Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılık silah taşıma ruhsatı
Merhaba değerli üyeler ;forumdaki hukukçu abilerime danışmak istediğim bi konu var ben bir devlet memuruyum ayrıca arıcılık yapıyorum.Bundan yaklaşık 50 gün önce arıcılıktan silah taşıma ruhsatı için evraklarımı tamamlayıp emniyete teslim ettim . Bir aydan fazla emniyette kaldı jandarma tutanağı tarım maliye tutanakları tamamlandıktan sonra emniyette imzalanıp valiliğe gitti yaklaşık 3 haftadır valilikte araya adamda koymamıza rağmen vali bey bi türlü imzalamadı.Memurdan arıcı nası oluyor diye imzalamamakta ısrar ediyor dosyanın imzalanmaması durumunda konuyu idare mahkemesine taşımayı düşünüyorum konu hakkında yorumlarınız benim için çok değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılar .....

Alıntı

(02-11-2018, 11:12 AM)elratin demiş ki: Merhaba değerli üyeler ;forumdaki hukukçu abilerime danışmak istediğim bi konu var ben bir devlet memuruyum ayrıca arıcılık yapıyorum.Bundan yaklaşık 50 gün önce arıcılıktan silah taşıma ruhsatı için evraklarımı tamamlayıp emniyete teslim ettim . Bir aydan fazla emniyette kaldı jandarma tutanağı tarım maliye tutanakları tamamlandıktan sonra emniyette imzalanıp valiliğe gitti yaklaşık 3 haftadır valilikte araya adamda koymamıza rağmen vali bey bi türlü imzalamadı.Memurdan arıcı nası oluyor diye imzalamamakta ısrar ediyor dosyanın imzalanmaması durumunda konuyu idare mahkemesine taşımayı düşünüyorum konu hakkında yorumlarınız benim için çok değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılar .....

Sayın Elratin,

Hukukçu değilim, fakat Devlet memurunun ek iş yapması yasak olduğunu biliyorum. Şahsi fikrim, arıcılık işinizi çok fazla dillendirip memuriyet sicilinizi etkilemeyin. Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
oktaysandikci
Sayın Elratin,

Bildiğim kadarıyla yardımcı olmadan önce " araya adam koymak" durumunu yadırgadığımı belirtmek isterim.Sorduğunuz sorunun cevabına gelince 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 25. Maddesinde bu husus açıklanmış ve yasaklanmış.Aynı zamanda ilgili kanunun 125. Maddesinin D fıkrasının h bendini incelemenizi tavsiye ederim.Sıkıntı yaşama ihtimaliniz yüksek görünüyor. Zira arıcılık faaliyeti nedeni ile taşıma ruhsatı alabilmek için 2000 kilo bal satıldığına dair makbuzun da istenen belgeler arasında olduğunu emin olmamakla beraber hatırlıyorum.

Saygılar.

Alıntı

Özürdileyerek düzeltiyorum. 657 sayılı kanunun 25. Değil, 28. Maddesi olacak.

Saygılar

Alıntı

Merhaba,

Bir dönem arıcılık yaptım;

Eğer başvuruyu büyükşehir gibi kırsal kesimin az olduğu bir yerden yapıyorsanız işiniz zor,

Ben İstanbul dan bir ara düşünmüştüm ama imzalanmadığını söylediler.

Mantıkta şuydu; kırsal olmayan bir yerde arıcılık nasıl yapılır ?

İsterseniz kırsal ağırlıklı yerleşimin olduğu bir yerden başvuru yapın yada dediğiniz gibi yasal yollara başvurun.

Saygılarımla,

Alıntı

Merhabalar sayın elratin, 

Taşıma amaçlı silah taşıma ruhsatı yönetmeliğinde, "gezici olarak arıcılık faaliyetinde" bulunmaktan söz edilmekte. Ancak devlet memurluğu kanuna göre arıcılık faaliyetini sadece kendi arazinizde yapmak üzere izin veriliyor. Gezici arıcı olduğunuz iddiası üzerinden gitmeye kalkarsanız, memuriyetiniz ile ilgili sıkıntı doğması muhtemel gözüküyor. Hukukçu forumdaşlarımız konuyu daha ayrıntılı olarak ele alırlar. Benimki yasadan çıkartmış olduğum bir yorum. Kolaylıklar dilerim. Umarım gönlünüzce olur.

Alıntı

Çok doğru noktalar işaretlenmiş. Benzer durum sürü sahibi olanlar için de söz konusu. 150 büyükbaş yahut 750 küçükbaş hayvan sahibi olunması da tek başına silah ruhsatı alınmasına yeterli olmuyor (bizzat emniyet yetkililerinden aldığım bilgidir). Yani sayı yeterli olsa bile sürü bir besi tesisi çerisinde ise izin verilmiyor. Ancak bu sürüleri "kırsal alanda" ve "bizzat" güdüyorsanız hakkınız oluyor.

Arıcılık için de durumu Sn tilker net ifade etmişler.

Saygılarımla

Alıntı

Sn üyeler ben şehir merkezinde ikamet ediyorum büyük şehir değil ve kırsal alan çok arılar merkeze 5 km uzaktaki köyün meskun mahal dışı bir yerinde şuan ise kışlamak üzere başka bi şehre bi arkadaş vasıtasıyla gönderdim.Dosya valikte 3 haftadır imza bekliyor ne imzalanıyor nede geri gönderiliyor.İmzalanmaz ise sizce mahkemeye başvuru yapayım mı ? Saygılar ....

Alıntı

Kanunun arıcılığa izin verip vermediğini ben de bilmiyordum ama devlet memurluğu kanunu hayvancılık yapmaya izin vermiyor hatta kanunu okuyunca biraz düşünmüştüm.Aynı kanun zirai faaliyette bulunabilir diyor.Muhtemelen mesele yukarıda anlatıldığı gibi. Eğer ki mesai saatleri içerisinde 50 büyükbaş hayvanı otlatmak için araziye çobanlık yapmaya devlet memuru çıkarsa ne olur düşüncesinden kaynaklanıyor.Ülkemizde malum mera hayvancılığı yapılıyor.Ahır yada ağılda besi yapılmıyor.

Malum köylerde genelde öğretmen ve din görevlisi bir veya bir kaç hayvan alır bunun genelde sütünden bazen etinden faydalanır.Bu bunun önüne geçmek için değil ama sınırların aşılmaması için konulmuş tahminim.Zirai faaliyette sanırım uzun yıllar tarım toplumu olmamızdan kaynaklanıyor.Çocuk okuyor , evkafta memur oluyor.Tarla veya meyve bahçesi talan oluyor.Tabi o devirlerde Rusya'dan buğday , Danimarka'dan çilek alınmıyordu.Sebze , meyve arzı düşmesin diye devlet memuruna böyle bir hak verilmiş.Birde pek çok meyve bahçesi çok fazla ilgi istemiyor sadece hasat zamanları çalışma gerektiriyor diye biliyorum.O da senede maksimum 30 gün.Memur izin alır veya parasını verir o toprağı işletir şeklinde düşünmüşler.

Maalesef kanunlar biraz sıkıntılı yapacak bir şey yok.

Alıntı

Değerli üyeler ben bu ruhsat işine girişmeden önce konuyla ilgili bi araştırma yaptım bikaç büyüğümede danıştım bunların içinde ruhsat büroda çalışan polis memurları tarım il müdürü gibi abilerim var. Öncelikle memura zirai faliyetler serbest fakat kanunda geçen bilfiil ve gezginci kelimeleri sıkıntı çıkarıyor.Tarımdan aldığım evrakta gezginci yazıyor orası tamam fakat bilfiil kelimesi memur olduğum için bana engel teşkil ediyor ama ben vazgeçmedim evrakları fazlasıyla biraraya getirip müracaat ettim dosya emniyetten çıktı fakat valilikte takıldı eğer imzalanmaz ise bundan sonrası için yorumlarınızı bekliyorum saygılar ....

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi