Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurusıkı Silahla Gerçek Fişek Ateşlemek
Merhaba, uzun süredir kafama takılan balistik bir soru var ve cevabını internette bulamadım. Kurusıkı silaha gerçek fişek koyup tetiğe basarsak, kurusıkı silahın iğnesi fişeği patlatmayı başarır mı? Eğer başarırsa, çekirdek namlunun ortasındaki engele takılınca kaboom diye tabir edilen olay olup tabanca mı parçalanır? Yoksa fişek çekirdeği namlunun ortasındaki engeli parçalayıp yoluna devam mı eder? 

Aslında tam Mythbusters'ın deneyeceği türden bir olay ama maalesef denememişler, ben de bu işten anlayan üstadlara danışayım dedim Smile

BOOM 112

9x19 fişek 9mm PAK yatağına giremeyeceği için sürgü bile kapanmaz. Smile Ateşleme de gerçekleşemez haliyle.

2 üye teşekkür etti:
shelby, Ahmet Efe
(29-06-2018, 04:26 PM)LKT demiş ki: 9x19 fişek 9mm PAK yatağına giremeyeceği için sürgü bile kapanmaz. Smile Ateşleme de gerçekleşemez haliyle.

Yok hocam kısa 9 fişeğinden bahsediyorum.

(29-06-2018, 04:15 PM)def-50 demiş ki: Merhaba, uzun süredir kafama takılan balistik bir soru var ve cevabını internette bulamadım. Kurusıkı silaha gerçek fişek koyup tetiğe basarsak, kurusıkı silahın iğnesi fişeği patlatmayı başarır mı? Eğer başarırsa, çekirdek namlunun ortasındaki engele takılınca kaboom diye tabir edilen olay olup tabanca mı parçalanır? Yoksa fişek çekirdeği namlunun ortasındaki engeli parçalayıp yoluna devam mı eder? 

Aslında tam Mythbusters'ın deneyeceği türden bir olay ama maalesef denememişler, ben de bu işten anlayan üstadlara danışayım dedim Smile

Cevabı bulmuş olmalıydınız. Kısaca "kurusıkı silahı gerçek silaha çevirme"  yazarsanız, birçok salaklık ve adli ceza hikayesi bulursunuz. 

Kurusıkı kapsülünü patlatan büyük ihtimalle normal fişek kapsülünü de patlatır. Ancak namlu yatağı ve namlunun tadil edilmesi gerekir. Özellikle namlu içindeki takozu çıkarmadan ateş etmeyi düşünmek tamamen saçmalık. Atış sırasında bi önceki fişeğin patlama sesi şüphe uyandırıyorsa bile namlu içinde çekirdek kalıp kalmadığının kontrolü gerekir. Bu en sık karşılaşılan ka-boom nedenidir. Her silah kullanma kılavuzunda defalarca tekrar ettiği üzere, bırakın namlu içinde böyle bir blokajı, namluyu daraltacak her türlü engel için defalarca kontrol önerir. Siz bir de bunun üzerine ateş etmeyi düşünüyorsunuz. Bunu Mythbusters bile denemez.

Aşağıdaki linkte, atışlı Chiappa tanıtımımızda namlu içinde kalmış çekirdek üzerine mükerrer atış yapılmasının sonucunu inceleyebilirsiniz:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...552&page=2

8 üye teşekkür etti:
mimaslan, JoTuN, tirendaz, Cem1964, Murata, SSSalih, blacksea, sparus
Namlu hiç bir şekilde uyum göstermeyeceğinden, bu teknik olarak mümkün değil. Keza namlu da atışı gerçekleştirmek için tek başına yeterli bir eleman değildir. Kurusıkı bir silahın aynı materyalle gerçek bir fişeği ateşleyecek şekilde üretildiğini düşünsek bile, bunun yasal imkansızlıkları bir tarafa, metalurjik kalitesi uygun olmayacağından, ya ilk atışta ya da güçsüz kalibrelerde olsa bile mükerrer atışlarda dağılacağı kesindir. Gereksiz ve tehlikeli bir fantezi.

Yasadışı bir konuyu tartışıyorsunuz arkadaşlar. Bu konunun açılması bile abes. Burası magandaların değil silahseverlerin sitesidir hatırlatmak isterim.

3 üye teşekkür etti:
sirflayer, Ukraine, Blvgary
Allah akıl fikir versin. Kuru sıkı gövde ve sürgüleri zamak ile yapılıyor. Öyle bir tabancada 9mm kullananı duydukça içim ürperir.

[Resim: JAck.jpg]

Bu tip şeyleri kullananlar duydukça aklıma gelen biraz belki abartı ama Sin City filminden şu sahne aklıma geliyor.

Saygılar.

En iyi ihtimalle yalnızca silah zarar gorur. Ortamda bir başkasının olmadığını varsayarsak en kötü ihtimalle de bir Darwin ödülü kazanırsınız.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi