Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
50 Yıllık mermilerime ne yapmalıyım?
(07-12-2018, 10:52 AM)harun demiş ki:
(07-12-2018, 09:19 AM)Undercover demiş ki: Mühimmatların rutubet alma riskine karşı bu şekildeki eski mühimmatları ateşlemeden evvel sıcak ve güneşli bir yaz gününde, metal bir tepsiye dik bir şekilde dizerek balkon gibi direkt olarak güneş alan bir yerde bir kaç gün süresince güneşe maruz bırakmanızı tavsiye ediyorum ki yöntemin başarısı (32 yıllık mermiler üzerinde) tecrübe ile sabittir.

Süreci hızlandırmak adına, fişekleri bir süre orta sıcaklıkta fırınlasak da olur mu?   Big Grin

Fırınlama işlemini yaparsak muhtemelen öleceğimiz için tüm sorunları çözmüş oluruz.  Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Sn Undercover,
Yüksek olasılıkla ölmezsiniz. Alev alma ısısı, Kapsül için 330'C, Barut için 170'C civarındadır. Dolayısıyla 171'C'a ulaştığınızda Barut kapsülden önce alev alacaktır. Kapsülün ateşlemesi gibi güçlü ve Barutun tümünü bir anda yakacak bir ateşleme olmayacaktır. Daha önemlisi, fişek yatakta olmadığı için, mermi öne itilirken, gücün bir kısmı da kovan tarafından emilecek, yatak cidarı desteği olmadığı için yırtılacaktır. Güç bölününce elemanların yüklendiği enerji de düşecektir. Körün taşı gibi kafaya göze gelmezse, kalın bir giysiyi deleceği bile şüpheli bence.
Test etmek için Kamp ateşine bir mermi atıp, üstüne bir 20 Lt teneke kapatıp, güvenli bir mesafeye çekilip gözlenebilir. Tenekenin delinmeyeceğine iddiaya girerim.
Saygılar

Not: Şimdi buldum, Hickok Abimiz deneyi yapmış. Özetle tencerenin çok dandik ve ince olduğunu, buna rağmen oluşan izin kovan tarafından yapıldığını, merminin iz bile yapmadığını söylüyor.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
yyildiz, serdaraktas, Undercover, harun, PersonalDefence, Murata, tirendaz
Sn Ahmet Özalp; 

Yazmış olduğum mesaj esasında küçük bir espriydi ama insanları yanlış bilgilendirmemek adına sizin de katkılarınızla işin doğrusunu yazalım...

Fırında patlayan fişek efsanesini MythBusters isimli programında masaya yatırmışlardı programın içeriğinin raporunu buradan inceleyebilirsiniz.

Videosu da burada;

Özetlemek gerekirse;

MythBusters ekibi çeşitli çap ve ebatlardaki dolu fişekleri fırına atar ve pişirirler sonuçta fişekler patlar ama fırının dışına çıkmaz, boş kovanlar mermi çekirdeklerinden daha fazla hasar verir ancak fırının dışına çıkmaz, dolayısı ile dolu fişekleri fırına atmanın ölümcül sonuçları olmamaktadır.

Dolu silah fırına koyulduğunda ise silah, sıcaklık sebebi ile ateş alabilmekte ve fişek patlayıp çekirdek silahın namlusunu terk edip normal gibi bir atım gerçekleşmekte ve kesinlikle ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ancak yine de bu tür testlerin gerekli güvenlik ekipmanı olmadan yapılmasını doğru bulmuyorum. Hele ki kamp ateşine mermi atıp teneke ile üzerini kapatıp olacakları izlemek bana göre değil. Yıllar önce patlayıcılarla ilgili aldığım eğitim kurslarından birinde, bomba imha uzmanı hocamız şöyle demişti hep aklımdadır; ''sen bombayı görüyorsan bomba da seni görür ve unutma, ilk hatan son hatan olabilir''.

Saygılarımla...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, tirendaz
1:42

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi