Yurt dışı alışveriş
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurt dışı alışveriş
#1
Belki böyle bir konu açmış olmam yanlış anlaşılabilir. Forumda defalarca işlense de  tam anlamıyla netlik kazandırılamamış olduğunu düşündüğüm bir konudur. Okuduğum incelediğim  konular arasında da önem arz eden bir konudur benim için.  Malum ülkemiz kaptırmatörleriyle ünlü bir ülkedir. Yurt dışı satışları 25-50 dolar arası olan birçok malzeme sınırlarımız içine girince 300-1000 TL arası oluyor. Örneklendirmek gerekirse Luger P08 mecgar şarjör yurt dışında 20$ - 50$ arası bulunabiliyor. Yurt dışında aynı fiyata Walther PPQ m2 şarjörleri de satılmakta. Lakin araştıracak olursanız ülkemizdeki satış fiyatları hepinizi hayrete düşürecek boyutta. Bu bir çok malzeme için geçerli bir durum bu. Ben sadece kendi ihtiyacımı örnekledim. Şimdi esas merak ettiğim konuya gelmek istiyorum. Maddeler halinde yazıp siz forum üyelerinin engin bilgilerinden faydalanmak istiyorum.
1-) Yurt dışı alışveriş yapılabilen sitelerin alışveriş yapan kişiler tarafından sürekli bir başlık altına alınıp güncel tutulması konuya vakıf olan üyelerin diğer üyelerin bilgilenmesi açısından fayda sağlayacaktır  . Sebebi ise bulduğum bir çok sitenin adresimi görür görmez Türkiye'ye kargo yollamıyoruz demesi. Ya da silah ile alakalı herhangi bir malzemenin ülkemize satış politikaları ile alakalı size gönderemeyiz demesi. Vs.
2-) Balistik olmayan silah parçalarını ( şarjör,horoz,tetik,emniyet mandalı,sürgü kilit mandalı,gez,arpacık,irca yayı bu ürünlerden balistik olan var ise düzeltilmesi dileğiyle)yurt dışına çıkan bir arkadaşımız vesilesiyle faturalı satın aldırtsak. Satın alınan ülke faturalı ürünün sınır dışına çıkışında sıkıntı çıkarır mı? Diyelim ki oradan geçti bizimkiler bu ne der mi? Arkadaşım benim ruhsat fotokopimi gösterip hediye aldım faturalı ürün derse sorun yaşar mı? Tabii ki bir adet olmak kaydı ile maksadımız ticaret değil. 
3-)Bu arkadaşımıza her hangi bir ülke kaçakçılık ile ilgili bir işlem yapar mı? Malum vize sıkıntısı olan bir ülkeyiz. Bir şarjör için arkadaşımın hayatı kararsın istemem. Ülkemizde bir çok av bayiisi yanlış olsa da ruhsat sorgusu yapmadan şarjör satışı yapmakta. Varsın pahallı olsun deyip almak gerekiyorsa öyle yapayım. 
Şimdiden siz forum üyelerine teşekkür eder hatam olduysa  affınıza sığınır saygılarımla iyi geceler dilerim
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
SKN
#2
Bu konuyu bende merak ediyorum. Yurtdışı sitelerden bu tarz parçalar(şarjör konusu en merak ettiğim)vergisini ödemek şartı ile sıkıntısız bize ulaşır mı?
 
Alıntı

#3
Tüm bu sıraladığınız konular çeşitli vesilelerle ve birçok başlık altında defalarca tartışıldı. 


Özetle:

Bir ürün yivli silah parçası ise (şarjör, pim, tükenmez kalem yayı gibi görünse de tetik pimi yayı vs) her ülkeden çıkışı izne tabidir, her ülkeye girişi izne tabidir.

İhraç ve ithal izni alınmadan yapılan her türlü silah parçası nakli, yakaladığında hukuki süreç ve ceza riski taşır.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ilksurfer, sparus, tirendaz, Carbon12, tekoglu
#4
Almanya ya silah fuarına gittiğimde şarjör almıştım. Aslında dönüşte bavula koyup uçağa verecektim. Unutup yanlışlıkla el valizime koymuşum. X reyden geçerken doğal olarak gözüktü. Memur çantamı açtırıp baktı . Boş ve paketinde olduklarını görünce bana fuara mı geldiğiniz diye takıldı bende evet deyip gülüştük. Sonra bana hayırlı yolculuklar dileyip azat etti. Daha sonra kendi kendime iyiki orada kalmış dedim Türkiye ye gelince bir işgüzara denk gelebilirdim diye düşündüm. Başımdan geçen bir hatıra idi paylaşmak istedim.
Saygılar
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
serdar_mutlu, tekoglu
#5
Başlığı görünce aklıma geldi.

Son 4 aydır Bahrain'de yaşıyorum, önümüzdeki 1 yıl kadar da burada olacağım. 3-4 aylık periyotlarda Türkiye'ye gelip gideceğim. Eğer buralardan bir şey istiyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz arkadaşlar. Yani ebay'den amazon'dan 22? üstü makul ebatlarda ürünlerinizi benim buradaki adresime sipariş geçebilirsiniz, ben de Türkiye'ye gelince size kargolarım. Biraz geç olur ancak belki bir kaç euro için absürt vergilere tabii olmaktan kurtulmuş olursunuz.

Tabii ki Sn. harun'un bahsettiği izne tabii parçalar ve yasa dışı parçalar hariç.

Elektronik ticaret haricinde Bahrain'de ki tek tactical ürünler mağazası 5.11'in de temsilcisi http://snipertradingbh.com/en/home]Sniper Trading[/url]. Bu firmayı instagramdan takip edebilirsiniz. Beğendiğiniz ürün varsa evim birkaç yüz metre uzakta gider alırım sizin için. Gerçi 5.11'in fiyatları genelde aynı düzeyde seyrediyor dünyada ama, Türkiye'den çok daha fazla ürün çeşitliliği var.

[Resim: 20180726_184346.jpg]

Saygılar
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lenduha, Dost, Yasin06, serdar_mutlu, tekoglu
#6
Yazım hatalarından dolayı özür dilerim, demek istediklerim;

(02-08-2018, 10:38 AM)Carbon12 demiş ki:  22?

22 Euro

(02-08-2018, 10:38 AM)Carbon12 demiş ki: 5.11'in de temsilcisi Sniper Trading

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tekoglu
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi