Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ne kadar temizlik?
(11-10-2018, 03:18 AM)Shepherd demiş ki: Benim ki biraz efsane askeri cezalandırma mantığıyla aynı. Venza tüfeğimi aldığım zaman dipçik pedı 20 atimdan sonra yerinden oynamıştı. Bir tane yerli bir tane de bb fişekte iğne vurmamıştı. O yüzden temizlik yapmak hiç içimden gelmiyor. Mazallah silah kullanmam gereken bir durum da kazara elime geçer diye şu an ev de sökülü vaziyette kutusunun için de.

Nedense ben hep cezayı kendime uyguluyorum. Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
(15-09-2018, 07:54 PM)hfc demiş ki: Merhaba merak ediyorum acaba söke taka parçalar aşınıp işlevini kaybetmez mi?

Saygılarımla.

Eğer elinizdeki silahın toleransları iyi ayarlanmış ve pimleri kıvırma sacdan imal değilde dolu pimlerse, gerek sökme gerekse takma işlemleri esnasında zorlamadan kaçınılır ve parçalara kendi ahengi içerisinde nazik davranılırsa, birde işlemi yapan ehil bir el ise çok sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Bu artık temizlikten çok takıntı haline gelmiş bence.Smile

Alıntı

(11-10-2018, 12:21 PM)ducak demiş ki:
(11-10-2018, 03:18 AM)Shepherd demiş ki: Benim ki biraz efsane askeri cezalandırma mantığıyla aynı. Venza tüfeğimi aldığım zaman dipçik pedı 20 atimdan sonra yerinden oynamıştı. Bir tane yerli bir tane de bb fişekte iğne vurmamıştı. O yüzden temizlik yapmak hiç içimden gelmiyor. Mazallah silah kullanmam gereken bir durum da kazara elime geçer diye şu an ev de sökülü vaziyette kutusunun için de.

Nedense ben hep cezayı kendime uyguluyorum. Big Grin

Efendim cezasını ben de çektim. Çektiğim ceza babamla tartışmama ve babamın gönlünü almak için kendisine aldığım 1 adet şerit namludur. Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(19-09-2018, 10:16 AM)MuRaT_6606 demiş ki: Silah temizlik konusunda çok hassas olduğum söylenemez. Ama kullanma kılavuzlarında önerilenlere de uymaya çalışırım. Benim merak ettiğim bazı yivsiz tüfekler 50-60 atımdan sonra  temizliğe ihtiyaç duyarken, bazısı da 250-300 atış olmasına rağmen saat gibi çalışıyor. Bunun başta fişek barutunun sebep olduğunu düşünmüştüm ama bu tezim farklı markaları kullanınca da aynı şeyi yapınca çöktü.
Gazlı pistonlu tüfekler için gözlemim imalattaki toleransları sıkı, ancak tasarım olarak kendini temizleyen piston vs gibi bir yapısı olmayan gazlı yarı otomatik tüfekler genelde 70-80 atıştan sonra temizlik istiyor. Kullanıldıkça karşılıklı çalışan parçalardan malzeme az az eksildikçe çalışma toleranslarları arttığından  temizlik yapmadan yapabildiğiniz atım sayısı da tedrici şekilde artıyor. Örneğin armsan rs a 2 bir tüfeğimiz var atış grubumuzda. İlk 1-2 bin atışta 40-50 atım sonra boş fişeği tahliye edemezdi. Şimdi bir atım gününde sorunsuz 300-400 fişek attığı oluyor temizlik görmeden.
Başka bir örnek olarak, bir başka arkadaşımızda söker takarken dahi parçaların arasındaki boşlukları görebildiğiniz bir hatsan yarı otomatiğimiz daha var. İlk geldiği günden beri ne koysak atıyor hiç sesi çıkmaz garibimin.
Temizlikte aşırı yağlı bırakırsanız bir de barut ve kurşun artıkları yapışıp çamurlaşarak çalışmayı olumsuz etkiliyor. Bu durumda da kısa sürede yine tahliye problemleri vs yaşamaya başlıyorsunuz. 
Selamlar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, ducak, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi