Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bulundurma Ruhsatlı Silahların Harç İadesi
#1
Exclamation 
Sayın Forumdaşlar;

Bulundurma ruhsatlı silahlarımızın devrinden sonra kalan sürenin bedelini artık devletten geri alabileceğiz. Taşıma ruhsatlı silahlar için mevcut olan uygulama artık bulundurma ruhsatlı silahlar içinde geçerli durumdadır. Silah Ruhsat Büro çalışanlarının takdiriniz üzere uygulamadan haberleri yok. Uygulama geçmişe dair yapılabilir mi sorusunun cevabını bilmemek ile birlikte şu andan itibaren devrettiğimiz silahların kalan bedellerini bizzat vergi dairesi görevlisinden öğrendiğim üzere aylara bölünmüş şekilde alabiliriz. (Ör; ruhsat başlangıcından itibaren 2 yıl, 3 ay, 10 gün sonra devredilmiş bir tabanca için 2 yıl, 8 ay toplamda 32 ay için ödeme alınabilir. Süreç; bağlı bulunduğunuz emniyete gidip vergi dairesine verilmek üzere alınacak resmi talepe dilekçe ile başvurarak başlıyor. Emniyetin düzenlediği belgenin vergi dairesi teslimi ve gerekli bilgilerin verilmesi ile son buluyor. Vergi dairesi son olarak verdiğiniz İBAN numarasına parayı yatırıyor. Süreç çok yeni olduğundan, belkide Türkiye'de ilk kez uygulandığından dolayı aksamalar olabilir. Ek olarak bu süreci başlatan ve belgeleri bana gönderen sayın arkadaşın işleminin tüm aşamalarının belgelerini paylaşıyorum. Dileyen forumdaşlar bu bilgiler üzerinden yola çıkabilir, emniyet ve vergi dairesinde emsal olarak gösterebilirler.Tüm forumdaşlarımızın bu yasal haklarından yararlanabilmesi dileğim ile...

Emniyete başvurulan dilekçe;


[Resim: IMG_20180626_WA0002.jpg]

Dilekçe ile başvuru sonrasında emniyetin hak sahibine vergi dairesine verilmek üzere düzenlediği belge;


[Resim: IMG_20180626_WA0001.jpg]

Vergi dairesine yapılan başvuruya müteakip hak sahibinin İBAN numarasına "Kamu Ödemesi" adı aldında yapılan ödeme;


[Resim: IMG_20180626_WA0003.jpg]Saygılar, selamlar...
 
Alıntı
40 üye teşekkür etti:
madenci08, sirflayer, Cyrsis, lenduha, SSSalih, hunter 12, Carbon12, foottwo, Vefasiz, kiraztepe, wildeagle, kuzeybuzulu, blacksea, Tellioglu, PersonalDefence, Yasin06, tirendaz, Gazanfer, ombra, Aslan Doğan, alone61, m16a2, drmehmet, ducak, karabasan, iso, pasa_7676, yyildiz, sezgin63, Red Kit, matador, asuspc, topraxxx, oluc, Peacemaker, Gravis_Pro, yasin1210, Surmeneli, Ahmet Efe, Rangeman
#2
Hukuk anlamında güzel gelişme. Birde ruhsat çıkarılmadığı için müsadere edilen tabancalara bir düzenleme gelse hayırlı olur. Bedel ödeyip satın alınan yasal bir meta devlet tarafından hiçbir bedel ödenmeden el konuyor.

Doğrusu açık artırma ile satmak, masraftan sonra kalan kısmı silah sahibine iade etmektir.

Saygılar.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
iso, sezgin63, ducak
#3
Güzel bir gelişme, 06/10/2016'da ruhsat süresi dolan sw 5906'mı, haziran veya temmuz 2016'da devrettiğimde, görevli memur öyle bir uygulama yok demiş, bende zaten 3-4 ay kaldığı için pekte aldırış etmemiştim.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mimaslan
#4
(26-06-2018, 09:40 PM)musti267 demiş ki: Hukuk anlamında güzel gelişme. Birde ruhsat çıkarılmadığı için  müsadere edilen tabancalara  bir düzenleme gelse hayırlı olur. Bedel ödeyip satın alınan yasal bir meta devlet tarafından hiçbir bedel ödenmeden el konuyor.

Doğrusu açık artırma ile satmak, masraftan sonra kalan kısmı silah sahibine iade etmektir.

Saygılar.

Sn musti267;

Kelimerinizin altına imza atmakla birlikte bir noksanlığı müsaadenizle belirtmek istiyorum. Hiçbir bedel ödenmeden el konulduğu gibi yurt içinde kallavi fiyatlara satılabilecek tabancalar bazı yıldızı bol ve ensesi kalın ayrıcalıklı kimselere iki kişilik yemek parasına zor alım adı altında peşkeş çekiliyor. Sonrada bu adamlar bir kuruş ruhsat harcı ödemeden üç kuruşa aldıkları bu tabancaları dışarıda fahiş fiyatlarla yivleyip geçiyorlar.

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
taarruz
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi