Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni K.H.K. ile gelen düzenlemeler
Merhabalar,
Aşağıdaki linkte yer alan haberin bir çoğumuzun ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Haberin yorumunu üstadlara bırakıyorum. 

https://odatv.com/valilere-oyle-bir-yetk...71801.html

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Cyrsis
İhtiyaç fazlası bir G3 fena olmaz..
Hadi İnşallah ...Smile

Alıntı

"Yeni kararnameyle birlikte lüzum görülen yerlerde, valiler tarafından halka silah bulundurma ve taşıma izni verilebilecek."

"KHK ile yapılan düzenlemeyle Milli Savunma Bakanlığı emrine verilen ateşli silahlardan, TSK ile ilgili kurumların ihtiyaçları karşılandıktan sonra artan miktarından bir kısmını, Milli Savunma Bakanlığı satabilecek. Düzenlemede, "Cumhurbaşkanı kararıyla silah edinmelerine izin verilen kişilere", bir adet olmak şartıyla silah satmaya Milli Savunma Bakanlığı'na yetki verildi."

1.metindeki karar ileride taşıma ruhsatı almamızı kolaylaştırıcak gibi duruyor. 1000 mermi istihkakı içinde başta valinin kararına bağlı denilmişti birkaç ay sonra uygulandı. Bu çıkan kararda da benzer bir ışık görüyorum ileriki günlerde netleşir belki.
2. metnin bize yakın zamanda vurması zor gibi, artan silahlara talip olacaklar listesinde öncelik sırasında sade vatandaş son sıralardadır. G3 şimdilik hayal gibi bence ama taşıma ruhsatına erişim kolaylaşırsa güzel olur. Aklıma gelen soru şu: Geçen ay çıkardığım bulundurma ruhsatıyla tabanca alıcağım. Diyelim ki seneye valiler taşıma ruhsatının önünü açtı. Tabancayı taşıma ruhsatına çevirmek istersem 4400tl lik taşıma harcının tamamını ödemem mi gerekicek yoksa ödediğim bulundurma harcından geçen süreyi göz önüne alarak belli bir ücreti 4400den düşerler mi? Yaklaşık 1500tl 5yıllık bulundurma harcı, yıllık bazda 300 eder kalan 1200ü 4400den düşerler mi?

Biliyorum dereyi görmeden paçaları sıvadım Big Grin

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
mehmetstar, Cyrsis
Sadece silah sever birey olarak yasaya yaklaşırsak, otomatik yada yarı otomatik harp silahı edinme ihtimalimiz 0 dan +ya mı geçti şimdi?

Diyelim envanterde dragunov var susturuculu, alabilecek miyiz teknik olarak?

Alıntı

Haberi yazan gazeteci beyefendi hangi KHK'yı okudu ya da nasıl yorumladı bilemiyorum ancak öncelikle "vali"nin ne anlama geldiğini, neyi temsil ettiğini bilmediği çok açık. Halka silah verilecekse devlet verir, vali de devletin temsilcisidir. Bu ezelden beri böyle idi, ne değişti de haber oldu?

Abuk subuk bir haber. Muhabir ya okuduğunu anlamada yetersiz, ya da çok zeki bir silahlanma karşıtı. Haber baştan aşağı bireysel silahlanma karşıtı dokundurmalar ve algı içeriyor. 15 Temmuz'da silahla poz veren Vali Çoş ne alaka, 200 mermi 1000 olmuş - bayiler mermi bulamamış sana ne...

Üstadların bu konu ile ilgili zaman harcayacağını sanmıyorum, okuduğunuz haberdeki gibi bir konu değil. Bahse konu olan düzenleme 703 numaralı KHK'nın 33. maddesinde yer alıyor. Aşağıda haberi değil, ilgili maddeyi okuyunuz. Buradaki düzenleme yeni hükümet düzenine dair bir uyarlama sadece.

TSK'nın ihtiyaç dışı mal ve hizmet satışı değişikliğini getiren 121 (d)'den silah satışını mı çıkarmışlar ya da benim okumadığım bir başka KHK maddesi mi var? Cidden bilen varsa aydınlatsın.

Saygılarımla.

MADDE 33 - 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun;
a) 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Başbakan," ibaresinden sonra gelmek üzere "Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar," ibaresi eklenmiştir.
b) 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinde yer alan "Başbakan" ibaresinden sonra gelmek üzere ", Cumhurbaşkanı yardımcıları" ibaresi eklenmiş, (3) numaralı bendinde yer alan "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde ve (5) numaralı bendinde yer alan "Bakanlar Kurulunca" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.
c) 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Vekiller Heyeti" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.
ç) 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.
d) Ek 7 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "adı geçen İdarenin görüşü alınarak İçişleri Bakanlığınca hazırlanıp Bakanlar Kurulu Kararı ile" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.
e) Geçici 9 uncu maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
"GEÇİCİ MADDE 10- Bu maddenin yayımı tarihinde Başbakan, Başbakanlık müsteşarı, Başbakanlık ve Başbakanlığa bağlı veya ilgili kurum ve kuruluşların başkanları ile Müsteşar Yardımcısı, Başbakan Başmüşaviri, Genel Müdür, Bakanlar Kurulu Sekreteri, Başbakanlık özel kalem müdürü ve bu görevlerde asaleten bulunmuş olanlar ile Başbakanlıkta asli görevleri ve kadroları teftiş ve denetim olan kamu görevlilerinin bu Kanun gereği elde ettikleri haklar saklıdır."
...
Madde 121 (d) ...Silahlı Kuvvetler İhtiyaç Fazlası Mal ve Hizmetlerinin Satış, Hibe, Devir ve Elden Çıkarılması; Diğer Devletler Adına Yurt Dışı ve Yurt İçi Alımların Yapılması ve Eğitim Görecek Yabancı Personel Hakkında Kanunda Milli Savunma Bakanına verilmiş olan yetkiler Başkanlık tarafından yürütülen projelerdeki iş ve işlemler için Başkana aittir.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Carbon12, Alphawolf, Cyrsis, defender45acp, yyildiz, S@riyerli, MEHMETEMİN73, harun, sem, shelby, Simurg, ismicey
Madde 8 - Lüzum görülen mıntakalarda Vekiller Heyeti karariyle valiler tarafından halka silah bulundurma ve taşıma müsaadesi verilebileceği gibi toplu silah aranması da yapılabilir
Bu yazdığım madde 6136 Sayılı Kanunun 8. maddesi ve 6136 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 1953 den beri de hiç bir değişikliğe uğramamış KHK ile yapılan değişiklik ile Vekiller Heyeti ibaresi Cumhurbaşkanı olarak değiştirilmiş olan bu.
Başka bir anlatımla Valilerin halka silah dağıtma yetkisi 1953 den beri kanunda olan bir şey. Yeni bir şey değil.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lenduha, Ahmet Efe, shelby, Alphawolf, azaz, ismicey

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi