Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turaç Sterling 308 Win Fişek
Sterling yetkilileri kısa süre içinde 308 Win fişeği çıkaracaklarını duyurmuş. 124 grain olacağını söylüyorlar. Biraz hafif mi?

Ayrıca süre konusunda bilgisi - duyumu olan var mıdır?

Bu "kısa" sürenin ne kadar olacağını bilmiyorum ama umarım Mart 2019'da süresi dolacak olan mermi alım kağıdıma yetişir... MKEK'in 200.000 adetlik S&B alımından umudumu kesmeye başlamıştım.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
(21-11-2018, 02:35 PM)lenduha demiş ki: Sterling yetkilileri kısa süre içinde 308 Win fişeği çıkaracaklarını duyurmuş. 124 grain olacağını söylüyorlar. Biraz hafif mi?

Evet hayli hafif olmuş. Büyük ihtimal yanlış bilgi vermişlerdir. .308 için sıklıkla kullanılan çekirdek ağırlığı 150-180 grain arasındadır. 130 gr de kullanılır ama genelde "varminter" olarak satılır. Tek çeşit üretime mahkum yerli üreticiler için böyle hafif ve özel kullanımlı çekirdek seçimi bence pek mümkün değil. Seçimi 150-165 gr gibi bir ağırlıktan yapmış olma olasılıkları daha yüksek.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, yyildiz, lenduha, alpago
Selamlar.
Kendi sitelerinde 150 grain yazıyor.

http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/De...fek-fisegi

Bu grain olayı Sterling için zamanda yolculuk formülü kadar zor bir hale geldi. Smile

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lenduha, harun, Shepherd, shelby, Metro, alpago
(21-11-2018, 04:59 PM)yyildiz demiş ki: ...Bu grain olayı Sterling için zamanda yolculuk formülü kadar zor bir hale geldi. Smile 

İnanın öyle. Smile 9mm'nin çekirdeğini kendimiz ölçeceğiz artık, 115 grain mi, 124 grain mi o da belli değil.

Sosyal medya hesaplarında 308 Win kaç grain olacak sorusuna da 124 grain demişler. 

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
yyildiz, harun
[Resim: IMG-5598.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
mimaslan, yyildiz, DaRkNeSs-, harun, Sabri, tirendaz
Sn.Lenduha sosyal medyadaki soruyu ben sordum,9 mm luger için sorulmuştu sanırım onlarda ona göre cevapladı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn cemyl23 haklısınız, araya başkası girince sizin 308 Win olan sorunuzu 9mm için yanıtlamışlar.

O zaman hazır sizi yakalamışken bu sefer ben sorayım: Sayfalarında yazdıkları gibi 150 grain olursa (ki S&B'ler 180 grain idi biliyorsunuz), bu ağırlık atıcılar için de tercih edilir bir aralık olur mu? Ya da avda kullanım için tercih eder miydiniz?

Saygılarımla.

Alıntı

Bildiğim kadarıyla 7.62 x51 Nato mühimmatı ile 308 Winchester farklı fişekler.
Aralarında bazı yapısal farklar dışında yaklaşık %20 25 civarı bir basınç farkı mevcut.
Ayrıca Sterling sitesinde fişeklerinin FMJ olduğu yazılı. Bu durumda bence kesinlikle avda kullanılmamalı.
Avın ele geçmesi zorlaşacağı gibi çekirdeğin sekerek istenmeyen kazalara sebebiyet verme olasılığı var.
Kısacası ben kesinlikle avda kullanmazdım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Metro
Sterling'in grain ile imtihanıWink)))

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
Ağır çekirdekler yan rüzgardan daha az etkilenir. Ağır olmasına etken sadece ekstra ağır dolgu olmadığı sürece, yüksek grainli çekirdekler daha uzun bir formdadır. İyi tasarlanmışlarsa, uzun-ağır çekirdekler kısa-hafif grain çekirdeklere göre daha yüksek balistik katsayı değerine (BC) sahiptirler. Buna karşılık, ağır çekirdekli fişekler, yüksek basınç yaratacak barut hakkı kullanılmadığı sürece, hafif çekirdeklere göre daha yavaştırlar. Fişekte tüm bu değişkenleri dikkate alarak seçim yapılmalıdır. İyi fişek üreticilerinin ürettiği ağır çekirdekli fişekler yüksek BC değerleri nedenliyle uzun menzil atıcıları tarafından tercih edilirler.

Fişek yapısı da amaca göre değişir. Turaç bu fişekleri av camiası için değil de TSK'na satmak için yaptığından FMJ çekirdek üretiyordur. FMJ en basit ve en ucuz çekirdek üretimidir. Diğer yandan, zaten HP (Hollow Point) türü mermilerin askeri birliklerce kullanımı Genevre Konvansiyonu ile yasaklanmıştır. FMJ çekirdekler, ortam değiştirdiğinde yapısal bütünlüğünü en fazla koruyan çekirdeklerdir. Yani HP çekirdekler gibi mantarlaşması yüksek değildir, hedefte tahribatı daha azdır ve hedefi delip geçme ihtimali daha yüksektir. 

Halbuki av için HP çekirdekler veya SP (soft point) çekirdekler en uygundur. Mantarlaşması ve avda yüksek tahribat yapmasıyla avı almayı kolaylaştırır; avı delip geçme ihtimali ile olası ikincil zararları azaltır. HP ve benzeri türdeki çekirdeklerin üretimleri daha yüksek teknoloji gerektirir ve daha pahallıya üretilirler. Turaç'ın bu tip çekirdek üretmesi ve satışı bu modeller üzerine yapılaştırması imkansıza yakın. En azıdan ilk etapta bunu yapmayacaktır.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
ugurucar57, lenduha, madenci08, alpago, Ahmet Efe, al-me, xlcod3r

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi