Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hayalet Şehirler
Bir süredir şehir savaşı olayın kafayı taktığım bir sır değil.Hayat siz başka planla yaparken başınıza gelenlerdir mealinde bir söz var.Normalde şu an da ne yazı yazacak ne de uzun uzun konu girecek vaktim yok.Önümde muhtemelen bir daha hiç gelmeyecek bir fırsat var.O nedenle harıl harıl İngilizce kasıp uluslar arası bir yetkinik sınavından derece almam lazım.

Forumdaki sessizliğe  paaralel olmayan bir sessizlikten önce bir konu açayım dedim.Bu da benim siz sevgili yeşilvadi vatandaşlarına son hizmetim olsun.

Dünyada savaşların şehirlere kayması , terörizmin şehirlere kayması ve savaşların uzaması haliyle daha maliyetli olması bir trend halinde.Bu tehditle yüzleşen ülkeler haliyle farklı çözümler üretiyorlar.

Normalde bu işin biraz tarihine girdiğinizde (Öyle Stalingrad , Ortona veya Varşova'ya girmeden ) genellikle "kill house" ismi verilen ve çok katlı bir yapı  bina temizleme görevlerinde eğitim maksatlı kullanılmaktaydı.Elbette hiç bir zaman bu ev senaryo anlamında tamamen kriz durumuna uymazdı.Özel kuvvetlerin görevi genelde bina planlarını inceleyip eğer zaman varsa maket bir bina imal ederek çalışmak yoksa da genellikle iplerden oluşturulmuş kat planları içerisinde tatbikat yaparak mevcut krize maksimum şekilde adapt olmaya çalışmaktı.

Bu yöntem tek bir binanın ele geçirildiği senaryolarda rehinecilerin etkisiz hale getirilmesi ve sayısı yüzleri bulan çok kendine has bazı durumlardabin ve bine yaklaşan rehinelerin zarar görmeden kurtarılmasıda işe yaradı.Elbette başarısız operasyonlarda var.

Direniçilerin ,asilerin veya teröristlerin şehir sakinleri olduğu ve bütün bir şehiri rehine olduğu durumlarda sadece bina temizleme eğitimi ne kadar yeterli olabilir.İyi hazırlanmış ve şehri tanıyan birileri şehri ele geçirdiğinde veya kaos meydana getirdiğinde ne yapmalı.İşte bu sorular terörle mücadele eden birliklerin veya acil durum cevap birimlerinin yeni problemleri.Ayrıca sadece koluk tecrübesi eskinin kısa müddet ortadoğunun güzide memleketlerinde eğitim almış teröristleriyle belki başa edebiliyor.Lakin karşınızda şehir savaşlarında pişmiş iyi silahlı ve yüksek eğitimli her şeyi silah her yığıntıyı sütre olarak kullanibilecek birileri varsa ne olacak.

Sorular elbette uzatılabilir.Bazen durum sadece özel birliklerle halledilebilecek şekilde olmuyor.Rutin bir devriye görevi şehir çatışmasına dönebiliyor.

Bu konuda ilk olarak İsrail Silahlı Kuvvetleri tamamen bir şehir kurarak girişimde bulundu.Belediye ismini verdikleri şehir tamamen Gazze'nin mahhle planına uygun olarak yapılmış.Binalar , yerleşim yerleri hepsi birebir Gazze örnek alınaraka yapılmış.Aslında bu tesis ufak bir şehir.Çok yeni değil İkinci Lübnan savaşı sonrasında Hizbullah'ın giderek daha eğitmili olması ve şehirleri kendi avantajına kullanması ve İsrail'e ciddi can kaybı verdirmesi sonucu gündeme gelmiş.

Bu şehirlerin en sonuncusu isi Almanların hayalet şehri.Bu şehir tamamen bir Avrupa şehri Okulu , şehir meydanı , yolları , kanalizasyonları , büyükelçilik binasına kadar ...Neden Almanya diyenler olabilir.

Almanya özellikle doksanlı yılların ortasına kadar özel kuvvete sahip değildi.Ellerinde efsanevi paraşütçüleri vardı.Bunlarında kendi komando bölükleri.Birde sınır polisinin yada şimdiki federal polisin GSG9 birimi.GSG9 kabaca FBI HRT ayarında bir kolluk gücüydü ve terörizm dair pek çok işi çözmüştü.

Özel kuvvet tanımı ise Mussolini'nin kurtarılması sonrasında Otto Skorzeny etrafında birleşen güçleri anmsatıyordu.Otto Skozenynin SS olması SS ve SA birliklerinin parti üyelerinden kurulması insanlarda Nazizm çağrışımı yapıyordu.Yazıyı kısaltmak adına Almanya Naziliği çağrıştırabilecek hiç bir şey istemiyordu.Doksanlardaki Ruanda krizine kadar.Dönemin başbakanı sivil bir kolluk gücünün askeri bir durumda (iç savaş) durumu kotramayacağını düşündü.Ruanda'dan Alman vatandaşlarını tahliye edemiyordu.Aklımda yanlış kalmadıysa Belçika'dan özel kuvvetlerini rica ettiler.

Sonunda DELTA , SAS ,DEVGRU ayarında kritik bölgelerde rehine kurtarma yapabilecek bir birim KSK kuruldu.KSK çok yoğun eğitim aldı.Özellikle yabancı irimlerden eğitimler alındı.Buna ortadoğu dahil......Orta doğu ve eğitim denince akla İsrail geliyor.

Bana göre parayı betona yatırmanın en hayırlı yolu.Kesin Almanya tokiyi kıskanıyordur. Smile

Alıntı
29 üye teşekkür etti:
wubıh, OCEANBORN, PersonalDefence, 1905sss, mimaslan, LAMRETOEJ, usame, heisenberg, Guven Guven, Springfield, Carbon12, XXAHMETXX, tirendaz, Kayrahan, Speed, m16a2, demasoni, Tartarus, FN'ci, Alphawolf, Murphy, ThePulchra, rainman, tekoglu, sem, FBC, sparus, Tonyukuk ÖTUKEN, asuspc
Ülkemiz şehir savaşına hazırlık konusunda tahmin edilenden daha iyi durumda aslında. Fakat (üzülerek buraya bir fakat yazmak durumundayım) edinilen tecrübelerin aktarımı, emir komuta konusundaki sıkıntılar (insanların sırf kibri yüzünden işi bileni veya doğru söyleyeni dinlememesi), teknolojik imkansızlıklar ve eksik techizat, bize geri getirilemez kayıplar verdirmektedir. Hendek Operasyonlarından sonra bu tarz operasyon şehirleri TSK tarafından kuruldu. Cümlede dikkat ettiyseniz "şehir " değil, "şehirler" kelimesini kullandım. İş biraz daha teknolojiyi geliştirmede artık.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
madenci08, usame, tirendaz, demasoni, tekoglu, sem, FBC, Zemre10
(30-06-2018, 02:16 AM)FN demiş ki: Ülkemiz şehir savaşına hazırlık konusunda tahmin edilenden daha iyi durumda aslında. Fakat (üzülerek buraya bir fakat yazmak durumundayım) edinilen tecrübelerin aktarımı, emir komuta konusundaki sıkıntılar (insanların sırf kibri yüzünden işi bileni veya doğru söyleyeni dinlememesi), teknolojik imkansızlıklar ve eksik techizat, bize geri getirilemez kayıplar verdirmektedir. Hendek Operasyonlarından sonra bu tarz operasyon şehirleri TSK tarafından kuruldu. Cümlede dikkat ettiyseniz "şehir " değil, "şehirler" kelimesini kullandım. İş biraz daha teknolojiyi geliştirmede artık.

Baştan şöyle bir giriş yapayım bu sözlerim size değil sn.FN ci lakin sizin mesajınız ile birlikte yazacaklarım okunduğunda daha iyi anlaşılır diyerek alıntı yapıyorum.

O zaman şöyle söyleyelim.Esasında Tsk da bu konu hakkında ilk çalışmaların doksanların sonunda başladığını ikibinli yılların başında şu an yayın hayatına son vermiş olan ( yeri nasıl dolar bilir değilim.) Savunma ve Havacılık dergisinde okumuştuk.Tuzla piyade okulunda özel balistik materyaller kullanılarak bir şehir savaşı eğitim merkezi yapılmış.Kullanılan balistik yapı malzemesi kurşunların sekmesini engelleyen ve arkasına geçmemesini sağlayan özellikte.Fotoğraflardan fazla bir detay anlamadığımız sadece ufak çaplı bir yer olduğunu düşündüğümüz nir yerdi.Yaklaşık on sene sonra Tuzla piyade okulunda yedeksubaylık sınavına girdim.Ne yalan söyleyeyim o kadar etrafa bakındım öyle bir şey göremedim.Civarda üst devremiz olacak kısa dönemlerden filan zaten öyle bir şey duymadık.Buraya yedeksubay eğitimi için gelirseniz işte her sabah şuradan şuraya yürürsünüz.Elbette Tuzla piyade okulunun tamamını gezmiş bir tur rehberi edasıyla bu satırları yazmıyorum. Smile

Elbette Tsk'nın bu konuda bilgisiz ve eğitimsiz olduğunu düşünmüyorum lakin hendek operasyonlarının öncesinde olan şeyleri ve hendek operasyonlarını düşündükçe şahsen sinir olmaktan kendimi alamıyorum.Bu olaylar o noktaya gelmelimiydi.Çok fazla bu konuya girmek istemiyorum ama olaylar devam ederken bu konuları bana soran pek çok insanın şehir savaşı gerçekliğini bilmiyordu.Bu konuda adam akıllı gazetecilik yapılmamış olmasının da belki yeri var.Pek çok vatandaşın -askerliğini yapmış erkekler- genellikle kullandığı argüman doksanlardan bu yana gelen operasyona eğitimsiz mehmetçik gitmesin iyi eğitimli profosyonel -onlar paralı diyor- askerler operasyon yapsın.Şehit ve zaiyat sayısı az olsun.Hendek operasyonları ise herkesin bu ezberini bozdu.Neden hala kayıp verildiğini kimse anlayamıyordu.

Ben anlattıktan sonra anlayabildiler mi bilmiyorum.Herhalde anlamışlardır.

Hendek operasyonları bir laboratuvar oldu.Bunu kabul etmek lazım.Çok büyük bir tecrübe edinildi Silahlı kuvvetlerin bazı şeyleri doğru yaptığı elbette ortada mesela kuvvet oranının iyi seçilmesi genel anlamda bire altı üstünlüğün sağlanması bunun korunması gibi.SAT ve SAS personelinin operasyonlara dahil edilmesi gibi.Elbette daha pek çok şey vardır ama belki bilinçli olarak belki bu konularda genel bir bilgisizlik olduğundan basında çok fazla detay yer almadı.

Burada kendimize de çuvaldızı batıralım.Televizyon bozulduktan sonra neredeyse üç senedir tv izlemiyorum.İnternetten ve youtube dan bazı içerikleri takip ediyorum.Her gün gidip sabahları beş gazete almak gibi bir huyum yok.Eskiden haftasonlari yapardım.Şimdi zaten hepsinide aynı şeyler var.İnternette haberlerin zaten Maşallahı var.Bilmem kimin poposunun resminin kaçıncı baskısını okumaktan gına geldi.

Genelde yabancı savunma bloglarını vs takip ediyorum.

Konuya gelirsek Mete Yarar'ın programını biraz gecikmeli izledim.En son yine trt yapımı olan bir gün kalada komando uzman çavuşların eğitiminde şehir savaşı eğitimi gösterildi.Oradaki eğitim merkezi ufak bir mahalle olceğindeydi sanırım.Muhtemelen hendek operasyonları sonrasında her komando tugayında ufak çaplı bir eğitim merkezi kurulmuş.

Fırat Kalkanı operasyonu sırasında Al Bab savaşı gibi büyük şehir savaşlarına giriştik.Hendek Operasyonları nda kazanılan tecrübe olmasaydı daha büyük kayıplar verirdik.Bu tecrübenin(bana göre ağır tecrübenin) faydalı olduğunu gördük.Operasyonların elbette eksik yönleri vardır.Çok fazla bilgi olmadığı için bazı şeylerde yorum yapamıyoruz.Mesela yabancı okuyucuların çoğunun düşüncesi özgür Suriye ordusunun eğitim düzeyinin yetersiz olduğu veya işi beceremedikleri nedeniyle Tsk'nin  operasyonun asli unsuru haline geldiği.Bilemiyoruz bu tez ne kadar doğru ama hava kuvvetlerini kullanamadığımız bu operasyonda mecburen ateş desteği fırtına obüsleri ve tanklarla sağlanmaya çalışıldı.

Burada sanırım yegane yanlış tankların piyadesiz (piyadesiz bir tugay tabk kullandığımız yabancı bloglarda yazıldı) kullanılması.İkinci dünya savaşında öğrenilen en büyük derslerden birisi tanklar piyadesinden çok fazla açıldıktan sonra anti tank silahlarının hedefi olduğudur.Özel kuvvetlerin işi atgm veya anti tank topu avlamak değildir.Bu işi yapmak mekanize tugayın piyadesinin işidir.Sanırım operasyonlarda zayiatı az tutmak gayesi ile bir mekanize tugayı göndermek yerine komando tugayları ve özel kuvvetlerden müteşekkil bir birlik kullanıldı.Şahsen bende bir mekanize piyade olduğum için bu tugayların profesyonel cekirdekleri genelde tank ve zırhlı araç mürettebatları.Bunun dışında bütün erat kısa ve uzun dönem askerler .

Maalesef zayiat ve şehitlerimizin bir kısımını şehir savaşında değil tanklarda ve zırhlı araçlarda kaybettik.

Zeytin dalı çok farklı birazda önce ki operasyondan ders alınarak yapılmış bir operasyondu.Hava kuvvetleri aktif kullanıldı bu sahadaki askerin daha az zayiat vermesini sağladı Hassas mühimmatların olması elde epey miktarda olan popeye füzesinin 2020de emekli olacak  f-4 ler nedeniyle bol kepceden kullanılabilmesi gibi pek çok neden karadaki mehmetçiğe yardımcı oldu.

Operasyon esnasında Afrin'de şehir savaşı yaparsak zayiat verebiliriz minvalindeki açıklamalar maalesef askeri yönden açıklama bulmak yerine  politik kutuplaşmayı körükledi.Bu dönemde ben Afrin nasıl savunulur nereden saldırı yapılabilir sehri kusatabilmemiz için ne yapmalıyız kaç yane yol var var.Önemli yol kavşakları şehre giriş çıkış noktaları vs gibi şeyleri düşünüyordum.

Epey müddet düşününce ünlü feylesof rahmetli Kemal Sunal'ın oturup oturup düşünmektense uyuz olup kaşınmak daha iyidir sözünü hatırlayıp yav bu benim işim mi dedim.

Örgüt Afrin'de şehir savaşına girmek yerine bu savaştan kaçındı.Bunun nedenleri üzerinde konuşulabilir.Belki heval hattına çok bel bağladılar.Sözüm ona kurdukları çakma magino hattı benzeri şeyden bahsediyorum.İlk savunma hatlarının bu kadar kolay ele geçmesi veya terk edilmesi onları düşündürdü.Belki sağdan soldan zorunluk askerlik hizmeti olarak topladıkları insanlara güvenemediler.Belki Afrin halkına zarar vermek istemediler.Çünkü bu halk desteğini kaybetmelerine neden olurdu.Sivil kayıpları kimin verdiğine bakılmaksızın olacaktı.Her ne kadar propaganda olarak biz sivil vurmuyoruz onlarda sivil katliamı var deede de gerçek ikisinin ortasında.İstenmeyen sivil zayiatlarindan bahsediyorum.500kg veya 1000kg uçak bombasının emniyetli yarıçapını bilerek yazmıyorum ama yüz dinamitin 20kg 100 metre öteye taş sektirdiği 4 ton anfonun 250 metre yükseğe ve 200 metre öteye ceviz tanesi boyutunda taş yağmuru yaptığını deneyimlemiş birisiyim.

Bu noktada kaçmak isteyen sivillerin engellenmesi tüm planın siviller üzerine olduğunun göstergesi.Bu dönemde yabancı basında eğer ortada sivillerin kaybı sozr konusuysa bunun musebibi kimdir minvalinde haberler vardı.Türkiye yi haklı çıkartmak gibi niyetleri olmasa da örgütün sivil kayıplar söz konusu olduğunda çok da duyarlı olmadığı haberi yapılmıştı.Oluşacak bu savaşta ciddi sivil zayiatı olacaktı.Bunu onlarda biliyordu ama kendilerinin de arada telef olacağı Afrin'den ya teslim ya da ölü olarak çıkacaklarını anladilar.Eğer ki Afrin'de ağır zayiat alıp bir şey elde edemeden giderseler  Deas ile savaşta onları müttefik goren bazıları muhtemelen bir yerine tekme yiyecekti.

Öyle yada böyle örgütün sehir savaşına girmekten kaçınması Tsk'nın bir zaferidir.

Hani Ruslar diyoruz ya bu konuda tecrübeleri var diye.Rusların soğuk savaşta şehir savaşından vazgeçmesi yada unutması hiç hir mantıklı devletin şehrin tamamen yıkımı ile sonuçlanacak bu savaşa girmeyeceği yönündeydi.

Tamamen harap bir Afrin'i izah edemezlerdi.

Osmanlı askeri tarihin en iyi kuşatma ordusuydu lakin burada mesele şu benim şehir savaşı hakkında bilgim sıfır.Askerliğini yapan pek çok insanın bilgisi sıfır.Bu ülke şehirlerini savunması gerektiğinde ne yapacak.Mesele bu Varşova isyanı iki mi olacak.Almanya bütün devletlerle şehir savaşı yaptı ve bir kısmına ağır zayiatlar verdirdi.Hemen savunan hem saldıran oldular.

Bir ara devamının gelmesi niyetiyle.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
tekoglu, sem, FBC, sparus, heisenberg, Tonyukuk ÖTUKEN, Blvgary, Tartarus, mimaslan, rainman, wubıh, BOtheAtomic, usame, evreseli
(30-06-2018, 02:16 AM)FN demiş ki: Ülkemiz şehir savaşına hazırlık konusunda tahmin edilenden daha iyi durumda aslında. Fakat (üzülerek buraya bir fakat yazmak durumundayım) edinilen tecrübelerin aktarımı, emir komuta konusundaki sıkıntılar (insanların sırf kibri yüzünden işi bileni veya doğru söyleyeni dinlememesi), teknolojik imkansızlıklar ve eksik techizat, bize geri getirilemez kayıplar verdirmektedir. Hendek Operasyonlarından sonra bu tarz operasyon şehirleri TSK tarafından kuruldu. Cümlede dikkat ettiyseniz "şehir " değil, "şehirler" kelimesini kullandım. İş biraz daha teknolojiyi geliştirmede artık.
Ordumuzda tenolojik ve teçhizat eksikliği var demek en hafif tabiri ile gaflettir ya da Sanırım diliniz sürçtü şuan ki durumu değil de 2000 li yıllardan önceki hali böyle idi demek istediniz.
Saygılar

Alıntı

(01-07-2018, 03:28 PM)Blvgary demiş ki: Ordumuzda tenolojik ve teçhizat eksikliği var demek en hafif tabiri ile gaflettir ya da Sanırım diliniz sürçtü şuan ki durumu değil de 2000 li yıllardan önceki hali böyle idi demek istediniz.
Saygılar

2000li yıllardan önceki TSK;

- Dünyanın 3. büyük ordusu, (Sırasıyla ABD, Rusya/SSCB, Türkiye, Birleşik Krallık, Irak, Çin, Fransa...)
- Kendi hava kuvvetleri personelini kendisi yetiştirebilen dünyanın 4 ordusundan 1 tanesi (Türkiye, ABD, Rusya/SSCB, Birleşik Krallık)
- Yüzey mayın arama tarama faaliyeti yürütebilme ve en önemlisi DALMA MAYIN ARAMA TARAMA İMHA kabiliyetine sahip dünyadaki tek deniz kuvvetleri,
- Havadan yere operasyonlar ve JSF (Joint Strike Force) tatbikatlarında NATO STANDARTLARINI BELİRLEYEN ÜLKE,
- Hava saha kontrolünde (Batı ve Doğu FIR) HAVA RADAR KONTROL SİSTEMİ DESTEĞİ ile sırasıyla Makedonya, Yunanistan, Romanya, Türkiye, KKTC, Güney Kıbrıs, İsrail, Gürcistan, Ermenistan, İran, Azerbaycan, Irak ve Suriye'yi besleyebilen tek ülke.

Saygılarımla...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
wubıh, muyasar
Selamlar.
2007 yılında Tuzla Piyade de askerlik yaptım. Meskun Mahal eğitim alanı birliğin dışında D100 yolunun öbür tarafında dağda idi. Bir köyün örneği idi.
Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
madenci08, mimaslan, Alphawolf, wubıh, FRD, usame
2007 de bir birlikte askerlik yaptınız ve günümüz tüm TSK envanteri ve olanakları hakkında bilgi oldunuz doğrumu anladım.
Saygılar

Alıntı

(01-07-2018, 08:54 PM)Guven Guven demiş ki:
(01-07-2018, 03:28 PM)Blvgary demiş ki: Ordumuzda tenolojik ve teçhizat eksikliği var demek en hafif tabiri ile gaflettir ya da Sanırım diliniz sürçtü şuan ki durumu değil de 2000 li yıllardan önceki hali böyle idi demek istediniz.
Saygılar

2000li yıllardan önceki TSK;

- Dünyanın 3. büyük ordusu, (Sırasıyla ABD, Rusya/SSCB, Türkiye, Birleşik Krallık, Irak, Çin, Fransa...)
- Kendi hava kuvvetleri personelini kendisi yetiştirebilen dünyanın 4 ordusundan 1 tanesi (Türkiye, ABD, Rusya/SSCB, Birleşik Krallık)
- Yüzey mayın arama tarama faaliyeti yürütebilme ve en önemlisi DALMA MAYIN ARAMA TARAMA İMHA kabiliyetine sahip dünyadaki tek deniz kuvvetleri,
- Havadan yere operasyonlar ve JSF (Joint Strike Force) tatbikatlarında NATO STANDARTLARINI BELİRLEYEN ÜLKE,
- Hava saha kontrolünde (Batı ve Doğu FIR) HAVA RADAR KONTROL SİSTEMİ DESTEĞİ ile sırasıyla Makedonya, Yunanistan, Romanya, Türkiye, KKTC, Güney Kıbrıs, İsrail, Gürcistan, Ermenistan, İran, Azerbaycan, Irak ve Suriye'yi besleyebilen tek ülke.

Saygılarımla...

Ayrıca 96'da eğitimde sadece 3-5 mermi sıkmış askerlerle Kuzey Irak'a oldukça oldukça başarılı bir uçar birlik harekatı gerçekleştirmiş TSK. Yine aynı askerlerle özellikle 93 sonrası terör örgütüne karşı oldukça başarılı bir mücadele göstermiş ( bir çok hatasına ve yanlışına rağmen ) TSK. 

O dönemde edinilen acı tecrübeler kazanım olarak geri döndü, 90'larda başlatılan (96 olması lazım ) MİLGEM gibi, ihaleye çıkış yılı yanlış hatırlamıyorsam 96 olan ATAK Helikopter projesi gibi, projesine 90'larda başlayıp 2004 de TİHA ya dönüşen  TAI ANKA gibi.

Arada bir dönem HK-33 gibi kafa karışıklığına uğransada G3 ler yerine yeni MPT için çalışmalara başlanması gibi. Karakolların içler acısı halinin iyice ayyuka çıkması gibi.

2000'li ve 2010'lu yıllar oldukça çalkantılı olsada bu projelerin devam ettirildiği ve gerçekleştirildiği yıllar oldu. 
Bir laf vardır "Otu çek köküne bak" diye. 

Saygılarımla

Alıntı

(01-07-2018, 09:53 PM)yyildiz demiş ki: Selamlar.
2007 yılında Tuzla Piyade de askerlik yaptım. Meskun Mahal eğitim alanı birliğin dışında D100 yolunun öbür tarafında dağda idi. Bir köyün örneği idi.
Saygılarımla.

Cevabınız için tesekkür ederim.Köy demişken köy var köy var.Memleketimizde 15 haneli köyler de var.Köy demişken bu konuda tahminim doksanlı yıllarda teröristler bazen köylere veya yayla kom gibi geçiçi ikamet bölgelerine zorla veya bazı köylüleri kendilerine yardım etmelerine ikna ederek yerleşebiliyorlardı.Muhtemelen ihtiyaç buradan hasıl oldu. O yıllarda seyyar jandarma olarak askerlik yapmış olan büyüğümüz bir çalışma arkadaşım köyü nasıl kusattıklarını anlatmıştı.Kendisi makineli tüfek nişancısı olduğu için makineli tüfekleri nasıl kritik noktalara kurduklarını giriş çıkışları ve evin kapısının önünü ateş altına alabilecek vaziyette olduklarını anlatmıştı.

Bu arada yukarıda Kayseri demişim Isparta Eğirdirmiş.Bir gün kala "Komando" bölümünde 3.25 ve sonrasında eğitim merkezi görülüyor.

Alıntı

Selamlar.
Bu konu başlığındaki tartışmaların gittiği yön pek hoşuma gitmedi. Yine de bir iki cevap hakkı doğdu gibi. Smile
Sayın madenci08 "Köy demişken köy var köy var." demiş.
Hatırladığım kadarı ile bayağı büyük sayılırdı. Tabii burada büyüklük kavramı göreceli biraz. Yeterli bir büyüklük olup olmadığını bilecek kadar askerlik bilgim yok. earth.google.com dan gözüküyor. Koordinat vermek istemem ama, biraz dikkatli bakan çok rahatça bulacaktır.

Sayın Blvgary, demişki;

"2007 de bir birlikte askerlik yaptınız ve günümüz tüm TSK envanteri ve olanakları hakkında bilgi oldunuz doğrumu anladım.
Saygılar"
Bu mesajınız eğer benim yazdığıma cevap olarak yazıldı ise biraz tuhaf olmuş. Ben sadece orada bir Meskun Mahal eğitim alanı olduğunu yazdım. Bu yazımı nasıl bu şekilde yorumladınız anlamadım.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
madenci08

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi