Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STOEGER STR-9 YENİ POLİMER TABANCA
İrca yayının kısmen yumuşaması için kurulu kilitli değil de, sürgü geride kilitlenmiş şekilde bekletmek gerekli diye biliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
LKT
(08-01-2020, 12:35 PM)Alpayd demiş ki: Sanırım fotoğraf işini çözümleyebildik. Umarım net ve açık çekebilmişimdir.  Namlu kilit yüzeyinde oluşan aşınma;
[Resim: 1578474730753365348865087949278.jpg]

Namlu rampası.üzerinde oluşan aşınma;

[Resim: 15784750632934500203849939326367.jpg]

Sürgü içerisinde oluşan aşınmalar;

[Resim: 15784752526618269876572259147486.jpg]

Gövde iç kısım fotoğrafı;

[Resim: 1578475400219375373586929147769.jpg]

Beklediğim oranlardan çok daha az aşınma ile karşılaştım. Her 200 atışta Ballistol marka namlu temizleyici ve silah temizleme-yağlama spreyi ile ayrıntılı şekilde temizlik ve yağlamasını yaptım.

Tetik mekanizmasına yaptığım polisaj işleminde zımpara kullanmadım. Bu yüzden işlemin pek verimli olduğunu düşünmüyorum. Ankara ilinde tabancamızı bu konuda emanet edebileceğimiz, forum üyelerimizin taktirini kazanmış bir usta varsa tabancamızı kendisine emanet etmek isteriz.

Saygılar.

Sayın Alpayd;

Bende Canik Elite-S kullanıcısıyım. İlk başlarda makina kimya dışındaki fişekler tabancayı besleyemiyordu. Size tavsiyem silahı şarjörden ayırarak 24 saat boyunca sürgü geride bırakıp denemeniz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
byfortius
(07-01-2020, 06:34 PM)Alpayd demiş ki: Tetik, MKE'nin poligonunda yaptığım 30 atışta hayli sert gelmişti. Bu konuyla alakalı Stoager ile mail üzerinden iletişime geçtim. Kendileri Türkiye'de resmi olarak satışı bulunan her türden fişeği patlatabilmesi için sert töleranslara sahip yay ile satışa sunduklarını, dilersem tarafıma daha yumuşak bir yay gönderimi yapacaklarını söylediler. Akabinde ise bu yayın Türkiye' de satışta bulunan fişekler de patlamama problemi yaratabilecegini özellikle belirttiler. İğne yayının değişimini 400. Atımdan sonra gerçekleştirdim. Zannediyorum ki tetik ağırlığı 3,5 kilolardan 2,5 kadar düşmüştür. Ayrıca belirtmek gerekirse tetik mekanızmasının gerekli yerlerine kendi imkânlarım ile polisaj uygulaması yaptım.

Glock tetik sistemine sahip tabancalarda tetik ağırlığını düşürmek için yapılması gereken ilk değişiklik, iğne yayından önce connector'ü değiştirmektir. 

Connector değişimi sadece tetik kolunun ilerleme ve düşme açısını değiştirdiği için mekanik olarak tabancanın çalışma güvenilirliğine bir etki etmeyecektir. Ancak iğne yayını değiştirmek, yay sertliğine göre çeşitli tip mermilerde kapsül patlatmama problemlerine sebep olabilir. 

Stoeger STR-9 connector'ü Glock'lar ile değiştiribilebilir mi bilemiyorum, ancak denenebilir. 
Eğer İstanbul'da iseniz birlikte deneyebiliriz.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Alphawolf, blacksea, tirendaz, waltherslv, Ahmet Efe, tanerzorlu01, marlinspike, Murata
Sn. Red Kit cevabınız ve ilginiz için çok sağolun, diğer üye arkadaşlarada ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Sürgüyü geride bağlama yöntemini 3 gündür belli aralıklarla denemekteyim. Diğer tabancama kaplama işlemi yapıldığı için bu tabancayı sürekli olarak yanımda taşıyorum. Verimli sonuç alabilmek için diğer tabancam geldiğinde önerilerinize tam anlamıyla uymaya çalışacağım.

Sn. Red kit Ankara ilinde ikamet etmekteyim. İmkanım olsaydı kesinlikle tanışmak ve bilgilerinizden faydalanmak isterdim. Youtube üzerinde izlediğim videolarda connector değişimi yapıldığını fark etmiştim ancak bu parçayı Türkiye şartlarında bulmakta zorlanacağımı düşünerek özel bir çaba sarf etmemiştik. Eğer bu parça elinizde mevcut ve fazlaysa iletişim kurup sizlerden kargo yoluyla alabilirim,  ayrıca Ankara ilinde bulunan saygıdeğer forum üyelerimiz bu konuda yardımcı olabilirlerse çok mutlu etmiş olurlar.

Saygılar.

Alıntı

(09-01-2020, 07:31 AM)emrerd demiş ki: İrca yayının kısmen yumuşaması için kurulu kilitli değil de, sürgü geride kilitlenmiş şekilde bekletmek gerekli diye biliyorum.

Bir an karıştırmışım. Evet, sürgü geride kilitli vaziyette beklemeli.

Alıntı

(09-01-2020, 11:04 AM)Alpayd demiş ki: Ankara ilinde bulunan saygıdeğer forum üyelerimiz bu konuda yardımcı olabilirlerse çok mutlu etmiş olurlar.

Saygılar.

Sn. Alpayd,

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Tabancanızı güle güle kullanın Allah kaza bela vermesin. 750 atımda iğnenin vurduğu ama fişeğin patlamadığı bir durum ile karşılaşmadıysanız şayet (fişek kaynaklı bir problem de yoksa) iğneniz yeterli güçte vuruyor demektir; hafif iğne yayı kullanıp performansına bakabilirsiniz. Hafif yay ile fişek patlatmama problemleri başgösterirse, silahınızı da güvenlik amaçlı taşıyorsanız arkadaşların uyarılarına kulak vermekte fayda var. Yarıyolda bırakıverir çünkü.

Glock ve türevi tabancalarda tetiği, connectorden başlayarak hafifletebiliyoruz. Zamanında minus G19 connectoru Üstad sayesinde ben temin etmiştim. Halen kullanıyorum. Ankara' da ikamet etmekteyim size yardımcı olmak isterim ama iş güç derken çoğu zaman şehir dışında oluyorum. Tabancanızın tetiği bir 750 atımdan sonra çok az bir miktar daha hafifleyecektir. Bu süreden sonra tatmin olmaz da connector konusunda ısrarcı olursanız bulmanızda ve tabancanıza uyumlu olup olmadığı konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

Forumun Ankara kanadı üyelerinden birisi olarak eskiden buluşma, tanışma, organizasyon işleri daha çok yapılıyordu. Büyük Üstad bu işlerden elini ayağını çekince bizde çobansız kalmış sürülere döndük işin aslı. Bunun yanına bazı çok kıymetli forum üyelerimiz de banlanınca kopukluklar oluştu. Üzülerek söylemeliyim ki forumun (benim nazarımda) en güzel günlerine geç kaldınız. 

Saygılarımla.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
stgrz, tirendaz, Alpayd, Alphawolf, blacksea, ErhanG, waltherslv, efe1753, sem, LKT, wubıh, byfortius, yyildiz, tanerzorlu01, California, demirci57, şahin44
Sn. Yasin06 hoşbulduk diyerek başlayalım. Güzel temennileriniz için ayrıca teşekkür ederim. Bugün 100 fişek daha attık tabancamızla 850 atıma ulaştım.

100 atımı sakin bir şekilde duvarı hissetmek için yaptım.
Daha önce Glock türevlerini görevim gereği kullanmıştım. Glock' un tetik yapısı ve Stoager Str 9'un tetik yapısı ayni olduğundan ötürü bir glock tetiği netliği bekledik fakat hüsranla sonuçlandı.Glock ile yaptığım atışlarda gözlemlediğim üzere ön yolu pürüzlü ama net bir duvara sahip idi. Stoager Str 9 da ise tersi bir durum mevcut, ön yolu gerçekten kusursuz ama tetik ezme aşamasında duvara geldiğimizde duvarın net bir şekilde düşmediğini aksine duvarın yürüdüğünü fark ediyorum, haliyle bu durum atış konforunu olumsuz etkiliyor.

Ayrıca iğne yayı değişiminden sonra tabanca ile yaptığım atışlarda  fişeklerde hiç bir şekilde patlamama problemi yaşamadım. Tetik hissiyatında maalesef yukarda belirttigim şekilde bir değişiklik olmadı.

Bu problem connectordan kaynaklanıyor ise kapınızı çalmak durumunda kalacağız Sn.Yasin06 umarım rahatsızlık vermiş olmayız.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(09-01-2020, 07:23 PM)Alpayd demiş ki: Bu problem connectordan kaynaklanıyor ise kapınızı çalmak durumunda kalacağız Sn.Yasin06 umarım rahatsızlık vermiş olmayız.

Saygılar.

Estağfirullah. Silahsever bir kardeşimize, en önemlisi de biribirimize yardımcı olmak için buradayız. 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, Alpayd
(09-01-2020, 10:36 AM)Red Kit demiş ki: Glock tetik sistemine sahip tabancalarda tetik ağırlığını düşürmek için yapılması gereken ilk değişiklik, iğne yayından önce connector'ü değiştirmektir. 

Connector değişimi sadece tetik kolunun ilerleme ve düşme açısını değiştirdiği için mekanik olarak tabancanın çalışma güvenilirliğine bir etki etmeyecektir. Ancak iğne yayını değiştirmek, yay sertliğine göre çeşitli tip mermilerde kapsül patlatmama problemlerine sebep olabilir. 

Stoeger STR-9 connector'ü Glock'lar ile değiştiribilebilir mi bilemiyorum, ancak denenebilir. 
Eğer İstanbul'da iseniz birlikte deneyebiliriz.

https://www.gunsandammo.com/editorial/re...r-9/358989

"There are 38 parts to a G17 and 41 that make up the STR-­9. Though these pistols look different, functionally, the STR-­9 is closest to a Glock. The frame?s action parts are so visually close that I disassembled every part on both pistols and attempted to interchange them. Although most of the small parts look identical to the opposing brand?s, nothing but the locking-­block pin was interchangeable. However, even that pin is slightly different in length."

Stoeger STR-9 ile Glock parça değiştirilebilirliği konusunu takip ediyorum. Yukarıda linkini paylaşıp alıntı yaptığım makalede G17 ve STR-9 için çoğu küçük parçanın benzer görünümde olmasına rağmen kilit bloğu pimi dışında parça değişim imkanı olmadığı hatta bu pimin bile uzunluğunda hafif fark olduğu belirtilmiş.

Fırsatı olan arkadaşlarımızın deneyip paylaşmasını beklemekteyim, sonuçlar STR-9 konusunda pek çok silahseverin tercihinde belirleyici olacaktır.

Saygılarımla

Alıntı

(14-01-2020, 12:24 PM)marlinspike demiş ki:
(09-01-2020, 10:36 AM)Red Kit demiş ki: Stoeger STR-9 connector'ü Glock'lar ile değiştiribilebilir mi bilemiyorum, ancak denenebilir. 

Stoeger STR-9 ile Glock parça değiştirilebilirliği konusunu takip ediyorum. Yukarıda linkini paylaşıp alıntı yaptığım makalede G17 ve STR-9 için çoğu küçük parçanın benzer görünümde olmasına rağmen kilit bloğu pimi dışında parça değişim imkanı olmadığı hatta bu pimin bile uzunluğunda hafif fark olduğu belirtilmiş. 

Benzer bir yurt dışı ihtiyaç nedeniyle ben de STR9'u G19'a parça havuzu olarak kullanmak fikri ile fabrika ile görüşmüştüm. Üretimden sorumlu arkadaş, Glock benzeri sistemi kullanıyor olsa da, hiçbir parçasının birebir kopyalanmadığını bildirdi. Neden diye sorduğumda, Beretta'nın birebir kopyalamayı istemediğini söylemişti. Yani bu fikir işlemiyor...   Sad

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
marlinspike, Yasin06

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): m.irfan, 2 Ziyaretçi