Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni tüfeğim RETAY Masai Mara 12 Ga
Değerli Forumdaşlarım,

Bu güne kadar aldığım 12 Ga tüfeklerim genellikle slug namlulu gazlı veya pompalı tüfeklerdi. Hiç kinetik tüfeğim yoktu, uçar avları için kullanabileceğim şoklu tüfeğim de. Araştırırken bulduğum, Benelli Click sorununu çözdüğü söylenen RETAY masai Mara'yı bayide inceledikten sonra almaya karar verdim.

Daha önce Randy Wakeman tarafından incelemeleri yapılan bu tüfeği ben de incelemeye ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Önce genel bilgileri paylaşıp daha sonraki aşamalarda güvenilirlik testlerini, isabet, saçma ve slug grupmanlarını, hissedilen geri tepmeyi sizlere vakit buldukça inceleyip aktarmaya çalışacağım.

İlk bakışta 66 cm namlulu, şerit bant, fiberoptik arpacıklı tüfeğimin genel görüntüsünü aktararak başlayayım:
[Resim: MM_genel.png]

Bu tüfeğin polimer veya ceviz kundaklı modelleri var. Gövde (kubuz) rengi olarak siyah, saten, gümüş, bronz seçenekleri. Namlu boyu 51-61-66-72 cm seçenekleri mevcut. Firma şu sıralar fiberoptik arpacık ve gez içern slug namlu seçeneğini de piyasaya sunmak üzere.

Ben ceviz kundak takımı olan, saten gövde ve şerit bant, fiberoptik arpacık, 66 cm namlu boyu seçeneklerini kullandım.

Masai Mara, Beretta imalatı sağlam ve şık bir polimer çanta ile satılıyor:

[Resim: MM_kutu.png]
Kutu içeriği oldukça zengin, aşağıdaki resimde üzerilerine yazdığım aksesuvarlar bir kutuda kaliteli biz silah yağı ile geliyor:

[Resim: MM_i_erik.png]

Kinetik tüfek olduğu için parça sayısı az, aşağıdaki resimde sahra sökümü sonrası durumu görebilirsiniz. Kubuz üst kısmı açık, uzatılmış namlu kepi kubuz üst kısmını tamamlıyor:

[Resim: MM_s_k_m.png]

Gövde (kubuz) sanırım sert alüminyum döküm. Üzerinde hiç CNC veya torna izi yok. Oldukça kaliteli bir görünümde. Tırnakla çizmeye çalıştım boyada hiç bir çizilme olmadı:

[Resim: MM_kubuz.png]

Patenti alınmış Tetik gurubu hiç bir alet kullanmadan üzerindeki bir butona basılarak kolayca çıkıyor. Bunun güvenlik amaçlı (tetik kilidi  kullanmadan) tetik gurubunu ayrı tutmak isteyenler için yapıldığını okudum. Tetik gurubu çelik ve benim izlenimim işçilik oldukça kaliteli:

[Resim: MM_tetik.png]

Mekanizma (sürgü) olduça kaliteli çelik. Henüz detaylı sökümünü yapmadım. RETAY firmasının patentin aldığı "inertia plus" sürgü de kullandıkları torsiyon yayı ile Benelli Click olayını ortadan kaldırmış. Aşağıdaki bu torsiyon yayını okla işaretledim. Benelli firması Benelli Click olayını aşmak için bir yay-bilye sistemi kullanmaya başladı. Ancak kişisel olarak ben Retay'ın sistemini daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.
[Resim: MM_S_rg.png]

Üç değişik tüfekte bayide test yaptım. İlk tüfek Akdaş, mekanizma yavaş bırakılınca döner başlık kilitlenmiyor, tetik ateşlemiyor ve zorlamayla da yerine oturmuyor. İkinci tüfek İmpala Plus, döner başlık yerine tam oturmuyor, tetik çekilebiliyor, başlık dönerek yerine oturuyor. Bu arada fişeği ateşler mi, sorun olur mu test etmedim. Son tüfek Masai Mara. Sürgü yavaşca bırakıldığında döner başlık torsiyon yayı yardımıyla tam oturuyor ve kilitleniyor. Bunu aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Namlu şerit bant, ucunda ufak fiberoptik arkacık var. Kubuzdaki çukur bant, şerit bant ile devam ediyor, tüfeği omuzladığınız zaman arpacığı net görebiliyorsunuz:

[Resim: MM_namlu.png]

Dipçik ve kundak takımı benim aldığım modelde ceviz. Kundak takımları Beretta firmasına yaptırılıyor. Oldukça kaliteli Türk cevizi ve işçiliği bana göre çok iyi. Dipçik pedi kaliteli, geri tepmeye ne kadar etkisi oluyor atış testlerinde göreceğim. 

[Resim: MM_dip_ik.png]

Tüfeğin tetik çekme nesafesi 36 cm, dipçik taban düşüklüğü 5.5 cm. Henü atış yapmadığım için bana uygunluğunu şu anda bilemeyeceğim. Ama çok rahat omuzlayabildiğimi, tetik erişimimin rahat olduğunu söyleyebilirim.

RETAY firması Sürgü, namlu ve tetik guruparı için 15 yıl, diğer kısımlar için 5 yıl garanti veriyor.

Sizlere ön incelemesini sunduğum yeni tüfeğimin atış testlerini aktarmak üzere.

Saygılarımla

Alıntı
51 üye teşekkür etti:
alone61, rallier_61, PersonalDefence, Xlll, Rangeman, XXAHMETXX, Carbon12, ilksurfer, tirendaz, Alphawolf, 6patlar, rainman, kut4, Triggernazi, hunter 12, lenduha, Cem1964, Surmene, efe1753, blacksea, demirci57, Yasin06, ERDAL, Gravis_Pro, Red Kit, demasoni, Mechul, wubıh, usame, 1905sss, Blvgary, LAMRETOEJ, yyildiz, tsuba, eucar, Fruktoz23, Ugrastelefon, jfmrk, mimaslan, pasa_7676, sem, wildeagle, Porsuk, madenci08, Murata, shelby, al-me, nsyuksel, Dr.Oz, mehmetstar, aosenguder
Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun Sn. Sabri, yazılarınızı tekrar görmek sevindirici.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. Sabri,

Öncelikle son zamanlarda çok sık görmediğimiz analitik ve bilimsel katkılarınızdan dolayı bu vesile ile teşekkür etmek isterim. 
Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun. Benimde çok merak ettiğim bir marka, çok ciddi iddaları olan bir firma. Sizden gelecek geri bildirimlerin benim satın alma kararımda birinci sırada olacağını söylemek isterim.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Sn. Sabri,

Öncelikle son zamanlarda çok sık görmediğimiz analitik ve bilimsel katkılarınızdan dolayı bu vesile ile teşekkür etmek isterim. 
Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun. Benimde çok merak ettiğim bir marka, çok ciddi iddaları olan bir firma. Sizden gelecek geri bildirimlerin benim satın alma kararımda birinci sırada olacağını söylemek isterim.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn.Sabri,
Güzel günlerde kullanın..

Fotoğraflara bakınca; "bu yerli üretimse, bizimkiler neyin nesi" demekten kendimi alamıyorum Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Hayırlı olsun. Foruma, bizlere katkılarınızdan dolayı teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. Sabri tekrar hoş geldiniz.

Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn Sabri,

Öncelikle hayırlı olsun. Güzel günlerde kazasız, belasız kullanın inşAllah.

Beretta 1301'i sizin inceleme mesajlarınızın tamamını okuduktan almaya karar vermiştim. Şimdi üzerinde düşündüğüm bir diğer silahı edindiğinizi ve özelliklerini ilk elden bizlerle paylaşacağınızı öğrenince, şahsım adına , çok sevindim. Tez zamanda yeni mesajlarınızı bekliyoruz.

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sayın Sabri üstadım,
Sizi görünce gerçekten çok sevindim. Sayenizde çok şeyler öğrendik.
Saygı ve hürmetlerimle...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Değerli Forumdaşlarım,

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bu hafta sonu atışa gidemiyorum. Sabah kalktım, tatil günü işe gittim, şimdi biraz fırsatım olunca iki satır bir şeyler aktarmak istedim. Madem ben bu gün test yapamıyorum yapanlardan örnek vereyim istedim.

RETAY ABD pazarını hedeflemiş yerli firmalarımızdan (Bunun dışında diğer kıtalara da satışı çok). Pazarlama stratejisi olarak, yivsiz konusunun ünlülerine, test etmek üzere Masai Mara tüfeklerinden göndermiş. Bunlardan biri 1 milyon takipçisi olan ABD li ünlü yivsiz ustası Randy Wakeman. Her ne kadar her bindiği atı övme özelliği olan kişi de olsa, bu değerlendirmelerini objektif buldum.

Randy Wakeman'ın kendi web sitesindeki incelemelerinden özetlersem şunları yazmış:

Hoşlanmadıklarım:

Emniyet mandalı küçük, genelde daha büyük olmalı. Fiberoptik arpacık büyük  (firma bunu düzeltti, bana gelende küçük Truglo fiberoptik arpacık var). El kundağı önündeki kilit somunu büyük ve çok çevirmek gerekiyor. Tüfekle verilen El kitapçığındaki açıklamalar yetersiz ve karışık.

Beğendiklerim:

Çıkarılabilir tetik gurubu. Tetik korkuluğunun çoğu tüfekteki gibi polimer olmayıp solid metal olması. 8 mm şerit bant. Kolay fişek yükleme sağlayan giriş, uzun kurma mandalı, sunulduğu sert kutu, kutu içeriği ve verilen şoklar.
Benelli Click ve Benelli thump yaşatmaması, düşük ağırlıklı sıkıları başarı ile atması, tüfek ağırlığının kolay taşınabilir olması, düşük tetik çekme ağırlığı.

Aşağıdaki inceleme videosunda önce Benelli de olan Benelli Clik ve Benelli Thump sorunlarını anlatıyor. Daha sonra bunları Masai Mara'da olmadığını göstererek atışlar yapıyor. (Randy'nin elindeki tüfek benim aldığım saten gövde-ceviz kundak aynısı) İyi seyirler 

Herkese iyi pazar dinlenmeleri dilerim

Saygılar

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
1905sss, mimaslan, yyildiz, lenduha, Yasin06, Porsuk, efe1753, red, Gravis_Pro, Kıraç Ata, tsuba, wubıh, nsyuksel, LAMRETOEJ, FBC, Dr.Oz, usame, mehmetstar, aosenguder, rainman, ERDAL

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi