Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: EĞER CANİK TP9 SERİSİ ALACAKSAM
Bu anket kapalı.
TP9 DA
6.90%
4 6.90%
TP9 SA Mod.2
6.90%
4 6.90%
TP9 SF
18.97%
11 18.97%
TP9 SFx
8.62%
5 8.62%
TP9 SF Elite
18.97%
11 18.97%
TP9 SF Elite-S
6.90%
4 6.90%
TP9 Elite-S Combat
32.76%
19 32.76%
Toplam 58 oylar 100%
* Bu ankete oy verdiniz. [Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EĞER CANİK TP9 SERİSİ ALACAKSAM
Bu ankette TP9 modelleri arasında tek hareketli tetiğe sahip modeller önde gidiyor.Ama Sn lupus üstadın forumda çokça anlattığı bir durum üzerinden kafamda bir senaryo beliriyor.Üstadın belirttiği gibi tek hareketli tetiğe haiz tabancalar eğer namlu yatağı dolu yani atışa hazır vaziyette taşınacak ise emniyet mandalı bir gereklilik.Çünkü ister horozlu ister iğne ateşlemeli olsun, horoz veya iğne kurulu vaziyette olmak zorunda,aksi halde çek ve at manevrasını yapamayız.
Şimdi senaryo şu;
1-Kurulu vaziyetteki tabancada horozu veya iğneyi kilitleyen bir emniyet mandalı yok(tıpkı TP9 ve birçok tek hareketli polimerler de olduğu üzere).
2-Kurulu olan horoz veya iğne emniyet altına alınamadığı için silah kılıfında olduğu halde herhangi bir sarsıntı yada sebeple iğne veya horoz düşer ve biz kılıfta ki tabancada gelişen bu olayın muhtemelen farkına varamayız.Çünkü hareket halindeyiz ve çıt sesinin farkına varmak zor.
3-Bir sebepten(güvenlik personeli iseniz suçlu ile çatışırken veya sivil iseniz karşıdaki kişi silaha davranmaya başladığı için olabilir) silahı çekip doğrulttunuz.Esas sıkıntımız şimdi başlıyor:
İLK ADIM(ZAMAN):
Siz tetiğe asıldınız bu sizin birinci hareketiniz ve iğne veya horoz daha önceden düştüğü için ilk zaman kaybınız gerçekleşti.Karşınızdaki için iki durum mevcut;
A-Karşıdakinin tabancası atışa hazır vaziyette ise tetiğe asıldı ve ateşledi.
B-Namlusu dolu değil ise sürgü manevrası yaptı.
İKİNCİ ADIM(ZAMAN):
Siz bir şekilde hayatta kalabildiniz ve tabancanızı atışa hazır hale getirmek için horozlu bir silahınız varsa ya horozu kaldıracaksınız veya sürgü manevrası yapacaksınız.Yok eğer silahınız iğne ateşlemeli ise çare yok sürgü manevrası yapacaksınız böylece ikinci zaman kaybınız gerçekleşti.
Karşınızda ki ise ilk adımda silahını atışa hazır hale getirdiği için;
A-İkinci mermiyi ateşledi.
B-İlk mermiyi ateşledi.
ÜÇÜNCÜ ADIM(ZAMAN):
Artık  nihayet siz ilk merminizi ateşlediniz.
Karşınızda ki;
A-Üçüncü mermiyi ateşledi.
B-İkinci mermiyi ateşledi.
Ben bu ankette DA seçeneğini seçtim.İllaki TP9 gibi iğne vuruşlu tabanca(başka markalarda da durum aynı) alınacak ise bence ya glock(tetik kolu ile iğne kuran parça yekpare[tümleşik]olduğu için,tetik emniyeti otomatikman iğneyi de kilitliyor) yada DA bir model almak canımız korumak için daha elzem gibi geliyor.Ama tabii ki tercihinde herkes serbesttir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
assaint
(24-02-2019, 11:17 PM)ertdr demiş ki: 2-Kurulu olan horoz veya iğne emniyet altına alınamadığı için silah kılıfında olduğu halde herhangi bir sarsıntı yada sebeple iğne veya horoz düşer ve biz kılıfta ki tabancada gelişen bu olayın muhtemelen farkına varamayız.Çünkü hareket halindeyiz ve çıt sesinin farkına varmak zor.

Sayın ertdr;
Bu maddede atladığınız bir nokta var. Tek hareketli ve horozsuz bir silahı atım yatağı dolu olarak taşıyorsanız ve silah kılıfında ve kuruluyken iğne hareket ederse büyük ihtimalle çıt sesi yerine patlama sesi duyarsınız. Bu da yaralanmanız, hatta Allah korusun hayatınızı kaybetmeniz anlamına gelebilir. Bu tür silahlardaki emniyet konusunun asıl tartışma sebebi görevde kullanılan çek at tabancasının kullanıcıyı tehlikeye atmasıdır. Elbette eğitim ve silahı iyi tanıdıktan sonra ortadan kaldırılamayacak bir sorun değildir.
Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ertdr, Sabri, assaint
(25-02-2019, 09:55 AM)shelby demiş ki:
(24-02-2019, 11:17 PM)ertdr demiş ki: 2-Kurulu olan horoz veya iğne emniyet altına alınamadığı için silah kılıfında olduğu halde herhangi bir sarsıntı yada sebeple iğne veya horoz düşer ve biz kılıfta ki tabancada gelişen bu olayın muhtemelen farkına varamayız.Çünkü hareket halindeyiz ve çıt sesinin farkına varmak zor.

Sayın ertdr;
Bu maddede atladığınız bir nokta var. Tek hareketli ve horozsuz bir silahı atım yatağı dolu olarak taşıyorsanız ve silah kılıfında ve kuruluyken iğne hareket ederse büyük ihtimalle çıt sesi yerine patlama sesi duyarsınız. Bu da yaralanmanız, hatta Allah korusun hayatınızı kaybetmeniz anlamına gelebilir. Bu tür silahlardaki emniyet konusunun asıl tartışma sebebi görevde kullanılan çek at tabancasının kullanıcıyı tehlikeye atmasıdır. Elbette eğitim ve silahı iyi tanıdıktan sonra ortadan kaldırılamayacak bir sorun değildir.
Saygılarımla.
Sn shelby; İğne bloğu parçası sağlam olduğu sürece patlama olmayacaktır düşüncesiyle çıt sesi gelir demek istemiştim.Ama blok yapan parça kırılır ise tabii ki patlama olacaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
assaint
(24-02-2019, 11:17 PM)ertdr demiş ki: Bu ankette TP9 modelleri arasında tek hareketli tetiğe sahip modeller önde gidiyor.Ama Sn lupus üstadın forumda çokça anlattığı bir durum üzerinden kafamda bir senaryo beliriyor.Üstadın belirttiği gibi tek hareketli tetiğe haiz tabancalar eğer namlu yatağı dolu yani atışa hazır vaziyette taşınacak ise emniyet mandalı bir gereklilik.Çünkü ister horozlu ister iğne ateşlemeli olsun, horoz veya iğne kurulu vaziyette olmak zorunda,aksi halde çek ve at manevrasını yapamayız.
Şimdi senaryo şu;
1-Kurulu vaziyetteki tabancada horozu veya iğneyi kilitleyen bir emniyet mandalı yok(tıpkı TP9 ve birçok tek hareketli polimerler de olduğu üzere).
2-Kurulu olan horoz veya iğne emniyet altına alınamadığı için silah kılıfında olduğu halde herhangi bir sarsıntı yada sebeple iğne veya horoz düşer ve biz kılıfta ki tabancada gelişen bu olayın muhtemelen farkına varamayız.Çünkü hareket halindeyiz ve çıt sesinin farkına varmak zor.
3-Bir sebepten(güvenlik personeli iseniz suçlu ile çatışırken veya sivil iseniz karşıdaki kişi silaha davranmaya başladığı için olabilir) silahı çekip doğrulttunuz.Esas sıkıntımız şimdi başlıyor:
İLK ADIM(ZAMAN):
Siz tetiğe asıldınız bu sizin birinci hareketiniz ve iğne veya horoz daha önceden düştüğü için ilk zaman kaybınız gerçekleşti.Karşınızdaki için iki durum mevcut;
A-Karşıdakinin tabancası atışa hazır vaziyette ise tetiğe asıldı ve ateşledi.
B-Namlusu dolu değil ise sürgü manevrası yaptı.
İKİNCİ ADIM(ZAMAN):
Siz bir şekilde hayatta kalabildiniz ve tabancanızı atışa hazır hale getirmek için horozlu bir silahınız varsa ya horozu kaldıracaksınız veya sürgü manevrası yapacaksınız.Yok eğer silahınız iğne ateşlemeli ise çare yok sürgü manevrası yapacaksınız böylece ikinci zaman kaybınız gerçekleşti.
Karşınızda ki ise ilk adımda silahını atışa hazır hale getirdiği için;
A-İkinci mermiyi ateşledi.
B-İlk mermiyi ateşledi.
ÜÇÜNCÜ ADIM(ZAMAN):
Artık  nihayet siz ilk merminizi ateşlediniz.
Karşınızda ki;
A-Üçüncü mermiyi ateşledi.
B-İkinci mermiyi ateşledi.
Ben bu ankette DA seçeneğini seçtim.İllaki TP9 gibi iğne vuruşlu tabanca(başka markalarda da durum aynı) alınacak ise bence ya glock(tetik kolu ile iğne kuran parça yekpare[tümleşik]olduğu için,tetik emniyeti otomatikman iğneyi de kilitliyor) yada DA bir model almak canımız korumak için daha elzem gibi geliyor.Ama tabii ki tercihinde herkes serbesttir.

Sn. ertdr eğer mermi namluda dolaşılacak ise ki ben böyle dolaşmam, en başta emniyete alıp küçük bir hareketle tekrar kurulabilir pozisyonda bırakılabilir. Fakat verdiğiniz örnekteki gibi bir durumda bu da zaman israfı olacaktır. 

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ertdr
Arkadaşlar mermi namluda taşınacak ise iğne kurulu olmalı, kurulu olmayan iğneyi kurmak için çeyrek kapak takımı manüplasyonu tercih edilmemelidir, Press Check benzeri hareket mevcut merminin tırnak ve fişek yatağı toleranslarına göre sıkışıp kalmaya yatkın olduğundan manevrayı tekrar kapak takımını kurup dolu fişeği atarak sonlandırmak durumunda kalabilirsiniz, Tek hareketli iğne vurmalı platformla ağzında mermi taşımaya pek müsait olmadığından,Eğer fişek yatağını dolu taşımak elzem ise saat 3 yönünde Kydex türevi bir kılıfla kemerin dışına takılı olarak taşımak en sağlıklısıdır.
Haliyle SA versiyonu gibi modellerden uzak durulmalı tasarım amacı ile hiçbir mantığa sahip olmayan özellikler tabancada bulunmamalıdır.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Zemre10, sem, alpago, ertdr
(07-03-2019, 05:52 PM)assaint demiş ki:  

Sn assaint;
Zaten anlatmak istediğim; tek hareketli olmasına rağmen emniyet mandalı olmayan TP9 veya benzeri silahların sakıncası idi.Mesela Sig Sauer P320 tek hareketli ve emniyet mandalı yok, işte tamda bu yüzden ABD hükümetinin yaptığı ihaleyi P320 ye emniyet mandalı takarak kazanabildiler, daha doğrusu hükümet emniyet mandalını şart koştu(tek hareketli tabancayı personelin emniyetsiz taşımasının sıkıntılarından dolayı).Emniyet mandallı P320 nin adı M17 oldu.
Ankette hangi TP9 diye sorulduğu için, ben çift hareketli modelleri tercih ederim dedim.Ama tabii ki ABD de çok yaygın olduğu üzere tek hareketli modeller emniyete alınarak kurulu kilitli taşınabilir.Ama ben namlu ağzı dolu taşıma ihtiyacı hissetsem mutlaka çift hareketli(ister metal ister polimer gövdeli olsun) ve emniyet mandalı olmayan modelleri tercih ederim.Benim bu konuda favorim Sig Sauer P229-226 serisidir.
Sn assaint hakkınızı helal edin uzun bir cevap oldu.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi