Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamp Çantası İçin Yivsiz (Backpack shotgun)
Uzun zamandır kampta özellikle çadırda gece elimin altında olacak ve doğa yürüyüşleri esnasında çantaya koyarak yanımda bulundurabileceğim bir tüfek ihtiyacı hissediyordum. 

Halen bir Winchester SXP pompalım bir de Artemis Poze tüfeğim var.
İkisi ile de istediğim kullanım şeklini yaratamadım.

Artemis pozenin içine fişek koyulduğunda sonuçta gizli horozlu bir sisteme sahip olduğundan "kurulu" bulunması beni hep tedirgin etti. Namluyu güvenli bir yöne çevirerek bıraksam bile, gecenin bir yarısı bir patlama sesi ile uyanırım diye geceleri hep tedirgin yattım.

Pompalı tüfek ise özellikle şarjör borusunun sökülmesi zor olduğundan bir kılıf olmadan kamp çantası içinde nakledilebilir boyuta pratik şekilde gelemiyordu. Araçtan çadıra giderken meraklı gözleri üzerine çekiyor eğer tamamen insansız bir alanda değilseniz bir de tüfek çaldırma riski yaratıyordu.

Her ikisi için de kamp alanından uzaklaşıp, bölgede yürüyüşler yapmak için çıkarken "göstermeden" pratik şekilde yanına almak ise mümkün hiç değildi. 

Ağır oldukları için uzun yürüyüşlerde hadi bir şekilde yanınıza alsanız bile, bir süre sonra ciddi bir yorgunluk kaynağı idiler.

Kendimce kriterler belirledim :

1-) Katlandığında küçük boyutlara gelerek kamp çantasına sığabilmeli.
2-) Çok pahalı olmamalı kamp çantasına attığımda çizildi etti diye üzülmemeliyim.
3-) Horozlu veya bir şekilde mekanizması kurulu olmadan içinde fişekle bekleyebilecek bir düzene sahip olmalı.
4-) Hafif olmalı
5-) Tek arpacık ile atışı beceremediğimden ya V gezli olmalı ya da şeritli olmalı ki ben sonradan V gez takabilmeliyim.

Aslında çifte / süperpoze olsa daha mutlu olurdum ama hem horozlu olup hemde istediğim kadar katlanabilen bir superpoze/çifte bulamadım.

Çareyi ucuzundan plastik kasalı horozlu bir tek kırma almakta buldum.

[Resim: IMG-4828.jpg]

Internette yaptığım araştırmalar sonucu Amerika'da da "backpack shotgun" adı altında benzer tek kırmaların yaygın kullanıldığını gördüm. Hem de bir çoğu Türkiye'de üretiliyordu. 

Aslında belki .410 veya 20 Ga alsaydım daha hafif ve pratik olurdu ama elimdeki 12 Ga dolum imkanları ve fişek çeşitliliği açısından 12 GA ile devam etmeye karar verdim.

İnternetten göründüğü kadarı ile tek kırma ürettiğini düşündüğüm firmaları aradım, bir çoğu artık üretmediğini bazıları ise sadece yurt dışına sattıklarını söyledi. Öncü silah ile görüştüğümde ellerinde olduğunu, halen ürettiklerini plastik olanı 400, ağaç versiyonunu 450 TL ye vereceklerini söylediler. 51-47 cm namlulu, V gezli veya şeritli bir modelleri yoktu. Sadece 50 CM namlu boyuna sahip ve pirinç arpacıklı bir modelleri vardı. Hem 400 TL hem de istediğim özelliklerde olmayınca tam içime sinmedi.

[Resim: IMG-4829.jpg]

Ankara'daki bayileri bir gezip birinin elinde belki vardır diye bakmak istedim. Bir kaç bayi gezdikten ve hepsi bana ne yapacaksın tek kırmayı sana şu otomatiği verelim bu pompalıyı verelim dedikten sonra daha önce alışverişim olmayan Çankırı Cd. Kuzucular AV'a tesadüfen girdim. Ellerinde Öncü'nün bana 400 TL ye satmak istediği 50 cm namlulu plastik model vardı. 300 TL'ye verdiler. Bence bu tüfeğe çok yakışan basit meşin bir askı kayışı ve bir harbi seti de hediye ettiler. İlk defa alışveriş yaptım ama iyi bir esnaf olduklarını düşünüyorum tekrar alışveriş yapacağım kendilerinden.

[Resim: IMG-4831.jpg]

Genel anlamı ile tüfek hafif ve benim kullanım maksadıma uygun. 

Doğal olarak ağır doluları atmaya çok uygun bir tüfek değil. Hafifliği ve plastik kundağındaki desenlerin sertliği tek kurşun ve şevrotin atışlarında ellerimde acıya sebep oldu. Bir kaç atıştan sonra eldiven takma ihtiyacı hissettim. 

Kamuflaj bant vb bir malzeme ile kundağı sarıp biraz hem tutuşu ve yüzüme çarpma etkisini yumuşatmak istiyorum hem de kundak yüzüme alçak kalıyor sürekli alt vuruyorum ona da pozitif etkisi olacağını düşünüyorum. Tabi birde avcı olmadığımdan da olsa gerek oldum olası tüfek üstünde ördek kuş vs deseninden haz etmem. Onu da kapatmak istiyorum. Belki kasayı zımparalayıp siyaha boyarım.

[Resim: IMG-4842.jpg]

Bugün yaptığım 50 kadar atış sonrası temizlik ve muayenede tüfekte rahatsız edici bir yıpranma, potansiyel sorun kaynağı henüz görmedim. 

Tetiği çok sert idi, kundağı söküp horoz yayı gerilimini ilgili vidayı ayarlayarak biraz gevşettim. Zaten iğne de kapsüle inanılmaz sert vuruyor bazı kapsüller deliniyordu. Ayarlama sonrası kapsülü takılı boş bir fişeği patlatıp patlatmadığını deneyerek güvenli şekilde kapsülleri patlatacak, ama tetik aşırı ağır olmayacak bir horoz yayı sertliği yakaladım.

Bir de eski bir şortun paçasını kesip dikerek ilkel bir kılıf yaptım ama dikiş yeteneğim sergilenebilir bir ürün çıkarmaya yetmediğinden onu burada paylaşmamayı uygun gördüm.  Blush
Artık validemin bir ziyaretinde basit bir kılıf diktiririm kendisine. 

Sizlerde de benzer kullanım amacı için alınmış tüfekler veya bunlara dair bilgi varsa buradan paylaşırsanız belki renkli bir konu olabilir.

Saygılarımla.

Alıntı
29 üye teşekkür etti:
osman08, alpago, Carbon12, SSSalih, mimaslan, Murata, tirendaz, blacksea, ducak, Mechul, Red Kit, ceruh, Yasin06, alone61, ilksurfer, husrev, matador, ThePulchra, yyildiz, Hero17, harun, demasoni, kepenek50, Gravis_Pro, pasa_7676, PersonalDefence, tsuba, Dr.Oz, MEHMETEMİN73
https://www.akkar.com.tr/uploads/album/o...31453-.jpg

Aynı amaçla Akkar Churchill 512, 51cm, ağaç kundak satın aldım. Ağırlığı sitede 2500 gr yazmasına rağmen gerçekte 2600 gr ölçtüm.
Henüz sırt çantasında taşımadım ancak iki parça haline taşınması boyut açısından çok kolay gibi görünüyor. Ağırlık açısından taşımaya en elverişli (tek kırma dışında) av tüfeği gibi görünse de taşımaya değermi bilemiyorum. Sadece belirttiğiniz gibi kısa süreli yürüşüş sonrası kamp savunması için kullanılabilir sanıyorum.
Evet herhangi bir silahın işe yaraması için güvenli bir şekilde hazır pozisyonda beklemesi gerekir. Bu tabanca sınıfında genellikle güvenli olarak yapılabilirken av tüfeklerinde fişek yatağı dolu pozisyonda silahı bekletmek genel kabul gören bir uygulama değildir. Pompalı mekanizmada atım yatağı dolu, horoz inik, şarjör tüpü dolu en yaygın uygulamadır ("cruiser ready"). Benzer bir uygulama yarı otomatik tüfekler için de yapılabilir.
Çiftelerde ise durum çetrefillidir. İki olasılık var ve ben araç yanı çadırlı kamplarda ikincisini uyguluyorum. Birincisi silah birleştirilmiş, boş ve tetikleri kurulmamış. Bu durumda ihtiyaç halinde tüfek kırılıp, fişek doldurulup kapanması (namlu yönüne dikkat) gerekli. İkincisi ise tüfek birleştirilmiş, kırılmış ve dolaysıyla tetikleri kurulmuş, fişek doldurulmuş, ancak kapanmaya yakın pozisyonda bekleme pozisyonuna alınmış. Böylece emniyetli ve gerektiğinde basit ve hızlı bir manivela hareketi ile kapatılıp kullanıma hazır hale gelmesi mümkün oluyor, ancak tetik yaylarının baskı altında beklemesi gibi bir sakıncası var.
Tabi çiftelerin bu sakıncalarından kurtulmanın iki yolu var. Horozlu sistemler: tek kırma veya çifte. Sayın Aseyhanın tercihi ağırlıktan kaçınmak için mantıklı ancak bu durumda da tek namlu gibi bir sakınca ortaya çıkıyor tabi eğer sakınca ise, bu tartışılabilir.
Ben bütün bunları düşünerek horozlu çifteye yönelmekle beraber hem oldukça ağır olmaları (3300-3400gr civarı) ve hem de piyasadaki tek horozlu çifte olan Huğlunun pas olmayan bir örneğini bulamadığım için Akkar satın aldım.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
aseyhan, Murata, tirendaz, Sabri, harun
Düzeltme, Pompalı mekanizmada atım yatağı boş...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, aseyhan
Çok uygun bir fiyata alınmış; sorunsuzca da kullanmanızı dilerim.
Ben de kamplarda ve gerekirse doğa yürüyüşlerinde kullanmak için küçük boyutlu ve katlanır tüfek olarak Chiappa Double Badger almıştım. Hafifliği, .410 olması, boyutu ve poze olması dolayısıyla avantajlı bir silah, gayet de memnunum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
red, harun, aseyhan
Sn. Hakan Chiappa Double Badger katlı durumdayken tetikleri-horozları kurulu pozisyonda mı kalıyor?

Alıntı

(05-11-2018, 02:12 PM)kemal911 demiş ki: Sn. Hakan Chiappa Double Badger katlı durumdayken tetikleri-horozları kurulu pozisyonda mı kalıyor?

Evet. DB katlandığında iğneler/tetik kurulur. Kapattığınızda silah atışa hazırdır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
aseyhan, kuntra
Sn. Aseyhan öncelikle hayırlı olsun, Öncü'nün bende şarjötlü yarı otomatik tüfeği mevcut, geçen yıl gövdede oluşan küçük bir çatlak için garantiye gönderdim, tüfeği dört ay sonra gönderdiler, bu arada telefonda neler konuştuğumuzu söylesem forumdan ihraç edilirim. Tüfeğinizin tek kırma olması sebebiyle mekanik arıza riskiniz az olsa da herhangi bir arıza da garantiye gönderirken iki kere düşünün derim, çünkü firma sahipleri için müşteri anlayışı mal satışından sonra bitiyor gibi. Umarım benim yaşadığım sorunları yaşamazsınız, tekrar hayırlı olsun , güle güle kullanın.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
Sn gauge12,

Kalite ve hizmet beklentim çok düşük. Bir sıkıntı durumunda şansımı bir dener, sonuç alamazsam hurdaya ayırım muhtemelen. Teşekkürler uyarınız için.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gauge12
Aynı amaçlar doğrultusunda stranger marka bir tek kırma da ben aldım. Tüm aramalarıma rağmen 47 cm olanı bulamadım sonrasında tanıdık bir av bayine gidip mezura yardımı ile ölçümler yaptım genel itibari ile diktik boyları sabit olduğundan her halukarda 50-51 cm boya ( katlanmış hali)  tekamül ediyordu ondan dolayı 51 cm namlu boyuna sahip resimde görülen tüfeğimi aldım gerek boyu gerekse horozlu oluşu benim şimdilik isteklerime cevap veriyor... Katlandığı zaman hem cadırımda hemde çantamda rahatlıkla muhafaza edebiliyorum... Dipçiğe yerleştirdiğim fişeklik ile de namlu da 1 dipçik üstünde 5 olmak üzere 6 fişeği rahatlıkla taşıyabiliyorum...
[Resim: DSC-0197-01.jpg]

[Resim: DSC-0207-01.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
aseyhan, tsuba
Sayın aseyhan, silahınız hayırlı olsun güzel günlerde kullanmanızı dilerim.

Kamp çantası içinde kullanım için ben de Double Badger tercih ettim. Katlandığında her ne kadar kurulu beklese de bunun çok uzun zaman geçmedikçe sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Kalibresi de savunma amaçlı kullanım için belirttiğiniz kamp şartlarında daha ağır bir platform mümkün olmadığı için yeterlilik gösterecektir diye düşünüyorum. Ne de olsa 9x19 dan daha güçlü bir fişek .410. Hem de 2 kutu .410 taşımak ile 50 tane 12ga taşımak arasında devasa fark var. Tercih sebeplerimden biri de buydu.

Daha önceden Double Badger konusu açılmış ancak tüm silahlarda yaşanabilecek talihsiz bir squib-load hadisesi sonucu konu geri planda kalmıştı. Ben hakettiğinden daha az ilgi gören bir ürün olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık iki senedir kullanıyorum ve 500 üzerinde fişek attım. Herhangi bir problem olmadı. Tüfekte iki modifikasyon yaptım. Birincisi arpacığı küçülttüm, çünkü üzerinde gelen arpacığın vidası üst namlunun içinde hafif bir çıkıntı yaptığından atışların alt vurmasına sebep oluyordu. Arpacık küçülünce zaten isabetli olan tüfekle daha hassas atışlar yapmak da mümkün oldu. İkinci modifikasyonum ise dipçik üzerindeydi. Dipçiği bana biraz uzun geliyordu, özenli bir işlemle aynı çizgileri koruyarak 2 cm kısalttım. Bu sayede tüfek katlandığında da hem namlu hem de dipçik aynı hizaya gelmiş oldu.

Aslında silahların orijinal olarak kalmasını tercih etsem de dipçikte yaptığım işlemin bir sebebi daha var, bu da kamp çantasına sığmakta problem oluşturmasıydı. İşlem sonrası bu çantaya sığabilir hale geldi Double Badger: 
https:// avfoni/urun/sturm-50-lt-canta-siyah

Kalınlığı düşük ve katlanınca yer kaplamayan bir silah olduğu için kullanmayı düşünenler başka seçenekleri de değerlendirebilirler tabi spor çantası ya da başka türde çantalar gibi. Bu sayede sadece kampta değil araçta bulundururken evinize götürürken de sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ki bu da bence diğer yivsizlerle karşılaştırınca çok ciddi bir avantaj oluşturuyor.

Son olarak iğnenin kurulu beklemesi konusunda ben şöyle bir uygulama yapıyorum. Eğer silah uzun süre kullanılma ihtimali düşük olarak bekleyecekse yani aktif olarak bir kampa yolculuğa çıkmıyorsam iğneleri düşürerek bekletiyorum. Eğer katlı halde muhafaza edeceksem, bu sefer katlayıp iğnelerini düşürerek bırakıyorum. Silah normalde katlanırken iğneleri kuruyor. Dolayısıyla katladıktan sonra iğneyi düşürdüğünüzde hiçbir yay tansiyon altında kalmıyor. Lakin bu uygulama yapılacaksa çok önemli bir noktaya dikkat etmek de gerekiyor. Silahı tekrar kapatırken mutlaka hatırlayıp manivela yardımıyla iğneleri tekrar kurmadan kapatmamak gerekiyor. Çünkü iğnelerin ucu silah katlıyken düşürüldüğü için dışarıda kaldığından bu şekildeyken kapatmak iğnenin kırılmasına bile yol açabilir. 

Çadır içinde ise atım yatağı dolu, emniyet devrede bekletiyorum. Sonuçta silahla birlikte hareketli olduğum bir yer değil ve zaten yerde beklediği için belli bir yükseklikten düşme ihtimali yok. Ben böyle değerlendiriyorum. Umarım konuyla ilgilenenlere faydalı olmuştur.

Silahınız tekrar hayırlı olsun, 300 tl çok iyi bir fiyat. Eğer sizin yerinizde olsam tek kırma olduğu için 12 ga yı tercih ederdim ben de. Güle güle kullanın.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
aseyhan, harun, Yasin06, red, rainman

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi