Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik TP9 SFx detaylı inceleme
===Farklı başlık altındaki mesajlarımı SFx'e özel bir başlığa taşımayı düşündüm, gelen cevapları da taşıyıp, oradakileri silmeyi deneyeceğim====

Merhabalar,

Sökmeyi takmayı seviyorum demiştim ya şurada, http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...25&page=25 gerçekten öyle Smile

Bu benim Canik TP9 SFx, Mayıs 2018 etiketi var kutuda, ben Haziran'da aldım, 1190 atım olmuş, hepsi Ankara'da DAB poligon'da atıldı (kendi silahımdan öncede poligonun "Elite" silahıyla 520 atım yapmışım). Herhangi bir ateşli silahla bütün tecrübem bu kadar şimdilik. Adım adım sökebildiğim kadar söküp temizliyorum (model araba - RC işleriyle uğraştım, minik minik çok detay vardır, oradan bulaşmış bir heves olabilir)

Söktüğüm parçaları, ve yuvalarını temizleyip taktım.

Buyurunuz, selam ve saygılarımla...

[Resim: IMG_3432_FPB_t_rnak_ve_yaylar.png]

[Resim: IMG_3413_FPB.png]

[Resim: IMG_3420.jpg]

[Resim: IMG_E3422.jpg]

[Resim: IMG_E3423.jpg]

[Resim: IMG_E3431.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, Pistov, tirendaz, yyildiz, taarruz, XXAHMETXX, kepenek50, defender45acp, alpago
Merhabalar tekrar,

Bu da benim Canik TP9 SFx'in alt gövde sökümü

En zorlanacağımı düşündüğüm yer namlu kilidi mandalının pimiydi, (daha önce bir amerikalı abi videosunda oldukça zorlanmıştı). Küçük bir çivi bulup, sivri ucunu kestim, üstten değil alttan itekledim pimi, çok rahat, kayarak çıktı. Çivinin gövdeye sürttüğü yere isteyen maske bandıyla koruma yapabilir, ben yapmadım bir iz de oluşmadı zaten.

[Resim: IMG_3560.jpg]

[Resim: IMG_3561.jpg]

[Resim: IMG_3562.jpg]

Sürgü tutucu yayı'nın pozisyonu, (her zamanki gibi bol foto çekip, geri takarken aksilik yaşamayayım diyorum)

[Resim: IMG_3563.jpg]

[Resim: IMG_3564.jpg]

Yukarıdaki namlu kilidi pimini çekerken, bir parmağınız namlu kilidinde olsun, fotoğraftaki yay namlu kilidiyle beraber çok güzel fırlıyor Smile

[Resim: IMG_3565.jpg]

Sırada tetik kasası pimi var

[Resim: IMG_3566.jpg]

[Resim: IMG_3567.jpg]

[Resim: IMG_3568.jpg]

Punch kısa gelirse, uygun bir alyan ve elinizle iterek çıkartabilirsiniz

[Resim: IMG_3569.jpg]

Şimdi de tetik ve sürgü tutucu mil

[Resim: IMG_3570.jpg]

[Resim: IMG_3571.jpg]

[Resim: IMG_3572.jpg]

[Resim: IMG_3574.jpg]

Tetik kasası (Canik kullanım kılavuzunda öyle diyor), bunun sökümü biraz sabırla yapılmalı, (bir sonraki mesajda devam ediyorum....)

[Resim: IMG_3575.jpg]

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
yyildiz, taarruz, scarface4086, XXAHMETXX, defender45acp
Eveeet, tetik kasası sökümü, önce arka taraftan küçük bir düz tornavidayı, fotoğraftaki araya sokup, gövdeyi kaldıraç gibi kullanıp azcık oynattım...

[Resim: IMG_3576.jpg]

... sonra ön tarafında beliren açıklığı kullanarak gen düz tornavidayla biraz daha yukarı kaldırdım (her seferinde çok az)

[Resim: IMG_3577.jpg]

Sırasıyla iki üç defa önden ve arkadan küçük küçük kaldırınca tetik kasası da zorlanmadan çıktı

[Resim: IMG_3578.jpg]

[Resim: IMG_3579.jpg]

[Resim: IMG_3580.jpg]

Aşağıdaki sürgü tutucu yayı, tetik kasasıyla gövde arasında kalıyor, tetik kasasını geri takarken, önce bu yayı yerine oturtmayı unutmamak gerekiyor. Sürgü tutucu sonradan takılabiliyor.

[Resim: IMG_3581.jpg]

[Resim: IMG_3582.jpg]

Aşağıda özet görüntüyü bulabilirsiniz Smile

[Resim: IMG_3584.jpg]

Sonra, tetik, tetik mafsalı ve tetik yayını beraber çıkardım, tetiği yavaşça yukarı doğru sürdüm

[Resim: IMG_3585.jpg]

[Resim: IMG_3586.jpg]

[Resim: IMG_3587.jpg]

[Resim: IMG_3588.jpg]

Alttaki fotoğraftaki tetik yayını ön taraftaki yuvasından küçük kargaburun ile kurtardım...

[Resim: IMG_3589.jpg]

[Resim: IMG_3590.jpg]

[Resim: IMG_3592.jpg]

Fişek atacağında sıra (aşağıdaki fotoğrafta içinde tetik mandalı, iğne kurtarma mandalı olan...)

[Resim: IMG_3591.jpg]

Bir tane pim tutuyor

[Resim: IMG_3593.jpg]

[Resim: IMG_3594.jpg]

Bunu da oturduğu yerden çıkarmak için parmaklarıma aşağıdaki şekilleri verip destek alıp, gövdeyi bir miktar esnetince, rahatça yukarı doğru çekebildim...

[Resim: IMG_3595.jpg]

[Resim: IMG_3596.jpg]

[Resim: IMG_3597.jpg]

Temizlik öncesi son durum, takma işine girişmeden önce bir kahveyle soluklanıp, acele etmeden, zevkli zevkli çalışmak lazım Smile

[Resim: IMG_3598.jpg]

Belki bu söküm bakım işlerini ileride büyüyüp tam üye olunca Smile ayrı başlıklara taşırım. (....taşımış oldum böylece)

Tüm üyelere selam ve saygılarımla...

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
tirendaz, yyildiz, taarruz, alpago, XXAHMETXX, sem, foottwo, defender45acp, ducak, mimaslan, kutaysahin89
Sayın üyelerimizin cevaplarını da aşağıdaki yöntemle buraya getirdim....

(10-09-2018, 05:28 PM)karabasan demiş ki: Muhteşem bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Hoş geldiniz bu arada.

Saygılarımla.

(10-09-2018, 05:37 PM)red demiş ki: Sn karabasan,

Hoş bulduk, çok teşekkür ederim

Saygılarımla,

(10-09-2018, 05:46 PM)6patlar demiş ki: Sayın Red elinize, sabrınıza ve dilinize sağlık. TP serisi tabanca sahibi olan arkadaşlarımız için gerekli görsellerle süslenmiş, ayrıntılı bir söküm çalışması olmuş. Umuyorum ki kahvenizi içtikten sonra tabancanızı doğrulukla ve parça artırmaksızın toplayabilmiş sinizdir. Big Grin Big Grin Big Grin
Saygılarımla...

(10-09-2018, 10:26 PM)red demiş ki: Sn. 6patlar,

Taktım taktım Smile

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, işe yararsa çok memnun olurum. Merak edenler için detaylı sökme takma konusunda benim youtube'ta bulabildiğim tek kanal "practical shooter"

Saygılarımla,

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, taarruz, karabasan, 6patlar
Bir iki derli toplu fotoğrafını ekleyeyim.

RedDot markası Shield, Minisight SMS-8MOA modeli, Canik'in Ankara ofisinden satın almıştım.

[Resim: IMG_2928.jpg]

[Resim: IMG_2878.jpg]

[Resim: IMG_2879.jpg]

[Resim: IMG_2882.jpg]

[Resim: IMG_2883.jpg]

[Resim: IMG_2884.jpg]

[Resim: IMG_2885.jpg]

[Resim: IMG_2722.jpg]

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
madenci08, sirflayer, mtaner55, FRD, sem, kararsız, Fruktoz23, yyildiz, XXAHMETXX, kepenek50, defender45acp, alpago
Tetik parmağına hatırlatıcı bir ikaz koymanız lazım, sürekli korkuluk içerisine kaytarıyor Smile. Açıkçası işaretleyici kullandığınıza göre emniyet ya da askeri teşkilattan olmanız lazım diye düşünüyorum ama alınan eğitimi düşününce bu ihlaller beni üzüyor...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
kararsız, LKT, sirflayer
Sn. sem,

Uyarınız için teşekkür ederim, destek elim acemilik yapmış, hoş, baskın elimin de daha çık fırın ekmek yemesi gerekşyor ayrı konu. Asker polis değilim, bulundurma ruhsatımla izin alıp poligonda atış yapıyorum yalnızca. RedDot?u poligonda kullanıyorum sadece. İlgili kanunları bir kaç sefer okudum, hala kafamda tam oturmamış olduğunu itiraf edeyim bu durumun.

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi