve kategori galipleri ('hizalama endeksinin' ne anlama geldiğini anlamak için aşağıdakileri okuyun):

Tam Boy, horoz ateşlemeli, En Düşük Atış Aksı: Sig Sauer P210
Tam Boy, iğne ateşlemeli, En İyi Hizalama Endeksi: Sig Sauer P320
 
Ve son olarak ölçümleri 1,5 inch civarında olan birkaç tabanca var ki; bunların hepsi, mükemmel hizalama endekslerine (1.00 +/- 0.1) ve yaklaşık 1.5 inch çapındaki atış eksenine sahip iğne ateşlemeli tabancalardır. Bu tabancaların atış eksenleri nadir istisnalar dışında, üreticilerin ödün vermeden üretmeye başlayabilecekleri kadar düşüktür.
 
Bu nedenle, bu silahları en iyi "uzlaşma" kategorisi olarak kabul edilebiliriz. Eğer silah üreticilerinden mükemmel bir hizalama endeksi talep etme imkanınız olsaydı, o zaman atış aksının aşağıdakilerden daha düşük olmasını istemeniz gerekirdi.

İşte o 1,5 inch tayfası: Canik TP9, Walther PPQ, Hudson H9, Beretta APX


[Resim: 2.jpg]
Remington R51, Steyr M9, Glock 17, Walther PPS M2, Sig Sauer P365, CZ P-10C, Ruger SR9, Walther PPK, Sig Sauer P210, Bersa BP9cc, FN FNS, Ruger American, S&W SD9 VE, Ruger LC9, S&W M&P, HK VP9, Hudson H9, Canik TP9, Beretta APX, Browning Hi Power, Walther PPQ, Kel-Tec PF-9, Walther PK380, CZ CZ-75B, Tristar/Canik P-120, Springfield XDm, Luger P-08, Magnum Research Baby Eagle Polymer Frame, FN FNX, HK HK45, Ruger 1911, PSA 1911, Beretta PX4, Sig Sauer P320, Beretta 92, Sig Sauer P226
 
*** 


Eğrisi ve Doğrusu ile Tabancalardaki Atış Aksı

Tabancalarda atış aksı esasen namlunun yüksekliğini tanımlar. Bu, tüm atıcıların bir tabanca alırken göz önünde bulundurduğu bir özellik olmasa da, aslında dikkat edilmesi gerekir. Temel prensip oldukça basittir: Bir tabanca geri teptiğinde namlu ve sürgü ne kadar yüksekte olursa, elinizde o kadar fazla kaldıraç etkisi elde edersiniz ve namlu şahlanmasını kontrol etmek zorlaşır. Tutuş hizası namlu eksenine oturan veya mümkün olduğunca yakın olan tabanca tasarımları geri tepme oranını düşürür ve geri tepmeyi kontrol etmeyi kolaylaştırır. Eğer yeni bir tabanca almaya hazırlanıyorsanız ve seçenekleriniz arasında listemizdeki tabancalarda varsa, atış aksına göre bir karar vermek durumunda kaldığınızda en kötü ihtimalle listemize göz atabilirsiniz.

Bununla birlikte düşük atış akslı bir tabanca her zaman iyi bir seçenek olmayabilir. Düşük atış eksenli tabancalar genellikle yüksek atış eksenli muadillerine göre daha az rahat hissettirirler ve daha az yönlendirilebilirdirler. Çünkü, düşük atış eksenli tabancalar hizalama dışında kabzeyi ve tetiği tutmak için atıcıyı zorlamaktadır. İnsanların söylemekte çok zorlanmadıkları şu sözü duymuşsunuzdur: "Glock iyidir, ama 1911?e benzemiyor".

Yaklaşık 30 yıl önce, tabanca pazarının çoğunluğu horoz ateşlemeli tabancalardan ibaretti ve bu tabancaların neredeyse tamamı, tetiğin merkez çizgisi ve kabze eğrisinin merkez çizgisi ile, aşağıda gösterildiği gibi, neredeyse mükemmel bir hizalamayla tasarlandı.

Horoz ateşlemeli tabancalar mekanik kurallarının doğasından kaynaklı olarak; tetik grubu ve horoz arasındaki parçaların saat gibi çalışması için yüksek bir atış aksına ihtiyaç duymaktadır. Bu kuralın nadir istisnalarına örnek olarak çok düşük atış aksına sahip olan Remington R51 ve Walther PPK verilebilir.

[Resim: 3.png]
Resimdeki gibi horoz ateşlemeli tabancalarda kabze eğrisinin merkezi ile tetik arasına tam olarak düz bir çizgi çekebilirsiniz.
 
Şimdilerde Glock 17 ile iğne ateşlemeli tabancaların altın çağı başladı. Tasarımcılar horozsuz tabancalarda kabze ile namlu arasındaki çok sayıda ıvır zıvır parçayı tasarımlarından uzaklaştırmayı başarmışlardı ve genellikle düşük bir namlu aksının geri tepmeyi azalttığı kabul edildiğinden, kabzeyi ve namluyu birbirine yaklaştırmak için her fırsatı değerlendirdiler. Glock 17'den başlayarak, iğne ateşlemeli ve düşük namlu eksenli olarak sayısız tabanca ortaya çıktı, ancak hepsinde ortak bir nokta vardı: Kabze eğrisi ve tetik artık aynı hizada değildi. Ve sonuçta tetik daha geride kalıyor, kilitlenme gerekliliğinden dolayı namluya daha yakın olamıyordu.
 
[Resim: 4.png]
Resimden de anlaşılacağı üzere iğne ateşlemeli tabancaların tetik-kabze eğrisinin merkez çizgileri birbirleri ile hizalanamamış gibi görünüyor.
 
Yaptığımız ölçümlerde horoz ateşlemeli tabancalarının çoğu, yaklaşık 1.0 civarında Hizalama Endeksine sahip oluyor ki, bu da mükemmel uyum anlamına geliyor. Bir çok iğne ateşlemeli tabanca ise; alışılmadık bir şekilde özellikle düşük atış aksına sahip olanlardan daha düşük puan alıyor ve puan düştükçe tetik-kabze eğrisi arasındaki hizalama daha kötü hale geliyor.

Tetik ve kabze eğrisi Hizalama Endeksine göre 1.0'ın altında kalan Glock, Springfield XD, S&W M & Ps, vb. gibi tabancalardan milyonlarca kullanıcı memnun, çünkü bu değer kabul edilebilir bir rakam.

Önceden listelenen tüm silahların hizalama endeksleri düşük, ancak yine de mükemmel tabancalar. Bununla birlikte düşük hizalama endeksi, rahatlık söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir faktördür.
 
 
Walter?in tam boy horoz ateşlemeli ve tam boy iğne ateşlemeli her iki tabancası da Hizalama Endeksinde mükemmele yakın 1.0?a yakın puanıyla ?rahat tabanca kabzesi? denilince akla ilk gelen isim olmayı sürdürebiliyor. Atış aksını daha da düşürebilirler, ancak bunu bilerek yapmıyorlar. Sonuç? Walther PPQ, iğne ateşlemeli tabancalar içerisinde muhtemelen bugün piyasadaki en ergonomik kabzeye sahip.

ABD ordusunun yeni güvenilir tabancası Sig Sauer P320?de iğne ateşlemeli sınıfta olmasına rağmen Hizalama Endeksi 1.0?a yakınlığı görünüyor. Atış aksını düşüremezler miydi? Evet düşürebilirlerdi ama yapmadılar.

"Yapabiliyor olman, her zaman yapman gerektiği anlamına gelmez".
 
Düşük atış aksında da artılar ve eksiler var. Düşük atış akslı tabancaların sürgüleri, aşağıda gösterildiği gibi, sürgü manüpilasyonu açısından çok az yüzey alanı alanına sahip oluyorlar.


[Resim: 5.png]
Soldaki Sig Sauer P226 büyük, etli bir sürgüye sahip - tutması ve manipüle etmesi çok kolay. Sağdaki Steyr M9'un sürgüsü ise çok daha düşük profilli ve diğerine göre manipülasyonu daha zor.


Öte yandan, daha küçük bir sürgü aynı zamanda sürgünün daha hafif olduğu anlamına gelir, bu da atış anında geriye tepen daha az kütle demektir ki; dolayısı ile düşük namlu aksı tarafından sağlanan daha az geri tepme anlamına gelir.  Birçok müsabaka tabancasının, bu nedenden dolayı namlularında küçük delikler vardır ki bunun amacı sürgünün hafifletilmesidir. Küçük sürgü ayrıca daha hafif bir tabanca oluşturur ve bu tabancaların gizlenmesini kolaylaştırmak için boyutları kırpılır.

O halde sözün özü; düşük namlu akslı bir tabanca üretmek bir kural değildir. Sadece iyi bir tabancaya eklenebilecek özelliklerden bir tanesidir. Düşük namlu akslı tabancalar inkar edilemez bir şekilde geri tepmeyi elimine eder. Daha düşük aks, daha hafif bir sürgü elbette daha az geri tepme demektir, bu çok basit bir fizik kuralıdır. Bu tabancaları seçmek yada seçmemek elbette kişisel tercihlere bağlıdır.

Bugün piyasada düşük namlu akslı tabancaların ganimet gibi olması, elbette bu tabancaların kolay kontrol edilebilir olmasından kaynaklanıyor. Zira en iyi tabanca, ele en iyi oturan tabancadır. Mükemmel tetik-kabze eğrisi hizalaması (Hizalama Endeksi = 1.0) iyi atan iyi bir tabanca demektir. Walther ve Sig Sauer gibi bazı büyük isimler en güzel teklifleriyle atıcılık/hedef tabancaları konseptinin bizatihi olarak içindedirler.

Peki alıcılar ne yapmalı? Yukarıda verdiğimiz liste, alanı daraltmanıza yardımcı olacak, ama bunlar sadece birer veriden ibaret. Bu tablo ışığında bizim ölçümlerimize ve sizin tercihlerinize göre bu tabancayı veya şu tabancayı ekarte edebilme şansınız olacak, ancak sizin için doğru olan tabancayı bulmak için evinizden çıkmanız, bu tabancaları kiralayan bir poligon bulmanız ve deneme yapmanız gerekir.

Günün sonunda, düşük namlu aksı, yüksek namlu aksı, düzgün hizalanmış veya hizalanamamış tetik ve kabze, bunların hepsi sadece ayrıntıdır ve tutuşunuza, duruşunuza, size ait örneğin elinizin büyüklüğü gibi herhangi bir faktörü hesaba katamaz. Asıl mesele, elinize aldığınız hangi silahın en iyi grupmanı en hızlı şekilde yapmanızı sağlamasıdır ve bunun için ilk seferde harcadığınız para ile kendi verilerinizi oluşturmaya başlamanız gerekir.

Kazasız, mutlu atışlar.

Kaynak: https://www.guntweaks.com/pistol-bore-axis-comparison-what-is-low-bore-axis.html


Namlu/Atış aksının şahlanmaya olan etkisi ile ilgili olarak hazırlanmış bir videoyu da paylaşmış olayım.

Saygılar.
 
Alıntı
28 üye teşekkür etti:
red, xeorx, elratin, tanerzorlu01, karabasan, XXAHMETXX, xf7er, Kimble, AsilCan, ombra, erydn, ginobilly, husrev, mimaslan, emrerd, Colt1903, blacksea, CoolHand, yyildiz, waltherslv, acillues2, Ercan 45, ertdr, sovalye05, ufuk1990, msari, alperzab26, gazi
#2
Ders niteliğinde bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık.

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Carbon12
#3
İlginize teşekkür ederim, yine aynı konu ile ilgili çevirmek isteyip zaman bulamadığım bir kaynak da budur; https://www.thetruthaboutguns.com/2016/03/foghorn/high-low-bore-axis-mean/ Belki müsait bir forumdaşımız ilgilenir.

Bu belli bir seviyeye gelmiş yabancı forumlarda en çok dikkatimi çeken noktalardan birisi de anlatım dili... Konuların keskin ifadeler içermeyen, yumuşak dilli, keskin kuralların insan faktörü ile görecelik kazanabileceği anlatan bir üslupla yazılmasıdır. 

Saygılar.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
red, emrerd, ertdr
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi