Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stoeger M3K Namlu-Kep Birleşim Hatası
Değerli Forum Dostlarım,

Yaklaşık 2 3 ay önce Stoeger M3K tüfeğim envanterdeki yerini almıştı. Dipçik düşüklük, uzunluk ve avans ayarlarını da kendime göre uyarlamış olmama rağmen diğer tüfeklerimin aksine M3K ile uyum problemi yaşadım. Uyum problemi derken tüfeği gözü kapalı yüzlediniz ve gözünüzü açınız. Arpacık her seferinde solda kalıyordu. Bu durumun sebebini tüfeğin yeni olmasına yorarak problemi kendimde aradım ve tüfek ile uzun uzun omuzlama antremanları yaptım. 2 ay sonunda herhangi bir iyileşme olmayınca "Acaba sorun tüfekte olabilir mi?" diye düşündüm.

Meslek icabı yamuk olduğunu düşündüğümüz her şeye ip çekeriz biz. Smile

Tüfeğe yatay ve dikey olarak düz bir konumda bulduğum en ince ip ile ip çektim. Tüfeğin kasa üzerindeki çizgilerini referans alarak, ilkel yöntemlerle yapmış olduğum ölçümlere göre arpacık bir miktar sola kayık görünüyordu. Namlunun eğik olabileceğini düşündüm önce. 

[Resim: 20180711-135529.jpg]

[Resim: 20180711-135828.jpg]

[Resim: 20180711-135544.jpg]

Hemen fabrika ile iletişime geçtim. Durumu izah ettim. Böyle bir durumun çok düşük bir ihtimalle mümkün olabileceğini söylediler. Kontrol için tüfeği fabrikaya istediler; hemen gönderdim. Evet haklı çıkmıştım. Tüfeğin namlusu, kep ile birleşiminden kaynaklanan bir hatadan ötürü bir miktar sola bakar vaziyetteymiş. Namluda eğiklik yok ama...

Namlu kepinden ayrıldı. Kumlama işlemine müteakiben namlu dış yüzeyi tekrar krom kaplandı. Namlu yeni kep ile buluşarak ölçümleri yapılıp tarafıma gönderildi. Hemen masaya yatırdım tekrar. Hata düzeltilmişti.

[Resim: 20180725-181627.jpg]

[Resim: 20180725-181307.jpg]

Bu arada Stoeger Müşteri Hizmetleri birimi kadar ilgili, alakalı ve çözüm odaklı çalışan başka bir yerli silah fabrikası ile tanışmadım. Onlarca kez yapılan telefon görüşmeleri, dilek ve isteklere bıkmadan ve usanmadan verilen cevaplar beni ziyadesiyle memnun etti. Ve Selami Usta... Tanıştığım için gerçekten memnun olduğum harika bir insan kendisi. Gönderilen tüfekten memnun kalmamam halinde sorgusuz sualsiz yeni namlu, olmadı yeni tüfek gönderme sözü verebilen bir Usta.

Tüfeğin test atışları da bana gönderilmeden önce fabrikada yapılmış.

[Resim: 20181021-145035.jpg]

Atışın 50 metrede bir miktar sol alta kaçtığı görülüyor. Bende yine arazide yapmış olduğum grupman denemelerinde 50 metrede aynı bölgede topladım atışlarımı. Yine fabrika ile yapmış olduğum görüşmede Selami Usta, atışların toleransları dahilinde olduğunu ama istediğim taktirde namlu değişimi yapabileceklerini söylemlerine rağmen gerek duymadım.

Tüfeklerin son kontrollerinin daha özenli yapılması gerek. En azından üretim bandından çıkan tüfeklerin 3 fişek ile grupman denemesi yapılması gerek. Müşteri ilişkileri sonuna kadar ardında duruyor tüfeklerinin lakin "Hele bir gönderelim, arıza çıkarsa icabına bakarız." felsefesi de bana göre yanlıştır. Bu tüfek acemi bir kullanıcının evinde namlu ekseni eğik bir vaziyette seneler boyu da kalabilirdi. O yüzden yerli sanayimizin üretim standartlarının daha da artması dileğiyle...

Saygılarımla.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
harun, SSSalih, Sabri, PersonalDefence, yyildiz, xeorx, alone61, Red Kit, Shepherd, al-me, iso, husrev, ugurucar57, ThePulchra, kuti

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi