Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Webley Scott Coach Gun
[Resim: IMAG0900.jpg]

[Resim: IMAG0904.jpg]

[Resim: IMAG0905.jpg]

[Resim: IMAG0903.jpg]

[Resim: IMAG0882.jpg]

[Resim: IMAG0902.jpg]

Selamlar arkadaşlar, geçen hafta elime ulaşan, Türkiye'deki en kaliteli yivsiz tüfek üreticilerinden biri olan Akus firmasından özel ölçü ve isteklerime göre yaptırdığım tüfeğimin fotoğraflarını paylaşmak istedim.
Tamamen keyif ve biraz da güvenlik amaçlı yaptırdığım yeni gözdem, İngiltere markası Webley Scott'un bazı modelleri ülkemizde Akus firması tarafından üretiliyor ve yerli firmamız son derece üst kalite segmentlerinde, diğer avrupa üretimi markalarla çok rahat boy ölçüşebilecek seviyelerde tüfekler üretiyor.
Özelliklerine gelince:
Tamamen benim isteğim olan çift tetik, ejektörsüz, 51 cm namlu (her ikisi de şoksuz 76 mm yatak) kişisel ölçülerime göre dipçik formu ve 2,5 numara kalitede ceviz ahşap aksam. Ayrıca cam meneviş namlu ve kemik meneviş göve ve sade gravür...
Aslında Webley Markası olarak alma niyetinde değildim fakat istediğim namlu ellerinde Webley olarak hazır olduğundan tüfek siparişten18 gün sonra elime ulaştı. Muazzam işçiliğinden dolayı Akus firmasına Oğuz Bey'e ve kaliteli hizmet anlayışlarından dolayı Yalova'mızın düzgün esnaflarından Avdan Av bayii işletmecisi Gürsan Bey'e teşekkürlerimi sunarım. Fotoğraflar aceleye geldi lütfen kusuruma bakmayın.

Alıntı
43 üye teşekkür etti:
OCEANBORN, Xlll, PersonalDefence, efe1753, alone61, madenci08, tirendaz, Ahmet Özalp, harun, Rangeman, çatana, Sabri, mehmetstar, mertk, shelby, bilhan, karabasan, Yasin06, wubıh, lenduha, Hero17, Hakan_, Triggernazi, blacksea, ugurucar57, 1905sss, Surmene, Red Kit, absc42, ducak, eucar, SSSalih, demasoni, haplo, aseyhan, Kıraç Ata, al-me, Dr.Oz, yyildiz, LAMRETOEJ, mimaslan, kepenek50, kuti
Bence çok güzel olmuş.  Thumbs Up

Fiyatı herkes merak ediyordur ama sormayacağım.   Rolleyes

Sanırım tamamı deri bir askı kayışı ile yakışıklılığı tam olacaktır.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mehmetstar, baracuda77, 1905sss
Sn. Harun, fiyatı 4250 TL. Bu fiyat, Akus firmasının internet sitesindeki 'Estate' modelinin fiyatıydı. Malum ekonomik durumlardan dolayı şu anki fiyatı ne olur bilemem. Bunun üzerinde iki model daha var. Estate Lux ve Prestige. Yapılan işçiliğe göre fiyatlar elbette tırmanıyor.
Evet, tamamı deri kayış çok daha güzel olur, onu da ileriki zamanlarda edinme niyetindeyim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Merhaba Sayın Baracuda77,

Hayırlı olsun tüfeğiniz,

Coach gun benim gerçekten çok sevdiğim bir platformdur.

Kurşun atış-grupman videolarını merakla bekliyorum,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
baracuda77, tirendaz, serdaraktas
Merhaba sayın Baracuda77,

Atış yapma imkanı bulabildiniz mi ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn mehmetstar, çok yoğun olduğumdan, iki gün önce ancak fırsat bulabildim. Hatta tüfeğin kundak içini bile dikkatli incelemediğimden, keza tırnakları o kadar muntazam yapılmış ki iki parça olduğunu bile fark edememişim. Tüfek ejektörlüymüş. Ben de bunu atış yaparken fark ettim.. Mekanizmayı son derece basit istememin sebebi, her türlü handikaptan uzak olmasını istememdi. Ama yapısı gerçekten oldukça kaliteli ve yıllarca herhangi bir arıza yaşatmayacağına inanıyorum. Gelelim atış konusuna, bahsettiğim gibi, 51 cm namlu boyu ve şoksuz yapısına rağmen, 9 lu şevrotin fişeklerle 10 m mesafeye yaptığım atışlar max. 30 cm çaplı bir daireye grupman verdi. Bu da benim beklediğim değerler. Sizlerin değerlendirmeniz nedir onu da merak ediyorum. Ben 12 ga. tüfekle bugüne kadar çok az atış yaptım. Bunların içinde de şevrotin ve tek kurşunlar oldukça az. Diğer yivsiz tüfeğim 16 ga. 76 cm namlulu bir Huğlu s.poze. Onun grupmanları çok daha sıkı elbette. Bir de tetik olarak her ikisi de yumuşak sayılabilecek durumda. Geri tepmeleri biraz sert hissediliyor fakat iki elle desteksiz (koltukaltından) atışlarda herhangi bir problem yok. Az miktarda kurşun sıvaşması oldu, bunu da biraz yağ ve çok az bulaşık teli dokunuşuyla hallettim. Tek kurşunla deneme fırsatım olmadı. Bir dahaki sefere inşallah fotoğraflı bir atış yorumu paylaşma niyetindeyim. Şimdilik bu kadar. Selamlar saygılar..

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, Xlll, mehmetstar, tirendaz
İçimde kalmasın dedim ve affınıza sığınarak yazmak istedim. 

Keşke ingiliz kundak olsaydı.

Tekrar hayırlısı olsun. 

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
baracuda77
(25-10-2018, 12:53 AM)Xlll demiş ki: İçimde kalmasın dedim ve affınıza sığınarak yazmak istedim. 

Keşke ingiliz kundak olsaydı.

Tekrar hayırlısı olsun. 

Saygılar.

Ingiliz kundak oldum olası bana ergonomik gelmemiştir. Teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Xlll
(24-10-2018, 08:37 PM)baracuda77 demiş ki: Sn mehmetstar, çok yoğun olduğumdan, iki gün önce ancak fırsat bulabildim. Hatta tüfeğin kundak içini bile dikkatli incelemediğimden, keza tırnakları o kadar muntazam yapılmış ki iki parça olduğunu bile fark edememişim. Tüfek ejektörlüymüş. Ben de bunu atış yaparken fark ettim.. Mekanizmayı son derece basit istememin sebebi, her türlü handikaptan uzak olmasını istememdi. Ama yapısı gerçekten oldukça kaliteli ve yıllarca herhangi bir arıza yaşatmayacağına inanıyorum. Gelelim atış konusuna, bahsettiğim gibi, 51 cm namlu boyu ve şoksuz yapısına rağmen, 9 lu şevrotin fişeklerle 10 m mesafeye yaptığım atışlar max. 30 cm çaplı bir daireye grupman verdi. Bu da benim beklediğim değerler. Sizlerin değerlendirmeniz nedir onu da merak ediyorum. Ben 12 ga. tüfekle bugüne kadar çok az atış yaptım. Bunların içinde de şevrotin ve tek kurşunlar oldukça az. Diğer yivsiz tüfeğim 16 ga. 76 cm namlulu bir Huğlu s.poze. Onun grupmanları çok daha sıkı elbette. Bir de tetik olarak her ikisi de yumuşak sayılabilecek durumda. Geri tepmeleri biraz sert hissediliyor fakat iki elle desteksiz (koltukaltından) atışlarda herhangi bir problem yok. Az miktarda kurşun sıvaşması oldu, bunu da biraz yağ ve çok az bulaşık teli dokunuşuyla hallettim. Tek kurşunla deneme fırsatım olmadı. Bir dahaki sefere inşallah fotoğraflı bir atış yorumu paylaşma niyetindeyim. Şimdilik bu kadar. Selamlar saygılar..
Merhaba Sayın Baracuda77,

Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. 

Ben uzun süredir, gerek forumlardan gerekse sosyal medyadaki kullanıcılar üzerinden Akus Av Tüfeklerini takip etmekteyim.  

Kendimi çift kırma aşığı olarak ta tanımlayabilirim  Smile

Ben çifte ile tek kurşun atışını çok seviyorum.  Bu sebepten, çift kırma ile isabetli şekilde kurşun atılabilir mi atılamaz mı  onu merak ediyorum.  Bu açıdan bakarsam,  denemediğim sadece Huğlu ve Akus Tüfekleri kaldı.  Bilmiyorum belkide, çift kırma kurşun için uygun bir platform değildir.  Belkide çift kırmalar sadece kuş avı ve çok yakın mesafeden şevrotin kullanımı için uygundur. Huğlu ve Akus'u de deneyince kafamda kesin bir fikir oluşmuş olacak sanırım. 

Sanırım Yalovadasınız; eğer zaman uygun olursa bende sizinle kurşun testine katılmak isterim.

Not: Yakın zamanda Akus çift kırma ile 60 metreden domuz vuran bir avcı gördüm.  Açıkçası bu durumda Akus almam konusunda bana güven verdi. Sizden gelecek test sonuçlarına göre kesin bir karar vereceğim.

Saygılarımla,

Alıntı

Sn. Mehmetstar merhabalar, şahsen tek kurşun atışı esassa, yarı otomatik veya s.pozenin daha etkin kullanılabileceğini düşünüyorum. Coach gun tarzı tüfeklerde yakın mesafe atış söz konusu olduğu için ayrı bir platform olarak değerlendirmek gerek. Kalite, sağlamlık ve görsellik olarak değerlendirmem gerekirse, Akus gerçekten alınacak bir tüfek. Coach gun olarak kullanılan bir tüfek, yedek namlu ile de av ve atış için kullanılabilir. S.poze tüfeğim olmasa, buna kesinlikle bir de yedek uzun namlu yaptırırdım. Sadece 25 atış yapabildim ve namlu boyu kısa olduğu için, tek kurşunla da henüz atış yapmadığım için bu konuda bilgi ve fikir aktaramıyorum. Tecrübeli avcı arkadaşlarımız fikir verebilirler. Avda kullanılacaksa namluyu meneviş değil de siyah krom yaptırmanızı tavsiye ederim. Yoksa oksitlenmeden kolay etkileneceği için hafif yağlı bir bezle ara sıra silmek faydalı olacaktır.
Zamanımın önemli bir kısmı İzmir de geçiyor. Yalova da olduğum zaman da yoğun oluyorum ama bir etkinlik düzenleyebilirsek katılmak için gayret sarf ederim. Ayrıca silahı bizzat görmek isterseniz Yalova civarındaysanız benimle kemalerbay81@gmail adresinden iletişim kurabilirsiniz. Yalova da Avdan av bayiinde Akus marka iki adet tüfek vardı ben bunu alırken. Biri ingiliz kundak 60 cm namlu ve diğeri tabanca dipçik 61 namu. Orada da görebilirsiniz. Tekrar selam ve saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi