Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papa II. Jean Paul Suikasti (Ağca'nın Tabancası)
#1
Merhaba,

Evet 13 Mayıs 1981'de M.A. Ağca'nın Saint Petrus meydanında 50 bin kişilik bir kalabalığın arasında Papa II. Jean Paul'e düzenlediği suikastta kullandığı tabanca 76C23953 seri numaralı bir Browning'dir. Suikasttan sonra yaklaşık 33 yıldır Roma'da adli emanet de saklanan silah 2014 yılında Polonya kültür bakanlığının talebi üzerine 3 yıllığına II. Jean Paul Aile Evi Müzesi'nde sergilenmek üzere Polonya'ya getirilmiştir. 3 yıl sonra tabancayı sergileyecek olmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getiren Roma Kriminoloji Müzesi Direktörü Assunta Borzacchiello ise; "Bugüne kadar muhteşem bir şekilde korunan o obje, artık bizim müzemizin bir mirası olarak tescillendi." dedi. 


Alıntı: "Şiddetin ve ölümün simgesi olan bu tabanca aynı zamanda yaşam savaşı ve Papa'nın saldırganını affetmesinin de sembolü oldu."
Giovanni Tamburino İtalya Adalet Bakanlığı Caza İşleri Genel Müdürü

Alıntı: "Bu Browning, dehşet verici bir saldırıyı, ama en nihayetinde Papa'nın yaşam zaferini ve acılarını da anlatıyor. Biz ölümü anlattığı için değil umudu simgelediği için bu tabancayı sembolik bir nesne olarak sergileyeceğiz."
Dariusz Ras II. Jean Paul Aile Evi Müzesi Direktörü

Alıntı: "Bu silah, hukuk tarihinin değil, aynı zamanda insalık tarihinin de önemli bir parçası, benzeri görülmemiş bir terörizm eyleminin delilidir." 
Antonio Marini Savcı


Suikast girişimi sırasında karnına ve eline üç kurşun isabet eden Papa II. Jean Paul, 5 saatlik bir ameliyat sonrasında yoğun kan kaybetmesine rağmen sağ kurtulmuş, dört gün sonra da Ağca'yı affettiğini açıklamıştır. Papa, 27 Aralık 1983'te Ağca'yı kaldığı cezaevinde ziyaret etmiştir.

Uzun yıllar Vatikan uzmanı bir gazeteci olarak RAI kanalına çalışan ve  Ağca'yla yazılı röportaj gerçekleştirmesinin yanı sıra II. Jean Paul üzerine 5 kitap yazmış olan Franco Bucarelli de, ?Bu tabanca, Zürih'teki bir silahçıdan alınmıştı. Ağca, atışlarını Papa'nın kafasına isabet ettirmek istiyordu, ancak o sırada Papa kucağındaki bebeği bırakıyordu. Bu nedenle tabancayı onun bağırsaklarına doğrulttu. Böylece ölümün birkaç dakika içinde geleceğini biliyorduö diye arşiv bilgilerini paylaştı.

Uzun süre geçmesine karşın çok iyi korunan bu tarihi objenin Polonya'ya götürülmesine ön ayak olan Bucarelli, bu tabancayla vurulan insanların kurtulma şanslarının neredeyse mümkün olmadığını anlatarak, ?Bu nedenle Papa bir mucize sonucu yaşadı. 3 dakika sonra hastaneye varmış olsaydı belki yaşamazdı" dedi. Bucarelli, yatağı başta olmak üzere Papa'nın hastane odasındaki tüm eşyalarının da Polonya'daki müzeye bağışlandığını ve orada bir hastane odası canlandırması yapıldığını da aktardı.

Verdiği hemen her ifadesi çelişkili ve tutarsız olan Ağca'nın suikast talimatını kimden aldığı henüz çözülememiştir.

[Resim: 20170318_papa_silah.jpg]

[Resim: 53280fcf6c0509279c9f1a21.jpg]

[Resim: 20140318_papa_silah11.jpg]


[Resim: 3899833d_922b_4517_aad8_0de540123071.jpg]

Saygılar.
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
tsuba, usame, drmehmet, harun, tekoglu, heisenberg, Kıraç Ata, lenduha, KaanY34, Surmene, xeorx, sparus, alone61, sem, gumushane29
#2
Başka açılardan iki fotoğraf daha ekleyeyim.

[Resim: photo_verybig_159085_1.jpg]
[Resim: pope_2.jpg]
 
Alıntı
17 üye teşekkür etti:
tsuba, usame, drmehmet, S@riyerli, 1905sss, harun, mimaslan, tekoglu, heisenberg, Kıraç Ata, lenduha, KaanY34, Surmene, hunter 12, xeorx, sparus, gumushane29
#3
Polonyalı Papa Komünizme karşıydı. Özellikle Polonya'yı ziyareti sırasında halkla gösterdiği dayanışma ile Rusya'yı karşısına aldı. Kanıtlanamamış en kuvvetli sav, Rusya'nın Papa cinayetini Bulgar Gizli servisine taşere ettiği Bulgar'ların da yüklü para karşılığı Ağca'yı kiraladığı yönündedir.
İkisi de çok şanslı insanlar. Ağca 6 kurşun sıkar, 2'si çevreden 2 kadına raslar, 4'ü Papaya. Papa kolundan 2, karnından 2 kurşun yer, ölmez 24 sene daha yaşar, 2005'te eceliyle ölür. Vuran 19 sene yatar, çıkar 2014'te gizlice Papa'nın mezarına çiçek koyarken yakalanır. Türkiye'ye yollarlar, gelir Uludağ'da tatile çıkar.
Amerika'lı olsa şimdiye birkaç film, biyografi vs çıkartırlardı bu olaydan.
Saygılar
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Carbon12, xeorx, sparus, Kıraç Ata, kuntra, Mahmut altundiken
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi