Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Reklamı Yasaklandı
[Resim: 5-CBED998-DCF5-4470-8-B7-F-9725-BC1-DBE16.jpg]

Hayırlı olsun

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tanerzorlu01, lenduha, husrev
Sn. mehmetstar teşekkürler.
Burada ''satış-ticari-pazarlama'' gibi kavramlar temelinde bir durum söz konusu zannımca. İlgili firmalar sosyal medya üzerinden marka değerleriyle ilgili paylaşım yapamayacak mı?
Örn; Bir firma sınıfının en ince tabancası diyerek tabancasının reklamını yaparken cezaya muhatap oluyor?
Bu reklamı sadece fotoğraf olarak paylaştığında herhangi bir bilgi içeriği sunmadığında bir ceza olmayacak mı?
''hedef kitleyi bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla....'' kısmından hareketle.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar
Aynı kanunun 3. fıkrasına atıfta bulunulması manidar olmuş: 

"Tüketiciyi aldatıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici ticari reklam yapılamaz."

Buna göre silahlardan daha öldürücü olan otçu-bitkici şifacı zevatın reklamları engellenmeli, sayıları her gün artan istismar dükkanları kapatılmalı idi.

Sn tanerzorlu01, 27. maddeye yapılan eklemeye göre "satıcının" da reklamı yasak. Silah görseli olmasına bile gerek yok. 

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tanerzorlu01, Shepherd, mehmetstar, kurtkan, ismicey
Hayırlısı olsun Sn lenduha bakalım nasıl uygulamalar yapılacak konuyla ilgili haberleri yakında duyarız.
İnternet üzerinden kapıda teslim tüfek satanların karşısında duracağız derken dünya markası olma yolunda ilerleyen yerli üreticinin kendi ülkesinde bilinmeyecek duruma gelme sorunu umarım oluşmaz. Mke dışında bütün siteler kapanmalı o takdirde. Şirket siteleri vs öyle değil mi?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar
Bakanlığa sorulacak sorular şudur aslında:

Reklam nedir?

Tanıtım faaliyetinden kasıt nedir?

Bu anlamda, gazete, dergi "ilanları", firmanın tek taraflı tanıtımının verildiği "advertorial" dedikleri yazılar ve televizyon reklam kuşağında yayınlanan reklamlar mı kast edilmektedir?

Firmanın sonuçta ürün tanıtım yaptığı internet sitesi de bu kapsamında reklam faaliyeti mi sayılacaktır?

Eğer her türlü tanıtım faaliyeti derlerse, internet kullanılamaz, broşür basılmaz, fuarda stand dahi açılamaz.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
tanerzorlu01, lenduha, sparus, mehmetstar, tekoglu, Gravis_Pro, Saka, Ruhsuz, Carbon12
Sigara markalarının reklamlarının yasaklanmasına benzettim ben. Zararlı denilerek yasak getirilmiş. Sosyal medyada vatandaşlarımız (daha çok gençler) gittikleri mekanda masanın üstüne paketi koyup, güzel çakmağı ile birlikte sigarasının fotoğrafını çekip paylaşıyor. Kimse de yasak kardeşim demiyor. Silahı masaya koyup halka açık mekanda paylaşım yapan görmedim. Silahı olan vatandaşımız, aynı sigara gibi ama bu kez evinde, arabasında çekilenleri paylaşıyor. Özendirmeden sakınılıyorsa bunlar da etkili olacaktır. Sonuçlarını bundan haberdar olmayanların yapacağı paylaşımlar sonrasında ortaya çıkacak haber başlıklarında görebiliriz.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar
(22-01-2019, 02:10 PM)harun demiş ki: Bakanlığa sorulacak sorular şudur aslında:

Reklam nedir?

Tanıtım faaliyetinden kasıt nedir?

Bu anlamda, gazete, dergi "ilanları", firmanın tek taraflı tanıtımının verildiği "advertorial" dedikleri yazılar ve televizyon reklam kuşağında yayınlanan reklamlar mı kast edilmektedir?

Firmanın sonuçta ürün tanıtım yaptığı internet sitesi de bu kapsamında reklam faaliyeti mi sayılacaktır?

Eğer her türlü tanıtım faaliyeti derlerse, internet kullanılamaz, broşür basılmaz, fuarda stand dahi açılamaz.

Sn harun,

Resmi gazetedeki metinden ben okuduğumu doğru anlıyorsam, gördüğüm en geniş kapsamlı tanım olmuş Smile

ticari reklam = her mecradaki (tv, radyo, internet, sms, diğer mecra) her türlü duyuru (pazarlama iletişimi niteliğinde!!!)

canikarms.com da patlar, Sn. Osman Ortaç'ın videoları da.... Smile

Prohunt, IDEF falan hepsi iptal benim anladığım

Abartıyoruz belki ama, yukarıdaki metin varken bu işleri nasıl yapacaklar?

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
harun, bilhan, Shepherd, mehmetstar, Ruhsuz, Carbon12
Silah siteleri de durumdan etkilenmemek adina sayfalarını kapatmış.

Alıntı

Merhaba,

Gerçekten şaka gibi; bu kararlar bu sektörün tümüyle iflas etmesi demek,

Alıntı

Sanırım yasanın başına "ruhsatsız" ibaresini eklemeyi unuttular.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mehmetstar, Ruhsuz, Ahmet Efe

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi