Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çalışmayan, işlevsiz, etkin olmayan (inert) mermi/mühimmat bulundurmak
Kovanı ve çekirdeği üzerinde bulunan, ancak ne barutu, ne de bu barutu ateşleyecek kapsülü bulunmayan, yahut kapsülünde patlayıcı olmayan mermiler için hukuki durum nedir? Kanunlarda o kısım çok açık değil gibi, ya da ben bulamadım.

Bunları aşağıdaki örnekteki gibi münferiden anahtarlık, toplu olarak da koleksiyon vb. biçimlerde görmek mümkün. 
[Resim: inert.jpg]
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sparus, tsuba
6136 Sayılı yasaya muhalefet suçlarında suça konu tabancaların atışa engel mekanik bir arızasının olmaması varsa bu arızanın ancak basit bir tamirat ile giderilebilmesi halin tabanca taşımak suçtur. Ancak tabancanın atışa engel bir arızası var ve bu arıza ancak bir silah tamir ustasının müdahalesi ile esaslı bir tamir ile giderilebilecek arıza ise suç oluşmayacaktır. Ancak silah her halükarda müsadere edilir.
Ateşli silah mermilerinde de durum böyledir. ateşli silah mermisi bulundurmanın suç oluşabilmesi için merminin deneme atışlarında çap ve tipine uygun silah ile atıldığı zaman patlaması lazım.
Kısacası taşıdınız mermi tabancada patlamıyorsa suç oluşmayacaktır.
Bunu ben biliyorum artık sizlerde biliyorsunuz ama bu durumu havalimanı girişindeki güvenlik görevlilerine anlatamazsınız. Bunu pek çok polise de anlatamazsınız o yüzden böyle bir şey edinecekseniz bile tavsiyem her yerde taşımamanız

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
mimaslan, sparus, tirendaz, Tonyukuk ÖTUKEN, tsuba

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi