Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta A400 için optik ve ray tavsiyesi
#1
Değerli arkadaşlar bir süredir satmak istediğim Beretta A400 Xplor Action 12 kalibre Slug tüfeğimi satıştan çektim. Tüfeğe optik arayışı içindeyim. Ancak gözümdeki astigmattan dolayı lazer işaretleyicilere karşı rahatsızlığım var. Eotech optik almıştım ve lazeri gözümü rahatsız ettiği için satmak zorunda kalmıştım ki zaten tüfeğe oturtamamıştık.

Benim tüfeğimin ray kısmı 11mm diye geçen bir şekilde yapılmış ve dünya standartı 22 mm olan hiç bir ürün oturtamıyorum. Sizlerden isteğim ilk olarak bağlama noktasına nasıl bir çözüm bulurum? İkinci olarak lazer içermeyen artı kıllı orta maliyetli optik tavsiyesi.. 

İlginize teşekkür eder saygılar sunarım.. Loc'Lu
 
Alıntı

#2
Sn loclu,

A400'lerin optik montaj kanalı sanırım 11mm dovetail. Bu bağlantı noktası için çözüm de aslında optiğinizin ne olacağı ile doğrudan ilgili.

Ülkemize gönderim yapan ve benim de yakın zamanda alışveriş yaptığım OpticsPlanet'te iki çözüm var. Öncelikle boyutu nedeni ile sıkıntı olan 11mm dovetail'i Weaver'a genişletebilirsiniz (yanılıyorsam üstadlar düzeltsin; Weaver profili Picatinny ile aynı, ancak yarıklar arası farklıdır). Ayrıca sitede yazmamışlar ama bu parça polimerdir:

https://www.opticsplanet.com/beretta-sco...tguns.html

Diğer çözüm 12 numara geri tepmesine karşı en sağlıklı seçenek olmakla birlikte, hem optik seçiminizi kısıtlayacak, hem de zaten  tercih etmeyeceğiniz red-dot çözümü olacaktır:

https://www.opticsplanet.com/burris-spee...ounts.html

Yivli tüfeğime optik ve bağlantı noktası seçiminde bir deniz-deryanın içinde kaybolmuştum. Bu konuda tavsiye yapabilecek birikimde değilim, ben de üstadların yazdıklarını ilgi ile takip ediyorum.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
loclu
#3
Aimpoint ve her ihtiyaca uygun montaj seçenekleri.

https://www.aimpoint.com/product/aimpoin...gun-mount/

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
loclu
#4
Sn. Loclu,  yivsiz tüfekte büyütmeli optik hobi amaçlı atış için uygun olsada, savunma amaçlı kullanımda uygun olmayacaktır.

Kullanım amacınız domuz avı ise, 12ga bir tüfeğin darbesine dayana bilecek bir kaç optik var, o da tac 87 de mevcut. 

Size Aimpoint i önermemin sebebi öncelikle montaj seçeneğinin sizin tüfeğinize uygun olması  . 
Bir çok kaynakta astigmatı olanlar için Eotech öneriliyor, o da ayrı bir konu. 

Saygılar.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
SSSalih, tirendaz, lenduha, loclu
#5
Sayın loclu,

Tüfeğinizin önerdiğiniz fiyattan satılmamasına inanın mutlu oldum. Benim de Beretta 1301 tüfeğim, A400 Xplor ile ayni Blink gaz piston sistemini kullanıyor, son derecede sağlıklı, güvenilir bir sistem. Subsonik fişekten, 50 grama kadar hep sorunsuz atış sağladı.

Tüfeğinize ne amaçlı optik aradığınızı bilemiyorum. İzin verirseniz, ukalalık kabul etmezseniz, bu konudaki düşüncelerimi size aktarmak isterim:

1. Keskin atış yapmak amacındaysanız daha önce forumda testlerim sonucu yazdıklarıma binaen gerek yivsizlerde de oluşan namlu harmonikleri, gerek düşük namlu çıkış hızındaki slug namlulu bir tüfekte 1600 fps çıkış hızı altındaki fişeklerle yivli mermiler gibi transsonik sorun yaşandığından  50 metrede 5 cm altında bir gurup ben yapamıyorum, yapanları kutlarım. 100 metrede ise 10-15 cm. Yani yivsiz tüfekte keskin atış amaçlı dürbün biraz benim için fantezi oluyor

Denemedim mi? Denedim. Sonuç yukarıdaki yazdığım gibi oldu. Ata CY Slug tüfeğime, havalı tüfeğimden söktüğüm weaver-dove tail ayak uyumlu dürbünü taktım. Hatta 12 Ga tepmesine de dayandı, sıfırı da kaçmadı. Ama yivli tüfek gibi keskin bir atış imkanı da hiç bir zaman sağlamadı.


[Resim: Ata-CY.png]

Ancak airsoft için olmayan bir dürbün ve ayakları için ödeyeceğiniz para yapacağı işlevine değmeyecektir.

2. Eğer hızlı hedef bulma ve net atış için optik arıyorsanız, ben de Sn. XIII gibi Red-dot öneririm.  Bu konuda sizin kızak sisteminize uygun, dayanıklı, etkili çözüm Aimpoint'te var


[Resim: Ekran-Resmi-2018-11-05-05-56-59.png]

Bu ürün, bir ara yerli bir firmamızın stoklarında vardı, şu anda maalesef kalmamış görünüyor. Elde etmenin başka yollarıda var tabii ki. Ancak, sizin aradığınız artı-kıl dürbünlere göre maaliyet en az iki katı oluyor. Ama iki göz açık, Red-dot' la atmaya alışınca da inanın hiç bir optik, yivsiz üzerinde onun kadar pratik, etkili, keyifli olamıyor. Düşük ışık ayar yoğunluklarında kullandığınızda Laser değil, LED tabanlı Red-dot'un astigmatınızla çelişmeyeceğini düşünüyorum, ben de de astigmat var sorun yaşamıyorum, tabii ki sizin de test etmenizde fayda var

Umarım yardımcı olabilmişimdir

Saygılarımla
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
tirendaz, Yasin06, lenduha, Hero17, demasoni, loclu, sem
#6
(05-11-2018, 06:34 AM)Sabri demiş ki: 2. Eğer hızlı hedef bulma ve net atış için optik arıyorsanız, ben de Sn. XIII gibi Red-dot öneririm.  Bu konuda sizin kızak sisteminize uygun, dayanıklı, etkili çözüm Aimpoint'te var


[Resim: Ekran-Resmi-2018-11-05-05-56-59.png]

Sn Sabri, Bu optik iki taraftan bağlantılı olması nedeniyle öncelikli olarak 1 puan önde başladı. Aimpoint videolarda çok gördüğüm bir marka. İnşallah bu sefer buna niyetlendim pişman olmam. Tam oturur ve problem çıkarmaz diye umuyorum. 


Ancak nereden nasıl alacağım konusunda sıkıntı var. Bir araştırmada Üsküdar da bir bayisi varmış oraya bakacağım ancak pek ümidim yok. Neyse ilginize teşekkür ederim.  Saygılarımla
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
#7
Sn. Loclu,

Aimpoint S1 shotgunların bantlarına takılabiliyor ve 6-12 mm. arasında montaj mümkün. Sizin tüfeğinizin kasa üstü montaj noktasına uyabilir gibi düşünüyorum. Aşağıdaki tablodan takip edebilirsiniz.

https://www.aimpoint.com/products/huntin...lications/

Satın almak isterseniz ilgili bayinin stoğunda ürün görünüyor.
https://www.Temin .com.tr/aimpoint-micro-s1-namlu-seridine-takilabilir-red-dot

Ama benim şahsi fikrim eğer temin etme şansınız olursa hiç uğraşmadan takabileceğiniz ?tabi Aimpoint kadar üst seri olmasa bile işinizi fazlası ile görebilecek ?Burris Speedbead değerlendirilebilir.
https://www.burrisoptics.com/sights/speedbead-systems

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, loclu
#8
(06-11-2018, 09:43 PM)kut4 demiş ki: Ama benim şahsi fikrim eğer temin etme şansınız olursa hiç uğraşmadan takabileceğiniz ?tabi Aimpoint kadar üst seri olmasa bile işinizi fazlası ile görebilecek ?Burris Speedbead değerlendirilebilir.
https://www.burrisoptics.com/sights/speedbead-systems

Saygılar.

Sanırım Burris speedbead'i Sn blacksea tecrübe etmiş ve pek önermemişti. Eski konularda araştırmakta fayda var.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
SSSalih, blacksea
#9
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim. Sn kut4 linkini verdiğiniz ürün tek bağlantı noktalı ama ben araştırmaya devam edeceğim. İnşaallah aimpoint olacak. Yurt dışı temini gibi olasılıkları da araştıracağım.

Saygılarımla Loc'Lu
 
Alıntı

#10
Speedbead, farklı kundak açılarına tolerans gösterebilmesi için halka ile ayak arası boşluklu ve oynak, ancak montaj sonrası sabit kalacağı düşünülerek tasarlanmış, gez ve arpacığa optiğin eşlik ettiği teoride mantıklı bir bağlantı türü. Ancak kundak açısını değiştirdiğinizde optiğin kundağa temas etmesi beklenen arka yarısı muallakta kalıyor.Ben kullanamadım.

Saygılarımla.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
loclu, tirendaz, lenduha, Sabri
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi