Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.410 cal ŞARJÖRLÜLER KARŞILAŞTI! (AKSA,HUSAN VE ERSÜS)
Sevgili Forum Dostları,

Sevgili dostum Demir ve Jöntürk Tactical takım arkadaşlarıyla son zamanlardaki birçok silah severin merak ettiği bir karşılaştırmayı youtube a yüklediler. AR15 platformunda, .410 cal şarjörlü, yivsiz silah üretimleriyle ön plana çıkan Aksa, Husan ve Ersüs karşılaştırması güzel olmuş. .Ellerine sağlık güzel bir çalışma olmuş, emekleri için şahsım adına teşekkür eder ve sizlerle paylaşmayı bir borç bilirim.. Bilenlere değilse de bu tip silahlarda gönlü olan ama kararsız olanlara fikir vereceğini tahmin ediyorum. Saygılarımla,

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
AteşErim, sem, SKN, Carbon12, ERDAL, usame, Emre44
Sn nsyuksel,

Arkadaşlar YouTube videosunda yorumları devredışı bıraktıkları için bir iki eleştirimi buraya yazacağım. Daha videonun başında "Bora Barak'ı teste almadık - çok istediğimiz bir model değildi, çünkü çalışma prensibi farklı" gibi bir laf ettiler. Ancak ne bu farklılıktan bahsettiler, ne de aslında tümünün aynı prensiple ile çalışan av tüfekleri olduklarını söylediler.

Bu tür tüfeklerin ekseri için AR'ye benzesin diye kurma kolunu arka kısmına almak, olası bir sıkışmada başa beladan başka iş değil. Bu noktada Bora'nın kurma kolunun klasik şekilde yan tarafta yer alması avantajlı bile sayılabilir.

Diğer taraftan 39 dakikalık videoda kozmetik ve müşteri hizmetleri dışında bir bilgi de alamadım. (Belki hedef müşteri kitlesi için doğru noktadır) Detaylar da daha çok airsoftçu "Taccleberry"lere hitap ediyor gibi. Tüfeklerin hiçbirinin mekanizmasına bakılmadı, içi açılmadı.

Son olarak tüfeklerin üzerinde bile .410 CAL yazmasına karşın ısrarla kullandıkları "36 kalibre" terimini düzeltmeleri gerekebilir.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
karabasan, Yasin06, mimaslan, Ktenology, Murata, Murphy, Alphawolf, Carbon12, tirendaz, ducak, ERDAL, coolermaster
Video'yu yapmaları güzel olmuş.Lakin neresinden bakarsanız bakın diğer SAR9 & GLOCK karşılaştırmasında olduğu gibi herşeyi eksik,yarım ve üstü kapalı geçmişler.Kendi istedikleri ve inandıkları biçimlerde dillendirmişler. Bu AR platformunda ki tüfekleri tanıtırken SN.Lenduha'nın da dediği gibi ne mekanizmaları söküp baktılar,ne içini incelediler.Kozmetik dış yüzey tanıtımı yani zaten gördüğümüz ve bildiğimiz şeyleri ısıtıp ısıtıp servis ettiler.Profesyonellik illaki beklemiyoruz.Lakin biraz elin gavurlarını örnek alıp geliştirin kendinizi.Tüfekleri bulmuşsunuz,fişekleri bulmuşsunuz kameranızda var...ne duruyorsunuz?40 dakikalık videonun 30 dakikası boşa vakit kaybı.
Bir sonra ki testlerinizde ödevinize çalışınız....Daha iyisini yaparsınız eminim.Başarılar.

*Mekanizmalarını söküp bakın inceleyelin.( Tüm markaların boltları kurma kolları farklı.Sadece ERSÜS VE HUSAN benziyor ama işçilikte malzemede farklılık var.En azından 10 bin atış görmüş tüfekte nasıl bir hale gelmiş görmüş olurduk.)
*Tüfeklerin hangi metalden yapıldığını yada sınıfını doğru öğrenin lütfen.
*Stok tüfek dediniz durdunuz.(ERSÜS 10 bin atım yapmış özel imal edilmiş tüfeği teste soktunuz.Bir diğer tüfek kendi tetik grubu değiştirilmiş tüfeğiniz.Sonra ERSÜS tetik müthiş dediniz.Okadar rodaja ben bile güzel yumuşacık olurdum. )
*Tetik ağırlığını ciddi biçimde ölçün.Cihaz kullanın.
*Tüfek ağırlığından bahsediyorsanız terazi ile ölçün.
*3 lü atışları sehpada yapacağız dediniz.(Sehpa kaydı atışa devam ettiniz.En iyi grupmanı görmezden geldiniz.10bin atış için mükemmel grupman dediniz.
*Safirin de en son modelinin orada olması lazımdı.Şarjörlü olduğundan dolayı Bora da olabilirdi.
*Hangi şarjör hangi tüfek te çalışabiliyor gösterseydiniz keşke.Çapraz test yapsaydınız 2 dakika.
*Kozmetik kalitelerinden de bir miktar örnekler vereydiniz. Hangisi kolay çiziliyor.Hangisinin boyası sağlam.Hangisi Metal kalitesi olarak sert.Bolt kolunu bile kurarken hangi tüfeğin kasasından aliminyum parçaları kazınıp dökülüyor hangisi sağlam.İşçilik kalitesine değinseniz..
*Saha testi, torture testi yapsaydınız keşke.Su,Kum,Çamur testi iyi olurdu.

Eşit şartlarda bir test olmadığı için sadece çay içerken baktım geçtim.Yorumlara kapalı tutmanız yanlı harekete sebebiyet verir.Açın da yorum yapalım.Bazı yerlerde çok güldüm.Bazı yerlerde kızdım.Bazı yerlerde daha iyisini yapabilirlerdi diye düşündüm. Hayırlısı

Saygılarımla.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
mimaslan, Ktenology, Rangeman, cevik1911, lenduha, Carbon12, ducak, maho07, tirendaz, Murata, ERDAL, cem_d, coolermaster
Benim teknik bir ricam olacak; yivsiz tüfekte 10.000 atımdan sonra isabet oranındaki düşmeyi bana cahile anlatır gibi anlatabilir misiniz ? 

"Neden başarılı ? Buna yıldız koyuyorum. Çünkü bu silah 10.000'e yakın atış yaptı. 10.000'e yakın atış yaptığı için namlusunda haliyle bir yorulma mevcut." Bu cümleyi metalurjik olarak açıklayabilir misiniz ? 

"...Biliyorsunuz silahlar atım yaptıkça namludaki töleranslar düşüyor ve..." Yivsiz tüfeklerde bu töleranslar söz konusu mudur ? 

10.000 atımda 1/2 MOA değeri yükselen askeri keskin nişancı tüfeklerinde bu performans kaybının nedeni yüksek atım sonrasında yivlerin tahriş olarak etkinliklerini yitirmeleri değil midir ? 

"Bunlar sonuçta slug namlu dediğimiz düz namlular. Dolayısıyla kurşun çarpa çarpa çıkıyor sağa sola..."  Slug namlu olmayan tüfek namlularından fişek çekirdekleri Midori Ito gibi kayarak mı çıkmaktadır ? Slug namlu içerisinde fişek çekirdeğinin Erkin Koray şarkı sözü gibi "çarpa çarpa sağa sola" ilerleyişini fiziki olarak açıklayabilir misiniz ? 

Bilgilendirici videonuz ve sorularıma vereceğiniz yanıtlarınız için şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.
Emeğinize sağlık,
Saygılarımla...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gauge12, topraxxx, Murata, coolermaster
Jöntürk arkadaşlar çok heyecanlı ve istekli görünüyorlar. Taktikal kıyafetleri ve aksesuarları ile bütçelerinin de fena olmadığı anlaşılıyor. hickok45 amca herhalde 4 senedir aynı kot pantolonu giyiyor. MAC daki arkadaş da öyle, US bayraklı bir tişört giyip çekiyor videolarını. Çünkü görünüşlerinden çok söyledikleri önemli hem kendileri hem de izleyenler için.

İyi de bir kamera arkası ekipleri var. Bilmiyorum belki de kendileri montajlıyorlardır videoları fakat sonuç olarak stüdyo çalışması tıpkı kıyafetler gibi çok şekilli olmuş ve içeriğin önüne geçmiş. 

Yukarıda yorumlara tamamen katılıyorum. Ek olarak söylenecek çok şey var, dağa taşa selam göndermeleri gibi... Bu objektiflikten uzaklaştırıyor sanki...

Her şeye rağmen heyecanlarının kırılmasını, enerjilerinin düşmesini istemem. Bir kaç sene sonra bu videolarını izlediklerinde onlar da hatalarının farkına varacaklardır, gülüp geçeceklerdir. Ama insanlara yanlış şeyler öğretmelerinin sorumluluğunu hatırlamaları, bunun için derslerine iyi çalışmaları gerekir.

Sn. Guven Guven

(16-07-2018, 11:54 PM)Guven Guven demiş ki: Benim teknik bir ricam olacak; yivsiz tüfekte 10.000 atımdan sonra isabet oranındaki düşmeyi bana cahile anlatır gibi anlatabilir misiniz ? 

Estağfirullah,

Mutlaka usta arkadaşlardan yorum gelecektir, henüz görmüşken ben bir şeyler yazayım.

Jöntürk arkadaşların tezi yivlilerde üzerine kitap yazılacak kadar uzun bir konu. Ancak yizsizlerde bunun tek sebebi Sn. Sabri'nin de bir konuda bahsettiği namlu harmonikleri olabilir ki; kendisi de pek emin değil...

Namlunuz krom-çeliktir. Krom-çelikten daha agresif bir tek kurşun/saçma kullanmıyorsanız (çelik bilye filan duyuyorum zaman zaman) yivsiz mühimmatlarının namluyu aşındırması yok denilebilir. 10K atım görmüş bir yivsizin, mühimmatın oluşturduğu basınç ve harmonik dalgalar nedeniyle salınma eşiği bir miktar azalmış olabilir. İşte etkilerse bu etkiler atıştaki isabeti. (ki en önemli faktörleri gözardı ettiğimizde; atıcıdan, mühimmattan, namlu temizliğinden, hava şartlarından vs kaynaklanan faktörler)

Tek kurşunlar, slug namlulara sıkı oturur. Arkadaşların dediği gibi çarpa çarpa değil, namluda sıyrıla sıyrıla ilerlerler. Bu yüzden kurşun sıvaşması denilen konu yivsiz sahiplerinin baş belasıdır.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
yyildiz, Guven Guven, Gauge12, tirendaz, Murata
İşin sonunda bilinçli birer silahsever olmaları, en önemlisi silah kültürünü avcı kıraathanelerinden çıkaracak genç nesil olmaları bu videonun en güzel tarafı.

(Eğer burayı izliyorlar ise) yapılan yapıcı eleştirileri değerlendirmeleri kendileri ve gelecek adına bir kazanç olacaktır. Malumdur ki burada yazan forum üyelerinin bilgi ve tecrübeleri dikkate alınmalıdır.

Sn nsyuksel de bu videoya dikkat çekerek işin en önemli kısmını yapmış oldu.

Konuya katkı sağlayan diğer değerli silahseverlerin de yazdıklarını kendi adıma ilgi ile takip ediyorum.

Devamının gelmesi dilekleri ve saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Carbon12, ducak, nsyuksel, cem_d
TT forum sponsorluğunda bir YouTube kanalı mı açsak?

Logomuzla, videolarımızla en önemlisi bilgilerin TT forum farkıyla sunulması ile belirli bir standardın üzerinde olan bir kanal olmalı.

Bir yapım ekibi kursak, forumda medya ekipmanları hobisi olan çok arkadaş var, onlara da hobileri için fırsat doğar. Belli konular oylarız anketlerle, sonra projeye dönüştürürüz. Bilgiler TT forum arşivinden belli bir heyetin süzgecinden geçirilerek textler oluşturulur. Sonra videolar çekilir montajlanır, epey bir hareketlenir bence forum. Birkaç saniyede aklıma gelenler...

Ben maddi ve manevi desteklemeye hazırım. Konuyu sabote etmeyeyim, belki yeni bir başlık açmak gerekir.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gauge12, ERDAL
Sn Carbon12,

Bakın bir önceki mesajınızda bahsettiğiniz Sn Sabri de yazmıyor artık, elini ayağını çekti. Harmonik, balistik vb konularda yazdıklarının bir kısmı anlaşıldı, bir kısmı anlaşılmadı... Sonuçta öyle ya da böyle gelen eleştiriler sanıyorum yapıcı olamadılar ki bir kırgınlık oldu.

Bilenin ve bilmeyenin çok olduğu yerde sözü olan da çok olur. Dikkat edilirse hemen her konuda bilmese de fikir beyan eden bir yığın insan görmek mümkün.  Binaenaleyh üstadlar da evsahibi de uzun süredir yazmıyor. 

Youtube önerinizle ilgili olarak; yukarıdaki arkadaşlar gibi 1-2 kişinin bir araya gelmesi, hatta Sn Fruktoz23 gibi tek başına mücadele edenlerin geribildirimleri iyi değerlendirmesi toplam kaliteyi artıracaktır. Kimseyi beklemeye gerek yok.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
nsyuksel, ERDAL
" ( 23:40 ) Bu bütün 36 kalibrelerde olabilecek bir mevzu, bunlara lütfen takılmayın. Çünkü bizim insanımız biraz hassas, aldığında çok problemsiz, hatasız çalışmasını istiyor. "

Kusura bakmayın ama konu ateşli silah. Çalışması dışında bir insan başka ne isteyebilir ki?

Saygılarımla.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Guven Guven, Rangeman, alone61, tirendaz, topraxxx, Carbon12, Murata, cem_d, coolermaster
İçeriğin büyük bir bölümüne katılmasamda ilerleme çok büyük.

Bir süre önce elimizde sadece Safir varken , şu anda %100 güvenli çalışmasa bile , tam 3 değişik marka var. Belki bir süre sonra rekabet ile daha iyi hale gelecekler , belki yakın bir zamanda 4. marka eklenerek mevcut eksiklikleri giderecek ve çok iyi çalışacak bir 410 çıkartacaklar.

Bu bir süreç , mesela mossberg 500 bile şu anda ilk çıktığı versiyonda değil , takip etmedim ama sanırım ilk versiyondan sonra bir süreç ile beraber bir sürü değişim geçirerek bu hale gelmiştir.

O yüzden mevcut süreci destekliyor , yerli sanayinin mevcut imkanlar ile şu anda bu kadar verimli olduğunu , belki X sene sonra çok daha iyi yerlerde olacağını düşünüyorum.

Belkide yanlış düşünüyorum ama bir ilerleme var , sanırım bazı arkadaşlar bunu göz ardı ediyor , yada her işte olduğu gibi sabrımız çok az.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
harun, sem, nsyuksel, usame

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi