Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul Silah yivli av tüfeği
Silahı incelemeden yazıyorum. Ağırlığı ile PÖH' lerin kullandığı Steyr SSG-69 tüfeğinin yerli versiyonu olabilir. Ağaç yerine polimer daha hafif bir gövde faydalı olabilir.

SSG-69 sevilen bir keskin nişancı silahıdır. Hafifliği ve etkinliği sevilen yönleridir. Mesela bora-12 tüfeği 7 kilo üzeridir. Uzun intikallerde bu ağır silahı taşımak taşıyanları yoruyordur..

Kurma kolu dik değil aşağı eğimli. Buda dürbün aparatı için iyidir. Ön kundak ucuna sök tak bir çatalayaklık eklemeleri güzel olabilir.

Firmalarımıza başarılar dilerim. Asker bir milletin şanına yakışacak şekilde olarak dünya çapında kült isim yapacak silahları başarmaları dileğiyle.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sirflayer, Carbon12, nysh35, ERDAL
Selçuk abi çok güzel bir video yapmış yine. Çıkış fiyatıyla ilgilide bir ağız yokladaydınız çok iyi olacakmış. Smile

Alıntı

Ben fuarda firma yetkilileriyle fiyat konusunu konuşmuştum ( videodaki beyefendi ile) hatta Winchester sxp tüfeğimin el kundağı ile ilgili bir istekte bulundum, ilgiliendi sağolsunlar.
Fiyat olarak Ata ile paralel seviyede olacağı söylendi.
Saaygılarımla..

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
nysh35, ERDAL
(07-06-2018, 08:21 PM)musti267 demiş ki: Silahı incelemeden yazıyorum. Ağırlığı ile PÖH' lerin kullandığı Steyr SSG-69 tüfeğinin yerli versiyonu olabilir. Ağaç yerine polimer daha hafif bir gövde faydalı olabilir.

SSG-69 sevilen bir keskin  nişancı silahıdır.  Hafifliği ve etkinliği sevilen yönleridir. Mesela bora-12 tüfeği 7 kilo üzeridir.  Uzun intikallerde bu ağır silahı taşımak taşıyanları yoruyordur.

Bu bir askeri silah olarak değil, avcı tüfeği olarak piyasaya çıkıyor. Neden askeri tüfeklerle kıyaslıyorsunuz?

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sirflayer, shelby, Carbon12, xlcod3r
Firmayıda Steyr la kıyaslamak her iki tarafada haksızlık olmazmı?

Endüstriyel her üretimin kalitesini belirleyen ana unsur yatırım gücüdür, makineye, techizata, mühendisliğe...

Bu firma ve diğerleri umuyorum bir gün avrupalı silah devleriyle yarışır, ama arada 100 + yıl deneyim, kültür ve onlarca kere tur bindirmiş yatırım var.

Firma sahibinin paraya ihtiyacı yok keyif için yapıyor demekle olmuyor, a dan z ye bir üretim hattının keyif için olanına başlangıç için 1 milyon euro ayırmak lazım. Sadece kaliteli bir 5 eksen tezgah 300 bin euro civarı. Makina ekipman kendisi üretmiyor tabi yivli bir tüfeği, daha son bir kaç yılda yivli tüfek üretimine izin verilen özel sektörün kaliteyi oluşturacak kültürü derlemesi için gereken onlarca yıl var.

Dışarıdan destek almamış olmakta bir iş değil!? Eğer alabiliyorsan en çok parayı bilgiyi bizden çok ilerde olan küffardan satınalmaya harcıyacaksın, tabiki alabiliyorsan şu konjektürde.

Neticeten şirketlerimizin önüne çıtayı doğru yükseklikte koyalım. Özellikle kullanıcılar olarak. Bir Oberndorf 5-10 yılda kümeleşmedi.

Saygılar

Tuğrul

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sirflayer, karabasan, wubıh, yyildiz, xlcod3r
Bir çok keskin nişancı silahı firmaların ticari üretim av tüfekleri üzerinden geliştirilmiştir. En tipik örneği Amerikan ordusunun yılların M40 keskin nişancı silah Remington model 700 üzerinden geliştirilmiştir.

Bu silahtanda evrilerek askeri polisiye amaçlara hizmet edecek bir platform ortama çıkma ihtimali mevcut görünüyor. .

Saygılar.

Alıntı

(09-06-2018, 03:05 AM)musti267 demiş ki: Bir çok keskin nişancı silahı  firmaların ticari üretim av tüfekleri üzerinden geliştirilmiştir. En tipik örneği Amerikan ordusunun yılların M40 keskin nişancı silah Remington model 700 üzerinden geliştirilmiştir.

Bu silahtanda evrilerek askeri polisiye amaçlara hizmet edecek bir platform ortama çıkma ihtimali mevcut görünüyor. 

M40 ile Rem 700'ün benzeyen tek yanı mekanizmasıdır. Kundak farklı, namlu farklı, tetik farklı. 
Bir fırın ekmek yedirirsek arkadaşlara, onlar da askeri silah yapacak deneyimi kazanırlar. Ama önce şu "basit" yivsizlerini adam gibi yapsınlar. Kendi markalarıyla yaptıkları yivsizler arızadan kurtulmuyor.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
JoTuN, SSSalih, LKT
(07-06-2018, 08:21 PM)musti267 demiş ki: Silahı incelemeden yazıyorum. Ağaç yerine polimer daha hafif bir gövde faydalı olabilir.

Sn. musti267,

İncelemeden kastınız videoyu izlememeniz olarak anlıyorum. 42.00 dk. da dipçikle ilgili bir açıklama yapılmış, satışa ahşap ve plastik (polimer) alternatiflerle sunulacağı belirtiliyor.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Carbon.

Video değil silahı bizzat görüp incelemedim. Kastım oydu. Ticari amaçlı değilde askeri amaçlı bir polimer uygulamasını kast ettim. Yani askerlerin isterleri neler olur nasıl olur o ayrı bir konu. Ben sadece benzer ağırlık ve yapıda SSG-69 bazlı bir yaklaşımı önerdim.

Saygılar.

Alıntı

(09-06-2018, 11:34 PM)musti267 demiş ki: Sn. Carbon12.
Video değil silahı bizzat görüp incelemedim. Kastım oydu.  Ticari amaçlı değilde askeri amaçlı bir polimer uygulamasını kast ettim. Yani askerlerin isterleri neler olur nasıl olur  o ayrı bir konu. Ben sadece benzer ağırlık ve yapıda  SSG-69 bazlı bir yaklaşımı önerdim.
Saygılar.

Sn. musti267,

Önerinizi anladım, aşağıdaki yorumlara katılmakla beraber bana göre sizinki emeklemeden koşmaya benziyor. Hoş, mevcut duruma da bu eleştiri yapılıyor! Bir şeylere sonradan başlamanın karın ağrıları bunlar, bu işler 30-40 yıl önce bir yerlerden başlamalıydı... Umarım gelecek güzel olur.

Bu arada Selçuk Ağabey'den yani forumdaki adıyla Sn. yivlici'den forumda daha aktif olmasını zannediyorum sadece ben istemiyorumdur.

Saygılar.

(08-06-2018, 02:27 AM)harun demiş ki: Bu bir askeri silah olarak değil, avcı tüfeği olarak piyasaya çıkıyor. Neden askeri tüfeklerle kıyaslıyorsunuz?

(09-06-2018, 03:05 AM)musti267 demiş ki: Bir çok keskin nişancı silahı  firmaların ticari üretim av tüfekleri üzerinden geliştirilmiştir. En tipik örneği Amerikan ordusunun yılların M40 keskin nişancı silah Remington model 700 üzerinden geliştirilmiştir.
Bu silahtanda evrilerek askeri polisiye amaçlara hizmet edecek bir platform ortama çıkma ihtimali mevcut görünüyor. 

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi