Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ne kadar temizlik?
Sayın üyeler selamlar.

Ateşli silahların temizliği konusunda son derece takıntılı biriyim. Tek fişek bile atılmış olsa silahı en ufak parçasına kadar temizlemeden rahat edemiyorum. Tabancamın temizliği bile bütün bir günümü alabiliyor. Aşağıda sizlere takıntımın boyutu ile ilgili fikir vermesi açısından yaptığım temizliklere ait birkaç fotoğraf ekledim. Sizce ateşli bir silahın sağlıklı çalışması için ne kadar temizlik yeterli olacaktır.

Saygılarımla.

[Resim: IMG_20180915_WA0005.jpg]

[Resim: IMG_20180915_WA0002.jpg]

[Resim: IMG_20180915_WA0003.jpg]

[Resim: IMG_20180915_WA0004.jpg]

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
harun, efe1753, lenduha, blacksea, mimaslan, tekoglu, Ahmet Özalp, sparus, Carbon12, red, ThePulchra, kaan han
Merhaba merak ediyorum acaba söke taka parçalar aşınıp işlevini kaybetmez mi?

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
Saygı duydum Sn ducak.

"Silah kirli olsa bile sağlıklı çalışmalı" düsturunu benimsediğim için kalıcı zarar bırakmayacak süre ve miktarda kirli tutarak sınırlarını öğrenmeyi tercih ediyorum. Üst üste 4-5 poligon seansını temizlik yapmadan, ya da sadece basit bir harbileme ile geçiştirdiğim oluyor.

Ardından en fazla sahra sökümü yaparak temizliyorum. Tüfekler dahil tetik grubunu 6-7 aydan önce açıp temizlemedim. Şöyle ölçü vereyim: Tabancada irca yayını, tüfekte şarjör yayını görüyorum en fazla Smile

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ducak, tekoglu, Ahmet Özalp, sparus
(15-09-2018, 08:10 PM)lenduha demiş ki: Saygı duydum Sn ducak.

"Silah kirli olsa bile sağlıklı çalışmalı" düsturunu benimsediğim için kalıcı zarar bırakmayacak süre ve miktarda kirli tutarak sınırlarını öğrenmeyi tercih ediyorum. Üst üste 4-5 poligon seansını temizlik yapmadan, ya da sadece basit bir harbileme ile geçiştirdiğim oluyor.

Ardından en fazla sahra sökümü yaparak temizliyorum. Tüfekler dahil tetik grubunu 6-7 aydan önce açıp temizlemedim. Şöyle ölçü vereyim: Tabancada irca yayını, tüfekte şarjör yayını görüyorum en fazla Smile

Saygılarımla.

Sn lenduha;

Aldığım her yivsiz veya tabanca için her seferinde kirlilik toleransını test edeceğim bakalım sorunsuz kaç atıma ulaşacak diye en başında niyet ediyorum. Ama nedense her atış veya poligon etkinliği sonrası kendimi elimde yağ ve fırça ile buluyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tekoglu, lenduha, Ahmet Özalp, tirendaz, mimaslan
Silah temizlik konusunda çok hassas olduğum söylenemez. Ama kullanma kılavuzlarında önerilenlere de uymaya çalışırım. Benim merak ettiğim bazı yivsiz tüfekler 50-60 atımdan sonra temizliğe ihtiyaç duyarken, bazısı da 250-300 atış olmasına rağmen saat gibi çalışıyor. Bunun başta fişek barutunun sebep olduğunu düşünmüştüm ama bu tezim farklı markaları kullanınca da aynı şeyi yapınca çöktü.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(19-09-2018, 10:16 AM)MuRaT_6606 demiş ki: Silah temizlik konusunda çok hassas olduğum söylenemez. Ama kullanma kılavuzlarında önerilenlere de uymaya çalışırım. Benim merak ettiğim bazı yivsiz tüfekler 50-60 atımdan sonra  temizliğe ihtiyaç duyarken, bazısı da 250-300 atış olmasına rağmen saat gibi çalışıyor. Bunun başta fişek barutunun sebep olduğunu düşünmüştüm ama bu tezim farklı markaları kullanınca da aynı şeyi yapınca çöktü.

Şahsi görüşüm kullanmakta olduğum aksa crossfire tüfeğin namlu üzerinde yer alan deliklerin tıkanması veya gaz pistonunun kurşun sıvaması yüzünden artık işlevini yerine tam getirememesi sebebiyle mekanizmanın sağlıklı çalışmasını devam ettirebilmek için hemen hemen her atış günü sonunda temizlik ve bakım çalışması yapıyorum fakat tek kırma tüfeğimde malum hareketli parça pek az olduğundan aldığımdan beri en fazla iki sefer namlu temizliği yapmışımdır :Smile uzun lafın kısası temizlik ve bakım aralığı tamamen tüfeğinizin hangi disipinde çalıştığı ile alakalıdır ... saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
Ben de biraz takıntı yaptım bu konuda.Silahımı temizleyip yağlamadığım zaman sanki yağ konulmamış arabaya marş basıyormuşum gibi tedirgin oluyorum. Smile
Sanırım siz de Diyarbakırdaydınız sayın ducak.Eğer vaktiniz olur ise işyerimde çay,kahve ikram etmek isterim müsait vaktinizde.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
Benim ki silaha göre ata venza tüfeğimi hiç sevmem, yaptığım atışlara ve gaz sistem olmasına rağmen doğru düzgün temizlemem anca piston kömürleşirse o zaman temizlerim. 

Armsan Paragornu ise bir atış yapsam bile en azından bir kuru harbi çeker hafif nemli bezle pistonunu silerim.
Aynı durum çok ucuza aldığım ve çok fişek atmama rağmen isabet tutukluk yönünden beni üzmeyen pozem için de geçerli.

Caniki ise her atıştan sonra o da minimum 15 20 atış oluyor temizler ve yağlarım.

Benim ki biraz efsane askeri cezalandırma mantığıyla aynı. Venza tüfeğimi aldığım zaman dipçik pedı 20 atimdan sonra yerinden oynamıştı. Bir tane yerli bir tane de bb fişekte iğne vurmamıştı. O yüzden temizlik yapmak hiç içimden gelmiyor. Mazallah silah kullanmam gereken bir durum da kazara elime geçer diye şu an ev de sökülü vaziyette kutusunun için de.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, ducak, mimaslan
Sayın Shepherd, ben de cy taktikal (yazım hatası kastidir) için sizin Venza cezalandırma metodunuzu uyguluyorum.
Kendisi yaklaşık 4 aydır cezalı, bakalım hangimiz önce pes edeceğiz: ya o çalışamayacak hale gelecek ya da ben cezayı kaldıracağım Big Grin
Winchester ise her atış etkinliğinden sonra temizleniyor.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(10-10-2018, 10:58 AM)gogo demiş ki: Sanırım siz de Diyarbakırdaydınız sayın ducak.Eğer vaktiniz olur ise işyerimde çay,kahve ikram etmek isterim müsait vaktinizde.

Saygılarımla.

Evet Diyarbakır'dayım Sn gogo. En son tabanca alma aşamasındaydınız sanırım. Bu nazik davetinizi reddetmem mümkün değil. ducak87@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi