Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STOEGER STR-9 YENİ POLİMER TABANCA
(15-09-2021, 12:36 AM)Sıfır demiş ki: Yerli bir tabanca; kullanıldığı il ve hava şartlarına (soğuk-sıcak, ıslak-kuru ortam geçişleri) göre ilk 20 bin atım ya da ilk 15 yıldan sonra tutukluk yapabilir...

İlginç bir bilgi... 
Kaynağını rica edebilir miyim?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(15-09-2021, 12:36 AM)Sıfır demiş ki: Ben eski (27 yıllık) beretta F81 cheetah tabancamın sürgüsünün doğal sertliğini en aza indirgemek amacıyla birkaç gün kapak takımını geride kilitlemiştim. İşe yaramıştı, barut hakkı az mühimmat ile tutukluk sorunu yaşayan arkadaşlara bunu tavsiye ederim.

Yerli bir tabanca; kullanıldığı il ve hava şartlarına (soğuk-sıcak, ıslak-kuru ortam geçişleri) göre ilk 20 bin atım ya da ilk 15 yıldan sonra tutukluk yapabilir, buna mukabil genel bakım neticesi irca yayı vb parçalar yenilenir, tabancamız yeni gibi olur. Farkındaysanız yeni gibi olur dediğimizde bir daha tutukluk yapmayacağını düşünürüz. Bu yüzden yeni tabancalar tutukluk yapmamalı. Yeni araba aldığımızda motoru teklerse umursamaz mıyız? Yakıt seçse, ikamet ilinizden çıkmayacak mısınız?
Memlekete gittiniz, bayiide ya da muhtarın zulasında özkursan var diyelim, muhtara "ya benim tabanca burda atmıyor" mu diyeceksiniz. Tabancası atmıyormuş demezler mi kahvede. Gelgelelim düşük barut hakkı olan mühimmata; hem ucuz ve hemde nispeten az yoruyor, mis gibi. Herşeyden önce ucuz mühimmatı istikrarla atabilen bir tabanca öneririm. Saygılar.
merhaba,
durum söylediğiniz gibi değil. fabrika ile görüştüm. kolluk kuvvetlerine satmayı amaçladıkları ürünler olduğunu belirttiler. görev silahı olduğunu, nato standardına uygun üretildiğini, yüksek basınçlı her türlü fişeği atabileceğini söylediler. netekim 2850 bar ve 1500 bar-poligon fişekleri- arasında büyük fark var. eğer muhtar da kendini savunmak için poligon fişeği bulunduruyor ise zaten istediği sonucu alamaz.

Alıntı

(15-09-2021, 09:02 AM)harun demiş ki:
(15-09-2021, 12:36 AM)Sıfır demiş ki: Yerli bir tabanca; kullanıldığı il ve hava şartlarına (soğuk-sıcak, ıslak-kuru ortam geçişleri) göre ilk 20 bin atım ya da ilk 15 yıldan sonra tutukluk yapabilir...

İlginç bir bilgi... 
Kaynağını rica edebilir miyim?

"mossbergin kozmetiğe değilde çalışmaya önem verdiğini" iddia eden aksakallı bir amca söyledi.

Bilmek isteyenler olursa bir makaleyi aşağıya yapıştırdım. Özellikle mke mermileri gibi yüksek barut hakkı olan mühimmatın yaylara zarar verdiği muhakkaktır, öyle olmasa glock gen3'ten gen4'e geliştirme yapmazdı. Ecnebi forumlara bakabilirsiniz. Glocka da mail attım (glock marka kol saati çıkmış bu arada) cevaplarını paylaşırım.
https://www.eaglegunrangetx.com/maintaining-your-glock/
Glock mihenk taşı iken, ülkemizde yerli silahlar için 20 bin atım benim tecrübeme dayanarak verdiğim bir veri, şu an aynı şeyi düşünüyorsak haklısınız 20 bin çok bile.

***Çatışma ile ilgili yıllardır tutulan istatistikler neticesi kolluğa 7 metreden atış eğitimi yaptırıyorlar. Eskiden 25 metreydi. 7 metrede bu farkı hissedemezsiniz. 7-10 metrede silahınızı çekip kurduğunuzda böğrünüzde bıçak varken "keşke 2850 bar fişek kullansaydım" demeyiz bence.

Alıntı

[Resim: Screenshot-20210915-154147.jpg]

Alıntı

tekrar merhaba,
silah üreticisi irca yayının yüksek basınçlı fişekler için üretildiğini yani; silahın yüksek başınçlı fişek için üretildiğini söyledi. bunu üzerine konuşulacak çok fazla birşey göremiyorum.
benim tercihim; ucuz fişekleri atacak başka silahım da olduğu için bu silahımı olduğu gibi kullanmaktan yana olacak.

*benim için önemli olan silahımı sağlıklı olarak (tutukluk yapmadan) kullanabilaceğim fişeğin ne olduğunu bilmek ve elimin altında hazır tutmak. bu yüzden foruma silahın hangi fişekle düzgün çalıştığı bilgisini yazdım. (belki silaha sahip başka birileri de vardır ve benzer tecrübemiz olmuştur dedim). benim için 7m-25m, bıçak, boş konuşan kahve dayıları vs hiç bir anlam ifade etmiyor.
**muhtar amcadan devam edecek olursak, forumda 40sw, 38, 9*17mm, .45 acp gibi kalibrelere sahip kişiler ne taşrada fişek bulabilirler ne de muhtardan ödünç alabilirler. bu yüzden verdiğiniz örnek abesle iştigal olmuş. silahın varsa fişeğini yanında taşırsın.
***sonuç dandik poligon fişeği ile kullanmak isteyenler daha yumuşak yay alıp kullanabilir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sıfır, Cotyora5252
(15-09-2021, 11:02 AM)Sıfır demiş ki: Glock mihenk taşı iken, ülkemizde yerli silahlar için 20 bin atım benim tecrübeme dayanarak verdiğim bir veri, şu an aynı şeyi düşünüyorsak haklısınız 20 bin çok bile.

Glock dahil birçok üretici, özellikle yayları 10.000 atımda değiştirmeyi önerir. Glock US'in size yazdığı 3.500-5.000 atım biraz fazla sağlamcı, hatta tüccar işi olmuş. 

Resmi alımlardaki dayanıklılık testleri zamanında 40-50 bin atımlarla başladı, sonra 30, en son 20 bin atıma düştü. Yerlilerin bu konuda sayısal değer verip vermediğini merak etmiştim. Bazen bu testi geçen silahları olduğunda, sanki tüm üretim tabancaları sorunsuz bunu gerçekleşebilir gibi atıp tutarlar da, ondan sormuştum.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, OnKaPLaN, Shepherd, Cotyora5252
Benim birkaç yerli ve eski iki tane tabancam var. Onlarla, poligon envanterleri ve arkadaşlarımın tabancaları ile ilgili tecrübelerim neticesinde yazdım. Glockta zaten mailde daha fazla dayanabileceğini dile getirmiş. Dediğiniz gibi on bin makul. Yerli bir firmayada sordum, cevabı paylaşacağım.

Alıntı

Sarsılmaza mail attım ancak cevap vermediler, telefonla aradım sar9 ve Kılınç m2000 için irca yayını kaç atımda değiştirmem gerektiğini sordum, usta olan personele soran müşteri temsilcisi; "değişme zamanı geldiğinde zaten kendini belli eder, 25-30 bin atım" dedi. Müşteri hizmetleri, personelin bilgisini kıyaslayınca... Galiba glock verilen parayı hakediyor.

Alıntı

(Dün, 04:28 PM)Sıfır demiş ki: Sarsılmaza mail attım ancak cevap vermediler, telefonla aradım sar9 ve Kılınç m2000 için irca yayını kaç atımda değiştirmem gerektiğini sordum, usta olan personele soran müşteri temsilcisi; "değişme zamanı geldiğinde zaten kendini belli eder, 25-30 bin atım" dedi. Müşteri hizmetleri, personelin bilgisini kıyaslayınca... Galiba glock verilen parayı hakediyor.

Sn. Sıfır
Ankara MKEK'dan silah alan her bilinçli silah sever Gazi Bey (Stoeger) hariç personelin bırakın silah konusunda uzman derecesinde bilgi sahibi olmasını, kendi sattıkları modellerle ilgili dahi temel bazı bilgileri eksik yanlış bildiklerini görür. İllaki çoğu arkadaşın başına gelmiştir ve tek yapabileceğiniz gülümseyip geçmek. Sizin sorunuzla ilgili de "yahu bu adam 25000 fişeği nerde atacak laf olsun diye soru soruyor" demişlerdir. Kendini belli eden irca yayı hatalı dolmuş yüksek basınçlı bir fişeğin silaha zarar vermesine neden olursa yada çok hayati bir anda silah tutukluk yaparsa ne olacak? Çoğu araç 200 Km/saat üzerinde sürat yapabiliyor hız sınırı 130 Km/saat diye araçları da yavaş yapsınlar aynı saçma mantık. Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Bariss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): Vedat Çakar, 2 Ziyaretçi