Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turaç Sterling 308 Win Fişek
#51
(15-01-2020, 09:38 AM)cemyl23 demiş ki: Sn. ardenne  hız ölçümü yaptınız mı yoksa üreticinin verisini mi kullandınız ? Eğer hız ölçümü yaptıysanız; hangi tüfek(namlu boyu ?) ile kaç derece sıcaklık da hangi hız değerini aldınız paylaşırmısınız ?

Sn cemyl23,
Kusura bakmayın yeni gordum mesajınızı.
27 inch Cz557 varmint ile prochronoda ortalama 845-860 arası hızlar olctuk, kabaca 850m/sn aldık.
İlk 0.370 G1 degerine gore 400m ye kadar balistik hesap kabaca tutuyor gibiydi.
Son duzeltmelerle 0.350-360 gibi degerler daha dogru gibi gorunmeye başladı ancak 600m ustunde daha denenmedi, o zaman daha iyi olacaktır.
 
Alıntı

#52
(15-01-2020, 12:35 PM)lenduha demiş ki: Sn cemyl23, Sn ardenne,

Balistik katsayının nasıl ölçüleceğine dair bir yöntem var mıdır? Bu haftasonu bir aksilik olmazsa bu ölçümü yapabiliriz.

İnternette -birbiri ile ilgisi olmayan- değişik yöntemler var. Birinde çekirdeğin hızı ve atmosferik veriler dikkate alınmışken:

https://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmbcv-5.1.cgi

diğerinde sadece çekirdeğin fiziksel özellikleri ile hesaplama yapılmış:

http://gundata.org/ballistic-coefficient-calculator/

Elimizde hız ölçebileceğimiz kronograf ve karşılaştırma yapabileceğimiz diğer .308 mermiler de bulunuyor.

Saygılar.

Sn lenduha

Bilmediğiniz bir fişeğe ait BC'yi Strelok pro programında o fişeğe ait ortalama namlu hızınız, twist oranınınız ve cekirdek agırlıgı biliyorsanız ve bu fişeğe göre tüfek ve optik sisteminizi 100 m de çok iyi sıfırladıysanız çok basit bir sekilde bulabilirsiniz.

Durbun reticle ve subtensionlarınızın veya kliklerinizin hassasiyetinin %0.5'ten daha az hatalı olmasıda burada cok onemli, yani dürbün kalitesi.

100m sıfırı çok iyi yapıp en az 5 mermi ile ortalama hız veriniz varsa 500m veya mümkünse transsonik menziliniz içinde (.308 için kabaca 750-800m) bir hedefe 3-4 atış yapın. Burada vereceğiniz yukarı bastırma için öncesinde BC si ve degerleri bilinen ve hız ve grain olarak elinizdeki fişege yakın bir cekirdek secin. (örn federal fusion 150 gr BC 0.414)

Nisan noktanız ile 3-4 atışın ortalama vuruş noktasını unutmadan bu 2 nokta arasını (yukseklik) (Mrad veya MOA reticle'ınız ne tabanlıysa artık) reticle nokta veya çizgilerini cetvel gibi kullanarak olcun (Mrad veya MOA cinsinden). Eger reticle'ınız flex yani artı duz bir reticle ise veya ölçüm yapamıyorsanız vurus noktasına giderek dikey duzlemde ne kadar alt veya ust vurduguna bakıp mezroyla olcun) (FFP bir durbun burada daha cok ise yarayacaktır, SFP ise genelde ölçümler reticle en yuksek buyutmede oldugunda gercektir). 
Sonrada bazı olcumler ve data girişi yapılacak.

Karışık gelebilir aslında cok basit

Örn: Strelok proya cekirdek verilerinizi girdiniz (uzunluk, agırlık, kalınlık ve kabaca elinizdekine yakın bir BC; örn: G1 0.400) veya Strelok Pro'dan federal fusion 150 gr G1_BC: 0.414 yuklediniz, (sterlinge hız ve grain olarak en yakın bu cunku )
Namlu hızına sizin yeni fişegin ölçtüğünüz ortalama hızını girdiniz: orn 850m/sn, twistiniz: 1/10

Diyelim ki federal fusion 150 gr softpoint yukledik, Basınc, sıcaklık acı vs girip hesapla dediniz dikey duzeltme : 4.6 mrad verdi.

Yeni fisekle 600 m de iyi nişan ve temel atış kurallarına uyarak 3-4 atış yaptınız, ortalama nereye vurdugunu gordunuz ,vurus yerini hafızanıza kaydettiniz. nişan ile vurus arasındaki farkı mrad kullanıyorsanız reticle uzerinden ölçün ve kaytdedin, bu sayıyı kullanacagız: diyelim nişan aldıgınız noktanın 2 mrad altına vurdunuz: 2 Mrad 

Yok olcemeydiyseniz, reticle uygun değilse oraya gidin, nişan ve vurus arasındaki dikey farkı olcun, diyelim nisan noktasının yatay aksta 120 cm altına vurdunuz.
O zaman bizim ornekte bunun yine acısal dilde anlamı 1.2m/6: yani 2 mrad 

Bu aslında şu demek, yeni fişekle bu hedefi vurmak için 4.6 yerine 4.6+2,0: 6.6 mrad bastırma vermeniz gerekiyormuş.

Şimdi strelok pronun ilk sayfasının sağ en altında eğık atış ve hedef işaretli ikona (Trajectory Truing) yani balistik mermi yolu doğrulama bölümüne gidiyoruz. 

Burada fişeğinizin BC'yi biliyorsanız ve o sırada yanınızda chrono yoksa kabaca namlu hızınızı  veya namlu hızınızı iyi ölçüp  biliyorsanız elinizdeki cekirdeğin BC'sini hesaplayabilirsiniz. Üst sekmeden sagdaki BC yi secin.

Yukseklik  MRAD yazan bolumde sızın atışta kullandığınız 4.56 yazan bölüme 6,6 yazıp (nokta ile) altındaki hesaplaya bastıgınızda BC olarak size 0.251 verecektir, en alttaki sekme ise bunu gecerli BC yapmanızı saglar.

Tekrarlayayım: Buradaki hesaplamalar , öncelikle namlu hızınızın çok iyi hesaplanmış olmasına, 100m sıfırnızın cok iyi olmasına, dürbün kliklerinizin gercekten verdiğiniz degeri iletmesine, 600 mde paralax ayarı nefes kontrol ve iyi ve düzenli atış yapmanıza vb birçok şeyin doğru oldugunun kabul edilmesine dayanır. Bu gibi değişkenlerdeki hatalarınız sonucunuzun yanlış olmasına yol acar.

Kolay gelsin.

İyi günler.
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
harun, ERDAL, tirendaz, alpercuhaci, m16a2, lenduha, waltherslv, Xlll, Sabri, LAMRETOEJ, xf7er, Zemre10, karabasan, xlcod3r
#53
Sn ardenne,

Bunlar değerli bilgiler, çok teşekkür ederim. Bir kısmını anlayabilmek için testi beraber yapmayı planladığım dostumdan yardım/ders almam gerekecek.

Görünen kadarı ile sabit olmayan değişken çok. Başta orta/başlangıç kalitesinde dürbünüm (Vortex Crossfire II) o clik'i verir mi bilmiyorum, dışarı çıkabildiğimizde deneyeceğiz. Ancak en azından montajı özenli ve doğru yaptım sanıyorum.

Sözü geçen mesafelerde atış yapabileceğimiz yerlerde yerel halk tarafından çok iyi karşılandığımız söylenemezdi. Şu sıralar iyiden toleransı kaybetmiş olabiliriz: Pandeminin bitmesini bekleyeceğiz.

Saygılarımla.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
waltherslv, tirendaz, ardenne, Sabri, LAMRETOEJ
#54
En sonunda uzun menzil testini yaptık
Tufek: Cz550 varmint 26 ınch
Ort hız 821 m/sn 817-825 arası cok guzel standart sapması az bır hız grafiği var. ilk teste baska bir chrono vardı bu kez Prochrono kullandık.
Vertikal dağılımı oldukça iyi
G1 BC: 0.365
750 m ye kadar balisitik hesaplamalar tutuyor. 750 m civarında transsonik menzil başlıyor
100 m en iyi grupmanı 2.2 cm, devamlı submoa
Ortalama grup: 0.7-0.8 MOA
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
sem, alone61, m16a2, harun, LAMRETOEJ, yyildiz, marlinspike, Red Kit, Zemre10, karabasan, Sabri, tirendaz, splendes, xlcod3r, lenduha
#55
Strelok kullananlara sterlingi nasıl yukleyeceklerine yonelik bir uygulama onerisi:

Yuklu tam muhimmatlardan .308 Federal 150gr Softpoint secip G1 BC: 0.365 değiştirin
Namlunuz 60 cm ise hızı 810 yapın, 65 cm ise 821 m/sn
700 e kadar oldukca iyi bir balistik tablo verecektir.

Iyi atışlar.
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
alone61, karabasan, marlinspike, Sabri, harun, tirendaz, splendes, xlcod3r, Zemre10
#56
Konu ile alakasız ama gereksiz konu açmak istemedim.

Turaç sağlam el almışa benziyor.5.56 zırh delici , 7,62X39 ve şimdi de 12.7 uçaksavar ailesi mühimmatlarını üretecekmiş.İnşallah darısı fişek fiyatlarına da yansır.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
harun, Sabri, wubıh, alone61, marlinspike, alpercuhaci
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi