1950'den 2017'ye ABD'nin Silah İhracatı
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1950'den 2017'ye ABD'nin Silah İhracatı
Merhaba,

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün verileri ile ABD'nin 1950'den 2017'ye kadar yaptığı silah ihracatının bir videosu yapılmış. Japonya beni şaşırtan ülkelerden, son 10 yıla kadar ilk 4'den hiç düşmemiş.

Saygılar

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
heisenberg, Guven Guven, tirendaz, ombra, madenci08, MEHMETEMİN73, ilksurfer, sem, lenduha, Cyrsis, Zemre10, Saka
Şaskınlığınızı biraz gidereyim o zaman Sn. Carbon12 ;

Japonya teslim olunca uzun seneler süren bir gölge Amerikan yönetimi kuruldu.Neredeyse senelerce Douglass MacArthur yönetti bu ülkeyi.Kimileri birazda ülkeyi taş devrine döndürmenin bedelinin ödenmesi gerektiğine bunu yordu.

Atom bombasının atılışı hala daha şaibelidir.Benim gibi bazı komplo teorilerini sevenler Sovyetlerle soğuk savaşı başlatabilmek için böyle bir hamle gerektiğini düşünüyor.Böylece tıkır tıkır işleyen Amerikan savunma sanayi dünyaya Sovyet yayılmacılığı soslu bir korku ile beraber silah satabilecekti.Malum arz olmazsa talepte olmaz hele ki büyük savaşlardan sonra ülkeler askeri küçülmeye gidip savaşın yaralarını sarmaya çalışırken kuvvetli bir motivasyona ihtiyacınız var.

Zaman zaman küresel güçlerin yerel çatışmaları kışkırtıp silah satmaya çalıştıkları söylemi yeni değil.

Bu söylem batı dünyasının önemli ülkelerinden gelince genelde bir şekilde karşılık buluyor.O nedenle Amerika -sözde- silah satışlarında dengeyi korumaya çalışır.Asla bir ülkeyi kayırıyor ve onu güçlendirmeye çalışıyormuş gibi gözükmek istemez.Bunun en bilindik örneği Türkiye Yunanistan arasındaki 10/7 dengesidir.Türkiye 10 savaş uçağı aldığında veya kongreden izin çıktığında Yunanistan için 7 uçak izini de çıkar.Bu denge ortalama bu şekildedir.Elbette küresel dengelerin değişmesi bizim artık ABD'den gemi almamız bazı noktalarda iki tarafı serbest bırakıyor. Yunanistan'ın Mirage savaş uçakları alması da bunun denge bozma çabası gibi.

Bu nedenle ülkeleri silahlandırıyor olmak silahlandırana güçlü bir politik argüman veriyor.Bu konu çok uzun.

Sovyetler Birliğinin özelde Stalinin'in pasifik okyanusuna ilerleme hevesi 50 yılında Kore savaşı şeklinde patlak verdi.Kore savaşına müdahale eden isim ise Japonya'nın valisi konumundaki MacArthurdu. Kendisinin askeri kariyeri bu savaşta bitti.Japonya ABD'nin pasifikteki en büyük müttefiki haline geldi ve ABD kendi ölçülerinde silahlandırdı.Seksenden sonra olan şey yavaş yavaş ABD'nin Japonya'ya silah üretmesine izin vermesi oldu.Önce lisans altı üretimler sonra özgün üretimler.Haliyle bu Japonya'nın silah ithalatını azalttı. Japonya ürettiği hiç bir silah sistemini satamıyor ama yavaş yavaş eski yasaklar kalkıyor.Uçak gemisi üretme izni olmayan Japonya F-35B ler için helikopter gemilerini (heni bizim basının uçak gemisi dediği) modernize edecekler.

Bugün SM-3 füzesinin ABD dışında ilk kullanıcısıdır.Sanırım ikinci ülke G.Kore olacak.Eğer bir F-22 ihraç durumu olursa ilk alacak ülke Japonya'dır.Japonya kendi beşinci nesil savaş uçağı programını yakın zamanda iptal etti.Muhtemeldir ki uzun zamandır ikna edemedikleri ABD'yi F-22 satışına ikna ettiler.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
heisenberg, alone61, Carbon12, harun, Cyrsis, usame, FRD, Saka, NBurak
Videoda dikkatimi çeken konu, Kıbrıs Barış Harekatı sebebiyle ABD bize 5 Şubat 1975'den başlayarak 3 yıl boyunca silah ambargosu uyguladığı halde, 1975-78 arası silah satışı devam etti gibi gösteriyor. Videoda mı sıkıntı var, bilmediğimiz başka şeyler mi?

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Cyrsis, Carbon12
Sn Alone61.

ABD Kıbrıs sebebiyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulamadı. Haşhaş üretimine son verilmediği için Gerald Ford hükümeti ambargo uyguladı.

"Bülent Ecevit ise 2002 yılında Hürriyet gazetesinden Sedat Ergin'e yaptığı açıklamada, ''Yasaklayıcı tutumlarına karşın haşhaş üretimini belli kurallar içinde serbest bırakışımız ABD'de çok tepki uyandırmıştı. Kongre'nin ambargosu aslında Kıbrıs değil, haşhaşla ilgiliydi. Sonra Kıbrıs'a yamandı'' dedi."

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alone61
Japonya'ya atom bombası atılmasının sebebi halen tartışılan bir konu olmakla beraber, sebebin ne olmadığı belli. Sebep dendiği gibi, Japonya'nın Almanya'nın teslimine rağmen daha uzun yıllar savaşa ederek, onbinlerce Amerkalının ölümüne neden olacağı söylemi değil. Bunu en başta Japonlar reddediyorlar, zira o dönemde adamlarda savaşacak bir nefes zaten kalmamış.  

Yıllar önce Nagasaki'deki atom bombası müzesini ziyaret etme fırsatım olmuştu. Bombanın atıldığı yerin çok uzağındaki demir elektrik direkleri bile sekiz olmuş, dehşet kötü görüntüler ve anılar geriye kalmış. Japonların bu travmayı atlatması kolay değil, müze ziyaretinden sonra ben uzun süre etkisinden çıkamamıştım.

Bir de şu var günümüzde, kendi işimde şahit oldum, şayet Amerika bir ülkeye ambargo koyarsa, Japonya konu ambargoya Amerika'nın kendisinden daha katı yaklaşıyor. Yani günümüzde Amerika'dan ambargo yiyen bir ülkenin Japonya'dan mal-hizmet alma şansı yok.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
madenci08, demirci57
(19-07-2018, 01:03 AM)musti267 demiş ki: Sn Alone61.

ABD Kıbrıs sebebiyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulamadı. Haşhaş   üretimine son verilmediği için Gerald Ford hükümeti   ambargo uyguladı.

"Bülent Ecevit ise 2002 yılında Hürriyet gazetesinden Sedat Ergin'e yaptığı açıklamada, ''Yasaklayıcı tutumlarına karşın haşhaş üretimini belli kurallar içinde serbest bırakışımız ABD'de çok tepki uyandırmıştı. Kongre'nin ambargosu aslında Kıbrıs değil, haşhaşla ilgiliydi. Sonra Kıbrıs'a yamandı'' dedi."

Saygılar.

Sn.Musti267, 

Ambargo sebebi şu veya bu olabilir ama videoda bize ambargo uygulanan yıllarda silah satılmaya devam edilmiş gibi gösteriliyor. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu. Acaba videoda mı bir yanlışlık var, yoksa ambargo yıllarında silah satışı el altından devam mı etti, ya da ambargo sadece belli silahlar için mi uygulandı? 

Saygılarımla.

Alıntı

Benim bildiğim kadarıyla ambargo süresince hiç silah, mühimmat, askeri araç ve yedek parça sevkiyatı yapılmadı.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alone61, sparus
Sn. Alone61 çok enteresan bir soru sordu. Ve bana göre bu soru ve cevabı ciddi haber değeri taşıyor. 

İnternet ortamında TR kaynaklarda olayın dönemin gazetelerine yansıyan bilgilerden daha fazlasını bulamadım.

MKE kaynakları son 3 yıla izin verirken, TUİK kaynakları 1990 yılına kadar gidebiliyordu.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü sitesinde ise bu bilgilere ulaşabileceğim bir sistem yoktu. Sanırım resmi talep doğrultusunda bilgi edinilebiliniyor.

Sonunda yine SIPRI kaynaklarına dönmek zorunda kaldım. Kolay analiz edebilmek için siteden 1969 ve 1980 yılları arasındaki Türkiye'nin silah ithalatı ile ilgili bir filtreleme yaptım ve aşağıdaki capsi aldım. Belgeyi buraya ekleyebiliyor muyum denemedim ancak bende saklı. 

Bu filtreleme ayrıca bize bu tarihler arasında sadece ABD'den değil başka hangi ülkelerden ne kadar silah ithalatı yaptığımızı da gösteriyor.

Sonuç olarak bu noktada mevcut bilgilerle US'den silah ithalatı yaptığımız kesin. Ambargo yalan.

Ancak yine de kendi devletimin arşivi ile teyit etmeden %100 kabul etmem mümkün değıl. Zira konunun bilmediğimiz detayları olabilir. Yani amborgonun kapsamında olmayan ithalatlar istatistiğe girmiş olabilir.

[Resim: Screenshot_20180719_215110_Gallery.jpg]

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alone61
(19-07-2018, 02:10 PM)alone61 demiş ki: Sn.Musti267, 

Ambargo sebebi şu veya bu olabilir ama videoda bize ambargo uygulanan yıllarda silah satılmaya devam edilmiş gibi gösteriliyor. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu. Acaba videoda mı bir yanlışlık var, yoksa ambargo yıllarında silah satışı el altından devam mı etti, ya da ambargo sadece belli silahlar için mi uygulandı? 

Saygılarımla.

El altından hiç bir şey satılmadı, gönderilmedi. Video da hata var. Çok dramatik  aptalca bir karardı. Daha çok hıyarlıktı. O zamanlar Ermeni ve  Rum  lobilerinin etkileri olduğu çokça söylenir.     

Bize faydası şöyle oldu. Milli silahlanma projelerine vesile olmuş bir karardır. 

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
harun, demirci57, alone61, sem
NATO'ya girdiğimiz yıllardan itibaren 70'lere kadar, TSK ikmal açısından sadece NATO hibe yardımlarını güveniyor, bütçeden sadece bakı-onarım, iaşe ve levazımata para ayırıyordu. Daha sonra hibe savaş araç ve gereçleri alıp, bu eski aletleri faal tutmak için sarf edilen paranın, uzun vadede yeni araçlar almaktan daha pahallı olduğu hesaplandı. (Eğer merak eden olursa, değerli insan, rahmetli Deniz Kuvvetleri eski komutanı Oramiral Güven ERKAYA'nın biyografi kitabı olan "Bir Asker Bir Diplomat"ın ilk bölümlerinde bu acı durumu açıklar.) Bu yeni malzeme alımına geçişten sonra, ambargo geldi ve artık yerli savunma sanayine sahip olmanın önemi ortaya çıktı. 80'li yıllarda yerli savunma sanayinin temelleri atıldı; Aselsan, Havelsan, TAI gibi devlet destekli şirketlerle savunma sanayimize yerli katkılar başladı. Bence bu anlamda Kıbrıs Savaşı sonrası konulan ambargo, savunma sanayimizin temellerinin atılması konusunda getirdiği sonuçlar bakımdan ülkeye fayda sağlamıştır.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
demirci57, alone61, sem, blacksea, lenduha, madenci08, heisenberg, marlinspike, bilhan, Zemre10, sparus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi