Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7.5mm FK BRNO
#1
Merhabalar,

Başka bir konuda bahsi geçmesi, daha önce Sn. ORTAÇ'ın IWA 2016'da kısa bir videosunu çekmesi ancak; orada inceleme imkanı olmaması ve takip ettiğim ateşli silah inceleme kanalları arasında en objektif yaklaşımlarda bulunan  "Military Arms Channel"ın 7,5FK BRNO ile ilgili detaylı sayılabilecek bir video yayınlaması ve forumda da ilgili bir başlık bulunmaması nedeniyle bende bu silahla ilgili derleme yapmak istedim. Tabii ki bu silahı elime alıp incelemedim, paylaşacağım bilgiler öncelikle firmanın sitesinden ve silahla ilgili izlediğim videolardan çeviri şeklinde olacak. Bu aşamada bir hata yapmış isem lütfen düzeltiniz. Amacım elde ettiğim bilgileri sizlere bir silah incelemesi tadında sunabilmek.

Aslında hickok45 amcadan bir video bekliyordum ama henüz bu tabancayı kendisine sunan olmadı anlaşılan.

FK BRNO, Amerika'da Luxury Firearms firması tarafından yaklaşık 7500$ civarında satılmakta. Yani bu demek oluyor ki; bu silahın MKE Türkiye'ye gelmesi imkansızla eşdeğer. Permi yoluyla geldiğini düşünsek belki birkaç koleksiyoncu dışında son kullanıcıya ulaşması da imkansız. Zaten biliyorsunuz bu tarz silahla ülkemizde av yapmak da yasak. Ateşli silahlar açısından imkansızlıklar ülkesi...

Silahın fiyatı bence çok fazla, yivli tüfek kategorisinde düşünüldüğü için bu kadar yüksek olduğunu zannediyorum. Yani malzeme ve üretim maliyeti olarak bu fiyata çıkması çok zor, firma size adeta silahın gücünü satıyor.

Bu silah adeta kinetik enerji formülünün vücut bulmuş hali. Zira Military Arms kanalı sunucusu silahın gücünü görünce dibi düşüyor. Bu gücü nereden alıyor? Diye sorduğumuzda tabi ki tekrar formüle dönüyoruz. Yeni ve daha güçlü mühimmat (ki detaylarını aşağıda bir miktar açıklayacağız ancak yine de detaylı araştırmak gerekir) ve buna bağlı olarak tasarımdan gelen ergonomi (152 mm namlu ve enerjinin büyük kısmının çekirdeğe aktarılabilmesi).

Çekya yapımı 7,5mm FK BRNO gerek kendine has yeni mühimmatı, tasarımı ve en önemlisi olağanüstü namlu çıkış hızı ve buna bağlı muhteşem penetrasyonu ile bir silah ne kadar güçlü olabilir çizgisini erişilmesi zor, çok çok yukarılarda görünmez bir noktaya çıkartıyor. Firma bu silahı kişisel güvenlikte, şehirlerde ve şehir dışı güvenlik güçlerince hizmet tabancası olarak kullanılabileceğinin yanında mükemmel bir zırh delici, av amaçlı kısa tüfek, hedef atıcılığı, sportif kullanım ve askeri saha tabancası olarak nitelendiriyor. Standart ve combat olarak 2 model üretilmekte.

7,5 FK BRNO için temel özelliklerin gerektiğinde normal bir silah gibi gizlenebilmesi, tek el ile kullanılabilmesi, yüksek kapasite ve mühimmat yüklemesinin tabancalar kadar hızlı olabilmesi ve en önemlisi 100 metrede 100x100 mm bir grupman yapabilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bir de silahın NATO standartlarını 5'e katladığı eklemişler. Şaka tabi ki, ancak 7,5 FK BRNO gerçekten kendisi için konulan standartların üzerinde bir performans sergileyebiliyor.

FK BRNO firması, ürünlerinin tamamen patenti alınmış yeni bir ürün olduğunu, geri tepmeyi azaltan çalışma prensibiyle, ve tasarımın tamamı ile ilgili olarak mevcut hiçbir silahın kopyası olmadığını söylüyor. Kullandığı mühimmatın boyutlarına rağmen tasarımın en küçük elli kullanıcıların bile sorun yaşamayacağı kadar ergonomik olduğu iddia ediyor. Bu çaptaki bir mühimmat için silahın oldukça ince bir yapıda olduğunu da ekliyor.
[Resim: 5.jpg]

FK BRNO firması, sektördeki en yüksek standartlarla, son teknoloji cihazlarla ve mevcut olan en iyi mukavemette alaşımlar kullanılarak üretimlerini gerçekleştirdiklerini belirtiyorlar.

[Resim: 6.jpg]

[Resim: 7.jpg]

7,5 mm FK BRNO için, mevcut tasarımın ilk başta düşünülen tasarım olmadığını belirtilmiş. Aslında mevcut tasarıma gelene kadar daha önce farklı mekanizmalar kullanan 40'tan fazla prototip tasarlanmış. Tüm tasarımlarda avantajlar ve dezavantajlar olmasına rağmen, ancak mevcut modelin kullanım amacına en uygun tasarım olduğuna karar verilmiş.

Silah için ayrıca herhangi bir vida veya mandal gerektirmeyen "folding stock" dedikleri katlanabilir bir portatif dipçik de tasarlamışlar.

[Resim: 11.jpg]
[Resim: 12.jpg]


Silahın Temel özellikleri ise şöyle;

[Resim: Ekran_Al_nt_s_3.png]

Mühimmatla ilgili FK BRNO web sayfasında bunun tamamen yeni bir tasarım olduğu, bu kalibrenin başka bir kalibrenin boyunlu versiyonu olmadığı ve tabancanın kasasının bu mühimmattaki enerjiye göre dizayn edildiği dolayısı ile başka bir tabancada bu kalibrenin kullanılamayacağı yazıyor. Çekirdek aslında bizim durduruculuğunu pek beğenmediğimiz 7,65 mm lerden bile küçük. Zaten konunun bu tarafı mühendislik biliminin devreye girdiği nokta. Kabaca mühimmat detayları aşağıdaki gibi açıklanmış. 9 mm Luger FMJ çekirdeğinin yaklaşık 600 joule'lük enerjisi ve 450 m/s hızı ile santimetre-kareye yaklaşık 3,8 tonluk bir basınç uyguladığını düşünürsek, 700 joule enerjinin yanında 610 m/s hızı ile 7,5FK mühimmatı inanılmaz... 357 Sig, 40S&W, 45 ACP+P, 44-40 Winchester gibi mühimmatlarda yaklaşık 700 joule bandında enerjiye sahip olmasına karşın hızları max. 400 m/s lerde kalmasından dolayı 7,5FK'nın gücüne erişememektedirler.

7,5 mm FK BRNO mühimmatının tasarımı ilk olarak 2010 yılında müşterilerin yeni kalibrede bir mühimmat ihtiyacı ile başlıyor. Bu ihtiyaç, standart ve popüler kalibrelerdeki tabancalar ile kolayca taşınamayan tüfek kalibreleri arasında daha taşınabilir bir kalibreyi gerektiriyordu. Her ne kadar bu gereksinimden daha sonra vazgeçilse de, ilk testler yüksek doğruluk potansiyeli içerdiğinden tasarımcılar bu kalibrenin hedef ve uzun menzil mühimmatı olarak yoluna devam etmesini sağlamışlar.

Bu aşamada mühimmat tasarımında bağlı kalınacak prensipler ise şöyle belirlenmiş.

-Mühimmat tabancanın elle kavranabilmesi açısından mümkün olduğunca kısa tutulacak
-Çekirdek 150 mm yi geçmeyen bir namluda 150 metrede supersonic hızda kalacak
-Geri tepme kuvveti 45 ACP+P dan daha yüksek olmayacak
-100 metrede 150 kg.lık bir hedefte hidrodinamik bir şok oluşturacak
-150 metrede balistik jeldeki kalıcı yara boşluğu en az 35mm çapında ve 300mm uzunluğunda olacak
[Resim: 1.jpg]
[Resim: 4.jpg]


[Resim: Ekran_Al_nt_s_2.png]
7,5FK için mühimmat 3 tip çekirdekle üretilmektedir. Bu üç tip çekirdek; 30'dan fazla çekirdeğin, 15 farklı şekilde gömleklenerek bu mühimmatların 4 yıl boyunca 250.000'den fazla atış yapılarak rafine edilmesinden elde edilen sonuçlarla en güçlü çekirdekler olarak üretiminde karar kılınmış olması silahın tasarım aşamasındaki titizliği de göz önüne çıkarıyor.

[Resim: Ekran_Al_nt_s.png]

Silahın nişan hattı ile ilgili de yine firmanın kendi çalışmaları ön plana çıkıyor. 3 tip gez alternatifi sunuyorlar. "Butterfly Sight" dedikleri patenti FK BRNO'ya ait olan uzun mesafelerde hedefin en iyi görülebildiği model ki "Military Arms" incelemesinde de bu tip gez var. Diğeri hepimizin bildiği "Three Point Sight" model ve sonuncusu "Reflex Sight" dedikleri bir çeşit red dot. Son model zannediyorum daha çok combat atışlar için tasarlanmış.

Videoda butterfly sight ile çekirdeğin hedefteki dağılımı mükemmel görünüyor, tabii ki bu sadece gez-arpacık değil atıcı ve silahın hassasiyeti ile de ilgili bir durum.


[Resim: gez1.jpg]
[Resim: gez2.jpg]
[Resim: gez3.jpg]
Neyse ben lafı çok uzattım işte karşımızda "Military Arms Channel" farkıyla 7,5 mm FK BRNOSaygılarımla.
 
Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne, madenci08, Sabri, fsmy, pasa_7676, ilbay, alpago, ERDAL, Fruktoz23, emre76, scarface4086, xeorx, Hero17, usame, hfc, Triggernazi, Gazanfer, haplo, tirendaz
#2
Sn. ORTAÇ ikinci kez karşılaşıyor FK BRNO ile...
Sırasıyla ilk ve ikinci videolar 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi