Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektro şok tabancaları, cihazları ve TASER
#1
Stratemeyer Syndicate yayınevi tarafından çıkarılan ve Victor Appleton mahlaslı yazar tarafından kaleme alınan Tom Swift, dönemin bir gençlik romanı dizisidir. Serinin 10. cildi ise "Tom Swift and His Electric Rifle" (Tom Swift ve Elektrikli Tüfeği) adını taşır.

[Resim: TSER.jpg]

1911 yılında yayınlanan ve Afrika'nın derinliklerinde geçen hikayade Tom Swift'in iki icadı göze çarpar. İlki Black Hawk adındaki hava taşıtıdır. İkincisi de atış gücü ve menzili ayarlanabilen elektrikli tüfektir. Bu ayarlama ile tüfeğin mermileri duvarın içinden delik bırakmadan geçebileceği gibi, bir balinayı da öldürebilmektedir. Tom ve arkadaşları macera ve tehlike dolu bu hikayede fil, gergedan ve bufalo avlarlar. Kitap, şaşılmaz bir şekilde Afrika yerlilerine karşı ağır bir ırkçılığı da içermektedir.

Kitabın üzerinden 60 yıl geçtikten sonra babası ekonomi profesörü, annesi matematikçi, kendisi nükleer fizik dalında doktora yapmış bir NASA çalışanı ve II. Dünya savaşında orduda test pilotluğu yapan Jack Cover (1920-2009), öldürücü olmayan (non-lethal) bir silah geliştirir. Elektrik şoku üreten bu silahına ise TASER ismini verir. Bu, "Thomas A. Swift's Electric Rifle" baş harflerinin kısaltmasıdır ve kolay telaffuz için 2. harf olarak A eklenmiştir. Silahın pantentini ise 1972 yılında alır. Ancak silah, dartları atarken barut kullanması nedeni ile Federal Hükümet tarafından "ateşli silah" olarak sınıflandırılır. Bu nedenle o dönem sivile satışı yasalara bağlanır ve kolluk kuvvetlerinin satın alması da güçleşir.

TASER, ana üniteye kablo/taşıyıcı ile bağlı iki küçük dartı azot gazı yardımı ile ateşleyen ve bu elektrodlar üzerinden yüksek voltaj vermeyi amaçlayan bir öldürücü olmayan silahtır. Böylece kas kontrol kaybı yaşanır ve "nöromusküler yetersizlik" durumu ortaya çıkar. Forumda bu konuların uzmanları olduğundan çok detaya inmeyeceğim. Sonuç olarak TASER silahı ile vurulan kişi ağrılı, şiddetli, istemsiz ve uzun kas kasılmaları, duyu ve motor sinirlerinin aşırı uyarılması durumu ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle aslında uygulanan kuvvet, kolluk gücü tarafından uygulanan değil, şoku alan kişinin dayanma gücünün ta kendisidir. 
[Resim: TASER.jpg]
Literatürde bu tür elektroşok cihazlarını için birbirinden farklı tanımlar mevcuttur;
  • İletilen Enerji Aygıtları - Conducted Energy Devices (CED)
  • İletilen Enerji Silahları - Conducted Energy Weapons (CEW)
  • Elektronik Kontrol Aygıtları - Electronic Control Devices (ECD)
  • Elektronik Kontrol Silahları - Electronic Control Weapons (ECW)

Yukarıda anlatıldığı şekilde aslen bir CED olan TASER'ın amacı saldırıyı ve direnmeyi hızlıca durdurmak içindir. Bunun dışında "drive-stun" modunda iken bir ECW olarak da kullanmak mümkündür. ECW modu basitçe ülkemizde de satılan elektro şok cihazlarının işlevidir. Bu aygıtta üretilen elektrik arkları, aygıtın vücuda değdirilmesi ile aktarılır ve daha az etkili, daha düşük yaralanma riski ile müdahale yapılmış olur. Yani elektrodlar ateşlenmez. Bu nedenle "Ben elektroşok cihazını denedim, çok da şey olmadı" demeden önce, bunun düşük etkili ECW cihazı olduğunu, CED deneyimlememiş olduğumuzu düşünmek gerekecektir.

En çok kullanılan model TASER X26 CED olarak anılmaktadır. Azami menzili 11 m olan modelin sivil versiyonu 4,5 m uzaklığa atış yapabilmektedir.

TASER, günümüzde Axon firması tarafından pazarlanıyor. Kolluk kuvvetleri için fiyat listesi verilmemiş olsa da sivil versiyonları 1300-1400 USD civarlarında. Sadece yüksek voltaj veren ECW'ler ise 150-400 USD aralığındalar. 

Amiral gemisi TASER silahı olan ve ve 1991 yılında kurulan Arizona firması Axon, kolluk kuvvetleri için vücut kamerası, bulut tabanlı dijital kanıt sistemleri (evidence.com) gibi teknolojilere yoğunlaşmış durumda. 2000'li yılların başında "Telsizden bu yana kolluk kuvvetlerinde en büyük devrim" olarak nitelendirdikleri TASER satışı ile büyük bir başarı yakaladılar. Şirket büyüdükçe başka bir takım şüpheler de ortaya çıktı ve 2015 yılında çekilen "Tom Swift and His Electric Rifle - Killing Them Safely" adlı belgesele konu oldu.

Saygılarımla.
 
Alıntı
20 üye teşekkür etti:
tirendaz, S@riyerli, tekoglu, ugurucar57, Kıraç Ata, glock19, madenci08, Carbon12, 1905sss, mimaslan, Gazanfer, demasoni, harun, AteşErim, sem, sparus, tsuba, nsyuksel, al-me, husrev
#2
Cok tesekkurler.

Zannediyorum kitabin copyright suresi bitmis; google ile search edilince taranmis pdf formatinda bulunabiliyor. Ben okumaya baslayacagim.

Paylasim icin tekrar tesekkurler
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, sparus
#3
Konu dahilinde AFID'den de bahsetmek gerekir. "TASER konfetisi" olarak da bilinen Anti-felony identification (~ anti-suç kimlikleme?), TASER ateşlendiğinde içinden püsküren renkli pulları tanımlıyor.

[Resim: 1485871845-0.jpg]   [Resim: taser_fired.jpg]

[Resim: 1485872114-0.jpg]  [Resim: images.jpg]


Amacı, TASER'la bir suç işlendiğinde, yahut bir konuşturma ihtiyacı olduğunda hangi TASER'ın ateşlendiğini, sahibini tespit etmek. Çünkü bu pulların hepsini olay mahallinden toplamak pratik olarak çok da mümkün değil.

Saygılarımla.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
aseyhan, tsuba, husrev
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi